San Sebastian Gezilecek Yerler | Gezi Rehberi

Daha çok kumlu plajları ve tarihi eski şehir merkezi ile ünlü olan San Sebastian, İspanya‘nın özerk bask bölgesinin güzel bir şehridir.

La Concha Plajı, gün boyu plajda uzanmak isteyen gezginlerin favorisiyken, Zurriola Plajı ise, sörf topluluğun ana üssüdür. Özellikle ailece seyahatler için bir hayli popüler olan bu şehir, Barselona veya Madrid kadar turistik bir yer olmadığından dolayı da, sakin bir tatil ve kültür gezisi yapabiliyorsunuz.

San Sebastian, hem tarih severlerin hem de İspanya’da denizin ve güneşin tadını çıkarmak isteyenlerin favori ve şirin kentlerinden.

Son zamanlar turistler arasında trend olan bu şehirde yapılacak birçok turistik aktiviteyi de bulabilirsiniz. Müzeleri, tarihi yapıları ve güzel manzaralarıyla, San Sebastian’ı seveceksiniz.

San Sebastian’da gezip görülecek yerlere geçmeden önce, bu şehirde en azından bir gece konaklamayı planlıyorsanız, tercih edeceğiniz tesisin tarihi şehir bölgesine, merkeze ve La Concha sahil yoluna yakın olduğundan emin olun. Turistik noktalara ve merkeze yakın otellere göz atmak için dilerseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Gelelim San Sebastian gezilecek yerler listemize ;

1.La Concha Plajı

La Concha Plajı
La Concha Plajı

Concha Körfezi’nin plajı, beyaz kumlu ve şehirdeki en ikonik noktalardan biridir. Geniş bir kıyı şeridine ve büyüleyici turkuaz dalgaları ile 1 km boyunca uzanmaktadır.

Bu plaj, ”La Perla” olarak da bilinmekte ve San Sebastian’ın eşsiz manzarasının yanı sıra, şık bir ambiyansa sahip olmasıyla ünlü.

Koyda bulunan korumalı yer, güvenli yüzmeyi garanti ediyor. Yani küçük çocuklarınız ile birlikte eğlenebileceğiniz güzel bir plaj.

La Concha Plajı
La Concha Plajı

Güneşlenmenin ve denize girmenin yanı sıra, La Concha sahil boyu yürüyüşlere de çıkabilirsiniz. Daha çok akşamları yürüyüş için ideal olsa da, bu sahil yolu gündüzleri de oldukça hareketlidir. Burası, şehrin kalbinin attığı yerlerden biri. Bu yüzden, San Sebastian’ı ziyaret ediyorsanız, Concha Körfezi, plajı ve sahil yolu da mutlaka görülmeye değer.

2.Old Town (Eski Şehir)

Old Town (Eski Şehir)
Old Town (Eski Şehir)

Parte Vieja olarak da bilinen Eski Şehir, San Sebastian’ın tarihi yapılarına ev sahipliği yapan şirin bir bölgedir. Birbirinden güzel ve eski tarihi binalara ev sahipliği yapan bu bölge, Monte Urgull ve Alameda del Bulvarı’nın tabanı arasında yer almaktadır.

Hem turistlerin hem de yerel halkın favori yerlerinden biri olan Eski Şehir merkezi, bir zamanlar boğa güreşlerinin yapıldığı, geniş bir yer olan ”Plaza de la Constitución”dur. Burası, tarihi şehir merkezinin kalbi olarak da bilinmektedir.

Çevredeki önemli binalar arasında görülmeye değer olan Neoklasik belediye kütüphanesi ve Pescadería’ya (Balık Pazarı) da göz attığınızdan emin olun.

Ayrıca, 16. yüzyıldan kalma San Vicente Kilisesi de burada bulunuyor. Bu kilise, gotik bir mimariye sahip ve şehrin en eski kilisesidir. İçerisinde 1584 yılına dayanan zengin oyma bir retabloyu da görebiliyorsunuz.

Eski Kent’te yapılacak en güzel şeylerden bir tanesi de, Bask tapaslarını denemektir. Birçok mekanı bu bölgede bulabiliyorsunuz. Burası, turistlerin ve yerel halkın daha çok akşamları dışarı çıktıkları yerlerden biri. Gece hayatı için değil de, güzel bir mekana oturup bir şeyler yemek veya küçük eğlencelere eşlik etmek için, akşamları da bu bölgeye göz atın deriz.

3.Monte Igueldo

Monte Igueldo
Monte Igueldo

Monte Igueldo, La Concha Körfezi’nin batı ucunda bulunan dağlık bir bölgedeki küçük kasabadır. Igueldo’nun Monte Urgull’a göre daha çok tercih edilmesinin en önemli nedeni ise, buranın zirvesindeki eşsiz manzaranın çok daha iyi olması ve görülecek birbirinden güzel noktaların bulunmasıdır.

Ayrıca bir eğlence parkını da burada bulabilirsiniz. Yani her yaştan turistin sevebileceği bir yerdir Monte Igueldo.

Burası, San Sebastian’ın en sevilen yerlerinden. Özellikle şehirde güzel bir manzara izleyebileceğiniz yer arıyorsanız, bu dağlık alandaki güzel ve şirin kasabayı kaçırmayın.

4.Monte Urgull

Monte Urgull
Monte Urgull ve Mota Kalesi

Monte Urgull, San Sebastian’daki iki tepeden biridir (Monte Igueldo ve Urgull). Buradaki zirve de, tıpkı Igueldo gibi eşsiz bir manzara sunmaktadır. Burası, Igueldo’ya nazaran biraz daha yeşil bir alandır ve çocuklar için manzara seyretmenin dışında yapılacak çok fazla şey de yok.

Manzaraya karşı güzel yürüyüşler yapabileceğiniz Monte Urgull’de ayrıca, tarihi 12. yüzyıla kadar giden ve bir zamanlar şehri istiladan korumak için bir kale olarak hizmet etmiş olan ”Castillo de la Motad”ı (Mota Kalesi) inceleyebilirsiniz. Bu tarihi yapı, tepedeki en önemli yapıdır.

Monte Urgull
Monte Urgull

Bunun yanında ünlü, 40 metrelik ”Cristo de la Mota”ya veya Kutsal Kalp heykeli olarak da bilinen heykele göz atabilirsiniz. Heykelin bulunduğu yerden, şehrin en güzel manzarasını seyredebileceğinizi de unutmayın.

5.San Telmo Müzesi (STM)

San Telmo Müzesi (STM)
San Telmo Müzesi (STM)

San Sebastian’ın en önemli müzesi olan ”San Telmo Müzesi”, Bask ülkesinin kültürel mirasına adanmış mükemmel bir müzedir.

Müze, tarihi şehir bölgesinde bulunmakta ve 16. yüzyıldan kalma bir manastırın binalarında ziyaretçisiyle buluşuyor.

Güzel sanatlar, tarih, arkeoloji ve etnoloji gibi farklı bölümlerdeki koleksiyonlar, Bask kültürüne genel bir bakış sunmaktadır.

Güzel sanatlar bölümü, resimler, çizimler, gravürler ve heykellerden oluşmakta ve El Greco, Alonso Cano, Rubens, Depièce, Morán, Ribera ve Coello gibi ünlü isimlere ait resimleri de görebiliyorsunuz.

Arkeoloji bölümü, sikkeler, seramikler ve Kolomb öncesi eserler hakkında geniş bir koleksiyon sergilerken, tarih bölümü ise, 15. yüzyıldan günümüze kadar silah tarihi üzerine eşsiz bir sergi sunmaktadır. Her bölüm de, görülmeye değer, birbirinden değerli eserlere ev sahipliği yapmaktadır.

Ayrıca salı günü San Sebastian’ı ziyaret ediyorsanız, bu müzeyi ücretsiz olarak ziyaret edebileceğinizi de unutmayın.

6.Miramar Palace (Miramar Kraliyet Sarayı)

Miramar Kraliyet Sarayı
Miramar Kraliyet Sarayı

İngiliz Tudor tarzıyla dikkat çeken Miramar Kraliyet Sarayı, mimar Selden Wornum tarafından 1888 yılında tasarlanmış ve Benito Olasagasti tarafından da tamamlanmıştır.

Denize bakan güzel alanlarla çevrili olan bu saray, San Sebastian’ın en güzel manzarasına sahip yerlerinden. İspanyol Kraliyet Ailesi için bir tatil evi olarak inşa edilmiş olan saray, sadece kentte değil, İspanya’da da oldukça ünlü olan saraylardan bir tanesidir.

Miramar Kraliyet Ssarayı, sekizgen kulesi ve yarı ahşap detayları ile, mimariye merakı olanların sevebileceği yapılardan olduğu gibi, tarihiyle de oldukça ilgi çekicidir.

Sarayın bahçeleri ise, manzara seyretmek isterseniz göz atabileceğiniz bir yer. Buradan okyanusun eşsiz fotoğraf karelerini de yakalayabiliyorsunuz.

7.Basílica de Santa María del Coro (Coro Aziz Meryem Bazilikası)

Coro Aziz Meryem Bazilikası
Coro Aziz Meryem Bazilikası – Santa Maria

Coro Aziz Meryem Bazilikası, San Sebastian’ın en eski dini yapılarından biri. Girişteki heykelleri ve muhteşem oymaları ile dikkat çeken bu bazilika, zarifliği ve zengin dekorasyonu ile kentte kaçırmamanız gerek bir yer.

Coro Aziz Meryem Bazilikası, Santa María del Coro Bazilikası olarak da bilinir ve barok tarzda bir mimari yapıya sahiptir. Tarihi 18. yüzyıla kadar giden bu eski bazilika, eski kent bölgesinin kalbinde yer alan Monte Urgull’ın eteklerinde yer almaktadır. Yani, şehrin birçok noktasından bazilikaya ulaşım oldukça kolay (Haritada görmek için tıklayabilirsiniz)

Kentteki en çok turist çeken bu bazilika, antik bir Roma tapınağı üzerine inşa edilmiş. Kilisenin bir niş içinde Saint Sebastian heykeli ve iki kule ile görkemli bir Churrigueresco cephesi var.

İç mekan ise, yarım daire şeklinde bir apsisi olan dikdörtgen bir plan üzerine inşa edilmiş ve zengin bir dekorasyona sahiptir. Bu yüzden, zamanınız varsa bazilikanın içerisine de göz atın deriz.

8.Ondarreta Plajı

Ondarreta Plajı
Ondarreta Plajı

San Sebastian’ın yüksek sezonda en kalabalık plajını mı arıyorsunuz ? o zaman Ondarreta Plajı’na bir göz atın. Burası, hem turistlerin hem de yerel halkın en çok tercih ettiği plajlardan en ünlüsüdür.

La Concha Plajı ile komşu olan Ondarreta Plajı, ince kumuyla sevilmektedir. Ayrıca, güneşlenmek, yürüyüş yapmak ve plaj voleybolu oynamak veya gezinti yolunda yürüyüş yapmak için en güzel yerdir.

100 metre genişliğindeki kıyı şeridi bir kilometreye uzanıyor ve her ne kadar yoğun bir turist trafiğine sahip olsa da, yine de güneşlenmek için herkese yetecek kadar yer bulunuyor.

Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları bu plajın en hareketli olduğu zamanlardır. Kış aylarında ise, sörfçülerin tercih ettiği bir plaj olarak bilinir.

9.Good Shepherd of San Sebastián Cathedral (San Sebastian Katedrali)

San Sebastian Katedrali
San Sebastian Katedrali

İspanya’nın en ünlü dini yapılarından biri olan San Sebastian Katedrali, görkemli mimarisi ve zengin iç dekoru ile San Sebastian’ın en sevilen dini yapılarından bir tanesidir.

Neo-Gotik bir mimariye sahip olan bu katedral, 1880’de Bask mimar Manuel de Echave tarafından tasarlanmış oldukça dikkat çekici bir yapıdır.

75 metre yüksekliğindeki kulesi, şehrin birçok yapısından kendisini gösteren bu tarihi yapı, kentin en önemli simgelerinden biri olarak kabul edilmektedir.

San Sebastian Katedrali
San Sebastian Katedrali

San Sebastian Katedrali, Monte Igueldo’daki kumtaşından inşa edilmiş. 1.915 metrekarelik geniş bir alanı kaplamasıyla da oldukça dikkat çekici. Üç nefli ve bir transept ile simetrik bir Latin haç formasyonuna sahip iç mekan ise, oldukça ferah ve geniş bir dizayna sahip.

Juan Bautista Lázaro’nun vitray pencereleri ise, katedralde en çok dikkat çeken noktalardan. Kesinlik San Sebastian gezisinde görülmeye değer bir dini yapı.

10.Aiete Parkı

Aiete Parkı
Aiete Parkı içerisinde bulunan mağaralardan bir tanesi

Bailen Dükleri’nin 19. yüzyıl Aiete Sarayı’nın alanları, Aiete Parkı olarak bilinmekte ve turistlerin favori yerlerinden biridir. Buradaki Aristokrat saray bir zamanlar İngiltere Kraliçesi Victoria da dahil olmak üzere ünlü ziyaretçilere ev sahipliği yapmasıyla tanınmaktadır.

Bu sarayın bulunduğu alanlar (Aiete Parkı) halka açık bir park ve kültürel etkinlikler için kullanılmakta.

Aiete Parkı
Aiete Parkı

”Pierre Ducasse” adlı bir Fransız peyzaj mimar tarafından tasarlanmış olan bu park, şehirdeki en huzurlu bölgelerden biri olmakla beraber, gölet, mağaralar ve şelalelere de ev sahipliği yapıyor.

Her yaştan turistin sevebileceği parklardan biri olan Aiete Parkı’nı listenize ekleyin deriz.

Göz At : Madrid’de gezilecek yerler


Booking.com

San Sebastian’da Nerede Kalınır ?

San Sebastian'da Nerede Kalınır ?
San Sebastian

San Sebastian’da konaklama için birkaç bölge bulabilirsiniz. Bunlar arasında en çok tercih edilen ve en iyi konuma sahip olan şüphesiz ”Eski Şehir Bölgesi”dir. Bu bölge, hem turistik yerlere yakınlığı hem de şehir merkezinin tam kalbine yakın olmasıyla bilinir.

Bu bölgede konaklama için hemen hemen her bütçeye ve zevke uygun konaklama birimlerini de bulabilirsiniz. Bölgedeki otel tavsiyesi olarak da ;

Boulevart Donostia – Konukevi ; Gayet şık ve modern bir konukevi olan bu tesis, şehirdeki 2-3 yıldızlı otel havasında bir konaklama sunuyor. 9+ konuk değerlendirme puanıyla, Eski Şehrin tam kalbindeki bu tesis, ilk olarak göz atmanızı tavsiye edebileceğimiz tesistir. Tesisi incele & fiyatlara göz at

Hotel Zaragoza Plaza – 1 Yıldız ; Düşük bütçeli, fakat oldukça modern bir otel olan bu tesis, Eski Şehir bölgesinde, şehrin kalbinin attığı yere tam olarak 5 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Şehirdeki turistik yerlere yakınlığı ve 8+ konuk değerlendirme puanıyla gönül rahatlığıyla göz atabileceğiniz bir tesis. Oteli İncele & Fiyatlara Göz At 

İspanya’da diğer şehirler ile gezi planınız varsa, Barselona gezilecek yerler adlı yazımıza göz atarak başlayabilirsiniz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...