Schengen Vizesi Nedir ? | Nasıl Alınır ? | Gerekli Evraklar

Schengen Vizesi Nedir ? Nasıl Alınır ?
Schengen Vizesi Nedir ? Nasıl Alınır ?

Avrupa ülkelerini gezmek istediğimizde önümüze koca bir engel olarak çıkan Schengen Vizesi, başvuru süreci en zor olan vize türüdür diyebilirim. Bu vize ile, anlaşmalı Ülkeler arasında tek bir vize ile geçiş hakkına sahip olabiliyorsunuz. Bu oldukça güzel bir şey. Ancak, başvuru sürecinde istenilen belgeler, akıl almaz şekilde bunaltıcıdır. Hele bir de, daha önce hiç bu işlemi yapmadıysanız.

Kısaca Schengen nedir ? diyecek olursanız, Schengen, belirli ülkeler arasında imzalanmış bir anlaşma diyebiliriz. Bu anlaşma sayesinde, anlaşma dahilinde olan ülkelerin vatandaşları, diğer anlaşmalı ülkeleri ziyaret ederken, Schengen dışında başka bir vize talep edilmemesidir. Yani, sadece bu vize ile elinizi kolunuzu sallaya sallaya Schengen ülkelerini ziyaret edebiliyorsunuz.

Schengen Vizesi Nasıl Alınır ?

Schengen vizesi almak, maalesef pek kolay olmuyor. Özellikle, daha önce hiç almadıysanız veya öğrenci değilseniz. Öncelikle Schengen ülkelerine bir göz atıyorsunuz. Sonra, Schengen için gerekli tüm belgeleri topluyorsunuz, sonra en çok kalmak istediğiniz ülkenin konsolosluğundan veya konsolosluklar tarafından yetkili kılınmış danışman firmadan randevu alıyorsunuz. Bundan sonra geriye, konsoloslukta forum doldurup başvuru için istenen ücreti yatırıp beklemek kalıyor.

Schengen Ülkeleri | Schengen Vizesi İle Hangi Ülkelere Seyahat Edebilirsiniz ?

Öncelikle ilk bilmeniz gereken şey, Schengen ülkelerinin hangileri olduğudur. Bu Ülkeler ; Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Macaristan, Yunanistan, İtalya, İzlanda, Letonya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Litvanya, Polonya, Norveç, Portekiz, İspanya, Slovakya, Slovenya, İsveç, İsviçre’dir.

Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Schengen için istenilen belgeler, ülkeden ülkeye, amacınıza, eğitim durumunuza, pasaportunuzun türüne göre değişiklik gösteriyor olsa da, sabit istenen evraklar ;

 • Pasaport (Varsa eski pasaport rahatlık sağlayacaktır)
 • Öncelik talebi (Vize başvurusu için)
 • Kimlik fotokopisi
 • Gelir Durumu
 • 2 adet fotoğraf
 • Maaş Bodrosu (Son 3 aya ait olmalı)
 • Vize başvuru formu
 • Parmak izi (İdata’dan almanız gerekiyor)
 • Otel rezervasyonu
 • Uçak bileti
 • Davetiye
 • İşe giriş bildirgesi
 • İş yeri izin belgesi
 • Sağlık sigortası
 • Vize ücretinin ödendi dekontu

Bu evrakların birkaç tanesi istenmeyebilir. Ancak, siz iki iş yapmamak adına mutlaka bu belgelerin hepsini tamamlamaya çalışın.

Önemli Notlar

 1. Bazı yerlerde otel ücretinin ödenmiş faturasının istendiği söylenmekte. Ancak, bu pek de doğru değil. Otel rezervasyonu için her otel veya hostel size rezervasyonunuzun yapıldığına dair fatura görevi gören bir e-mail gönderir. Bu e-mail fotokopisi fatura yerine veya rezervasyon yerine geçer. Peki tüm siteler kredi kartı istiyor, nasıl ücretsiz rezervasyon yaptıracağım diyorsanız ? öncelikle tüm sitelerin ücret talep etmediğini bilin. Örneğin Booking.com adlı siteden ücretsiz olarak rezervasyon yaptırabilir, keyfiniz istemezse gitmeyebilirsiniz.
 2. Bazı yerlerde mülakat yapılıyormuş, karşılıklı oturup uzun uzun konuşuluyormuş gibi kulaktan dolma bilgilere aldırmayın. Mülakat denilen şey, belgelerin temini ve eksik belge giderilmesinden öteye gitmiyor. Tabi, sizden şüphelenip de, çok farklı sorular sormazsa. Bu yüzden, rahat olun. İnternette dolaşan asparagas bilgilere aldırmayın. İyi bir araştırma yapın. Eksiksiz belgelerle gittiğinizde en az pasaport almak kadar kolay olduğunu göreceksiniz.

Schengen Vize Ücreti 2017

Normal şartlar altında 2017 Schengen vize ücretleri 60£’dur. Tabi bunun yanında zorunlu sağlık sigortası yaptırmanız gerekiyor. Zorunlu sağlık sigortası ücretleri ise ;

 • 1-7 Gün 10£
 • 1 aya kadar 20£
 • 3 aya kadar 30£
 • 1 yıla kadar 60£’dur. Bu fiyatlar normal zorunlu sağlık sigortası ücretleridir. Fiyatlarda 3-5£ oynama olabileceğini de unutmamakta yarar var.

Schengen Vizesi Alırken Nelere Dikkat Etmeli ve Bazı Tavsiyeler

1. Evrak hazırlama işini ciddiye alın, tembellik yapmayın, mümkünse tüm belgeleri toplayıp o şekilde başvurunuzu yapın.

2. Gelir durumumu nasıl belgelemem gerekiyor diye, kendinizi hırpalamayın. Eğer paranız varsa bu işi çok rahatlıkla halledebilirsiniz. 4-5 bin lira gibi çılgın paraları gelir diye göstermeniz gerekiyor. Bu parayı amcanızdan, dayınızdan, arkadaşınızdan sadece yurt dışına çıkana kadar hesabınıza atmasını isteyebilir ve daha sonra parayı iade edebilirsiniz. Ben 2013’te 2.200 TL civarı bir para ile çıkmıştım. 2016’da ise 3.100 TL felandı. Fakat, bazen forumlarda gelirimi az kabul ettiklerinden vizemi alamadım diyenleri görüyorum. Bu yüzden, mümkünse en az 4 bin liralık bir gelir gösterin derim.

3. Schengen vizesi için hangi konsolosluğa başvurmak gerekir ? Schengen için en güzel sorulardan biridir aslında. Eğer birden fazla Schengen ülkesini ziyaret edecekseniz, en uzun süre konaklamayı planladığınız ülkenin konsolosluğuna başvurmanız gerekiyor. Mesela, Budapeşte (1 Gün), Viyana (1 gün), Prag (2 Gün) olarak bir seyahat planlıyorsanız, başvurmanız gereken konsolosluk, Çek Cumhuriyeti (Prag) Konsolosluğudur.

İyi de, hadi kafama göre gezeceksem, yani hangi ülkede ne kadar süre kalacağım belli değilse ne yapmam gerekiyor ? Bu defa da, ilk girmek istediğiniz Schengen ülkesinin konsolosluğuna başvurmanız gerekiyor. Yani, İtalya’da 3 gün, Hollanda’da 3 gün kalacak ve ilk olarak Hollanda’ya girecekseniz, Hollanda Konsolosluğuna başvurmanız gerekiyor.

NOT : Eğer, Fransa için Fransa konsolosluğundan vizeyi alıp ilk olarak Hollanda’ya girecek olursanız, görevli tipinizi beğenmez veya kafasına eserse sizi geri çevirme hakkı olduğunu da unutmayın. Yani, en uzun hangi ülkede kalacağınızı veya ilk olarak hangi Schengen ülkesine gireceğinizi, vize başvurusu yapmadan önce mutlaka ama mutlaka belirlemeniz gerekiyor.

4. Direkt olarak konsolosluğa gitmek yerine aracı kurumları tercih edin. Ben aracı kurumlar ile mülakat adı altında görüşmeye gitmeden 2 kere Schengen Vizesi aldım. Eğer, aracı kurumları tercih edecek olursanız, vizenizin kabul olması biraz daha kolay olacaktır.

5. Seyahat amacınızı güzel bir şekilde belirtin. Ya amacım ne olacak, turistiz işte. Gezmeye görmeye gidiyoruz diye amacınızı belirtecek olursanız, ret gelme olasılığı da yüksek olacaktır. Turist olarak gidiyorsanız bile, uzun ve detaylı bilgiler vermeye çalışın. Gezip görmek yerine, kültür paylaşımında bulunmak, tarihi ve doğal yerleri keşfetmek gibi cümleler kullanmaya çalışın.

6. Gideceğiniz süreden en az 20-25 gün önce başvurunuzu yapın. Vizeniz 1 hafta 10 güne çok rahatlıkla çıkar. Tabi, hiç bir sorun yaşamazsanız. Eğer, daha önceden bir Schengen Vizesi almışsanız, bu süre 4-5 iş gününe kadar düşecektir. Bu yüzden, son 1 hafta 10 gün kala başvuru heyecanı yaşamayın. Biraz önceden gidin.

7. Pasaportunuzun geçerlilik süresinin en az 6 ay olmasına dikkat edin. Eğer, 2 günlüğüne dahi bir Schengen ülkesine gitmeyi planlıyorsanız, pasaportunuzun geçerlilik süresine dikkat edin. En çok dikkat edilen konulardan biri, pasaportun geçerlilik süresi olduğundan dolayı, bu konuyu ciddiye alın.

Schengen Vizesi Çeşitleri

1.A Tipi Schengen Vizesi : Pek işe yaramayan, sadece transit geçişlere olanak sağlayan vize çeşitidir.

2.C Tipi Schengen Vizesi : Turist olarak almanız gereken vize türüdür. Yukarıda belirtmiş olduğum Schengen ülkelerine 90 güne kadar giriş sağlayan vize türü.

3.D Tipi Schengen Vizesi : Yine aynı Schengen ülkelerinde 90 güne kadar çalışma, eğitim, aile birleşimi gibi amaçlarla kalış izni veren vize türü.

Tek Girişli Schengen Vizesi Nedir ?: Eğer gitmek istediğiniz ülkeye, 1 hafta ve daha az bir süreliğine gitmeyi planlıyorsanız, size büyük ihtimal verilecek vize türü, tek girişli vize türü olacaktır. Tabi, kafasına göre 90 güne kadar olan C tipini de verebilirler. Ancak, kısa süreli seyahatlar için tahsis edilen vize türü budur. Bu vize türü ile, İtalya’ya gidip oradan Hollanda’ya daha sonra tekrar İtalya’ya dönemezsiniz. Yani, bir kere girdiğiniz ülkeye bir daha giremezsiniz.

Çok Girişli Schengen Vizesi Nedir ? : Multi vize (Multiple Entry) olarak da bilinir. Bu vize çeşidi ise, bir ülkeye birden fazla girmek istediğinizde alabileceğiniz vize çeşitidir. Kısaca, aynı veya farklı ülkeler arasında mekik dokuyabilirsiniz.

Schengen vizesi hakkında bu bilgiler umarım kafanızdaki soruları cevaplamıştır. Ülkelerde veya bilgilerde herhangi bir değişiklik olduğu takdirde, düzenli olarak güncelleme yaptığımdan dolayı içiniz rahat olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here