San Marco Bazilikası, Venedik

İtalya‘nın en önemli kiliselerinden biri olan San Marco Bazilikası, Venedik’in en popüler meydanı olan San Marco Meydanı‘ndan bulunmaktadır. Aziz Mark Bazilikası olarak da bilinen bu bazilika, Venedik’te kaçırılmaması gereken dini yapılardan biridir. Mozaikleri ile ünlü olan bu kilisenin, zeminleri, duvarları ve tavanları birçok mozaik eserler ile kaplıdır.

San Marco Bazilikası‘nın içerisinde birçok küçük müzeleri bulacaksınız. Bu müzelerin çoğu ücretlidir. Kilise kapılarında göreceğiniz dört atların orjinalini müzede bulabilirsiniz. Bu orjinal atlar Nero tarafından Mısır’dan çalınarak Roma’ya getirilen atlardır.Roma’dan sonra, Konstantin tarafından İstanbul’a, oradan da Haçlılar tarafından Venedik‘e getirilmiştir.

Venedik’te konaklayacağınız yer hakkında henüz karar vermediyseniz, Venedik’te nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak bölge bölge konaklama tavsiyelerine ve bölgelerin özelliklerine göz atarak konaklayacağınız tesisi çok daha rahat seçebilirsiniz.

Venedik’te bulunan en ideal ve en uygun konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

San Marco Bazilikası,Venedik
San Marco Bazilikası,Venedik

San Marco Bazilikası’nda Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Romanesk ve Gotik sanatı ile dekore edilmiş bazilikanın batı cephesinde bulunan,sütun kümeleri tarafından desteklenen, beş gömmeli kemerler,bazilikanın en dikkat çeken yerlerindendir. Bunun dışında batı cephesinin kuzey kapısı üzerinde bulunan,1260-1270 yılları arasında yapılmış mozaikler,turistlerin en çok zaman harcadıkları yerlerdendir.

San Marco Bazilikası,Venedik
Bazilika’nın batı cephesinde bulunan 5 sütun ve mozaikler

Dük Sarayı’na yakın tarafta bulunan Bizans oymalı 5. ve 6.yy’a ait iki sütun, San Marco Bazilikası‘nda kaçırılmaması gereken yerlerdendir. 1177 yapılan kırmızı madalyonda bu iki sütuna oldukça yakın bir konumda bulunmaktadır.

San Marco Bazilikası,Venedik
Mozaikler

Yüksek sunak üzerinde 11.yy kabartmaları ile süslenmiş sütunlar üzerinde bulunan ”Baldacchino”, Bazilika’nın en dikkat çeken yerleri arasındadır. Hemen sunağın yanında bulunan Koro Yeri (Choir Stalls) ise, iki mermer üzerinde duran heykelcikler bulunmaktadır. Bu heykelcikler Massagne kardeşleri tasvir etmektedir (1394).

San Marco Bazilikası,Venedik
Altın Mozaiklerin Bulunduğu Koridor

San Marco Bazilikası‘nın kaçırılmaması gereken en önemli yeri, Aziz Mark’ın atlarıdır.Orjinalini müzede görebileceğiniz gibi, bazilikanın birçok yerinde sahtesini görebilirsiniz. Bu dört gerçek boyutlu bronz heykeller (Bir arabayı yan yana dört atın çektiği), dördüncü haçlı seferi sırasında İstanbul’dan çalınmış, Dük Enrico Dandolo tarafından 1204 yılında Venedik’e gönderilmiştir.

San Marco Bazilikası,Venedik
Altın Mozaiklerinin Bulunduğu Oda

San Marco Bazilikası Hakkında Tavsiyeler

Birçok kilise ve dini yapılarda olduğu gibi,San Marco Bazilikası‘nda da kıyafet kuralı bulunmaktadır. Yani erkek,kadın veya çocuk dizlerini ve omuzlarını kapatmak zorundadır. Sıfır kollu tişört veya mini etek ve şortlarla içeri giremezsiniz. Ayrıca Sırt çantası ve büyük çantalar ile girmek yasaktır.

Bazilikaya giriş ücretsizdir. Fakat içerde bulunan müzeleri görmek isterseniz, düşük ücretler ödeyerek rahatlıkla görebilirsiniz. Böylesine muhteşem bir kilisenin ücretsiz olduğunu düşününce ve Venedik’in en popüler yerlerinden biri olan San Marco Meydanı’nda bulunduğunu göz önüne alınca, nasıl bir kuyruk olacağını az da olsa hayal edebilirsiniz. Özellikle yaz sezonlarında, muhteşem kalabalık olan bu bazilikada birçok güvenlik görevlisi bulunduğu için, kilisenin içi hiçbir zaman aşırı kalabalık olmaktadır. Belirli bir sayıda grup ile kiliseyi gezeceğiniz için, içerde çok fazla problem yaşamazsınız.Önemli olan sıranın size gelmesidir.

San Marco Bazilikası,Venedik
Bazilikası Batı Cephesi Giriş

Kilisenin en popüler yerlerinden olan, Altın mozaiklerin bulunduğu alan öğle saatlerine kadar aşırı karanlık olmaktadır. Doğru düzgün birşey görememektesiniz. Işıklar genel olarak 11:30-12:30’da açılmaktadır.Bu yüzden bu kilise için en iyi ziyaret saati 11:00’dan sonradır. Tabi çok kalabalık olacağını unutmayın. Yok ben altın mozaiklerin bulunduğu görmek istemiyorum diyorsanız, kilise için en iyi ziyaret saati sabahın en erken saatleridir.

San Marco Bazilikası’nda resim çekmek maalesef yasaktır. Ancak flaşsız olarak kimsenin dikkatini çekmeden telefonlarınız ile fotoğraf çekebilirsiniz. En azından ben öyle yaptım ve yapan birçok kişi gördüm. Özellikle güvenlik görevlilerin bulunmadığı alanlarda, daha rahat olabilirsiniz. Sanırım 2-3 defa uyarılmadıkça pek sorun olmayacaktır.

San Marco Bazilikası ziyaret saatleri  : Pazartesi-Cumartesi 09:30-17:00, sadece pazar günleri 14:00-17:00 arası açıktır. Bazilikayı ziyaret için kişi başı 1£ ödeyerek online rezervasyon yapabilirsiniz. Bazilikaya giriş ücreti olmadığından dolayı 1£ vererek uzun kuyruklardan az da olsa kurtulabilirsiniz.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor‘a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner‘a göz atabilirsiniz.

İSTANBUL

İstanbul’daki tarihi ve turistik cazibe merkezleri için detaylı bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...