San Marco Bazilikası

İtalya‘nın en önemli kiliselerinden biri olan San Marco Bazilikası, Venedik’in en popüler meydanı olan San Marco Meydanı‘ndan bulunmaktadır. Aziz Mark Bazilikası olarak da bilinen bu bazilika, Venedik’te kaçırılmaması gereken dini yapılardan biridir. Mozaikleri ile ünlü olan bu kilisenin, zeminleri, duvarları ve tavanları birçok mozaik eserler ile kaplıdır.

San Marco Bazilikası‘nın içerisinde birçok küçük müzeleri bulacaksınız. Bu müzelerin çoğu ücretlidir. Kilise kapılarında göreceğiniz dört atların orjinalini müzede bulabilirsiniz. Bu orjinal atlar Nero tarafından Mısır’dan çalınarak Roma’ya getirilen atlardır.Roma’dan sonra, Konstantin tarafından İstanbul’a, oradan da Haçlılar tarafından Venedik‘e getirilmiştir.

Venedik’te konaklayacağınız yer hakkında henüz karar vermediyseniz, Venedik’te nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak bölge bölge konaklama tavsiyelerine ve bölgelerin özelliklerine göz atarak konaklayacağınız tesisi çok daha rahat seçebilirsiniz.

Venedik’te bulunan en ideal ve en uygun konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

San Marco Bazilikası,Venedik
San Marco Bazilikası,Venedik

San Marco Bazilikası’nda Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Romanesk ve Gotik sanatı ile dekore edilmiş bazilikanın batı cephesinde bulunan,sütun kümeleri tarafından desteklenen, beş gömmeli kemerler,bazilikanın en dikkat çeken yerlerindendir. Bunun dışında batı cephesinin kuzey kapısı üzerinde bulunan,1260-1270 yılları arasında yapılmış mozaikler,turistlerin en çok zaman harcadıkları yerlerdendir.

San Marco Bazilikası,Venedik
Bazilika’nın batı cephesinde bulunan 5 sütun ve mozaikler

Dük Sarayı’na yakın tarafta bulunan Bizans oymalı 5. ve 6.yy’a ait iki sütun, San Marco Bazilikası‘nda kaçırılmaması gereken yerlerdendir. 1177 yapılan kırmızı madalyonda bu iki sütuna oldukça yakın bir konumda bulunmaktadır.

San Marco Bazilikası,Venedik
Mozaikler

Yüksek sunak üzerinde 11.yy kabartmaları ile süslenmiş sütunlar üzerinde bulunan ”Baldacchino”, Bazilika’nın en dikkat çeken yerleri arasındadır. Hemen sunağın yanında bulunan Koro Yeri (Choir Stalls) ise, iki mermer üzerinde duran heykelcikler bulunmaktadır. Bu heykelcikler Massagne kardeşleri tasvir etmektedir (1394).

San Marco Bazilikası,Venedik
Altın Mozaiklerin Bulunduğu Koridor

San Marco Bazilikası‘nın kaçırılmaması gereken en önemli yeri, Aziz Mark’ın atlarıdır.Orjinalini müzede görebileceğiniz gibi, bazilikanın birçok yerinde sahtesini görebilirsiniz. Bu dört gerçek boyutlu bronz heykeller (Bir arabayı yan yana dört atın çektiği), dördüncü haçlı seferi sırasında İstanbul’dan çalınmış, Dük Enrico Dandolo tarafından 1204 yılında Venedik’e gönderilmiştir.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...