Santiago de Compostela Gezilecek Yerler | Gezi Rehberi

İspanya'nın en yürünebilir şehirlerinden biri olan Santiago de Compostela, taş döşeli dar sokaklara sahip eski kent bölgesiyle ünlü olsa da, bu şehirde bu bölgeden çok daha fazlasını bulabiliyorsunuz.

Atmosferini öğrencilerin oluşturduğu bu şehir, dost canlısı insanları ve kültürüyle, sıkılmadan dolu dolu 1 gününüzü geçirebileceğiniz, İspanya'nın en güzel destinasyonlarından.

Orta Çağ boyunca bu kutsal şehir, bir Hac hedefi olarak Kudüs'e ve Roma'ya eşitmiş ve ziyaretçilerin geldiği yol ise, St James Yolu olarak bilinir. Santiago de Compostela Hristiyanların en saygı duyduğu mabedlerin biri olsa da, turistler için de İspanya'nın sevilen destinasyonlarından biridir.

POPÜLER SANTİAGO DE COMPOSTELA OTELLERİ

Nest Style Santiago

Nest Style Santiago

Eurostars San Lazaro

Eurostars San Lazaro

Santiago de Compostela Gezilecek Yerler listenize ekleyebileceğiniz en popüler 10 yer ;

1.Santiago De Compostela Katedrali

Santiago De Compostela Katedrali
Santiago De Compostela Katedrali

Ülkedeki en kutsal Hristiyan anıtı olarak kabul edilen Santiago de Compostela Katedrali, görkemli kuleleriyle dikkat çekiyor. Erken Romanesk mimarisine sahip olan yapı, ”Praza do Obradoiro” adlı tarihi şehir merkezinin ana meydanında bulunuyor.

Bu dini yapı, 9. yüzyıldan kalma bir kilisenin yerine 1075 ve 1211 yılları arasında inşa edilmiş. Birçok kez Gotik, Plateresk ve Neoklasik tarzda yenilenmiş olan katedral, hacıların karşılandığı muhteşem bir girişe sahip (Portico de la Gloria olarak bilinir). 1188 yılında Master Mateo tarafından yapılmış olan kapı, 200 figür ve heykelleri ile, yapıdaki en ilgi toplayan yer.

Katedralin güney koridorundaki Capilla de las Reliquias adı verilen şapel, 12. ve 15. yüzyılların kral ve kraliçelerinin mezarlarını içeriyor. Ayrıca bir de ”Katedral Müzesi” bulunmaktadır. Müzenin içerisinde, yapılan kazı çalışmalarından kurtarılan eserleri görebilirsiniz.

Tüm görkemiyle hem tarih hem de sanatseverlere hitap eden bu katedral ile Santiago de Compostela gezinize başlayabilirsiniz. Katedralin bulunduğu meydanda, daha birçok tarihi mimariyi de görebileceğinizi unutmayın.

2.Casco Histórico de Santiago de Compostela

Casco Histórico de Santiago de Compostela
Casco Histórico de Santiago de Compostela – Eski Şehir

Eski Şehir bölgesi olarak da bilinen Casco Historico, şehirdeki en fazla tarihi yapıyı görebileceğiniz bölgedir. Burası, şehrin kalbinin attığı yer olduğu gibi Santiago de Compostela’da en fazla zaman geçireceğiniz yerlerden.

UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde yer alan bu bölge, Rúa del Villar ve Casa del Deán adı verilen iki sokakla ünlü. İşte şehrin tam kalbi bu iki sokakta atmaktadır. Hem yerel halkın hem de turistlerin en çok tercih ettiği yerlerden biri olan bu iki sokakta, şehrin önde gelen restoranlarını, kafelerini ve butiklerini bulabilirsiniz.

Katedralin arkasındaki bölümden itibaren bu bölge, araç trafiğine kapalıdır. Bu yüzden de, bölgeyi ve ara sokakları çok rahat bir şekilde gezebiliyorsunuz.

 

3.Parque de la Alameda (Alameda Parkı)

Parque de la Alameda (Alameda Parkı)
Parque de la Alameda (Alameda Parkı) – Foto Kaynak ; commons.wikimedia.org

Şehirdeki en yeşil alan olan ”Parque de la Alameda”, meşeler, okaliptüs ağaçları, selvi ağaçlarıyla çevrili huzur dolu bir park. Burada, 19. yüzyıl İspanyol toplumunun tuhaflığını gösteren caddeye göz atmayı unutmayın. Bu caddede sosyal sınıfa bağlı olarak yürüyüş yolları bulunuyor.

Birbirinden güzel çiçek tarhları, göletler, heykeller ve çeşmeler parkı süslemekte. Yerel halkın ailece zaman geçirdiği bir park olarak biliniyor olsa da, turistler arasında da oldukça popülerdir.

Eski Kent bölgesinin bitişiğinde bulunan bu park, 90’dan fazla süs florası içeren botanik bahçesi ile de ünlüdür. Yıl boyunca birçok etkinliğe ev sahipliği yapan park, birbirinden değerli ve güzel anıtlara, heykellere de ev sahipliği yapıyor. Bunlar arasında en iyi bilinenler ise, Méndez Núñez Bahçeleri Anıtı, 1917 şair Rosalía de Castro’nun anıtı ve Galiçya figürlerini onurlandıran heykellerdir.

4.Praza do Obradoiro

Praza do Obradoiro
Praza do Obradoiro

Bu geniş meydan, katedralin büyük bir bölümüne ev sahipliği yapmasıyla tanınıyor. Meydanın ortasında bir patika üzerinde ”kilometre sıfır” yazan bir bir taş levha bulunmakta. Bu yüzden, şehrin tam merkezi olarak kabul edilmektedir.

Meydanda görkemli katedralin yanı sıra, Katedral manastırı, Xelmusunu Piskoposluk Sarayı ve şimdi şehir konseyini barındıran neoklasik Palacio de Raxoi adlı yapı bulunmaktadır.

Meydan, şehirdeki birçok önemli tarihe yapıya ev sahipliği yapmasının yanı sıra, şehrin önde gelen diğer gezilecek noktalarına da yürüme mesafesinde bulunuyor. Ayrıca meydan yakınlarında birçok kafe, restoran ve butik mağazaları da bulabilirsiniz.

5.Hostal dos Reis Catolicos

Hostal dos Reis Catolicos
Hostal dos Reis Catolicos

Tarihi hacıların yurdu olarak da bilinen Hostal dos Reis Catolicos, 1499 yılında Katolik Hükümdarlar tarafından, Saint James yolundan uzaktan gelen hacılar için yaptırmış olduğu bir konaklama yeridir. Misafirperverlik geleneğini sürdüren tarihi bina yenilenmiş ve lüks bir Parador oteline dönüştürülmüştür.

Dünyanın en eski işletme oteli olarak günümüzde ün yapmış bu tesisi de listenize mutlaka ekleyin. Dilerseniz oteli buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz. Hatta konaklayabilirsiniz. Fakat fiyatlar biraz pahalı olduğundan dolayı, bir daha düşünün deriz.

6.Galiçya Çağdaş Sanat Merkezi (Centro Galego de Arte Contemporaine)

Galiçya Çağdaş Sanat Merkezi
Galiçya Çağdaş Sanat Merkezi

Bölgenin modern kültürüne bir bakış açısı sunan Galiçya Çağdaş Sanat Merkezi, oldukça şık ve modern sergi salonlarında Galiçya sanatına adanmıştır.

Portekizli mimar Alvaro Siza tarafından tasarlanmış olan oldukça modern bir binada yer alan bu sanat merkezi, daha çok terasının sunduğu eşsiz manzara için ziyaret ediliyor olsa da, içerideki birbirinden değerli sanat koleksiyonlarına da göz atmaya değer.

Merkez, kalıcı sergilerin yanı sıra, yılın birçok dönemi (Özellikle yaz aylarında) geçici sergilere de ev sahipliği yapıyor.

7.Casa do Cabido

Casa do Cabido
Casa do Cabido – Foto Kaynak ; Flickr.com

Galiçya bölgesindeki Barok mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak kabul edilen ”Casa do Cabido” bir aristokrat evi ve 1758 yılında inşa edilmiş.

Plaza de las Platerías adlı meydanı süsleyen zarif cephesiyle ünlü olan yapı, 2011 yılında yenilenmiş ve bir sergi alanına dönüştürülmüştür. Günümüzde sadece sanat sergileri düzenlendiğinde açık olsa da, dış cephesine ve binanın bulunduğu meydana göz atmak için buraya da uğrayabilirsiniz.

8.Museo del Pueblo Gallego (Galiçya Halk Müzesi)

Museo del Pueblo Gallego
Museo del Pueblo Gallego

Santo Domingo de Bonaval‘ın eski manastırında bulunan, 1976 yılında açılmış olan Galiçya Halk Müzesi, Galiçya kültürünün deniz, kara ve birbirleriyle olan ilişkilerini gösteren sergilere ev sahipliği yapıyor.

Müzedeki kalıcı koleksiyonlar arasında,  Galiçya halklarının tarih öncesi dönemden günümüze kadar toplum içindeki ekonominin evrimi hakkında da eserler içeriyor. Müzenin bulunduğu tarihi manastır da dahil olmak üzere burası, turistlerin Santiago de Compostela’da en çok ziyaret ettiği yerlerden biri. Zamanınız kalırsa bu müzeye de göz atmayı unutmayın.

9.Santa María a Real do Sar Kilisesi

Santa María a Real do Sar Kilisesi
Santa María a Real do Sar Kilisesi – foto kaynak ; www.turismo.gal

San Nehri’nin yanındaki 1100’lü yıllarda inşa edilmiş olan bu yapı, Romanesk bir mimariye sahip. İlginç bir kuleye ve 17. ve 18. yüzyıllarda inşa edilmiş payandalara da sahip olan kilisede 3 nef bulunuyor. Ayrıca bitki motiflerini de yapının birçok yerinde görebiliyorsunuz.

Her gün ziyarete açık olan bu kilise de, Santiago de Compostela gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en popüler tarihi yapılardan.

10.Mercado de Abastos

Mercado de Abastos
Mercado de Abastos

Tedarik Pazarı anlamına gelen Mercado de Abastos, upuzun bir pazar. 300 yıllık tarihiyle şehirdeli yerel halkın günlük ihtiyaçlarını karşıladığı bu pazarda, Santiago de Compostela’nın kültürünü de yakından görebilirsiniz.

Pazar, 300 yıldır bu bölgede bulunuyor olsa da, günümüzde içinde bulunduğu bina 1941 yılında yapılmış. Taş duvarları, uzun kemerleri ve pencereleri ile Romanesk bir kilise görünümünde olan bu pazarın sadece dış mimarisini görmek için bile gidebilirsiniz.

Kalıcı tezgahlar, merkezi bir koridora bakan, yerel peynir, kurutulmuş et ve Atlantik’ten taze balık ve deniz ürünleri satan kemerler içerisinde yer alıyor. Girişte de, meyve ve sebze satan geçici tezgahlar da bulunmaktadır.

Santiago de Compostela’da Gezilecek Yerlere Yakın Nerede Kalınır ?

Santiago de Compostela Gezilecek Yerler Listesi
Santiago de Compostela

Porto‘ya 2 saatlik uzaklıkta bulunan Santiago de Compostela’yı günübirlik bir gezi ile görmek yerine, bu şehirde 1 gece de olsa konaklamayı planlıyorsanız, Eski Kent merkezi sınırları içerisinde turistik yerlere yakın bir yerde konakladığınızdan da emin olun.

Otel Tavsiyesi olarak da ; 

Hotel Real – 1 Yıldız ; Santiago de Compostela Katedrali’ne sadece 2 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu düşük bütçeli otel, şehirdeki en çok tercih edilen tesislerden. Oldukça merkezi bir konuma sahip olan bu otelden, şehirdeki diğer önemli cazibe merkezlerine de yürüyerek rahatlıkla gidebiliyorsunuz.

Hotel Universal – 2 Yıldız ; Daha çok çiftlerin tercih ettiği otellerden biri olan bu tesis, Eski Kent’in tam merkezine 3 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Konum olarak oldukça merkezi ve ekonomik bir otel.

Hotel Lux Santiago – 3 Yıldız ; Biraz daha lüks ve modern bir otelde konaklamak isterseniz de, Museuo Do Pobo Galego Müzesi’ne 15 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu oteli inceleyebilirsiniz. Santiago de Compostela Katedrali ise otele sadece 700 metre uzaklıkta bulunmaktadır.

Santiago de Compostela’da daha çok zamanınız varsa, 2 saatlik uzaklıktaki Porto’ya veya çevredeki diğer şehirlere de göz atabilirsiniz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...