Bosna-Hersek’in en büyük ve en güzel şehirlerinden biri olan Saraybosna, Osmanlı döneminden kalma eserleri ile görülmeye değer en güzel şehirlerden biri. Miljacka nehrinin çevresinde kurulmuş olan bu şehir bugünkü halini Osmanlı Devleti’ne borçlu diyebiliriz. Batı ve Doğu medeniyetlerini bir arada bünyesinde barındıran bu şehre bayılacaksınız. Saraybosna gezilecek yerler birbirine oldukça yakın konumda bulunduğundan dolayı da bu şehri çok rahat bir şekilde gezebilirsiniz.

Sarabosna’da gezilecek yerler listenizi düzenlerken nerede konaklayacağınıza da iyi bir şekilde karar vermenizde yarar var. Saraybosna’da nerede konaklayacağınız hakkında pek bir fikriniz yoksa, Saraybosna’da nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerini ve bölgelere özel otel tavsiyelerini bulabilirsiniz. Saraybosna’da birçok otel erken rezervasyon fırsat indirimleri de bulunmakta. Saraybosna’da bulunan otellere ve fırsat otellerine booking.com aracılığıyla göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Saraybosna Gezilecek Yerler Listesi

Saraybosna Osmanlı’nın izlerini taşıyan en güzel şehirlerden biri. Bu şehirde birbirinden güzel birçok tarihi yeri bulabilir ve güzel bir kültür gezisi yapabilirsiniz. Bu şehirde oldukça küçük, fakat yine de birçok turistik yeri bu şehirde görebilirsiniz. Gezilecek yerler listenizi oluştururken Stari Grad, yani Başçarşı olarak bilinen yerde gezinize başlayabilirsiniz. Burası şehrin en önemli ve en popüler yerlerinden biri. Bu yerden gezinize başlayarak birçok turistik ve tarihi yere çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

1.BAŞÇARŞI

16. yüzyılda kurulmuş olan bu çarşı Saraybosna’nın en güzel ve en kalabalık yerlerinden biri. Bu çarşı çevresinde birçok tarihi yapıyı bir arada görebiliyorsunuz. Birbirinden güzel camileri, hanları ve medreseleri bu çarşı etrafında fazlasıyla bulabilirsiniz. 15. yüzyıldan İsa Bey’in isteği doğrultusunda inşa edilmiş olan bu yapı Osmanlı İmparatorluğunun şehircilik anlayışının en önemli kanıtlarından biridir. Ana meydanda bulunan büfe şeklinde çeşme ise, buradaki en popüler yapılardan biri. Saraybosna’nın simgesel yapılarından olan Sebil, Morica Han, Gazi Hüsrev Bey Camii, Ferhadiye Caddesi ve Bursa Bezisten Başçarşı etrafında görülmesi gereken en önemli tarihi yapılardandır.

Başçarşı çevresinde bulunan konaklama birimleri Saraybosna’da konaklama için gönül rahatlığıyla tercih edilebilecek yerlerden. Başçarşı çevresinde bulunan en ideal ve en ekonomik otellere booking.com aracılığıyla göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

2.BAŞÇARŞI SEBİLİ

Başçarşı’nın ana meydanında bulunan ahşap şadırvan Sebil olarak biliniyor. Hacı Mehmet Paşa tarafından 1753 yılında inşa edilmiş olan bu yapının ahşap oymaları oldukça dikkat çekmekte. İstanbul’daki çeşmeler örnek alınarak yapılmış olan bu çeşmeyi de Saraybosna gezilecek yerler listenize mutlaka ekleyin derim. Bir şehir efsanesine göre de bu çeşmeden su içenlerin şehirden ayrılmadığı söylenmekte.

3.GAZİ HÜSREV YADİGAR CAMİİ

Bey camii olarak da bilinen Gazi Hüsrev Yadigar Camii, Saraybosna’daki en önemli ve en popüler camilerden biri olarak biliniyor. Bosna Sancak Beyi Gazi Hüsrev Bey tarafından 1531 yılında Mimar Sinan’a inşa ettirilmiş. Mimar Sinan’ın birçok eserinde olduğu gibi bu eserde de hayran kalınacak noktalar bulunmaktadır. Osmanlı mimarisinin en göze çarpan eserlerinden biri olan bu yapı, Balkanlardaki en önemli ve en iyi yapılardan biri olarak kabul edilmekte. Tarihi yapılara ve camilere merakı olanların beğenebileceği bu güzel yapıyı da listenize mutlaka ekleyin derim.

4.LATİN KÖPRÜSÜ

1541 yılında inşa edilmiş olan bu köprü Miljacka adı verilen nehrin üzerinde bulunuyor. 18. yüzyılda meydana gelen sel felaketinden dolayı hasar almış olan bu köprü yeniden Ali Ajni Bey tarafından aslına uygun bir şekilde yeniden inşa ediliyor. Sadece tarihi bakımdan önemli olsa da, turistler bu köprüyü manzara fotoğrafları çekmek için tercih etmektedir. Yani şehirdeki en iyi fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz bir yer arıyorsanız, Latin Köprüsü’ne uğramayı unutmayın. Başçarşı’dan yürüyerek çok rahat bir şekilde ulaşabileceğiniz bu köprü çevresi konaklama için de tercih edilebilecek güzel yerlerden. Booking.com aracılığıyla Latin Köprüsü çevresinde bulunan otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

5.SARAYBOSNA KATEDRALİ

Gotik bir mimariye sahip bu yapı 1889 yılında inşa edilmiş. İçerisinde süslemeleri ve heykelleri ile dikkat çeken bu dini yapıyı da Saraybosna gezilecek yerler listenize rahatlıkla ekleyebilirsiniz. Katedralin önünde bulunan Papa II. Jean Paul’ün heykeli ise, katedrale girmeden önce dikkatinizi çeken ilk yapılardan. Kutsal Kalp Katedrali olarak da bilinen bu dini yapı, Saraybosna’nın olmazsa olmaz yapılarından biri. Roma Katolik Başpiskoposluğu’na bağlı olan bu dini yapı Mimar Josip Vancas tarafından inşa edilmiş.

Kilisenin hemen önünde bulunan dikdörtgen çerçeve içerisinde bulunan yer Savaşın Gülleri olarak adlandırılmakta. Bu alan içerisinde bulunan kırmızı noktalar savaş döneminde yapılan hava saldırıları sonucunda hayatını kaybetmiş insanları temsil ediyor. Hem dış mimarisiyle hem de iç mimarisi ile Saraybosna’da görülmeye değer tarihi yapılardan.

6.MİLLİ KÜTÜPHANE

Latin Köprüsü’nün hemen yakınında bulunan bu kütüphane de gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz güzel yerlerden. 1896 yılında Belediye Binası olarak kullanılmaya başlanmış bu yapı 1949 yılından sonra kütüphaneye dönüştürülerek halkın kullanımına açılmış. 3 katlı yapıyı tarihsel açıdan önemli kılan en güzel detay ise, Franz Ferdinand’ın suikastinden hemen önce burayı ziyaret etmiş olması. Geçicis sergilerin düzenlendiği bu kütüphaneyi de gönül rahatlığıyla Saraybosna gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

7.UMUT TÜNELİ 

Saraybosna Tüneli olarak da bilinen bu yapı savaş sırasında şehre yardım taşımak ve yaralıların abluka altında olmayan yerlere taşınması amacıyla 1993 yılında yapılmış. 1 metre genişliğinde, 160 santimetre yüksekliğinde ve 800 metre uzunluğunda olan bu tünel günlük 1000’den fazla kişi tarafından kullanılıyormuş. Sadece 20 metrelik kısmı ziyaretçiye açık olan bu tüneli de Bosna-Hersek’teki savaşın zorluklarını anlamak için ziyaret etmek gerekir. Gerek tarihi önemi bakımından gerekse Bosna-Hersek savaşının zorluklarını anlamak bakımından görülmeye değer yerlerden biri.

8.SONSUZ ATEŞ

Ferhadiye Caddesi’nin başında yer alan bu yer ikinci dünya savaşında Saraybosna’nın kurtuluşu için yapılmış en önemli yapılardan biri. İkinci Dünya Savaşı sırasında hayatını kaybetmiş askerlerin ve sivillerin anısına 6 nisan 1946’ta açılmış olan bu sonsuz ateş de Saraybosna gezilecek yerler listenizde olmazsa olmazlardan. 1946 yılında bu yana yanmaya devam eden bu ateş Mimar Juraj Neidhart tarafından tasarlanmış. Saraybosna’ya gelen turistlerin yaptığı gibi sizde bu sonsuz ateş önünde fotoğraf çektirmeden dönmeyin.

9.GAZİ HÜSREV BEY MEDRESESİ

Yine Başçarşı yakınlarında bulunan tarihi yapılardan biri olan Gazi Hüsrev Bey Medresesi 1537 yılında inşa edilmiş. İnşa edildiği günden bu yana eğitimin hiç aksamadığı bu medresenin ilk dönemlerinde 50 binden fazla kitabın olduğu bir kütüphaneye sahip olduğu söyleniyor. Burada bulunan kitapların büyük çoğunluğu Osmanlı hakkında bilgiler içermekteymiş. Mimarisi ve iç süslemeleriyle oldukça popüler bu yapıyı da listenize eklemenizde yarar var.

10.İNAT EVİ

Oldukça farklı bir hikayesi olan bu sıradan evi önemli kılan olay, 1860’lı yıllarda gerçekleşiyor. Avusturya-Macaristan İmparatoru tarafından evin bulunduğu yere Belediye Binası inşa edilmesini emretmiş. Tabi evin sahibi Benderija’nın inadıyla karşılaşan görevliler tarafından aynı evin tıpkısının karşı kıyıya kurulmasına karar veriyor. İşi bu şekilde tatlıya bağlamış olsalar da, o günden bugüne hala yerinde duran bu sıradan ev turistler tarafından oldukça rağbet görmekte. 1997 yılından sonra buraya Boşnak yemeklerini ve şaraplarını deneyebileceğiniz bir restoran açılıyor. Eğer Boşnak yemeklerini denemek istiyorsanız, bu evin bulunduğu yerdeki restoran en doğru adreslerden biri. Oldukça güzel ve şirin bir mimariye sahip bu yapıyı da Saraybosna gezilecek yerler listenize mutlaka ekleyin derim.

11.SVRZO’NUN EVİ

18. ve 19. yüzyıllarda tipik bir Osmanlı ailesinin yaşam şeklini yansıtan Svrzo’nun evi adlı bu yapıda ilk olarak bir kadı olan Munib Efendi ve ailesi oturmuş. Tabi ailenin erkek çocuğu olmadığından, ev evlilik yoluyla Svrzo’ya ailesine geçmiş. Daha sonradan da bu ev bu aileden satın alınarak 1960 yılında müzeye dönüştürülerek ziyarete açılmış. Sıradan bir ev gibi dursa da Osmanlı yaşam biçimi hakkında bilgiler sunuyor. Yani Osmanlı tarihine ve yaşam şekline merakınız varsa bu evi gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Eşyaları ile birlikte aslına uygun bir biçimde korunan bu müzede Selamlık ve Harem bölümü konukların ziyaretine açık tutulmakta. Ahşap mimariye sahip bu yapı Logavina Caddesi yakınlarında yer almakta.

12.MORİCA HAN

1551 yılında inşa edildiği tahmin edilen bu han, Saraybosna’nın en güzel ve en popüler turistik tarihi yapılarından biri. Yine Başçarşı’da yer alan bu yapı Gazi Hüsrev Bey Vakfı’na ait. Farklı atmosfere sahip otantik cafelerin ve kilimci dükkanlarının olduğu oldukça farklı bir yer. Bu tarihi kervansaray bir yangın sonucunda yıkılmaya yüz tutmuş, Fakat 1697 yılında yapılan yenileme çalışmalarıyla günümüze kadar gelmesi sağlanmış. Saraybosna’da varlığını koruyan tek han olma özelliğine sahip Morica Han, Saraybosna geziniz sırasında dinlenebileceğiniz ve farklı hediyelik eşyalar alabileceğiniz güzel bir spot.

13.SAAT KULESİ

Saraybosna gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer güzel tarihi yapı ise, Gazi Hüsrev Bey Camii’nin hemen yanında yer alan bu saat kulesidir. Saraybosna’da büyük yangın felaketinin ardından 1762 yılında yeniden aslına uygun bir şekilde inşa edilmiş. 30 metre yükseklikte bu tarihi yapı, kamuya açık alanda ayın hareketlerine göre çalışan tek saati taşıması bakımından oldukça ilgi görmekte. Bu saat 12’yi gösterdiğinde ise gün başlıyor. Yani farklı bir sistemde yapılmış bir saat. Görülmeye değer güzel bir eser kaçırmayın.

14.HÜNKAR CAMİİ

Birbirinden güzel ve eski camilere ev sahipliği yapan Saraybosna’daki bir diğer önemli camii ise Hünkar Camii’dir. 1457 yılında İshakoğlu İsa Bey tarafından inşa ettirilmiş olan bu camii II. Mehmed’e hediye olarak nitelendirildiğinden Fatih camii olarak da bilinmekte. Hünkar köprüsünün karşı tarafında yer alan bu camii etrafında fetih sonrasında ilk Müslüman yerleşim bölgesi  kurulmuş. Günümüze kadar bir sembol olarak kabul gören bu camii savaş dönemlerinde hasar almış olmasına rağmen bugüne kadar ayakta kalmayı başarmış. Caminin minberinde hala Osmanlı bayrağını görebilirsiniz.

15.FERHADİYE CADDESİ

Saraybosna’nın modern yüzü olarak bilinen bu caddede Avusturya- Macaristan döneminden kalma birçok binaya ev sahipliği yapıyor. Oldukça kalabalık caddelerden biri olan Ferhadiye Caddesi Saraybosna ve Ortodoks kiliseleri bu cadde üzerinde görülmeye değer yerlerden. Bu caddeden Kurtuluş Meydanı’na ulaştığınızda ise Savaşta Öldürülen Çocuklar Anıtı’nı da görebilirsiniz. Bu cadde daha çok alışveriş tutkunu turistlerin tercih ettiği yerlerden. Bu yüzden Saraybosna’da alışveriş yapmayı planlıyorsanız, bu caddeye mutlaka göz atın derim. Ayrıca cadde üzerinde veya çevresinde oldukça güzel otelleri bulmak da mümkün. Bu otellerin birçoğunda erken rezervasyon fırsat indirimleri de bulunuyor. Bu yüzden bu caddeyi ve çevresini de Saraybosna’da konaklama için düşünebilirsiniz.

16.BAKIRCILAR ÇARŞISI

Metal işlemeciliği hakkında detaylı bilgileri ve eserleri bulabileceğiniz bu çarşı da Saraybosna gezilecek yerler listesinde olması gereken güzel yerlerden. Başçarşı’nın hemen girişinde bulunan bu çarşı 15. yüzyıldan beri bakır işlemeciliği yapan dükkanlara ev sahipliği yapmakta. Günümüzde birçok hediyelik eşyayı bulabileceğiniz bu güzel çarşıyı da listenize mutlaka ekleyin derim.

17.AT MEYDANI PARKI 

17.yüzyılda at yarışı ve satışının yapıldığı yer olarak bilinen At Meydanı Parkı, Saraybosna gezinizde durup dinlenebileceğiniz en güzel yeşil yerlerden biri. Günümüzde Saraybosna halkı tarafından buluşma noktası olarak kullanılan bu parkı da Saraybosna’da gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

18.BEZİSTAN

1551 yılında Rüstem Paşa tarafından yaptırılmış olan bu kapalı pazar, Bursa İpeği satışı için yapılmış olan yerlerden. 1992-1995 yılları arasındaki savaş sırasında hasar alan bu çarşı restore edilerek günümüzdeki halini almış. Günümüzde Saraybosna Müzesi olarak hizmet veren bu yeri de Saraybosna gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Saraybosna gezilecek yerler tabi ki bu liste ile sınırlı değil. Bu yerlere ek olarak birkaç tarihi ve turistik yapıyı da eklemek pekala mümkün. Fakat 3-4 günlük bir Saraybosna gezisi için bu turistik ve tarihi yerler sanırım yeterli olacaktır.

Saraybosna’da Nerede Kalmalı ? En İdeal ve En Ekonomik Oteller

Saraybosna’da konaklama için birçok seçenek bulunmakta. Bu yüzden tercihinizi otel veya dairelerden yana kullanmak pekala mümkün. Bu şehirde bulunan konaklama birimleri genel olarak uygun. Bu yüzden Saraybosna’da konaklama için çok derin bir araştırma yapmaya da gerek yok. Fakat konaklama için merkezi bir bölge arıyorsanız, Başçarşı’ya yakın yerlerde bulunan konaklama birimlerini gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Ayrıca bu şehirde bulunan otellerin büyük bir bölümünde erken rezervasyon veya son dakika fırsat indirimleri bulunuyor. Eğer bu fırsatlardan yararlanacak olursanız, aynı otelde çok daha uygun fiyatlı odaları bulabiliyorsunuz.

Saraybosna’da otel için 4 veya 5 yıldızlı otelleri de gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Zaten otel fiyatları oldukça uygun olduğundan çok fazla ücret ödemiyorsunuz. Eğer aile veya grup olarak seyahat ediyorsanız, konaklama için daireleri de tercih edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here