Şangay Gezilecek Yerler – En Turistik 14 Yer

Çin‘in en önemli liman kenti olarak bilinen Şangay, kendini yavaşça ortaya çıkaran bir şehirdir, bu yüzden de şehrin tüm güzelliğini ve cazibesini görmek zaman alır. Şehirde sadece 1-2 gününüz varsa, aşağıdaki 14 yer, Şangay gezinize başlamak için güzel yerlerdir.

Birbirinden güzel yüzen kasabalardan şehrin sembolik yerlerine, Şangay kültürünü ve tarihini öğrenebileceğiniz müzeler, yemyeşil alanlar ve Şangay eğlenceleri ile Çin’in en büyük şehrinin her köşesini gezmeye değer mutlaka bir şey bulacaksınız.
Şangay gezilecek yerler listesi, daha çok gökdelenler ve tapınaklar ile dolu olsa da, listede bu şehirde gezip görülecek daha birçok farklı turistik noktayı da bulabilirsiniz.

Şangay Gezilecek Yerler Listesi – Görülmeye Değer Turistik Yerler

Şehirdeki turistik noktalara geçmeden önce, bu şehirde nerede konaklayacağınıza iyi bir şekilde karar vermenizde yarar var. Eğer güzel ve merkezi bir bölgede konaklayacak olursanız, şehirdeki turistik yerlerin büyük bir bölümüne yakın olarak rahat bir Şangay gezisi yapabilirsiniz.

Şangay’da nerede konaklayacağınızı bilmiyorsanız ;

Bund Bölgesi ; Şehrin kalbi olarak bilinen yerdir. Şehrin tarihi ve iş merkezi bölgesidir. Şehirdeki turistlerin büyük bir bölümü de bu bölge çevresindeki konaklama birimlerini tercih etmektedir. Bund bölgesindeki otellere göz at

Nanjing Road ; Bir alışveriş caddesi olan Nanjing çevresinde Bund Bölgesi’ne nazaran daha uygun fiyatlı konaklama birimlerini bulabilirsiniz. Turistik yerlere kolay ulaşım sağlayan bu bölge de, şehirde konaklayabileceğiniz en ideal bölgelerden. Bölgedeki otellere göz at

1.The Bund

Bund Caddesi Şangay da Görülecek EN Güzel Yerler Arasında
Bund Caddesi

Huangpu Nehri‘nin batı kıyısında yer alan Bund, Zhongshan Dong Yi Lu olarak da biliniyor.

Nehrin karşısındaki finans bölgesi Pudong’un sahildeki manzarasıyla ünlü.

Bund’daki yürüyüş yolunu gezin, bir tarafınızda 1900’lü yılların başlarına kadar uzanan sömürge binalarının mükemmel manzarası, diğer tarafta da Pudong’un eşsiz manzarasını görebilirsiniz.

Bund Yolu üzerinde görmeden geçmemeniz gereken yerler ; 

  • Aşıklar duvarı veya Sevgililer günü duvarı olarak bilinen yer
  • Pudong Kalkınma Bankası’nın tavanı
  • Peace Hotel’deki film afişi galerisi
  • Astor House Hotel’deki müze.Booking.com

2.Şangay Dünya Finans Merkezi

Şangay Dünya Finans Merkezi
Şangay Dünya Finans Merkezi

Şangay’daki en uzun ikinci bina olan Dünya Finans Merkezi, şehrin birçok yerinden görebileceğiniz binalardan.

Tabi şehrin birçok yerinden görebileceğiniz Şangay kuleleri oldukça fazla. Bu binayı ayırt etmek için, gazoz açacağına benzeyen binayı bulmanız yeterli. İşte o tam yukarısındaki koca bir boşluk olan bina Dünya Finans Merkezi Binası‘dır.

Binanın gözlem güvertelerinden şehrin panoramik manzarasını seyredebilirsiniz. Bu gözlem yerleri, 97. ve 100. katlarda yer almaktadır.

Tek bir tarafa baktığınızdan dolayı, maalesef 360 derecelik bir açı sunmuyor. Ancak, ”Doğu’nun İncisi Kulesi” (Pearl Tower) ve nehri çok güzel bir şekilde görebiliyorsunuz.

Gözlem güvertesi biraz kalabalık oluyor. Bu yüzden, manzarayı daha rahat bir şekilde bir şeyler içerken görebileceğiniz, Park Hyatt Hotel’in 87.katında bir kokteyl bar var. Oraya gidin derim. Ayrıca, süper lüks Park Hyatt Hotel bu binanın 79 ve 93. katları arasında hizmet vermekte. Lüks sever biriyseniz otele buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

3.Jin Mao Kulesi

Jin Mao Kulesi Şangay'ın Görülecek En Güzel Yerleri Arasında
Jin Mao Kulesi

Şangay’ın en yüksek üçüncü kulesi olan Jin Mao, 360 derecelik bir panoramik manzara sunuyor. Önünde hiçbir engel olmadan bu manzarayı sunan tek gözlem güvertesine sahip olması da, bu kulenin en güzel özelliği.

Şangay’da kaçırılmaması gereken bu kuleye de mutlaka göz atın.

4.Doğu’nun İncisi Kulesi

Doğu'nun İncisi Kulesi Görülmeye Değer Kulelerden
Doğu’nun İncisi Kulesi

Şangay Kuleleri çok fazla demiştik değil mi ? Zaten şehir bu kulelerle ve bu kulelerin sunduğu manzaralar ile güzel.

Kuleye çıkmayı önermiyoruz. Çünkü yukarıdan aşağı bakmak yerine aşağıdan yukarıya bakabileceğiniz güzel bir kule. Tabi illa çıkacağım derseniz, burada da bir gözlem güvertesi var. Buradan, Bund ve şehrin diğer manzalarını görebilirsiniz.

5.Şangay Kulesi

Şangay Kulesi
Şangay Kulesi

Şangay’daki en uzun kule olması ve dünyanın en hızlı asansörlerinden birine ev sahipliği yapmasıyla ünlüdür.

118. ve 119. katlara bu yüksek hızlı trenler ile çıkmadan önce, binanın içerisinde B1’de bir sergi salonu var. Dilerseniz göz atabilirsiniz, ziyaretçiye açık.

Yukarıdaki bu gözlem kuleleri, Pudong Gökdelenleri olarak bilinir. Hepsi de birbirine yürüme mesafesinde bulunmakta. Aralarından birini seçebilir veya hepsine tek tek girebilirsiniz.

Göz At : Şangay’da nerede kalınır ? 

6.Nankin Caddesi – (Nanjing Road)

Nankin Caddesi
Nankin Caddesi

Şangay’ın en ünlü caddelerinden biri olarak bilinen Nankin Caddesi, nam-ı değer Nanjing, Şangay’da alışveriş yapabileceğiniz veya alışveriş heyecanı ile aşağı yukarı koşuşturan turistleri izleyebileceğiniz güzel bir cadde.

Oldukça büyük bir yaya geçidi olan Nankin Caddesi mağazaların dışında, birbirinden güzel restoranlar ve kafelerle çevrilidir.

Bu cadde doğu ve batı olarak isimlendiriliyor. Nankin Doğu Caddesi, restoranlar ve oteller ile çevrili ticari bir bölge iken, Nankin Batı, yaya caddesidir.

Bu cadde, Bund’dan Halk Meydanı‘na kadar uzanmakta. Hem geceleri hem de gündüzleri güzel yürüyüşlerin en iyi adresidir. Şehrin en fotojenik yerlerinden biri olduğunu söylemeyi de unutmayalım.

Burada yapabileceğiniz en güzel şeylerden biri, sabah saatlerinde kahvaltı için bir mekana uğramak ve kahvaltınız bittikten hemen sonra, yaşlı Çinlilerin ”Tai Chi” uygulamaları ve dans etmelerini seyredin.

Akşam saatlerinde ise, akıl almaz şekilde insan trafiğine sahip bu caddeden yürümeye çalışın. Bir yerlere yetişmeye çalışan bu Çinliler arasında kimseye çarpmadan yürümek bir sanat işi.

7.Yuyuan Bahçesi

Yuyuan Bahçesi Şangay'ın En Güzel Yerlerinden
Yuyuan Bahçesi

Eski Kent bölgesinde bulunan bu bahçenin tarihi 1368 yılına, Ming Hanedanlığı‘na kadar uzanıyor.

Burası, Şangay’ın en kalabalık yerlerinden biri. Özellikle tur otobüslerinin geldiği saate denk gelecek olursanız, bunalıp bahçeyi terk edebilirsiniz.

Bahçe gerçekten de görülmeye değer. Tipik bir Çin bahçesi, kayalar ve su bitkileri bolca bulunuyor. Fakat, sunduğu manzara harika.

Yuyuan Bahçesi’ne nasıl gidilir ? ; Bu bahçeye Hop On Hop Off otobüslerine binip Yu Garden Alışveriş Caddesi’ne kadar gidebilir, oradan da Yuyuan Bahçeleri’ne kadar yürüyebilirsiniz.

Metrolar ile bahçeye ulaşmak istiyorsanız da, 10. hatta çalışan metrolar ile Yu Yuan Bahçeleri istasyonuna gidebilirsiniz. Bu istasyondan kısa bir yürüyüş sonrası bahçeye ulaşmak mümkün. Halk Meydanı’ndan sadece iki durak uzaklıktadır. Yani, biraz kasarsanız Halk Meydanı’ndan buraya yürüye de bilirsiniz.

8.Shanghai French Concession

Shanghai French Concession
Shanghai French Concession

Şangay’ın Fransız İmtiyazı olarak bilinen bu bölgenin, şehrin geri kalanına göre oldukça farklı bir havası var.

Avrupa havasının hakim olduğu bu yerde, birbirinden güzel Avrupai tarzda kafeleri görebiliyorsunuz.

Burası, Şangay’ın diğer yerlerine göre çok daha sakin. Şehrin karmaşasından kaçmak ve biraz kafa dinlemek için güzel bir yer.

Arnavut kaldırımlı sokaklarda yürüyerek bölgeyi keşfedin, hediyelik bir şeyler alın. Veya bir kafeye girip yoldan geçen insanları seyredin.

9.Tianzifang – Tian Zi Fang

Tianzifang Caddesi
Tianzifang Caddesi

Fransız İmtiyaz Bölgesi’ndeki el sanatları bölgesi olarak bilinen Tian Zi Fang, şehrin turistik yerleri arasında. Birbirinden güzel butik mağazaları ve sokak yemekleriyle dolu bu dar labirent, şehirde görülmeye değer en güzel yerlerden.

Bölge, birbirinden güzel barlara ve kafelere de ev sahipliği yapmaktadır.

Gündüzleri iş adamlarının kafelerini yudumladığı bu yer, hava karardıktan sonra barlara ve Şangay gece hayatı için popüler bir yere dönüşmektedir.

10.Jing’an Tapınağı

Jing'an Tapınağı
Jing’an Tapınağı

Şehirdeki en güzel ve en turistik tapınaklardan biri olan Jing’an Tapınağı, kaçırılmaması gereken en güzel yerlerden biri.

Dua edenleri seyredebildiğiniz gibi, hemen hemen tapınağın her yerinde fotoğraf çekebiliyorsunuz. Biz meydana ücretsiz olarak girdik. Girerken cüzi bir ücret ödemeniz gerekiyormuş, fakat bizden hiçbir ücret talep edilmedi. Biz de illa ödeyelim diye de tutturmadık 🙂

Bu tapınak aslen milattan sonra 240 yılında yapılmış olsa da, günümüzdeki şeklini 1200’lü yıllardan sonra aldığı söylenmektedir.

11.Jade Buddha Temple (Yeşim Buda Tapınağı)

Jade Buddha Temple (Yeşim Buda Tapınağı)
Jade Buddha Temple (Yeşim Buda Tapınağı)

Şangay Tapınakları arasında en rağbet görenler arasında olan Jade Buda Tapınağı‘ndan iki adet Myanmar’dan ithal edilmiş olan Buda bulunuyor.

İkisi de yeşim taşından yapılmış, biri oturan buda, diğeri ise, yatan buda (Yatmış ve poz vermiş şekilde olan). Şimdilerde yeni bir buda daha eklenmiş. Singapur’dan hediye edilen bir buda. Bu 3 Budayı da mutlaka göz atın.

12.Longhua Tapınağı

Longhua Tapınağı
Longhua Tapınağı

Maitre Buda’ya adanmış olan Longhua Tapınağı da, Şangay’daki diğer birçok tapınak gibi oldukça turistik yerlerden.

Tarihi 960 Song Hanedanlığı’na kadar uzanan bu tapınağın bulunduğu kompleks, Şangay’daki en eksizsiz ve en büyük Tapınak Kompleksi olarak ünlenmiş.

Günümüzdeki yapıların büyük bir bölümü daha sonraki tarihlerde yapılmış olmalarına rağmen, Song Hanedanlığı’na ait manastır hala burada el değmemiş bir şekilde durmaktadır.

13.Shanghai Disney Resort

Shanghai Disney Resort
Shanghai Disney Resort

İki otele ev sahipliği yapan Şangay Disney Resort, çocuklar ve yetişkinler için oldukça güzel ve modern bir parka sahip.

Toy Story Hotel’de 2 restoran ve bahçe, avlu veya tema parkı manzaralı odalar bulunmaktadır.

Shanghai Disneyland Hotel’de 3 restoran, bir salon, kapalı havuz, Magic Kingdom Club’a erişimi olan odalar ve göl, bahçe veya tema parkı manzaralı odalar bulunmaktadır.

Birbirinden güzel parklara da göz attığınızdan emin olun.

14.Şangay Müzesi

Şangay Müzesi Hakkında
Şangay Müzesi

Şangay’ın en güzel ve en özel müzelerinden biri olan Şangay Müzesi, şehrin en hareketli ve en merkezi meydanlarından biri olan Halk Meydanı’nda bulunuyor.

Eski Çin Sanatı’nın bu büyük müzesi, 120 binden fazla esere ev sahipliği yapıyor. Çin Sanatı’nın ana kategorilerini kapsayan 12 bölümden oluşan bu müze, yuvarlak mimari yapısıyla şehirdeki görülmesi gereken en güzel müzelerden bir tanesi.

Bu 12 galeri arasında, Mühürler, Madenler, Antik Bronz, Tablolar, Ming ve Qing Mobilyaları, Antik Heykeller, Eski yeşim ve Azınlık Ülkeleri, Kaligrafi, Antik Seramik bulunmaktadır.

Şangay’da gezip görülecek yerler listesindeki bu 14 yere, daha birkaç yer daha eklemek pekala mümkün. Fakat, bu şehirde genelde 1-2 günlük süre için yapılacak en turistik şeyler bu listeden ibaret diyebiliriz. Eğer daha fazla zamanınız kalırsa da, Şangay çevresinde gezilecek yerler için zaman harcayın.

Şangay’da Nerede Kalınır ? – Şangay Şehir Merkezi Otelleri

Şangay Görülecek Yerler - Caddeler
Şangay Nanjing

Şangay’da konaklama için ilk olarak hangi bölgede konaklayacağınıza karar vermenizde yarar var. Şehirde konaklayabileceğiniz birçok bölge olsa da, hem turistlerin en fazla tercih ettiği, hem de turistik yerlere ve şehir merkezine yakın olan 2 bölge bulunuyor. Bunlar ;

Bund ; Şehirdeki en çok tercih edilen konaklama bölgelerinden biri olan Bund, diğer bölgelere nazaran biraz daha pahalı olsa da, şehrin en merkezi ve turistik yerlere en yakın bölgelerinden biridir. Buradan şehirdeki birçok noktaya çok kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca bölgede, düşük bütçeli bir otel bulabileceğiniz oldukça lüks bir 5 yıldızlı oteli de bulabilirsiniz. Bu bölgedeki otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Nanjing Yolu ; Şehirdeki en canlı ve en hareketli bu yürüyüş yolu yakınlarındaki konaklama bölgeleri, Şangay Kültür gezisi için en ideal konaklayabileceğiniz bölgedir, diyebiliriz. Buradan, şehirdeki tapınakların büyük bir bölümüne çok kolay bir şekilde ulaşabileceğiniz gibi, şehirdeki ünlü kulelere ve gökdelenlerin büyük bir bölümüne de yürüyerek rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca bu caddenin bulunduğu yer, turistlerin yemek ve bir şeyler içmek için tercih ettiği güzel bir alışveriş caddesidir. Nanjing yakınlarında bulunan otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Şangay Kaç Günde Gezilir ? 

Bu şehir için 2 gün yeterli olmaktadır. Şehirdeki turistlerin büyük bir bölümü de bu şehir için ya 2 yada 3 gün ayırmaktadır. Ancak 1 günde Şangay çok kolay olmayacaktır. Hem Şangay, gezinizi aceleye getirebileceğiniz bir şehir olmadığını da unutmayın.

Göz At : Tokyo gezilecek yerler

Şehirde 2 günden fazla konaklamayı planlıyorsanız, Şangay yakınlarında bulunan köylere, kasabalara ve diğer turistik yerlere de mutlaka uğrayın deriz. Şehre yakın birçok güzellik bulunmakta, zamanınız varsa bu güzellikleri keşfedin.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...