Saraybosna Gezilecek Yerler | En Turistik Yerler

Bosna-Hersek‘in başkenti ve en güzel şehirlerinden biri olan Saraybosna, çeşitliliğe toleranslı bir şehir olarak bilinir. Müslümanlar, yahudiler ve hristiyanların barışçıl birlikteliği ile ünlü bu şehirde, gezip görülecek de birçok yer bulunuyor. Birbirinden güzel çarşılar, tarihi yapılar, kiliseler, camiler ve çok daha fazlasını Saraybosna gezilecek yerler listesinde bulabilirsiniz.

Eşsiz tarihi kentten, tarihinin derin izlerine kadar Saraybosna, caddelerinde yürümeye başladığınız andan itibaren sizi etkileyecek şehirlerden. Sıkılmadan 2-3 gününüzü rahatlıkla geçirebileceğiniz bu şehirde, gezinize başlayacağınız yere de iyi karar verin.

Eski Şehir Bölgesi olarak bilinen yer, şehrin en fazla turistik ve tarihi yapılarına ev sahipliği yapan yerdir. Bu yüzden, Saraybosna gezisine başlangıç noktası için buraya tercih edebilirsiniz.

Saraybosna Gezilecek Yerler Listesi

Saraybosna, Bosna-Hersek’in en kolay gezilebilen şehirlerinden. Bu şehirde, birçok turistik yer birbirine oldukça yakın bir konumda bulunuyor. Bu yüzden de şehri çok çabuk ve daha kolay gezebiliyorsunuz. Tabi, bunun için de bu şehirde nerede konaklayacağınız da önemli. Konakladığınız yer, turistik yerlere yakın bir konumda bulunuyorsa, dilediğiniz yere yürüyerek gitmek de oldukça kolay olacaktır.

Saraybosna’da Nerede Kalınır ?

Başçarşı Caddesi Çevresi ; Şehirdeki en fazla konaklama birimlerini bulabileceğiniz bölge, bu çarşının çevresindeki bölgedir. Burası, Saraybosna’da konaklama için en merkezi, en ideal ve en çok tercih edilen yerlerden biri. Bu bölgede konaklayarak şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bölgedeki Oteller

1.Başçarşı (Eski Şehir Bölgesi)

Başçarşı (Eski Şehir Bölgesi)
Başçarşı (Eski Şehir Bölgesi)

Eski şehrin tam kalbinde yer alan Başçarşı, Saraybosna’nın en turistik yeri. Bu çarşı, Metal, mücevher, çömlek ve hediyelik eşya satan dükkanlarla dolu Arnavut kaldırımlı sokaklardan oluşan şehrin en güzel yerlerindendir.

Daha çok bakır tezgahları ve geleneksel kahve setleri, çarşının öne çıkan ürünlerinden. Hemen hemen tüm tezgahlarda kahve setlerini çok farklı fiyatlara bulabilirsiniz.

Geleneksel el sanatlarına göz atın, yerel kahvenin, Bosnalı dondurmanın veya geleneksel Cevapi yemeğinin tadını çıkarın ve geçmişe ait mimariyi hayranlıkla izleyin. Burası, Saraybosna’yı çok daha iyi tanıyabileceğiniz yerlerden, mutlaka uğrayın.

2.Sebil Çeşmesi

Sebil - Saraybosna Gezilecek Yerler
Sebil Çeşmesi

Şehrin en önemli yapılarından biri olan ”Mağribi Ahşap Sebil Çeşmesi” Saraybosna gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en popüler yerlerden.

Efsaneye göre çeşmeden iki kez su içenler Saraybosna’ya geri dönüyormuş. Tabi bunun bir efsaneden çok turist çekmenin bir yöntemi olduğunu da unutmamak gerek.

Osmanlı tarzı bu çeşmenin çevresi güvercinlerle dolu ve buradaki alan güvercin meydanı olarak da biliniyor.

3.Latin Köprüsü

Latin Köprüsü Saraybosna Gezilecek Yerler
Latin Köprüsü

Saraybosna, köprüleri ile de meşhur. Bunlar arasında en turistik ve en önemli olanı ise, Latin Köprüsü’dür.

Dünya tarihinde kayda değer bir köprü olarak bilinen Latin Köprüsü, Miljakka Nehri üzerinde yükselmektedir.

28 Haziran 1914’de Avusturya’nın Macar tahtına denk gelen Avusturya’lı Arşidük Franz Ferdinand ve karısı Sophie, World Bridge’e yol açan bir olaylar zincirini tetiklemeleriyle Latin Köprüsünden geçerken suikaste uğradılar. Bu yüzden de köprü tarihi olaylar ile hatırlanmakta. Bu tarz birçok olaya ve hikayeye ev sahipliği yapan bu köprüden ve köprünün çevresindeki yerlerden, şehrin en güzel fotoğraf karelerini de yakalayabiliyorsunuz.

4.Saraybosna Belediye Binası (Vijećnica)

Saraybosna Belediye Binası (Vijećnica)
Saraybosna Belediye Binası

Çek mimar Karel Pařík tarafından tasarlanmış olan bu bina, 1891 yılında inşa edilmiş, Saraybosna’nın tarihi yerleri arasında büyük öneme sahip.

Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’ndan en çarpıcı mimari örneklerden biri olarak kabul edilen bu Belediye Binası’nın içerisinde karmaşık oymalar ve boyalı desenler, güzel vitrayın yanı sıra zarif geometrik detaylara sahip kemerler, pencereler ve merdivenler bulunuyor.

Bina, ziyaretçilere açık ve savaş hakkında sergiler, bir fotoğraf ve sanat galerisi de bulunuyor.

Savaşta tamamen yıkılmış olmasına rağmen, yeniden inşa edilen binanın sergileri arasında Lahey Ceza Mahkemesi ve bir bodrum müzesinin canlandırılması da yer almaktadır.

5.Žuta Tabija (Sarı Kale)

Žuta Tabija (Sarı Kale) Manzarası
Žuta Tabija’daki Manzara

Yellow Fortress olarak da bilinen Zuta Tabija, Saraybosna’nın en iyi manzarasına ev sahipliği yapan yerlerden biri.

1700’lü yılların başında inşa edilen bu Sarı Kale’nin bulunduğu yer, Saraybosna’da görülecek en güzel yerler arasında. Her akşam turistlerin büyük bir bölümü gün batımını seyretmek için kalede toplanıyor.

Kaleden günümüze pek bir şey kalmadı. Yani buraya kale görmek için değil, şehrin en güzel manzarasını seyretmek için gideceğinizi unutmayın.

Tepeye çıktığınızda gün batımını seyretmek için kafeleri de tercih edebilirsiniz. Özellik yaz aylarında gün batımını seyretmek için burayı ziyaret eden çok fazla sayıda turist olduğundan, dilediğiniz gibi hareket edemiyorsunuz. Bu yüzden, tepede bulunan kafeyi de gün batımını izlemek için düşünebilirsiniz.

6.Trebevic Dağı ve Teleferik Yolculuğu

Trebevic Dağı ve Teleferik Yolculuğu
Trebevic Dağı ve Teleferik Yolculuğu

Daha çok Saraybosna’da yapılacak şeyler arasında olan bu teleferik yolculuğu ile, şehrin en turistik destinasyonlarından biri olan Trebevic Dağı’na çıkabiliyorsunuz. Amaç bu dağa çıkmak olmasa da, dağın manzarası ve sunduğu imkanlar da kayda değer.

Bu teleferikler 1959 yılında beri, güzel Trebevic Dağı’na yolcuları Saraybosna’dan taşıyor. Tabi 1992 yılında Saraybosna kuşatması sırasında durmuş ve 2018 yılında yeniden faaliyet açılmış.

7.Gazi Hüsrev Bey Camii

Gazi Hüsrev Bey Camii
Gazi Hüsrev Bey Camii

Saraybosna’nın eski kentinde bulunan Gazi Hüsrev Bey Camii, şehirdeki en önemli ve en turistik camilerden biri. 1532 yılında inşa edilmiş ülkenin en büyük camisidir.

Kentteki İslami topluluğun merkezi olarak da bilinen Gazi Hüsrev Bey Camii, Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden.

Gazi Hüsrev Bey camii, Osmanlı Devleti’nin baş mimarı olan Tabriz’den Persli Adžem Esir Ali tarafından tasarlanmış ve Bey Camii olarak da bilinmektedir. Caminin avlusuna gömülü olan birçok Bosnalı lider de var.

8.Kovači Anıt Mezarlığı

Kovači Anıt Mezarlığı Saraybosna da Gezilecek Yerler
Kovači Anıt Mezarlığı

Saraybosna’nın en yeni tarihinin bir kısmı, 1990’ların başında meydana gelen trajik ve kanlı iç savaş. Saraybosna, neredeyse dört yıl süren bir kuşatma da dahil olmak üzere Sırp ve Boşnak güçleri arasındaki ana savaş alanlarından biriydi, bu yüzden en çok kayıplar burada oldu.

Bu mezarlık, özellikle kendilerini Sırp saldırganlardan korurken kuşatma sırasında kaybedilen Boşnaklar içindir ve Şehitler Mezarlığı olarak da bilinmektedir.

Sarı Kale’e oldukça yakın bir konumda bulunan bu mezarlığı da, göz atmayı unutmayın.

9.Saraybosna Umut Tüneli

Saraybosna Umut Tüneli
Saraybosna Umut Tüneli

İnsan yapımı olan bu Umut Tüneli, 800 metre uzunluğunda ve şehirdeki en önemli yerlerden biri.

Bu tünel şehrin her iki tarafından vatandaşlar tarafından kazılmış ve tamamlanması 4 ay sürmüştür. Yerel halkın hayatta kalmasına ve ordunun kuşatma sırasında savaşmasına yardımcı olan ilaç, yiyecek ve topçuların geçişine de izin vermiş bir tünel.

Burayı turlar ile gezmenizi kesinlikle tavsiye ederiz. Çünkü, tünel şehir merkezine biraz uzak ve bu yüzden taksiye binmek zorunda kalıyorsunuz. İkincisi böylesine anlamlı ve tarih dolu bir yeri kendi başınıza gezmek yerine, konuya hakim rehberler ile gezmek çok daha anlamlı olacaktır.

Bu turlar sizi bir minibüs ile bu tünelin bulunduğu yere götürüyor. Tünele giriş ücreti turlara dahil. Ayrıca, turlar genelde sizi Latin Köprüsü’ne oldukça yakın bir konumda olan ofise bırakıyor.

10.Avaz Twist Tower

Avaz Twist Tower
Avaz Twist Tower

Ülkenin en büyük gökdeleni olan Avaz Twist Tower, şehrin eşsiz bir manzarasına ev sahipliği yapan 35. katındaki gözlem yeri ile ünlü.

Binada bir şeyler içebileceğiniz bir de kafe bulunuyor. Bunun dışında bina, mimari bakımdan oldukça modern. Fakat, sırf binanın mimari yapısı için de buraya kadar gidilmez. Bu yüzden, 35. kattan şehrin panoramik manzarasını seyretmek istiyorsanız, bu gökdelene gidin. Şehrin en güzel fotoğraf karelerini buradan yakalayabilirsiniz.

11.Sarajevo’s Abandoned Bobsleigh Track

Sarajevo’s Abandoned Bobsleigh Track
Sarajevo’s Abandoned Bobsleigh Track

Saraybosna’nın “Kış Olimpiyatları” na ev sahipliği yaptığını biliyor muydunuz?

Yarış kızağı ve kızak pisti hala Trebević Saraybosna Dağı’nın tepesinde duruyor ve günümüzde burayı görebiliyorsunuz.

Terkedilmiş yarış kızağı pisti, Bosnalı Sırplar tarafından kuşatma sırasında şehre saldırılarının üssü olarak bile kullanılmış.

Günümüzde ise, sokak sanatçılarının sanatlarını konuşturdukları yer olarak biliniyor. Birbirinden güzel resimleri bu terkedilmiş yarış kızak pistinde görebiliyorsunuz.

12.Saat Kulesi

Saat Kulesi Saraybosna Gezilecek Yerler
Saat Kulesi

Şehrin birçok yerinden görülen bu kule, 16. yüzyılda inşa edilmiş 30 metre yüksekliğinde bir saat kulesidir.

Kulenin saati, dünyadaki ay namaz vakitlerini tutan ve günlük namaz vakitlerini gösteren tek genel saattir.

Bey Camii avlusunda, dikkatli bir teknik ve hassas araçların yardımıyla tam zamanı hesaplanacak olan bir tür gözlemevi, bir muvekithana vardır.

Bosna-Hersek’teki en uzun yapılardan biri olan bu saat kulesi, Gazi Hüsrev Bey Camii’nin hemen yanında bulunuyor.

Gök cisimlerinin dönmesi ile zaman tutmak için gereken hassas astronomik ölçümler, saatin her üç günde bir kalibre edilmesini gerektirmektedir. Bu sorumluluk, yaldızlı saatin ellerini 1960’lı yıllardan beri programa göre sıfırlayan tek bir saat bekçisine ait.

13.Hünkar Camii

Hünkar Camii Saraybosna Gezilecek Yerler
Hünkar Camii

Bosna-Hersek’teki en eski camilerden biri olan Hünkar Camii, Saraybosna’nın en popüler camilerinden biri.

Saraybosna’nın kurucusu olan Isa Bey İshakoviç’in, 1462 yılında Fatih Sultan Mehmed’in onuruna yapıldığı tahmin ediliyor.

Saraybosna 1480’de Kral Matija Korvina’nın Macar birliklerinin lideri Vuk Grgurević’in despotu tarafından saldırıya uğradığı sırada camii, büyük zarar görmüş ve Kanuni Sultan Süleyman döneminde, yeniden yapılanma çalışmaları yapılmış ve günümüzdeki halini almıştır.

Caminin hemen arka tarafında Şeyh İbrahim Bistrigija gibi ünlü kişilerin gömülü olduğu bir de mezarlık bulunmaktadır. Zamanınız varsa bu mezarlığı da göz atabilirsiniz.

14.Saraybosna Sırp Ortodoks Katedrali

Saraybosna Sırp Ortodoks Katedrali
Saraybosna Sırp Ortodoks Katedrali

Saraybosna’nın tarihi yerleri arasında oldukça ünlü olan Sırp Ortodoks Katedrali, Theotokos’un Doğuş Katedrali olarak da bilinmektedir.

Saraybosna’daki en büyük Sırp Ortodoks Katedrali ve Balkanlardaki en büyüklerden bir tanesi.

Theotokos’un doğuşuna adanmış olan bu yapı, 1863-1868 yılları arasında inşa edilmiş.

Katedral, haç biçimli bir plana yerleştirilmiş üç bölümlü bazilika olarak inşa edilmiş ve 5 kubbesi bulunmaktadır. Kubbeler kirişler üzerine kuruludur, merkezi olan diğer dört yan kubbeden çok daha büyük boyutta.

Kilise yuvarlak unsurlar ile kemerlidir. Girişin önünde küçük yaldızlı barok tarzı çan kulesi inşa edilmiştir.

İç duvarlar ise, renkli boyalı süslemelerle dekore edilmiştir. Duvarların alt kısımlarında boyalı süsler mermer taş konstrüksiyon görünümünü simüle etmektedir.

Hem dış mimari yapısı hem de iç dekorasyonu ile dikkat çeken bu katedral Saraybosna’nın gezilecek yerleri arasında, görülmeye değer yapılardan.

15.Skakavac Şelalesi

Skakavac Şelalesi Saraybosna
Skakavac Şelalesi

Saraybosna’nın merkezine ortalama 13 km uzaklıkta bulunan Skakavac Şelalesi de, şehirde görülecen en güzel yerler arasında.

Dikey kireçtaşı olan bir kayadan aşağı akan, 98 metre yüksekliğindeki bu şelale, güzel bir manzara sunuyor. Eğer yaz aylarında Saraybosna’yı ziyaret ediyor ve bu şelaleleye gitmeyi planlıyorsanız, hafta sonu birçok yerel halkın bu çevrede piknik yaptığını da görebiliyorsunuz. Hafta içi çok daha sakin olduğu söylenen bu şelalenin güzel görüntüsünün yanında, burada şehrin eşsiz manzarasını seyredebileceğiniz bir yer de bulunuyor.

16.Taşlıhan

Taşlıhan Saraybosna Tarihi Yerler
Taşlıhan

Saraybosna’daki Europe Hotel’in bir parçası olan yaz bahçesi, 1540-1543 yılları arasında Osmanlı Valisi Gazi Hüsrev Bey tarafından dikilen taştan bir han olan Tašlihan’ın kalıntıları üzerine inşa edilmiş.

Saraybosna’daki 3 kervansaraydan (Morica ve Kolabara Han) biri. Zamanında, Atlar ve tüccarları beraber barındırabilecek büyüklükte olan Taşlıhan, günümüzde kalıntılardan ibarettir. Fakat, şehirdeki görülmeye değer güzel yerlerden.

17.Saraybosna Katedrali (Sarajevo Sacred Heart Cathedral)

Saraybosna Katedrali (Sarajevo Sacred Heart Cathedral)
Saraybosna Katedrali (Sarajevo Sacred Heart Cathedral)

Saraybosna’nın en önemli ve en eski dini yapılarından bir diğeri de, Kutsal Kalp Katedrali olarak da bilinen Saraybosna Katedrali’dir.

1889 yılında Neo-Gotik tarzda inşa edilmiş olan bu katedral, Saraybosna’da görülecek yerler arasında oldukça popüler bir yer.

Macar bir mimar olan Josip Vancas bu katedrali tasarlarken, Dijon’daki Notre Dame Katedrali’nden ve Prag‘daki St Teyn Katedrali’nden ilham almış.

Bir İtalyan-Alman ressam olan, Alexander Maximilian Seitz, kilisenin içerisindeki fresklere ve dekorasyona imzasını atmış isimlerden biri.

Josip Stadler’in mezarına da ev sahipliği yapan bu katedral, hem dış mimarisiyle hem iç dekoru ve freskleriyle ilginizi çekebilecek bir yapı, bir göz atın.

18.Saraybosna At Meydanı

Saraybosna At Meydanı
At Meydanı

15. yüzyılın ikinci yarısında, bir at pisti ve at ticareti için bir yer olarak hizmet etti ve o zamana kadar Mejdan olarak adlandırılmış olan bu yer, şehrin yemyeşil bir bahçesine ev sahipliği yapan parkta bulunuyor.

Saraybosna’nın kuruluşundan hemen sonra, burası kamu cezalarının verildiği yer olmasından dolayı da, bir süre Sijaset Mejdan olarak da anılmıştır.

At Mejdan Kompleksi’nin merkezi şimdi Josip Pospišil tarafından tasarlanan 1913 yılında inşa edilmiş bir müzik köşkünün egemenliğinde. İkinci Dünya Savaşı sırasında tahrip edildi ve 2004 yılında tamamen yeniden inşa edilmiş bu yapı, parkın en dikkat çeken yerleri arasında.

19.Ferhad Paşa Camii

Ferhad Paşa Camii
Ferhad Paşa Camii

Vuković Camii olarak veya Ferhaija olarak da bilinen Ferhad Paşa Camii, Saraybosna’da gezilecek yerler arasında olan popüler camilerden biridir.

Avrupa Oteli, Tašlihan ve Gazi Hüsrev Bey Camii’ne yakın bir konumda bulunan bu camii, Ferhad Bey Vuković-Desisalić tarafından 1562 yılında yapıldığı tahmin ediliyor.

Bu cami, Osmanlı İmparatorluğu’nun “Altın Çağı” sırasında kusursuzlaştırılmış klasik Osmanlı mimarisi tarzını göstermesi bakımından önemlidir.

20.Gazi Hüsrev Bey Müzesi

Gazi Hüsrev Bey Müzesi
Gazi Hüsrev Bey Müzesi – Saraybosna gezilecek yerler blog

Kuršumlija Medresa’da bulunan bu müze de, yeteri kadar zamanınız varsa, Saraybosna gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz yerlerden.

Müzedeki koleksiyon 8 bölüme ayrılıyor. Bir zamanlar öğrencilerin kullandığı odalar olan bu bölümlerde, Gazi Hüsrev Bey hakkında birçok tarihi bilgiyi ve medresenin hikayesi ile ilgili eserleri bulabiliyorsunuz.

Kuršumlija Medresa’daki, Gazi Hüsrev Bey’in vakfının bir parçası olan nadir eşyaların toplanması için sergi alanı olan dershaneden (küçük konferans salonları) oluşmaktadır. Ayrıca, tam zamanı belirlemek için kullanılan aletlerin bulunduğu bir oda olan muvekithana ve Saraybosna Kuşatması sırasında tahrip edilmiş yapılara adanmış bir oda da bulunmaktadır.

Göz At : Sofya Gezilecek Yerler

Selanik gezilecek yerler

Saraybosna’da Nerede Kalınır ? – Saraybosna Şehir Merkezi Otelleri

Saraybosna’da konaklama için çok farlı bölgeler bulunmuyor. Yani, şehirde turistik yerlere yakın olmak için konaklayabileceğiniz 2-3 bölge bulunmaktadır. Bu bölgeler arasında en popüler ve en merkezi olanı Başçarşı çevresindeki bölgedir. Burası Eski Şehir Bölgesi olarak da bilinir ve şehrin tarihi kısmını oluşturur.

Bu bölge, şehirdeki turistik yerlerin büyük bir bölümüne yürüme mesafesinde olduğu gibi, şehrin kalbinin attığı yerdir. Burada, bütçeli oteller bulabileceğiniz gibi lüks birkaç oteli de bulabiliyorsunuz.

Saraybosna otelleri arasında güzel konuma sahip tesislere göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Saraybosna’nın bu merkezi yerinde otel tavsiyesi olarak da ;

4 yıldızlı bir otel olan Hotel Boss adlı tesise, yine 4 yıldızlı bir otel olan Hotel President Sarajevo adlı tesise veya biraz daha lüks bir otel için de Hotel Europe adlı şehirdeki en lüks 5 yıldızlı otele göz atabilirsiniz.

Saraybosna gezilecek yerler listesi adlı bu yazıda şehirdeki en turistik 20 yerden bahsettik. Fakat, şehir bu gezip görülecek yerler ile sınırlı değil. Bu listeye ek olarak birkaç tarihi ve turistik yer eklemek de mümkün. Fakat şehirdeki belli başlı turistik noktalar bu 20 yer olduğundan, daha fazla zamanınız kalırsa, Saraybosna yakınlarında gezip görülecek yerlere göz atın deriz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

  • Kotor görülecek yerler
  • Batum gezilmesi gereken yerler


    Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor‘a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner‘a göz atabilirsiniz.

İSTANBUL

İstanbul’daki tarihi ve turistik cazibe merkezleri için detaylı bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...