Sardunya Adası Gezilecek Yerler – En İyi 15 Yer

Sardinya Özerk Bölgesi olarak da bilinen Sardunya Adası, başkentinin dünyaca ünlü Cagliari’nin olduğu özel statülü bir bölgedir. Sardunya, birbirinden güzel berrak plajları ile ün yapmış olsa da, bu ada bundan çok daha fazlasıdır. Burası tarih öncesi alanların çokluğu ile sizi şaşırtacak yerlerden. Orijinal Roma caddelerinde yürüyebilir ve Fenikeliler tarafından yaptırılan şehirlerin rüzgârlı kalıntılarını ziyaret edebilirsiniz.
Birbirinden güzel plajlar, koylar, tarih öncesi site alanları, birbirinden güzel ve canlı kasabalar, eşsiz güzelliğe sahip mağaralar ve çok daha fazlasını Sardunya Adası gezilecek yerler listesi adlı bu yazıda bulabilirsiniz.

Listedeki 15 yer, adanın en turistik ve en güzel yerleri arasında. Sardunya Adası bu liste ile sınırlı olmasa da, adada mutlaka görülmesi gereken yerler bunlardır, diyebiliriz.

Sardunya Adası’nda Nerede Konaklayacağınıza Karar Verdiniz mi ? 

Bu adada konaklama için şüphesiz birçok konaklama bölgesini bulabilirsiniz. Fakat, adanın en çok tercih edilen bölgesi ve en iyi konuma sahip olan bölgesi ise, başkent Cagliari’dir. Cagliari, diğer önemli turistik yerlere güzel bir konumda olduğundan ve adadaki hemen hemen her yere gidebileceğiniz bir olanak sunduğundan dolayı, Sardunya’da nerede kalınır ? sorusuna en iyi cevaptır. Cagliari’de bulunan otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bölgeler hakkında daha detaylı bir bilgi almak isterseniz de, Sardunya Adası’nda nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Sardunya Adası Gezilecek Yerler Listesi

Sardunya gezinize başlayabileceğiniz en ideal yer Cagliari’dir. Burası, adanın başkenti olduğu gibi diğer bölgeler ve adadaki gezip görülecek noktalara çok rahat bir şekilde ulaşabileceğiniz yerdir.

Sardunya Adası, turlar ile çok daha rahat gezilebiliyor, fakat Sardunya tur fiyatları oldukça pahalı olduğundan dolayı, bu adayı bireysel olarak gezmenizde yarar var. Zaten hemen hemen her yere, feribotlar ile veya diğer toplu taşıma araçları ile rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

1.Cagliari

Cagliari Gezilecek Yerler
Cagliari

Sardunya gezisine birçok turistin yaptığı gibi siz de, Cagliari’den başlayabilirsiniz. Burada, şehirdeki güzel manzaralara ev sahipliği yapan bir katedral bulabilirsiniz.

Cagliari’nin güney sahili, Sardunya’nın sınırsız çeşitliliğine bir bakış açısı sunmaktadır.

Ortaçağ sokaklarından ve Cagliari’nin upuzun burçlarından, Fenikelilerin, Kartaca ve Romalıların ticaret görevlilerinin bulunduğu antik kent Nora’nın kalıntılarına sadece birkaç kilometre uzaklıktadır.

2.Costa Smeralda

Costa Smeralda Sardunya Adası Gezilecek Yerler Listesi
Costa Smeralda

Liman kenti Olbia’dan Capo de Testa’nın ucuna kadar dünyanın en güzel plajlarından bazıları, o kadar yeşil bir denizle yıkanmış sarp koylarda kuruludur ki, burası Zümrüt Sahili Costa Smeralda olarak da bilinir.

Sardunya’nın kuzey-doğu kıyısında, Arzachena Körfezi ve Cugnana Körfezleri arasında yer alan Costa Smeralda, ilk yıllardan beri dünyanın dört bir yanından gelen ünlüleri kendine çekmiştir.

Jet setindeki büyük isimlerden bazıları, Greta Garbo, Margaret of England, Gianni Agnelli, Jacqueline Kennedy, Juan Carlos, Harrison Ford gibi dünyaca ünlü isimlerden sadece birkaçıdır.

Bu olağanüstü panoramada, granit ve Akdeniz bodurları ile çevrili düşük evler, çok sayıda villa, golf sahası ve doğal çerçeveye mükemmel bir şekilde entegre edilmiş marinalar bulunmaktadır.

Bu unsurlara, eski geleneklere sahip bir bölgenin tarihini ve kültürünü ve Costa Smeralda’nın incisi olan büyüleyici Porto Cervo’nun modaya uygun kulüplerinde, küçük restoranlarında, barlarında ve mağazalarında yer alan eşsiz bir gece hayatı eklenmiştir. Sırf bu yüzden de, Sardunya Adası’nın en havalı yerlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

3.Alghero

Alghero
Alghero

Sardunya Adası’nın en güzel ortaçağ kentlerinden bir tanesi olan deniz kıyısındaki Alghero, kuzeybatı tarafındaki başlıca tatil beldesidir.

Temmuz ve Ağustos aylarında nüfusunun 4 katına çıktığı Alghero, animasyonlu tarihi merkezi, göz atabileceğiniz en güzeli yer ve birçok mükemmel restoran ve barıyla, yakındaki Riviera del Corallo’nun plajlarını keşfedebilirsiniz.

Alghero’nun en popüler ve en güzel yeri ise, Centro Storico olarak bilinen tarihi merkezidir. Burası, turistlerin en çok zaman geçirdiği yerlerden biri olduğu gibi, birbirinden şık ve lüks kafelerin, restoranların bulunduğu yerdir.

4.Nuraghe Su Nuraxi

Nuraghe Su Nuraxi Sardunya Gezilecek Yerler
Nuraghe Su Nuraxi

Sardunya’nın arkelojik sit alanlarından biri olan Su Nuraxi, Barumini yakınındaki Parco della Giara’nın eteklerinde yer alıyor.

Buradaki antik yapıların çoğu, arkeolog dini tapınaklar, toplantı salonları veya askeri kaleler olarak kullanıldığını varsayılıyor.

M.Ö. 12. yüzyılda inşa edilmiş olan Su Nuraxi, Barumini’den Tuili’ye giden yol boyunca yer almaktadır. 1997 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmış olan Su Nuraxi, Sardunya Adası’nda görülecek en önemli yerler arasında diyebiliriz.

5.Bosa

Bosa Sardunya Adası Turistik Yerler
Bosa

Sardunya’nın en güzel yerleri arasında olan Bosa’nın tarihi M.Ö 9. yüzyıla kadar gitmekte.

Bosa, ortaçağ sokakları, eski taş köprüleri ve nehir kenarındaki pastel binalardan Malaspina Kalesi’ne kadar uzanıyor.

Birçok turistin yaptığı gibi doğrudan kaleye gidebilir veya küçük evlerin büyük evler ile karıştığı eski sokaklarda yürümek için de biraz zaman ayırabilirsiniz.

6.Tharros

Tharros Sardunya Adası'nda Gezilecek Yerler
Tharros

Orta batı Sardunya’daki Oristano Körfezi’nin güney ucunda yer alan Tharros, Akdeniz’deki en önemli arkeolojik miraslardan biri olarak bilinir.

Nurajik bir yerleşim, bir Fenike ticaret merkezi, bir Kartaca kalesi, bir Roma dili, bir Bizans yönetim merkezi ve Arborea’nın başkenti olan Tharros’ta 2 bin yıldan fazla bir tarih var.

M.Ö. 8. yüzyılda kurulan ve MS 11. yüzyılda terk edilmiş antik kentin kalıntıları, Cabis topraklarında, Sinis yarımadasının güney ucunda yer almakta.

Sardunya’da gezilecek yerler arasında oldukça popüler olan Tharros’a da göz atmayı unutmayın.

7.Castelsardo

Castelsardo Sardunya Görülecek Yerler
Castelsardo

Adadaki en fotojenik yerlerden bir tanesi olan Castelsardo, küçük ve şirin bir kasabadır.

Tepesinde 12. yüzyıldan kalma bir kalesi olan bu balıkçı kasabası, tepeye tırmanan pastel renkli evleri ile, kartpostallık fotoğraf çekebileceğiniz en güzel yerlerden.

Kalenin etrafındaki dar sokaklarda gezebilir veya kasabanın en tepesine çıkarak eşsiz bir manzara seyredebilirsiniz.

8.Neptün Mağarası – Grotta di Nettuno

Neptün Mağarası - Grotta di Nettuno
Neptün Mağarası

Sardunya’nın kuzeybatı ucunda denize bakan uçurumlar arasında, sarkıt ve dikitler ile bir yeraltı gölü bulunan, doğayla işlenmiş odalara açılan bu mağara, Sardunya’da en kolay şekilde ulaşabileceğiniz yerlerden biri.

Neptün’ün mağarası, İtalya’nın en büyük deniz mağaralarından ve Akdeniz’deki en büyüleyici doğa mücevherlerinden biri olarak bilinmekte.

Mağara yaklaşık iki milyon yıl önce kurulmuş ve içeride, etkileyici karst oluşumları, beyaz kumlu bir plaj ve büyük bir yeraltı gölünün olduğu odaları görebiliyorsunuz.

Neptün Mağarası - Grotta di Nettuno
Neptün Mağarası’na Giden Yer

Porto Conte Parkı’nın içindeki Capo Caccia-Isola Piana’nın deniz koruma alanının bir parçası olan Neptün Mağarası’na Escala del cabirol’den 654 basamak inerek ulaşıyorsunuz.

9.Nuraghe Losa

Nuraghe Losa
Nuraghe Losa

Losa nuraghe’nin belirgin şekli, küçük Oristano kasabasına beş kilometre mesafedeki Abbasanta bazalt platosunda bulunuyor.

Eşkenar üçgen şeklinde ortaya konan devasa, düz ve yassı yapısı etrafında yürürken, belli açılardan bir geminin pruvası gibi göründüğünü fark edebilirsiniz.

Nurajik mimarinin en dikkat çekici ve karakteristik ifadelerinden biridir ve 19. yüzyıldan bu yana organik tasarımı, şekillerin kompaktlığı ve duvar tekniklerinin rafine edilmesi ile öne çıkan bir arkeolojik kazı alanı olmuştur. Sardunya’nın en turistik yerleri arasında olan Nuraghe Losa da, tarihi ve ilginç mimari yapısıyla kaçırılmaması gereken yerlerdendir.

10.Arzachena Tarih Öncesi Siteleri

Arzachena Tarih Öncesi Siteleri
Arzachena Tarih Öncesi Siteleri

Costa Smeralda’nın başkenti olan Arzachena, sadece özel yerlere sahip güzel bir deniz olmasının yanında, arkeolojik açıdan da oldukça dikkat çekicidir.

Sardunya’nın tarihi ve kültürel kökenleriyle ilgilenenler için, Arzachena’nın köyün her yerine yayılmış olan arkeolojik parkının en azından bir kısmını ziyaret etmeye gerçekten değer.

Halka açık olan 8 arkeolojik alan ile, yarım gününüzü rahatlıkla, sıkılmadan burada geçirebiliyorsunuz.

Parkta birkaç nurajik kompleks ve dev mezarları da görebilirsiniz.

11.Santa Cristina Nuraghe ve Kutsal Kuyu

Santa Cristina Nuraghe ve Kutsal Kuyu

Oristano’dan çok da uzak olmayan, Sardunya Adası’nın çeşitli arkeolojik cazibe merkezlerinden biri olarak bilinen Santa Cristina Nuraghe ve Kutsal Kuyu, turistlerin adadaki favori yerlerinden biridir.

Burada bulunan Kutsal Kuyunun, 1200-1100 yılları arasında yapıldığı bilinmekte. Dilerseniz bu kuyuya inebiliyorsunuz, fakat el feneriniz yoksa, hiçbir şey göremeyeceğinizi de unutmayın.

12.Nuoro ve Gennargentu

Nuoro ve Gennargentu
Nuoro Kilisesi

Nuoro, Sardunya Adası’nın merkezinde yer almaktadır. Doğudaki Tiren Denizi’ne bakan alan, kuzeyindeki Sassari ve Olbia-Tempio illeri, batısındaki Oristana ve güneyindeki Cagliari ve Ogliastra ile sınırlandırılmıştır.

Sassari’den sonra Sardunya’daki en büyük ikinci kent olarak bilinir.

Nuoro, Sardunya’nın en sağlam ve güzel iç dağları olan çevredeki Gennargentu Ulusal Parkı’nı ve 20. yüzyıldan zar zor etkilenen uzak köyleri keşfetmek için iyi bir temel oluşturur.

Nuoro ve Gennargentu
Nuoro

Dik bir dağa yapışan kasabaları ve hala eski geçmişi ve yerel gelenekleri olan güzel bir bölgedir.

13.Valle dei Nuraghi – Nuraghe Santu Antine

Valle dei Nuraghi - Nuraghe Santu Antine
Valle dei Nuraghi – Nuraghe Santu Antine

Eski yanardağların konileri ile çevrelenmiş, aşınmış kaya oluşumları ile dağılmış olan bu geniş, düz vadi, ayrıca 16 metre yüksekliğindeki Nuraghe Santu Antine ile tarih öncesi bölgelere serpilir.

Adanın en büyük ve en karmaşık olanlarından biri, savunma duvarı ile birbirine bağlanmış üç kulesi bulunan Santu Antine, M.Ö. 16. yüzyılda inşa edilmiş.

Bu, keşfedilmesi en ilginç olanlardan biridir, çünkü merkez kulenin kalın duvarlarının içindeki merdivenleri, sağlam olan ikinci ve üçüncü katlara tırmanabilir ve batıdan kuzey kulelerine uzanan bir üst koridoru takip edebilirsiniz.

14.La Maddalena Adaları – Arcipelago della Maddalena

La Maddalena Adaları - Arcipelago della Maddalena
La Maddalena Adaları – Arcipelago della Maddalena

Bu adalara Palau limanından düzenli olarak hareket eden feribotla ile ulaşabiliyorsunuz. Yolculuk ise, yarım saat sürüyor.

Sardunya Adası’nda görülecek yerler arasında olan Maddalena Adaları, takımadalar oluşan bir adalar grubudur.

Turistler arasında buranın popüler olmasının en önemli nedeni, Caprera adasına geçilebilecek kolay bir yol olmasıdır. Buradaki köprüden, komşu ada olan Caprera’ya rahatlıkla geçebiliyorsunuz.

La Maddelena’da mutlaka görülmesi gereken yer ise, İtalya Devleti’nin Babası olarak bilinen Giuseppe Garibaldi’nin evidir. Burası ulusal bir anıt olarak biliniyor ve turistlerin en çok görmek istediği yerlerden birisidir.

15.Sassari

Sassari Sardunya Adası Gezilecek Yerler
Sassari

Sardunya’nın en büyük ikinci şehri olan Sassari, hareketli bir üniversite ve kültür merkezidir ve Katalanca Gotik, Barok ve Neoklasik tarzlardaki bazı ince binalara sahip olmasıyla ünlüdür.

Burası Sardunya Adası’nın en çok ziyaret edilen şehirlerinden bir tanesi. Özellikle genç turistlerin çok fazla olduğu Sassari’de birbirinden güzel tarihi yapıları bulabileceğiniz gibi, manzara için de güzel noktalar bulunabilmektedir.

Ortaçağ’ın ana caddesi olarak bilinen Corso Vittorio Emanuele II, kentin en turistik yerlerinden.

Hem tarihi hem de doğal yapıları ile Sardunya’nın turistik yerleri arasındadır. Listenin sonunda yer alsa da, gezilecek yerler listenizin ilk sıralarında olması gereken kentlerden biri.

Sardunya Adası’nda Nerede Kalınır ? 

Adada konaklama için birçok kent, kasaba ve bölge bulunmaktadır. Fakat bunlar arasında en popüler olan Cagliari’dir. Cagliari’nin dışında Liscia di Vacca, Palau, Alghero ve Costa Paradiso bölgeleri de adada konaklama için tercih edilebilecek bölgelerden.

Sardunya’da konaklama birimi seçmeden önce, adadan diğer bölgelere ve kentlere ulaşabileceğiniz en ideal bölgeler, Cagliari, Palau ve Alghero’dur. Eğer turlar ile Sardunya’yı gezmeyi planlamıyorsanız, bu 3 bölgeden birinde konaklamanızda yarar var.

Sardunya konumuna haritadan göz atarak birçok turistik yeri daha rahat görebilir ve nerede konaklayacağınıza çok daha iyi karar verebilirsiniz.

Sardunya Adası’na Ne Zaman Gidilir ?

Tatil kalabalıklarının hayranı değilseniz bu adayı ziyaret için en ideal zaman, Nisan-Mayıs ve Eylül-Ekim ayları arasıdır. Ayrıca bu aylar arasında, konaklama birimleri çok daha uygun olabilmektedir. Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları, adanın en yoğun, en kalabalık ve en sıcak olduğu aylardır. Fakat, Nisan-Mayıs ayları da oldukça sıcak geçmekle birlikte biraz daha az turist olduğundan rahat ve güzel bir Sardunya Adası Tatili Yapabilirsiniz.

Göz At : Roma’da gezilecek yerler

Sardunya Adası Gezilecek Yerler Videosu

Sardunya Adası Turlar Hakkında BilgilerAdada tekne turlarından şehir turlarına birçok tur bulmak mümkün. Sardunya tur fiyatları genel olarak pahalı olsa da, kombineli turlardan alacak olursanız, biraz daha rahat ve uygun bir gezi yapabilirsiniz. Kombineli turlar genelde Cagliari’den başlayıp, antik kentlere ve Sassari veya Neptün Mağarası gibi yerlere kadar gitmektedir. Eğer, bireysel olarak gezecek olursanız, iyi bir araştırma yapmanız da şart.

Sardunya Adası gezilecek yerler listesindeki bu 15 yere birkaç turistik noktayı daha eklemek mümkün. Fakat, adanın en çok tercih edilen ve en güzel bu 15 yeri, listenizin ilk sıralarında olması gereken turistik noktalardır.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...