Sazova Parkı Hakkında Bilgiler, Eskişehir

Sazova Parkı, Eskişehir şehir merkezine araç ile 10-15 dakikalık uzaklıkta bulunan, daha çok çocuklu aileler için vazgeçilmez bir eğlence parkı. Gerek Masal Şatosu ve Korsan Gemisi ile, gerekse Sabancı Uzay Evi ve Bilim Deney Merkezi ile bir gününüzü tamamen ayırabileceğiniz parktır, diyebilirim.

Sazova Parkı giriş ücreti adı altında bir ücret ödememekle beraber parkta bulunan birçok eğlence yerine, cüzi ücretler ödeyerek girebiliyorsunuz. Size tavsiyem parkı keşfe çıkmadan önce, ana girişten girer girmez karşınıza çıkacak ücretsiz gezi treni ile parkta bir tur atmanız. Bu şekilde parkta gitmek istediğiniz yerlerin tam olarak nerede olduğunu öğrenebilirsiniz.

Sazova Parkı Eskişehir
Parkın Hemen Giriş kısmında bulunan uçaklar

Bu park, yemek konusunda zengindir diyebilirim. Ana girişe oldukça yakın yerlerde birçok küçük restoran-cafeler bulabilir, iyi bir kahvaltı veya öğle yemeğini, bu restoranlarda çok uygun fiyatlara yiyebilirsiniz. Park, Sazova bilim, kültür ve sanat parkı olarak da bilinen, Eskişehir gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeniz gerektiğini düşündüğüm oldukça eğlenceli bir yerdir.

Sazova Parkı Eskişehir
Sazova Parkı

Sazova Parkı Bölümleri

1.Masal Şatosu 

Sazova Parkı,Eskişehir
Masal Şatosu

Masal Şatosu, Eskişehir Disneyland’ı olarak da biliniyor ve gerek mimari bakımdan, gerekse içerisinde bulunan eğlence faaliyetleri ile bu ünü hak ediyor, diyebilirim. Park içerisinde çocukların en çok görmek istediği ve genel olarak çocuklara hitap eden bir yer.

Masal Şatosu’ndan içeri girer girmez, masal kahramanlarının heykelleri ile karşılaşıyorsunuz. Daha sonra şatoya genel olarak göz atabilir ve dilerseniz ücretli gösterilere katılabilirsiniz. Şatoda yapılan gösterilerin belirli saatleri bulunmakta (Genelde 17:00’a kadar saat başları). O gün için hangi gösterilerinin yapılacağını, şatonun bahçesinde, Masal Şatosu biletlerini alabileceğiniz yerden öğrenebilirsiniz.

Sazova Parkı,Eskişehir
Masal Şatosu

Masal Şatosu Hakkında Bilgi

Masal Şatosu giriş ücreti olmasa da, içeride bulunan turlar ve gösteriler ücretlidir. Bu ücretler ise, çocuklar için 5TL, yetişkinler için 10 TL’dir. Dilerseniz çocuklarınız ile gösterilere ve turlara katılabilir ya da sihirli elma adlı Masal Şatosu’nun kafesinde oturup çocuklarınızın eğlencesinin bitmesini bekleyebilirsiniz.

4-11 yaş aralığında olan çocuklara özel, Gizemli Yolculuk ve Nasreddin Hoca, Dede Korkut, Keloğlan ve Midas gibi karakterlerin bulunduğu turlara çocuklarınız ile beraber katılabilirsiniz (Sadece anne veya sadece baba. İki kişiye birden izin verilmemekte). Masal şatosu son gösteri saati 17:00’dır ve şato pazartesi günleri ziyaretçiye kapalıdır.

Not : Masal Şatosu çalışma saatleri, haftanın her günü (Pazartesi hariç) 10:00-17:00 arasındadır. Ancak 10:00’da gösterileri bulamayabilirsiniz.

Eskişehir Masal Şatosu’na nasıl gidilir ?

Masal Şatosu’na ulaşım için Sazova’ya gelmeniz gerekmekte ve daha parka girmeden Masal Şatosu Kuleleri’ni görebilirsiniz.

2.Eskişehir Sabancı Uzay Evi

Sazova Parkı,Eskişehir
Sabancı Uzay Evi

Sazova Parkı Bilim Deney Merkezi’ne bağlı, Sazova Uzay Evi, Sabancı vakfı tarafından 2012’de kurulmuş ve Türkiye’de bir ilk olarak bilinmekte. Bu uzay evinde 96 koltuk bulunuyor ve bu koltukların en güzel yanı, yatar konuma getirilebilmesidir. Yani tavana yansıtılan tüm gösteriyi, koltuklarınız yatar durumdayken seyredebiliyorsunuz. Genelde çocuklar için olduğu söylense de, bir yetişkin olarak gayet eğlendiğimi söyleyebilirim.

Gösterimler 20-40 dakika olarak farklı konularda, açıklamalı ve sesli olarak yapılmakta. Ses ve görüntü kalitesi sayesinde ciddi anlamda uzay yolculuğunu hissedebileceğiniz gösterimleri var. Sabancı Uzay Evi’nde bulunan gösterimler ; Astronot ve Uzay Çağının Başlangıcı (Gayet İyiydi), Karadelik, Yaşamın Kökeni ve Evrendeki Vaha’dır.

Eskişehir Sabancı Uzay Evi Giriş Ücreti : Öğrenci 5 tl, tam 10 tl’dir.

Sabancı Uzay Evi Ziyaret Saatleri : Hafta içi 11:00-15:00 ve hafta sonu ise 11:00-16:00 arasıdır.

3.Bilim Deney Merkezi

Sazova Parkı,Eskişehir
Bilim Deney Merkezi Girişi

Çocuklar için eğitici ve eğlendirici yerlerden biri olan Bilim Deney Merkezi’nde bulunan gösterimler, ağırlıklı olarak çocuklar için olduğunu söyleyebilirim. Uzay Evi ile aynı kompleks içerisinde bulunan Bilim Deney Merkezi giriş ücretleri, Tam 10 TL, Öğrenci 5 TL’dir.

Bilim Deney Merkezi ziyaret saatleri : 10:00-13:00 arası grup rezervasyonları için ayrılmış. Bu yüzden bireysel olarak bu merkezi ziyaret etmeyi planlıyorsanız, 13:00-17:00 arasında ziyaret etmeniz gerekiyor.

4.Eskişehir Hayvanat Bahçesi

Sazova Parkı,Eskişehir
Hayvanat Bahçesi Giriş Bölümü

Henüz ziyaretçiye açık olmayan hayvanat bahçesinin yapım çalışmaları devam etmekte. Bu yüzden, sadece Sualtı Dünyası ziyarete açıktır. Eskişehir Akvaryumu olarak da bilinen bu tesis, hem yetişkinler için hem de çocuklar için oldukça etkileyici yerlerden. Köpek balıklarından Piranalara 2000’den fazla balık yaşadığı söylenmekte. İçeride, hatıra fotoğrafı çektirebileceğiniz ve hediyelik eşya satın alabileceğiniz yerleri de bulabilirsiniz. Flaşla fotoğraf çekmeye izin vermedikleri gibi, ışık sisteminin iyi olmaması sebebiyle çok iyi fotoğraflar çekemeyebilirsiniz.

Sazova Parkı,Eskişehir
Eti Sualtı Dünyası

Eskişehir Sualtı Dünyası giriş ücreti 2020: Tam 10 TL ve Öğrenci 5 TL’dir.

5.Korsan Gemisi

Korsan Gemisi
Korsan Gemisi

Parktaki bölümler arasında olan Korsan Gemisi, Masal Şatosu’na gitmeden veya gittikten sonra mutlaka uğramanızı düşündüğüm yerlerden biri. Geminin içerisine girebiliyor ve her bölümünü gezebiliyorsunuz. Geminin Masal Şatosu’na bakan tarafından oldukça güzel fotoğraflar da çekebilirsiniz.

Sazova Parkı Eskişehir
Korsan Gemisinden Masal Şatosu görünümü
Sazova Parkı Eskişehir
Korsan Gemisi Kaptan Köşkü

Korsan Gemisi’nde en çok hoşuma giden yer, Kaptan Köşkü olmuştu. Oldukça etkileyici olan bu bölümü, alt katlarda bulunan esirlerin tutulduğu zindanı, hamakları, mutfağı ve topları es geçmemenizi tavsiye ederim. Korsan Gemisi’nin, Kristof Kolomb’un sancak gemisi olarak kullandığı ”Santa Maria” gemisinin aynı ölçülerinde bir kopyası olarak yapıldığı biliniyor.

Eskişehir Sazova Parkı Nerede, Nasıl Gidilir? 

Bu parka ulaşım için, Atatürk Stadyumu’nun arkasında bulunan dolmuş duraklarından, 16 ve 38 nolu dolmuşları kullanabilirsiniz. Atatürk Stadyumu’nu bulmak için, stadyum tarafına giden tramvaylara binerek ”Stadyum” durağında inmeniz yeterli olacaktır. Ama benim size tavsiyem Porsuk Çayı-Adalar Bölgesi‘nden veya şehir merkezinin herhangi bir yerinden yürüyerek stadyuma gitmeniz olacaktır. Hem yol üzerinde Reşadiye Camii’ye de bir göz atabilirsiniz. Adalar Bölgesi’nden stadyumun arkasında bulunan bu dolmuş duraklarına 20 dakika içerisinde yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Konum için tıklayın.

Sazova Parkı Eskişehir
Eskişehir

Parka, Odunpazarı Evleri tarafından ulaşmak için, Odunpazarı Bölgesi girişinden hareket eden 11 ve 17 nolu otobüsleri kullanarak da parka ulaşabilirsiniz.

Sazova Parkı Eskişehir
Parkta bulunan yapay şelale. Şelalenin bulunduğu yerde küçük, şirin bir de çay bahçesi bulunmakta.

Sazova Parkı Ziyaret Saatleri : Parkta bulunan birçok turistik yer 10:00-17:00 arası açıktır. Fakat parkı ziyaret için en ideal saatin 11:00’dan sonra olacağını söyleyebilirim.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...