Schönbrunn Sarayı, Viyana

Viyana şehir merkezinin birkaç kilometre batısında bulunan,18.yy başlarında inşa edilmiş, Schönbrunn Sarayı (Schloss Schönbrunn), Viyana gezilecek yerler listesinin en başında olan ve Viyana’nın önde gelen turistik bölgelerinden biridir. 1,441 odası olan bu saray, 1696-1730 yılları arasında inşa edilmiştir.Fakat kısa bir süre sonra, Maria Theresa için konuta dönüştürülmüştür.Böylece, saray sadece kadın Habsburg Hükümdarı için faaliyet göstermiştir.

Sarayda, 1816 ve 1819 yıllarında restorasyon çalışmaları yapılmış ve II.Dünya Savaşı’ndan sonra aldığı büyük hasar nedeniyle 1952 yılına kadar restorasyon ve onarım çalışmaları devam etmiştir.

Schönbrunn Sarayı

İmparator Daireleri

1,441 odası bulunan sarayın sadece 40 tanesi ziyaretçiye açıktır. 19.yy tarzında döşenmiş zengin odaları,İmparator’un kabul odası,şamdan tahtadan oyulmuş altın ceviz kaplamaları ile ceviz odası sarayın en dikkat çekici bölümlerindendir. Bir diğer önemli bölümlerden biri ise,Franz Joseph’in odası, 68 yıllık bir saltanattan sonra 21 kasım 1916 tarihinde vefat ettiği basit asker yatağı, gerçekten görülmeye değerdir.

Bir zamanlar Maria Theresa tarafından kullanılan,Bergl Odaları, egzotik dekoratif stilleri ile döşenmiştir. Ayrıca bu odalarda Johann Bergl’e ait birçok eseri bulabilirsiniz. Ziyaret edilmeye değer diğer bölümler ise ; Marie Antoinette Odası,Sarı Oda,Kahvaltı Odası,Büyük Galeri ve Salon Aynaları’dır.

Schönbrunn Sarayı
Saray Bahçeleri

Schönbrunn Sarayı Parkı ve Bahçeleri

Schönbrunn çevresinde bulunan 500 dönümlük park, barok tarzında 18.yy’da yapılmıştır. 1996 yılında UNESCO Dünya mirası listesine alınan parkta, birçok muhteşem bahçe bulunmaktadır. Parkta vurgulanan önemli yapılardan biri de Neptün’ün çeşmesidir. Thetis ve oğlu Aşil (Achilles) hikayesi dahil olmak üzere, Yunan mitoloji temalarına dayalıdır.

Schönbrunn Sarayı,Viyana

Palm House (Palmiye Evi-Sera)Parkın en etkileyici yapısı ise Palm House (Palmiye Evi-Sera)’dir. 1883 yılında inşa edilen Palm House yapıldığı tarihlerde Avrupa’nın en büyük serasıydı. Üç bölümden oluşan sera,çok sayıda egzotik bitkilerin yanında,yüzlerce kelebek çeşitlerine de ev sahipliğ yapmaktadır. Parkta bir diğer görülmesi gereken yapı ise,Schönbrunn tepesi üzerinde bulunan Classical Gloriette Arcade (Klasik Zafer Kemeri)’dir. Avusturya Birliklerinin 1757 yılında Prusya ordusuna karşı aldıkları zafer anısına 1775 yılında yapılmıştır.

Schönbrunn Sarayı
Gloriette Tepesi

Sarayda Görülecek Diğer Yerler

Carriage Museum : Koşum Takımları,kızaklar,antika at arabaları ve Heykel atlar gibi birçok antika eserlerinin bulunduğu müze görülmeye değer yerlerdendir.

Schönbrunn Sarayı Tiyatrosu : Viyana’da bulunan tek barok tiyatrodur. 1747 yılında Maria Theresa’nın favori mimarlarından olan Nikolaus Pacassi tarafından dizayn edilmiştir. Ayrıca 1767 yılında zengin Rokoko tarzında dekorasyon, Tiyatroya eklenmiştir. Bu Tiyatro salonu, Mozart’ın ve Haydn’in, İmparatoriçe için özel konser verdiği yerdir.

Schönbrunn Hayvanat Bahçesi : 1752 yılına kadar uzanan hayvanat bahçesi,750’de fazla hayvan çeşidi ile Dünya’nın en eski hayvanat bahçesidir. Açılış saatleri : 09:00-18:00 ve giriş bilet ücreti 14£’dur.

Saray Şapeli : 1700’lü yıllara uzanan,tavan resimleri,Paul Troger ve Daniel Gran’a ait birçok eser bulabilirsiniz.

Schönbrunn Sarayı Avlusu : Eski bir tören alanı,barok tarzda iki dikilitaş ile çevrili ve güzel bir ferforje kapısı ile popülerdir.

Schönbrunn Sarayı,Viyana
Avlu

Not: Ayrıca çocuklu aileler için en ideal yerlerden biri olan Children’s Museum görülmeye değerdir. Ayrıca saray içinde kafe ve restoranlar bulunmaktadır. Dışarıda bulunan menülerden fiyatlara bakarak pahalı olup olmadığına siz karar verebilirsiniz.

Schönbrunn Sarayı Turları

Ufak bir ek ücret ödeyerek sarayı turlar ile gezerek,saray hakkında birçok detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bunun için en ideal olanı 40 dakikalık İmparatorluk turudur. Toplamda en popüler 22 odayı,bu şekilde görmüş olacaksınız ve tur ücreti ise sadece 13£’dur.Bu yeterli gelmezse,büyük tur ile 40 odayı da gezebilirsiniz.Büyük tur ücretleri ise 17£’dur. Ayrıca saray ve etrafında bulunan turistik yerler için tek bilet seçenekleri bulunmaktadır. Yani bu tek biletler Sarayı,Palmiye evini,hayvanat bahçesini, Carriage müzesi gibi birçok yeri, tek bir biletle gezebilirsiniz.Ancak bu bilet fiyatları biraz pahalıdır.

Schönbrunn Sarayı

Schönbrunn Nerede, Nasıl Gidilir

Viyana şehir merkezinden yürüyerek biraz uzun sürebilir bu yüzden en kolay yol metroyu kullanmaktır.U4 nolu metroyu kullanarak saraya 10 dakika da ulaşabilirsiniz (Schönbrunn İstasyonu).

Schönbrunn Sarayı

Sarayın konumuna haritadan göz atmak için tıklayın.

Gezi Tavsiyeleri

Viyana’ya adımımızı attığımız andan itibaren ilk görmek istediğimiz ve en çok adını duyduğumuz turistik yer bu saraydı. Viyana’da ki ilk günümüz hafta sonuna denk geldiği için sarayı maalesef ziyaret edemedik.Sebebi ise muhteşem bir kuyruk olmasıydı. Bizde saray ziyaretini son günümüze bırakmıştık. Hafta sonları ve tatillerde çok kalabalık olduğu söylenmektedir.Bu yüzden fırsatınız varsa hafta içi ve sabahın erken saatlerinde ya da öğleden sonra 3-4 gibi gelmeye çalışın.

Online bilet alarak muhteşem kalabalık olan bilet kuyruklarından kurtulabilirsiniz. Hem zamandan hem de paradan tasarruf edebilirsiniz. Saray için en iyi ziyaret zamanının 2pm-4pm arası olduğu söylenmektedir.

Schönbrunn Sarayı

Hayvanat Bahçesi ; biletlerini de online olarak alma şansınız vardır. Online aldığınız her bilette 1-2£ kazancınız olduğunu unutmayın. Hayvanat bahçesi önünde, sarayda bulunan kuyruktan daha çok bilet kuyruğu bulunmaktadır. Biz her ne kadar hayvanat bahçesini pas geçmiş olsak da sonradan büyük bir pişmanlık yaşamıştık. Eğer şansınız ve zamanınız varsa mutlaka bu hayvanat bahçesine uğramalısınız. Bilet fiyatları çok pahalı olmamakla birlikte, grup halinde turlara katılırsanız müthiş bir indirim alabilirsiniz.

Fotoğraf konusunda ise, Neptün çeşmesinin hemen yanında bulunan basamaklara çıkarak ya da çeşme arkasından en iyi fotoğrafları çekebilirsiniz. Ayrıca sarayın bahçe tarafında bulunan terasa çıkarak, Neptün çeşmesi tarafını ve tepede bulunan Gloriette’nin eşsiz manzara fotoğrafını çekebilirsiniz.

Schönbrunn Sarayı

Schönbrunn Sarayı

Tur seçimi konusunda biraz araştırma yapmak gerekiyor sanırım,bizim katıldığımız tur 22 odayı gösteren 30-40 dakikalık bir turdu ve fiyatı 13£’ydu. Ancak hayvanat bahçesi,Carriage Müzesi ve Palmiye Evi (Sera) ‘yı kapsamıyor.Eğer bu yerleri de görmek istiyorsanız kombine olan biletler daha uygun olmaktadır. Şöyle ki; Gold Palace adı altında, 55£ civarında olan paket ile sarayda görülebilecek her yere erişim sağlayabilirsiniz. Saraya Giriş, Gloriette, Palmiye Evi, Carriage Müzesi gibi. Sarayın etrafında bulunan müzeleri,hayvanat bahçesini ve diğer önemli turistik noktalarına tek tek bilet alacak olursanız, toplamda size 87£’ya mal olacaktır ve hepsinde tek tek bilet kuyruğuna girmeli ve daha sonra giriş için sıraya girmeniz gerekeceğinden dolayı, düşünülmesi gereken bir seçenektir.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...