Santa Maria Maggiore Bazilikası, Roma

Santa Maria Maggiore Bazilikası,4.yy’da bulunan Roma’nın beş büyük antik bazilikalarından biridir. Romalılara göre, San Maria, San Pietro Bazilikası‘ndan sonra en çok beğenilen ve ziyaret edilen bazilikalarından biri olarak bilinmektedir. 18.yy’da büyük bir restorasyon çalışmasının ardından bugünkü halini almış, Roma’da gezilecek yerler listenizde olması gereken dini yapılardan biridir.

Bazilika’da görebileceğiniz birçok eser ve bölümler bulunmaktadır. 5.yy’dan kalma mozaikler,altın zafer takı,Atinalı mermer sütunlar,75 metre uzunluğundaki çan kulesi, papalık sunağı,kutsal beşik,Pauline şapeli,Roma halkının sağlığını tasvir eden eserler,gerçek haç ve Roma kalıntılarını, Santa Maria Maggiore Bazilikası’nda görmek mümkündür.

Roma’da konaklama konusunda henüz karar vermediyseniz, Roma’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak bölge bölge konaklama tavsiyelerine ve bölgelerin detaylı özelliklerine göz atabilirsiniz. Bunun dışında, Roma’da bulunan en ideal konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Santa Maria Maggiore Bazilikası Hakkında Bilgiler

  • Bazilika Hz Meryem’e ithafen yapılmış.
  • Bazilika 07:00-19:00 saatleri arasında açıktır.
  • Bazilikanın inşaatine Papa Liberio’nun emriyle başlandığı söylenmektedir.
  • Bazilikanın hemen karşısında bir dikilitaş bulunmaktadır (Esquilino Meydanı tarafında bulunur). Bu dikilitaş, Papa Sisto V emriyle 1587 yılında meydana kurulmuştur.
  • Santa Maria Maggiore Bazilikası’na pazar günleri girişler ücretsizdir.
Santa Maria Maggiore Bazilikası
Santa Maria Maggiore Bazilikası Arka Cephesi

Santa Maria Maggiore Bazilikası Nerede ? Nasıl Gidilir?

Bazilikaya, Kolezyum, Roma Forumu ve Palatino Tepesi‘nden ulaşmak istiyorsanız, hiçbir ulaşım aracına ihtiyacınız olacağını sanmıyorum. Çünkü, bu yerlerden bazilikaya 10-15 dakika içinde ulaşabilirsiniz. Bazilikaya, İspanyol Merdivenleri (Piazza di Spagna), Pantheon, Navona Meydanı-Dört Nehir Çeşmesi gibi Roma’nın en turistik yerlerinden yürüyerek ulaşmak biraz zor olsa da, imkansız değildir. Bu yerlerden bazilikaya 20 dakika içerisinde yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Eğer bazilikaya, Roma’nın herhangi bir yerinden ulaşım araçları ile gitmek isterseniz, en iyi ulaşım aracı metrolardır. Termini metro durağı, bazilikaya 5 dakika yürüme mesafesindedir.

Santa Maria Maggiore Bazilikası, Roma’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir,diyemem. Ancak, Roma’da bulunan birçok bazilika ile kıyaslama yapıldığında, oldukça etkileyici ve farklı yapıda eserleri, bu bazilika da görmek mümkündür. Bazilika, turistlerin en son uğradığı yerlerden biri olduğu için, Roma’ya kısa süreliğine geldiyseniz, bu bazilikayı es geçebilirsiniz. Ayrıca,pazar günleri bazilika ücretsiz ve pazar günü Roma’da olacak olursanız, o zaman mutlaka görmelisiniz diyebilirim. Ancak, 7-10£ gibi bir ücret ödeyerek bu bazilikayı görmek yerine, çok daha farklı müzeleri ve kiliseleri görebilirsiniz.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...