San Marco Meydanı Hakkında Bilgiler

Venedik’in kalbi olarak bilinen San Marco Meydanı, etrafında bulunan birçok önemli yapıları, eserleri ve kafeleriyle birçok turisti buraya çekmektedir. 19.yüzyılda küçük ağaçlar ile noktalanarak inşa edilen meydanın en popüler yapıları San Marco Bazilikası ve Dükler Sarayı’dır.

Napolyon’un bu meydanı, ”Avrupa’nın en iyi çizim odası” olarak adlandırması meydanın güzelliğini en kısa şekilde özetlemektedir. Harika mimari eserlerinin ve turist kalabalığının olması dışında meydan güvercinlerle dolu muhteşem bir meydandır. Güvercinlerin San Marco Bazilikası üzerinde bulunan hassas mozaiklere zarar vermesi sebebiyle, sayısının azaltılması için çalışmalar yapılmış fakat bu çalışmalar tam anlamıyla başarılı olamamıştır.

San Marco Meydanı Gezilecek Yerler

1- San Marco Bazilikası (St. Mark’s Basilica)

Aziz Mark kalıntıları 829 yılında Venedik’e getirildiğinden beri meydanın en önemli yapısı olmuştur. Konstantinopolis’in düşüşünden sonra haçlı Venedikliler gemilerle Bizans Sanat hazinelerini geri getirmiş ve bu Aziz Mark’ın hayal gücünün ötesinde bir zenginliğe sahip olmasını sağlamıştır. Yüzyıllar boyunca getirilen hazineler ve Bazilika için getirilen sanatçılar ve sanat eserleri sayesinde Bazilika sadece Venedik’in ya da İtalya’nın değil tüm Avrupa’nın dönüm noktası olmuştur.

4240 metrekarelik bir alana sahip olan Bazilika’da parlak altın mozaikler, işlemeli mermer zemin, altın kutsal emanetler ve en önemlisi Bizans mihrap resmi bulunmaktadır.

San Marco Meydanı
San Marco Bazilikası

2- Dükler Sarayı (Palazzo Ducale)

Venedik’in en ikonik iki binası olan San Marco Bazilikası ve Dükler Sarayı yanyana durmaktadır. Sarayın düzgün yapısı, uyumlu ferah tasarımı, yumuşak renkler ile yapılmış cephe mozaikleri, kubbesi, kemerleri ve heykelleri ile ziyaret edilmeye değer muhteşem bir yerdir. İçerisinde Bellini, Carpaccio ve Tintorette gibi İtalya’nın en popüler sanatçılarının eserleri bulunmaktadır. Saraya bitişik olan Ahlar köprüsüne de manzara fotoğrafları çekebileceğiniz muhteşem bir yerdir.

San Marco Meydanı
Dükler sarayı

3-Aziz Mark’ın Çan Kulesi

Venedik’in bir diğer en önemli ikonu olan Çan kulesi yapımına 10.yüzyılda başlanmış ve 12.yüzyılda tamamlanmıştır. Ancak kulenin doruk noktasında bulunan sivri çatı ve altın kaplama 15.yüzyıla kadar yoktu.

1912’de ciddi bir restorasyon çalışması yapılan kule altında bulunan Loggetta, kulenin en dikkat çeken bölümüdür. Ortaçağ döneminde, zina yapan rahipler dahil birçok suçlu kulede bulunan kafese konularak cezalandırılmıştır.

San Marco Meydanı
Aziz Mark’ın Çan Kulesi

4-Saat Kulesi (Torre dell’Orologio)

Piazza San Marco’nun bir diğer ikonu, 1496-1499 yılları arasında Mauro Codussi tarafından dizayn edilen ve yapılan Saat Kulesidir. Mavi arka plan ve altın yıldızlı mozaik, Giorgio Massari tarafından 1755 yılında eklenmiştir. Bu iki figürü daha yakından görebilmek için kuleye çıkabilirsiniz.

San Marco Meydanı

5.Piazzetta

Meydanın bu büyüleyici karesi Grand Canal (Büyük Kanal) ve meydan arasında bir mesire oluşturmaktadır. Sol tarafta Sansoviniana kütüphanesi, diğer tarafta San Marco Bazilikasına giriş için bir çıkıntı bulunmaktadır.

Colonna di Marco ve Colonno di Teodoro adlı bu iki sütunun karışık bir geçmişi vardır. Sağ tarafta bulunan sütun Aziz Mark’ın aslan heykeli ile taçlandırılmıştır. 18.yüzyılda ise aslan altın kaplama ile geliştirilmiştir. Sol tarafta bulunan ikinci sütunun üzerinde ise Aziz Theodore (Venedik’in ilk aziz koruyucusu) heykeli bulunmaktadır.

San Marco Meydanı

6-Procuratie ve Ala Napoleonica

Venedik’in bu güzel meydanının güney ve kuzey tarafları Procuratie binaları ile sınırlandırılmıştır (Savcıların eski ofisleri, Cumhuriyetin baş yetkilileri). Procuratie Vecchie (şehrin önde gelenlerin yaşadığı ofisler) 1480-1517 yılları arasında inşa edilmiştir ve erken Rönesans  mimarisinin çok güzel bir örneğidir.

1805-1814 yılları arasında, kendi kendini Kral ilan eden Napolyon, Procuratie Nuove’de yaşamıştır. Ala Napoleonica olarak bilinen 3. bina ise Napolyon’un emri ile yapılmıştır. Günümüzde bu binalar Correr Müzesi, Risorgimento Müzesi ve Arkeoloji Müzesi’ne ev sahipliği yapmaktadır.

San Marco Meydanı

7-Correr Müzesi ve Museo del Risorgimento

Correr müzesinde sadece Venedik tarihini gösteren ilginç koleksiyonlar bulunmaktadır. Modern bir iç dizayna sahip müzenin tavanı en dikkat çeken özelliğidir.Ayrıca Düklerin, Savcıların ve Senatörlerin devlet elbiselerini sergileyen bir kostüm koleksiyonu bulunmaktadır. Müzede bulunan 14 adet resim ise Lorenzo Veneziano, Bellini kardeşler ve Carpaccio’a ait resimlerdir.

Correr müzesinin hemen bitişiğinde bulunan Risorgimento müzesi, Daniele Manin liderliğindeki 1848 devrimi, Venedik’in Avusturya’ya karşı mücadelesini ve Sardinia Pienmont (1866) krallığı ve İtalya’nın birliğini konu alan eserler bulunmaktadır.

Procuratie Nuove’de bulunan Arkeoloji müzesinde ise Rönesans sanatçılarının klasik heykelleri, oyulmuş taşlar, Bizans fildişi oymalar ve Asur kabartmaları bulacaksınız.

San Marco Meydanı

8-Sansoviniana Kütüphanesi

Dükler Sarayı’nın tam karşısında bulunan eski kütüphane 1536-1553 yılları arasında bir heykeltraşcı ve mimar olan Sansovino tarafından yapılmıştır. Sansovino daha sonra klasik Roma sanatına yönelmiş Floransalı bir sanatçıydı. Bina Titian tarafından fresklerle süslenmiş, tavan madalyonları Veronese tarafından, portreler Tintoretto tarafından yapılmıştır.

San Marco Meydanı

9-San Moise Kilisesi

Tam bu meydanda bulunmasa da meydandan sadece 2 dakika uzaklıkta olan bu kilise görülmeye değer bir kilisedir. 1668 yılında Alessandro Tremignon tarafından dizayn edilen kilise meydanda bulunan turist kalabalığından kaçmak için iyi bir seçenektir.

San Marco Meydanı Nerede, Nasıl Gidilir ?

Yaya Olarak : Hemen hemen her binanın köşesinde bulunan San Marco tabelalarını takip ederek meydana rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Tren istasyonundan veya Piazzale Roma otobüs duraklarının bulunduğu noktadan buraya yürüyerek 30-45 dakikada ulaşabilirsiniz.

Deniz Otobüsü ile : Meydan yanında bulunan Büyük Kanala (Grand Canal) 2 yerden deniz otobüsü bulunmaktadır.

  1. İlki Piazzale Roma’dan başlar ve birkaç diğer noktada durarak meydana ulaşır
  2. Diğeri ise San Zaccaria’dan başlamaktadır. Büyük kanala gelmeden önce Piazzale Roma ve Tren istasyonunda durur.

Konum için tıklayın.

San Marco Meydanı Hakkında Bilgiler

  • Gündüz saatlerinde meydanı güvercinler ve sokak sanatçıları doldurmaktadır.
  • Yaklaşık 100 metre uzunluğunda olan Aziz Mark’ın Çan Kulesi Avrupa’nın en önemli yapılarından biri olarak seçilmiştir.
  • Hotel Flora Venedik konumu bakımından bölgenin en popüler otelidir. Pencerelerinden muhteşem manzaraları seyredebileceğiniz bu otel oldukça pahalıdır.
  • Akşamları büyük orkestraların, resmi kıyafetleriyle geldiği meydanda küçük konserler verilmektedir. (Yaz Akşamları)
  • Venedik gezilecek yerler bakımından büyük bir öneme sahip, bu meydan, Venedik’te ziyaret edilen ilk alanlardan olmaktadır.

St. Mark Meydanı olarak da bilinen şehrin bu önemli noktasını mutlaka ziyaret edin.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...