San Gimignano Gezilecek Yerler ve Yapılacaklar Listesi

San Gimignano, Floransa’ya 1 saat uzaklıktaki güzel konumu sayesinde, günübirlik turlar ile rahatlıkla ziyaret edebileceğiniz İtalya‘nın en güzel şehirlerinden. Bozulmamış Orta çağ görünümü ile dikkat çeken bu şehre, tren veya otobüsler ile 1 saatten daha az bir sürede rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

Eğer Floransa için 2 günden fazla bir süreniz varsa, son gününüzü bu tarihi Orta Çağ şehri için ayırabilirsiniz. Bunun dışında, Siena veya Pisa’dan da günübirlik turlar ile San Gimignano’ya çok kolay bir şekilde gidebilirsiniz.

San Gimignano Gezilecek Yerler

San Gimignano Tarihi Sokakları
San Gimignano Tarihi Sokakları

San Gimignano’daki gezip görülecek önemli yerlere geçmeden önce, şehirde yeme içme ve konaklama hakkında bilgi vermek gerekirse ;

San Gimignano’da mutlaka denemeniz gerekenler ; Şehre ister günübirlik geziler ile gidiyor olun, isterseniz bu şehirde konaklayacak olun. Şehrin en ünlü lezzetlerinden ikisini denemeden bu şehirden ayrılmayın derim. Birincisi, İtalya’nın en eski şaraplarından biri olan ve birçok ödüle layık görülmüş olan ”Vernaccia”dır.

İkincisi ise, mor safran çiçeğidir. Bu doğal çiçeği, şehirdeki birçok restoranda yemeklerinize/dondurmanıza aroma olarak ekletebiliyorsunuz. Fakat özellikle istediğinizi belirtmediğiniz sürece eklemiyorlar. Safranı bu kadar özel kılan ise, eşitsiz bir saflık. Hiçbir kimyasal madde katılmadan birçok yemek içinde kullanılan mor Safran Çiçeği’ni de unutmayın.

San Gimignano’da Konaklama ; Eğer bu şehri günübirlik bir gezi ile görmek yerine, şehirde 1 gece de olsa konaklamayı düşünüyorsanız, Piazza della Cisterna adlı meydana yürüme mesafesinde olduğunuzdan da emin olun. Bu meydan yakınlarında konaklayacak olursanız, şehirdeki önemli tarihi ve turistik yapılara çok kısa yürüyüşler sonrasında ulaşabilirsiniz. Otel Tavsiyesi olarak da ; Palazzo Mari adlı konukevine veya 3 yıldızlı bir otel olan Leon Bianco adlı tesise göz atabilirsiniz.

Şimdi gelelim San Gimignano gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en popüler 10 yere ;

1.Piazza della Cisterna

Piazza della Cisterna
Piazza della Cisterna

Centro Storico, tarihi şehir merkezidir ve şehirdeki tarihi yapıların en fazla olduğu bölgedir. Bu Orta Çağ bölgesinin merkezi ise, Piazza della Cisterna‘dır. Kulelerle çevrili olan bu küçük meydan, şehrin en iyi bilinen meydanı ve en fazla turist trafiğine sahip olan bölgesidir.

Meydan, tarihi kulelerle çevrilmiş oldukça küçük bir yer olsa da, şehrin en önemli tarihi yapılarına ev sahipliği yapmasından dolayı da, şehirde ilk ziyaret edilmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

Piazza della Cisterna ve Piazza del Duomo adlı iki meydan, birbirine oldukça yakın bir konumda bulunuyor. Güzel konumları sayesinde, iki meydanı da aynı bölge sınırları içerisinde görebiliyorsunuz.

Mağazalar, restoranlar ve antik bir şehir kapısı ile çevrili olan Piazza della Cestirna, hem alışveriş hem de yeme içme için de göz atılabilecek yerlerden biri.

2.San Gimignano’yu ”Tuk Tuk” ile Keşfedin

Tuk Tuk Turu
Tuk Tuk Turu – Getyourguide tuk tuk turu

Vespa adı verilen küçük motosikletler ile şehri keşfetmek yerine, arkanıza yaslanıp keyfinize ve çevredeki güzelliklere bakabileceğiniz bir deneyim arıyorsanız, Tuk Tuk ile şehri keşfedin.

Şoför ilk olarak haritada size şehrin önde gelen turistik noktalarını, yapılacak turistik aktiviteleri gösteriyor. Siz de, haritadan kafanıza göre seçim yapabiliyorsunuz. Tabi her farklı deneyim biraz daha farklı ücrete tabii olduğundan dolayı da, mutlaka fiyatını da sorun derim.

Bu Tuk Tuk’lar ile Floransa’ya ve Siena’ya kadar gidenleri bile gördük. Tabi işi abartmadan sadece San Gimignano ile sınırlı kalarak bu araçlarla güzel bir şehir gezisi yapabilirsiniz.

Tabi bu araçlar ile şehrin merkezindeki tarihi yerleri göremiyorsunuz. Bu araçlar ile Toskana’nın tepelerini, zeytinliklerini ve üzüm bağlarını görebiliyorsunuz. Daha fazla bilgi için getyourguide.com’a göz atabilirsiniz.

3.Santa Maria Assunta Kilisesi

Santa Maria Assunta Kilisesi
Santa Maria Assunta Kilisesi

Aslen 12. yüzyılda inşa edilmiş olan Santa Maria Assunta Kilisesi, Romanesk bir mimariye sahiptir. Giuliano da Maiano tarafından 1457 yılında genişletilerek günümüzdeki halini almuş olan yapı, şehirdeki önemli tarihi yapılar arasındadır.

Sade bir dış cepheye sahip olan kilisenin içerisinde birbirinden farklı dönemlere ait freskleri görebiliyorsunuz.

Kilisenin giriş duvarında, tarihi 15. yüzyıla kadar giden Benozzo Gozzoli tarafından yapılmış bir fresk ve Iácopo della Quercia‘nın aynı döneme ait iki ahşap heykeli bulunmaktadır.

Şehrin kalbinde güzel bir yerde bulunan kilisenin içerisinde, Toskana’nın en ünlü tarihi sanatçıları tarafından yapılmış freskler, kiliseyi ziyaret etmedeki ana amaç olsa da, ilginizi çekebilecek diğer dekorasyonları da kilise içerisinde görebilirsiniz.

4.San Gimignano 1300

San Gimignano 1300
San Gimignano 1300 – Tripadvisor.com.tr

San Gimignano 1300 Bir tarih müzesi olmasına rağmen, şehrin 27 metrekarelik büyük bir minyatürüne ev sahipliği yapmasıyla ünlü. Ateşli bir kilden yapılmış olan minyatür, müzenin ana cazibesi olsa da, daha birçok tarihi eseri de burada görebiliyorsunuz.

Tamamlanması 2 yıl sürmüş olan bu müzede, hemen hemen her şey el yapımı. Bu yüzden de kesinlikle görülmeye değer bir müzedir.

5.Sant’Agostino Kilisesi

Sant'Agostino Kilisesi
Sant’Agostino Kilisesi

Gotik bir tarzda 1280 – 1298 yılları arasında inşa edilmiş olan Sant’Agostino Kilisesi, tarihi şehir merkezinin kuzey ucunda bulunmaktadır. Kilisenin dış mimarisi oldukça sade bir yapıya sahip olsa da, iç mekan çok daha gösterişli ve zengin bir dekorasyona sahiptir. İçeride, Cappella di San Bártolo, Benedetto da Maiano tarafından yapılmış ve San Bártolo kalıntılarını içeren özenli bir mermer sunak bulunmaktadır.

Kilisenin en dikkat çeken eserleri ise, tarihi 15. yüzyıla dayanan Benozzo Gozzoli’nin freskleridir.

Daha çok sanatseverlerin ilgisini çekebilecek bu kilisede, daha Benozzo Gozzoli’nin dışında, Lippo Memmi gibi önemli isimlere ait freskleri de görebilirsiniz.

6.Piazza del Duomo

Piazza del Duomo
Piazza del Duomo

San Gimignano’nun en hareketli ve en merkezi meydanlarından bir diğeri olan Piazza del Duomo (Katedral Meydanı), birbirinden eski yapılara ev sahipliği yapmasıyla şehrin en çok ziyaret edilen yeri.

Meydanın hemen sol tarafında Podesta olarak da bilinen Belediye Binası bulunuyor. Torre Grossa adlı kulenin ve Loggia del Comune’nin tam arasında yer alan bu bina, resmi törenlere ev sahipliği yapmasıyla tanınıyor.

Ayrıca meydan birçok kule ve ilgi çekici tarihi binaya da ev sahipliği yapmaktadır.

7.Torre Grossa (Yüksek Kule)

Torre Grossa (Yüksek Kule)
Torre Grossa (Yüksek Kule)

Şehrin en yüksek kulesi olan Torre Grossa, Palazzo del Podestà’nın hemen sağ tarafında yer almaktadır.

Piazza del Duomo adlı meydanı süsleyen bu kulenin tarihi 1300 yılına kadar gitmektedir. Şehrin gözetleme kulesi olarak da hizmet etmiş Torre Grossa’nın duvarları, iki metre kalınlığında, düzenli tuğlalara oyulmuş taştan yapılmıştır.

218 basamak çıkarak kulenin zirvesine ulaşabiliyorsunuz. Buradan, San Gimignano’nun panoramik manzarasını seyretmek de mümkün.

8.San Jacopo Kilisesi

San Jacopo Kilisesi
San Jacopo Kilisesi

Zeytin ağaçlarıyla çevrili olan San Jacopo Kilisesi, 13. yüzyılda inşa edilmiş, şehrin en eski dini yapılarından biri. Turistler arasında çok popüler bir kilise olmasa da, şehirde yeteri kadar zamanınız varsa, yapının içerisindeki eserleri görmek için uğrayabilirsiniz.

Tarihi 14. yüzyıla kadar giden Memmo di Filippuccio‘nun çarmıha gerilmesinin fresklerini içeren kilisenin cephesi, kısmen tuğla ve traverten mermer karışımından yapılmış, bir gül penceresine ve gösterişli bir girişe sahiptir.

9.Gelateria Dondoli’den Dondurma Yemeyi Unutmayın

Gelateria Dondoli
Gelateria Dondoli – Tripadvisor.com

San Gimignano’da yapılacak en güzel şeylerden biri de, sadece şehrin değil, tüm bölgenin en ünlü dondurmacısı olan ”Gelateria Dondoli”de çok çeşitli dondurmaların tadına bakmaktır.

Piazza della Cisterna adlı meydanın tam merkezinde bulunan bu mekanı özellikle aramanıza da gerek yok. Eğer bu meydanda uzun bir turist kuyruğu görürseniz o kuyruğa girip dondurmanızı alabilirsiniz. San Gimignano’da bu dondurmacı kadar uzun bir kuyruğa sahip olan başka bir mekan veya turistik yer de yoktur. Bu yüzden burada mutlaka bir külah dondurma yiyin derim.

10.Deri Ürünleri Satın Alın

Şarap, deri ve seramik dükkanları ile çevrili olan San Gimignano’da, birbirinden güzel ve küçük mağazaları, butikleri bulabilirsiniz.

İtalyan derisinin oldukça ünlü olduğu bu şehirde, deri bir ürün almadan da şehirden ayrılmayın. Eğer şehri turlar ile ziyaret ediyorsanız, mutlaka alacağınız deri çantaları veya diğer ürünleri tur rehberinize gösterin. Çünkü bazen düşük kaliteli deri ürünlere çok daha fazla ücret ödeyebiliyorsunuz. Yani, turist tuzaklarıyla dolu bu mağazalarda biraz daha dikkatli olmakta da yarar var.

NOT : Gönül rahatlığıyla deri ürünleri alabileceğiniz iki mağaza ise; Mela House ve Le Torri Leather Goods adlı butiklerdir. Bu iki yer, şehirdeki en iyi bilinen mağazalar olduğu gibi, turist tuzaklarının olmadığı, biraz daha dürüst satıcılardan oluşur. Tripadvisor’da ve birçok forumda adından çokça söz edilen bu iki mağazadan yapacağınız orijinal deriler için de sağlam bir ücret ödeyebileceğinizi de unutmayın.

San Gimignano Gezilecek Yerler
San Gimignano Tarihi Kent Merkezi

San Gimignano gezilecek yerler ve yapılacakları bitirdikten sonra, San Gimignano’dan günübirlik geziler ile Siena‘ya ve Floransa‘ya yada Pisa’ya da gidebilirsiniz. Floransa’da konaklamak çok pahalı olduğu San Gimignano’da konaklamayı düşünebilirsiniz. Sonuçta 1 saat yolculuk çok değil.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...