Santorini Gezilecek Yerler – En Güzel 9 Yer

Santorini Gezilecek Yerler Listesi
Santorini Gezilecek Yerler Listesi

Bembeyaz evleri, eşsiz manzaraları ve tertemiz plajları ile en güzel tatil destinasyonlarından biri. Birbirinden eski tarihi yapıları ve antik kentleri ile de meşhur olan bu adada gezip görülecek birçok yer bulunuyor.
Santorini gezilecek yerler bakımından popüler olan turistik yerlere de yakın olmak için doğru bir konaklama tercihi yapmak şart. Bu adayı ne için ziyaret ettiğiniz de oldukça önemi. Yani eğer sadece güneşin ve plajın tadını çıkarayım diyorsanız, fazladan ücretler ödeyerek merkeze veya turistik yerlere çok yakın olan yerlerde de konaklamanıza gerek yok.

Eğer Santorini’de nerede konaklayacağınız hakkında pek bir fikriniz yoksa, Santorini’de nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atarak adadaki en ideal ve en güzel konaklama bölgelerini ve bölgelere özel otel tavsiyelerini bulabilirsiniz.

Santorini Gezilecek Yerler Listesi

Santorini’de gezilecek ve görülecek birçok yer bulunmakta. Fakat bunların hepsini gezmeye de gerek yok. Zaten daha çok tatil amaçlı gidilen bu adada öncelikleriniz adalar ve antik kent olsun. Aslında Santorini’yi bölge bölge yazsak çok daha doğru olacak. Çünkü birçok turistik yerlere farklı farklı bölgelerde bulunuyor.

1.OİA

Santorini Gezilecek Yerler Listesi
Oia Bölgesi Santorini’nin en popüler ve güzel bölgelerinden biri

Daha çok mavi çatılı evleri, kiliseleri ve diğer tarihi yapıları ile popüler olan Oma, Santorini gezilecek yerler listenizin ilk sırasında olması gereken yerlerden diyebiliriz. Eşsiz bir manzaraya ev sahipliği yapan bu bölgede muhteşem fotoğraf kareleri yakalayabiliyorsunuz.

Daha çok gün batımı için tercih edilen yerlerden biri olan bu yer süper kalabalık oluyor. Özellikle gün batımı zamanında. Tabi gün batımı için oldukça güzel olan bu yere, günün diğer saatlerinde de gelseniz, gayet güzel manzaralar seyredebilirsiniz.

Kalderanın hemen dibinde olduğundan dolayı popüler olan bu bölge-köy, adanın kuzeyinde yer almakta. Yerli halkın ”Apanomerites” olarak adlandırdığı bu yerleşim yerinde güneşlenmek veya yüzmek istiyorsanız da Armeni ve Ammoudi adlı plajlara göz atabilirsiniz.

Bu bölgede gün batımını seyretmek için birçok seçenek bulunuyor. Mesela güzel bir restorana oturabilir ve gün batımının keyfini çıkarabilirsiniz. Fakat restoran seçimi yaparken dikkat etmenizde de yarar var. Manzara seyredeceğim diye turistleri seyretme ihtimaliniz de bulunmakta. Ayrıca ”Sunset in Oia” adı verilen tekne turlarına katılarak güzel bir deneyim yaşayabilirsiniz. Tabi bu pahalı olan seçenek.

Eğer bütçemiz el veriyorsa, bu gün batımını izleyebileceğiniz otellerde de konaklayabilirsiniz. Zaten Santorini denince akla ilk gelen Oia olduğundan dolayı gönül rahatlığıyla bu bölgede konaklayabilirsiniz. Oia bölgesinde bulunan otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

2.FİRA

Santorini Gezilecek Yerler Listesi
Fira, Santorini Adası’nın en romantik ve en kaliteli otellerine ev sahipliği yapan bölgelerinden biri

Daha çok Santori’nin merkezi olarak kabul edilen Fira da en az Oia kadar popüler ve güzeldir. Birbirinden güzel manzaralara ev sahipliği yapan oteller ve restoranları ile popüler olan bu bölgede Oia’daki yapılarlar benzerlik göstermekte. Yani burada bulunan bembeyaz evler de oldukça güzel ve popüler.

Fira bölgesi de konaklama için en çok tercih edilen yerlerden. Oia’ya göre de bir tık ucuz olan bu bölgede birbirinden şık ve manzaralı otelleri bulabilirsiniz. Eğer bu bölgede konaklamayı planlıyorsanız da Booking.com aracılığıyla bu bölgede bulunan en ideal ve en iyi otellere göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Fira’da merkez gezinizi tamamladıktan sonra ayrılmayın. Eski bir liman olan Ormos’a uğrayın. Hatta zamanınız varsa, oldukça popüler iki mahalle olan Firostefani ve Kontochori’ye de göz atabilirsiniz.

3.PERİSSA KUMSALI

Bir antik kente gidebileceğiniz en güzel yer Perissa Kumsalıdır. Burada bulunan katırları kullanarak antik kente ulaşabilirsiniz. Birbirinden güzel ve eğlenceli su sporları ile ünlü olan bu kumsalda 2 tane de dalış merkezi bulunuyor. Yani dalışa merakınız varsa burada da dalış yapabilirsiniz. Santorini gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından olan Perissa Kumsalı’nı kaçırmayın derim.

Perissa Kumsalı yakınlarında bulunan birbirinden güzel otelleri bulabilirsiniz. Ayrıca fiyat konusunda diğer 2 yere göre biraz daha uygun denebilir. Perissa Kumsalı yakınlarında bulunan otellere ve diğer konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

4.KAMARİ

Santorini
Kamari Bölgesi

Günümüzde kalıntılarını görebileceğiniz bir tapınağın kemerinin adı olan Poseidon’dan alan Kamari de Santorini gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından diyebilirim. Birbirinden güzel ve renkli yapıları ile oldukça farklı bir manzara sunan Kamari’de en popüler yer ise, bir kaya kütlesi olan Mesa Vouno’nun bulunduğu plajdır. Çünkü bu plaj normalin aksine siyah kumlarla kaplı. Bunun en önemli nedeni ise volkanik yapısından dolayıdır. Bu plajın çevresi de oldukça hareketli. Yani otelleri, restoranları ve eğlence mekanlarını da bu plaj çevresinde fazlasıyla bulabilirsiniz.

Kamari’de bulunan birçok plaj oteli Santorini’de konaklama için en ideal seçeneklerden. Siz de birçok turist gibi burada bulunan plaj otellerini veya diğer konaklama birimlerini tercih edebilirsiniz. Kamari’de bulunan tüm otellere ve diğer konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

5.KIZIL KUMSAL

Santorini Gezilecek Yerler Listesi
Kızıl Kumsal

Doğal güzelliği sayesinde oldukça popüler olan bu yer, Santorini adasının tarihini en iyi öğrenebileceğiniz yer. Bu yer de bulunan  plaj da adadaki en popüler plajlardan. Bu plaja ulaşmak için de Akrotiri de bulunan tekneleri kullanmanız gerekiyor. Eğer araç ile seyahat ediyorsanız, bu teknelere pek de ihtiyacınız olmayacaktır. Kızıl Kumsal plajında da dalış yapabileceğiniz yerler bulunmakta. Eğer dalışa merakınız varsa burada Şnorkelli dalış yapabilirsiniz.

6.AMMOUDİ PLAJI

Santorini
Ammoudi

Yüzmek ve güneşlenmek için en iyi plajlardan biri olan Ammoudi Plajı, Oia bölgesinde bulunuyor. Yani bu bölgede plaja rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Bu plaj da dalış için oldukça ideal. Özellikle kayaların arasında dalış yapacak olursanız. Buraya gelen turistlerin büyük bir bölümü yüzmek için Liman bölgesi tarafını kullanıyor. Fakat bu liman tarafını geçtikten sonra da yüzebileceğiniz güzel bir yer bulunmakta.

7.CALDERA

Santorini'de en güzel bölgeler
Caldera

Bölge içerisinde bulunan Nea Kameni ile popüler olan bu bölge de en az Oia ve Fira kadar popüler. Birbirinden güzel beyaz evleri ve eşsiz manzarayı da burada bulabiliyorsunuz. Deniz manzaralı otelleri ve restoranları ile popüler olan bu bölgede de konaklama konusunda istediğinizi bulabiliyorsunuz. Fiyatlara adanın diğer bölgelerine nazaran uygun.

Caldera bölgesinde bulunan tüm konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

8.VLYCHADA PLAJI

Santorini gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir güzel yer ise, yelkencilik ve yatçılık için tercih edilebilecek bu plajdır. Siyah kumsal ve masmavi suyu ile turistlerin en uğrak yerlerinden. Santorini’nin güney kısmında bulunan bu plaja da zamanınız varsa bir göz atın derim.

9.THİRA ANTİK KENTİ

Santorini’ye daha çok kum, deniz ve güneş için gidiliyor olsa da, buraya kadar gelmişken bir antik kenti görmeden de dönmeyin. Bir tarihi yerleşim bölgesi olan bu yerde Roma ve Bizans dönemine ait birçok kalıntılar çıkarılmış. Bu kalıntıları da Fira Arkeoloji Müzesi’nde görmek mümkün. Çok farklı bir yapısı olmasa da bildiğimiz antik kent. Bu yüzden zamanınız varsa Santorini gezilecek yerler listenize ekleyin derim, yoksa burayı da es geçebilirsiniz.

Santorini gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz birkaç yer daha bulunmakta. Fakat bu ada için gelenlerin büyük bir bölümü, denize girmek ve güneşlenmek için geliyor. Bu yüzden bu plajlar sanırım yeterli olacaktır. Zaten öyle çok fazla gezilecek veya görülecek yerler de bulunmadığından dolayı, kendinizi kasmanıza da gerek yok.

Santorini’de Nerede Kalınır ?

Santorini’de konaklama için birçok seçenek bulunmakta. Bu yüzden  bu adayı ne amaçla ziyaret edeceğiniz oldukça önemli.

-Balayı veya romantik bir tatil planı mı yapıyorsunuz ? o zaman tercih edeceğiniz bölge Oia ve Imerovigli bölgeleri olmalı. Bu bölgelerde aradığınız zevkte ve bütçede konaklama birimlerini bulabilirsiniz. Ayrıca bu iki bölge en iyi manzaraya sahip bölgelerdir.

-Gece hayatı için de bir planınız var ve ayrıca romantik bir tatil planı yapıyorsunuz, o zaman tercih etmeniz gereken bölge fira diyebilirim.

-Santorini’de en ucuza konaklayabileceğiniz bir yer mi arıyorsunuz ? o zaman Firostefani bölgesine mutlaka göz atın derim.

-Aile olarak seyahat ediyorsanız da Kamari bölgesini tercih edebilirsiniz. Daha çok çocuklu aileler için ideal olan bu bölgede aradığınız zevkte ve bütçede konaklama birimlerini bulabilirsiniz. Ayrıca Santorini gezilecek yerler bakımından popüler olan yerlere de yakın olursunuz.

Santorini’de konaklama tercihi yaparken dikkatli olun. İyi bir araştırma yapmanız şart. 1.000 tl olan bir otelin hemen yanındaki otelde 600 TL’ye kadar olan otelleri de bulabilirsiniz. Bu yüzden bir bölge pahalı diye tüm tesislere göz atmadan o bölgeden vazgeçmeyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here