San Pietro Bazilikası, Vatikan (Aziz Petrus)

Aziz Petrus (Peter) Bazilikası olarak da bilinen San Pietro Bazilikası, Vatikan’ın en popüler yapılarından biridir.Bu zamana kadar yapılan en kutsal ve en büyük kiliselerinden biri olan bu dini yapı, dönemin en iyi İtalyan mimarları tarafından yüzyıllar süren çalışmalar sonucu, Aziz Petrus Meydanı‘na inşa edilmiş muhteşem bir yapıdır.

Bazilika’da, ana sunağın altında, diğer birçok papaların mezarları olduğu gibi, Aziz Peter’in mezarıda burada bulunmaktadır. Başlangıçta, 324 yılında Konstantin tarafından bulunan bazilika 16.yy’da, Bramante, Michelangelo ve Bernini gibi Rönesans ustaları tarafından yeniden inşa edilmiştir.

San Pietro Bazilikası Dış Bölümü

Bazilika’nın kubbesi, 1546 yılında Michelangelo tarafından tasarlanmıştır. Michelangelo öldüğü zaman (1564) kubbe, hemen hemen tamamlanmıştı. Zamanın en iyi mühendislerinden biri olan Domenico Fontana yardımı ile, Giacomo della Porto tarafından 1585-1590 yılları arasında tonozlanarak, tamamlanmıştır. Kubbenin iç çapı 42.3 metre (Hemen hemen Pantheon kadar geniş) ve zeminden yüksekliği ise 120 metredir.

San Pietro Bazilikası
Meydanın karşısındaki cadde

Aziz Petrus Bazilikası‘nın büyük cephesinin genişliği 116 metre ve yükseliği ise 53 metredir. 1608-1614 yılında inşa edilen cephe, Carlo Modena tarafından dizayn edilmiştir. Merkez balkon, Blessings Loggia (Kutsama Locası) olarak bilinmektedir. Balkon altında bulunan kabartmalar ise Buonvicino tarafından yapılmıştır.

Bazilika’nın tepesinde 13 heykel bulunmaktadır. Soldan sağa doğru heykeller; Thaddeus, Matthew, Philip Thomas,James Elder, John Baptist, Mesih (Kurtarıcı),Andrew, John the Evangelist, James the Younger,Bartholomew,Simon ve Matthias’ı temsil etmektedir.

Bazilika’nın kuzey kapısı (Kutsal Kapı),Vico Consorti tarafından 1950 yılında yapılmış, bronz bir kapıdır. Bu kapı sadece büyük kutlamalar olduğu zaman açılmaktadır. Merkez kapısı ise 1455 yılında Antonio Averlino tarafından yapılmış ve günümüze kadar korunmuştur.

San Pietro Bazilikası

San Pietro Bazilikası İç Bölümü

60.000’den fazla kapasitesi olan Bazilika’nın iç bölümü 23.000 m²’dir. Merkezi kapıdan girer girmez sizi büyük bir yuvarlak meydan karşılamaktadır. Kutsal Roma İmparatorlarının sunağın önünde diz çöktüğü bu yer Bazilika’nın en popüler yerlerinden biridir.

San Pietro Bazilikası
Aziz Joseph Sunağı

Bazilika’nın kuzeybatı (Sağ Ön) tarafında, köşede bulunan heykel, Peter Enthroned’in bronz heykelidir ve kaçırılmaması gereken eserlerdendir. Ana girişin hemen sağ koridorunda bulunan Michelangelo’ya ait Meryem ana heykeli vardır. Benim en çok ilgimi çeken yapılardan biri olan bu Meryem ana heykeli, Bazilika’nın en önemli eserlerinden biridir.Bu heykel, İsa Peygamber’in çarmıha gerildikten sonra, Meryem ananın kucağında ölü olarak tasvir edilmiştir. Michelangelo bu şaheserini tamamladığında ise 24 yaşındaydı. 1972 yılında baltayla tahrip edildikten sonra, günümüzde korunaklı kurşun geçirmez bir camın arkasına yerleştirilmiştir.

San Pietro Bazilikası
Pieta- Michelangelo

Sağ Koridorun devamında, 1654 yılında tahtan feragat eden İsveç Kraliçesi Christina’nın anıtını göreceksiniz.Biraz daha yukarı gittikten sonra Pius XI ve Pius XII anıtları sizi karşılamaktadır. Bazilika’nın en önemli yapılarından biri de, 1599-1667 yılları arasında Francesco Borromini tarafından tasarlanan Büyük Şapel’dir. Şapel içinde Sacrament Bernini tarafından 1674 yılında tasarlanan altın kaplamalı bir minyatür kubbe bulunmaktadır. Hemen iki tarafında altın kaplamalı melekler vardır.

San Pietro Bazilikası
Baldacchino (Bernini)

Altın kaplamalı minyatür kubbenin biraz ilerisinde Carlo Ruscani tarafından 1723 yılında tamamlanan Papa Gregory XIII ve Gregory XII anıtları vardır. Bu anıtlar da Aziz Petrus Bazilikası’nın en dikkat çeken yerleridir.

San Pietro Bazilikası

Bazilikadaki Diğer Önemli Yerler

  • Papa John Paul XXIII’in mezarı
  • Baldacchino
  • Peter Mezarı
  • Gümüş Kutu
  • Papa John Paul II mezarı
  • Papa Pius XI mezarı
  • Aziz Veronica Heykeli
  • Aziz Peter’in türbesini kapsayan anıtsal gölgelik
  • Confessio
  • Aziz Joseph Sunağı
San Pietro Bazilikası
Papa John XXIII

Daha birçok görülmesi gereken eserler ve yapılar mevcuttur. Ancak bir seferde, Bazilika’da bulunan tüm eserleri görmek çok kolay değildir. Bu yüzden zamanınız kısıtlı ise daha önemli eserleri görmenizde fayda var.

San Pietro Bazilikası
Baldacchino

Aziz Petrus Bazilikası Hakkında Kısa Bilgiler

-Bazilikada 100’den fazla mezar bulunmaktadır.

-Bazilika’nın 1300 yıllık bir inşaat geçmişi vardır.

-Bernini’ye ait Baldacchino yapıtı, 29 metre uzunluğundadır.

-Michelangelo’nun 24 yaşında tamamladığı Pieta adlı heykel, kurşun geçirmez cam içerisinde bulunmaktadır.

-Bazilika her yıl Dünya’nın dört bir yanından gelen milyonlarca katoliğe ev sahipliği yapmaktadır.

-Bazilika Vatikan’da yer alan ve bugüne kadar inşa edilen en büyük kilisedir.

San Pietro Bazilikası

San Pietro Bazilikası

San Pietro Bazilikası

San Pietro Bazilikası
Osmanlı Savaşlarının tasvir edildiği kabartmalar.

Tavsiyeler

Bu bazilikayı ziyaret etmek için tura ihtiyacınız olacağını düşünmüyorum. Bazilika’yı kendi başınıza oldukça kolay keşfedebilirsiniz.Özellikle yüksek sezonlarda, Vatikan Müzeleri sitesinden online olarak 1-2 gün öncesinden rezervasyon yaptırarak sıra beklemeden Bazilika’ya girebilirsiniz. Rezervasyon saatinizi seçerek ve tam zamanında Bazilika önünde olursanız, uzun kuyruklara girmek zorunda kalmazsanız.

Eğer Bazilika’nın derin bir tarihini, eserlerin ve yapıların hikayesini öğrenmek istiyorsanız, Bazilikayı tabi ki turlarla ziyaret etmek daha mantıklı olacaktır. Fakat Roma’ya turlar ile gelmiyorsanız ve burada Türkçe rehberli turlar bulmak istiyorsanız, bu çok kolay olmayacaktır. Özellikle yüksek sezonlarda. Ancak İngilizceye yeteri kadar hakimseniz, İngilizce anlatımlı turlar bulmak çok kolaydır. Ya da Bazilika içerisinde 2-3£ ödeyerek ses rehberi alabilirsiniz.

Bu bazilika için en azından 2-3 saatinizi ayırmalısınız. Uzun kuyruklarda giriş için bekleyecek olursanız fazladan 1 saat daha, gezinize eklemeniz gerekebilir. Birçok önemli yapıyı belirtmiş olsam da, Bazilika’da görülmesi gereken daha birçok yer vardır.

Bazilika ziyareti genelde, ana girişten girilerek sağ koridordan başlamaktadır ve oldukça kalabalık olduğu için Bazilika’nın diğer ucuna gitmek  zaman alacaktır. Turistlerin yaptığı gibi değil de, hızlı bir şekilde sağ koridordan ilerleyerek Bazilika’nın sonuna gidebilir ve ters yönde ziyaret başlarsanız, kalabalıktan az da olsa kurtulmuş olursunuz.

Bu dini yapıyı ziyaret için en iyi zamanın öğleden sonra 2-3 olduğu söylenmektedir. Bu kesinlikle kocaman bir yalan. Hayatımda gördüğüm ve belki de görebileceğim en büyük kalabalık ile, bir yeri ziyaret ediyordum ve inanılmaz yorucu ve gericiydi. Bu yüzden hangi sezonda olursa olsun, Bazilika ziyaretinizi öğleden sonraya bırakmayın. Bu Bazilika’yı bir daha ziyaret edecek olursam, kesinlikle sabahın en erken saatlerinde giderim ve sanırım sizde böyle yapmalısınız.

Bazilika’ya girmeden önce X-Ray cihazından geçiyorsunuz, ayakkabı tokasına kadar öten bu X-Ray cihazlarında oyalanmak istemiyorsanız üzerinizde ne varsa hepsini ya küçük bir poşete koyun ya da elinizde sırada bekleyin.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...