Segovia Gezilecek Yerler | En Popüler 10 Yer

Kayalık bir tepenin üzerinde yer alan Segovia, daha çok eşsiz manzarasıyla tanınan bir şehir. Hayranlık uyandıran katedrali, Antik Roma su kemeri, masal kalesi, kiliseler ve mistik manastırlar, Segovia'nın zengin kültürel mirasını ortaya koyuyor. MÖ 80'den, Romalılardan Ortaçağ mağribi dönemine ve 1474 yılında ''Kraliçe İsabella''nın taç giymesine kadar, karmaşık bir tarihle dolu olan bu şehrin sokaklarını seveceksiniz.

Segovia'nın önde gelen turistik yerleri, Eski Kent bölgesi sınırları içerisinde bulunuyor. Arnavut kaldırımları ile farklı bir ambiyans sunan bu bölge, şehir gezinize başlamak için en ideal yer olacaktır.

Madrid'den Segovia'ya Nasıl Gidilir ? ; Madrid'den Segovia'ya günübirlik bir gezi ile gitmeyi planlıyorsanız, Madrid'den günlük 20'den fazla otobüsün ve trenin bu şehre hareket ettiğini unutmayın. Trenler ortalama 2 saat sürmekte ve bilet fiyatı da 12£'dan başlamaktadır. Otobüsler ise, ortalama 1.5 saat sürmekte ve bilet fiyatları ise, 5£'dur. 

Segovia'da 1-2 saatlik zamanınız varsa ; Segovia Su Kemeri ile gezinize başlayın, hemen ardından Masal Kalesi Alcazar'a gidin. Zamanınız kalırsa da son olarak Segovia Katedrali'ne ve Yahudi Mahallesi'ne göz atın. Bu 4 yeri görmeden şehirden ayrılmayın.

Segovia Turları ; Madrid'den sadece Alcazar'ı görmeye gidiyorsanız, ''Madrid'den: Alcázar'a Girişli Segovia Rehberli Tur'' adlı tura göz atabilirsiniz. Şehirde, birçok farklı tur paketleri bulunuyor. Tüm turlara GetYourGuide.com.tr adresinden göz atabilirsiniz. 

Segovia gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en popüler 10 yer ;

1.Segovia Su Kemeri

Segovia Su Kemeri

Segovia'nın sembolü olan Su Kemeri, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan şehrin en bilindik tarihi yeridir. Yaklaşık 2 bin yıl boyunca orijinalliği bozulmadan günümüze kadar ulaşmış olan bu kemer, İspanya'nın en büyük 2 Roma yapısından biridir.

MS 50'de inşa edilmiş olan Segovia Su Kemeri, bir mühendislik başarısı olarak da kabul edilir. Çünkü yapı, çimento içermeyen 20 binden fazla granit blok kullanılarak inşa edilmiş.

Şehirde, bu anıtı görebileceğiniz birçok güzel nokta bulunuyor. Fakat bunlar arasında en iyisi, su kemerinin 28 metre yüksekliğe ulaştığı Eski Kent'in merkezi olan Plaza del Azoguejo'dur.

1800'lere kadar Frio Nehri'nden Segovia'ya su taşımış olan kemeri Calle Almira boyunca takip etmeyi de unutmayın. Bu yol boyunca, kemerin en fotojenik noktalarını görebiliyorsunuz.

2.Segovia Katedrali

Segovia Katedrali

Yine Eski Kent'in sınırları içerisinde yer alan bir başka önemli yapı ise, şehrin en görkemli yapılarından biri olan Segovia Katedrali'dir. Geç Gotik mimariye sahip olan bu katedralin bulunduğu yer de, Segovia'nın en muhteşem manzarasını seyredebileceğiniz yerlerden. Katedral ilginizi çekmiyor olsa da, yapının bulunduğu yerdeki manzara ilginizi çekecektir.

1525-1593 yılları arasında inşa edilmiş olan katedral, İspanya'da en son inşa edilmiş olan Gotik Katedrali'dir.

Heykeller, birbirinden güzel sanat eserleri ve sunaklar katedralin ızgaralarla kapatılmış 18 şapelini süslüyor. Katedralde ayrıca, bir arşiv odası bulunuyor. Bu arşiv odasında ise, İspanya'da basılan ilk kitap olan Sinodal de Aguilafuente dahil 500'den fazla antika kitaba ev sahipliği yapmaktadır.

Segovia Katedrali, Eski Kent'in kalbinin attığı yerlerden biri olan Plaza Mayor meydanında bulunuyor. Katedralin bulunduğu bu meydanda, daha birçok tarihi yapıyı görebileceğiniz gibi, şehrin önde gelen birkaç kafesini burada bulabilirsiniz. Ayrıca meydan, şehrin diğer bölgelerini keşfetmek için en güzel konuma sahip.

POPÜLER A CORUNA OTELLERİ

Hotel Don Segovia

Hotel Don Felipe

Hotel Real Segovia

Hotel Real Segovia

3.Alcazar

Alcazar Kalesi - Segovia Gezilecek Yerler

12. yüzyılda inşa edilmiş olan Alcazar Kalesi, İspanya'nın en turistik ve en önemli yapılarından biri olarak bilinir. Muhteşem masalsı görünümüyle göz kamaştıran kale, Kral VIII. Alfonso'nun evi olarak hizmet vermiş ve daha sonra, 13. yüzyılda II. John ve Henry IV için gotik bir tarzda geliştirilmiş.

Masal görünümü sayesinde sadece İspanya'nın değil, Avrupa'nın da en ünlü kalelerinden biri haline gelmiştir. Bu kalenin ilham kaynağının ise, Walt Disney World'deki Cinderella’nın Kalesi olduğu söylenir.

1000 yıldan daha eski olan Alcazar Kalesi, stratejik önemini kaybettikten sonra bir kraliyet sarayına haline gelmiş. Daha sonra da, Alcazar eyalet hapishanesine dönüştürülmüş.

Dik bir kayalık üzerinde görkemli bir şekilde duran bu kalenin bulunduğu yerden şehrin en iyi manzarasını seyredebiliyorsunuz. Aslında turistlerin büyük bir bölümü de, bu kaleden çok, kalenin sunduğu manzara için burayı ziyaret ediyor.

Kaleye girişler 14. yüzyıldan kalma bir kule olan Torre de Juan II'den yapılıyor ve sarayın hemen hemen tüm odası ziyaretçiye açık. Halılar, silahlar ve zırhlarla, dönemin tarzında zarif bir şekilde döşenmiş bu odalar kalenin en sevilen bölümleridir.

Bu odaların hepsini göremeseniz de, yaldızlı tavanı ile dikkat çeken Sala del Solio'ya (Taht Odası) ve vadinin muhteşem manzarasına sahip, kemerli pencerelere sahip olan Sala de la Galera adlı odayı gördüğünüzden emin olun.

Son olarak şehrin eşsiz manzarasını seyretmek için de II. John Kulesi'ne çıkabileceğinizi de unutmayın.

4.Yahudi Mahallesi (Juderia)

Yahudi Mahallesi (Juderia)

Segovia'nın en eski mahallelerinden biri olan Juderia (Yahudi Mahallesi), kendine özgü Orta Çağ atmosferiyle, birbirinden eski tarihi yapılarıyla sevebileceğiniz bölgelerden.

1481 yılından beri 7 kapı ile kapatılmış olan Yahudi Mahallesi, şehrin güneyinde tamamen sınırlandırılmış bir alandır. Günümüzde Yahudi geçmişini çağrıştıran sinagog, saray, müze ve tarihi binalardan oluşan bir bölgeye sahiptir.

Segovia'da Yahudilerin varlığının ilk belirtileri 1215 yılına kadar uzanıyor. Bu yüzden de, bölgede birçok farklı tarihi Sinagogu ve diğer önemli yapıları da görebiliyorsunuz. Ulaşımı oldukça kolay olduğundan yarım saatinizi bu bölge için ayırabilirsiniz.

5.Aziz Stephen Kilisesi (Iglesia San Esteban)

Aziz Stephen Kilisesi (Iglesia San Esteban)

3 nefli bir yapı olan Aziz Stephen Kilisesi, 12. ve 13. yüzyılda inşa edilmiş oldukça eski ve önemli yapılardan. Romanesk mimarisiyle dikkat çeken kilise, tarihinde birçok kez çökmüş, yıkılmış ve yakılmış olmasına rağmen, günümüze kadar gelebilmeyi başarmış.

Şehirdeki en ünlü kiliselerden biri olan Aziz Stephen Kilisesi, Eski Kent merkezinde, Plaza de San Esteban adlı meydanda bulunuyor.

6.Iglesia de San Martín

Iglesia de San Martín

Kastilya Romanesk mimarisini örneklendiren bu görkemli kilisenin tarihi de 12. yüzyıla dayanıyor.

San Martin Kilisesi olarak da bilinen bu dini yapı, Plaza de Medina del Campo adlı meydanda bulunuyor ve şehrin birçok yerinden kiliseye rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Kilisenin içerisinde birbirinden farklı eserlere ev sahipliği yapan bir de müze bulunuyor. Hem tarih hem de sanatseverlere hitap eden bu kiliseye de 5 dakika göz atmayı unutmayın.

7.Casa De Los Picos

Casa De Los Picos - Segovia Gezilecek Yerler

Piramit bloklarla süslenmiş Rönesans cephesiyle dikkat çeken bu bina, uygulamalı sanat okuluna ev sahipliği yapmaktadır ve düzenli olarak ücretsiz çağdaş sanat sergilerinin düzenlendiği yerdir.

Genellikle dış cephesi için ziyaret edilen Casa De Los Picos'un içerisine, zamanınız varsa mutlaka göz atın. İçerideki geçici eserleri ücretsiz olarak görebileceğiniz gibi, güzel bir dekorasyona sahip avluyu da görebilirsiniz.

Girişte ve avluda Segovia binalarının resimlerini içeren birçok dekoratif karoyu da görebiliyorsunuz.

15. yüzyılın sonlarında kalma olan bu bina da, Eski Kent yakınlarından kolayca ulaşabileceğiniz bir konumda bulunmaktadır.

8.Iglesia de San Millán

Iglesia de San Millán

Bu kiliseyi diğer kiliseler arasında öne çıkaran özellik, kilisenin çan kulesidir. Bu çan kulesi, 10. yüzyıldan kalma ve şehir Mağribi yönetimi altındayken inşa edilmiş.

Kulenin dışında kilisenin geri kalanı Romanesk bir mimariye sahip. Her iki tarafında kemerli galerilere sahip olan bu kiliseyi de, Segovia gezilecek yerler listenize ekleyin derim.

Segovia'nın duvarlı eski kent merkezinin dışında, eski mağribi semtinde bulunan bu kilisenin içerisine de göz atın. İçeride, Mudejar sanat eserleri, kemerler ve 14. yüzyıldan kalma gotik tarzda bir haç bulunmaktadır.

9.Monastery of Santa María del Parral

El Paral Manastırı

El Paral Manastırı olarak da bilinen bu görkemli dini yapı, Eski Kent duvarlarının hemen dışında bulunuyor.

15. yüzyılda IV. Henry tarafından kurulmuş olan yapı, Gotik ve Rönesans stillerini birleştiriyor. Manastırdaki Kilisenin ana şapeli gotik bir mimariye sahipken, kulesi ise Rönesans süslemeleri ile taçlandırılmış.

10.Vera Cruz Kilisesi

Vera Cruz Kilisesi

13. yüzyılda tapınak şövalyeleri tarafından kurulmuş olan Vera Cruz Kilisesi, Romanesk bir mimariye sahiptir. Vera Cruz'un kelime anlamı ise, ''Gerçek Haç'' demektir. Bu yüzden de kilise, Gerçek Haç Kilisesi olarak da bilinmektedir.

Kilisenin üç yarım daire biçimli şapeli ve Mudéjar tarzı tonozuyla oldukça sade bir iç yapısı var. Duvarlarla çevrili Eski Kent'in hemen dışında bulunan bu kiliseyi de listenize ekleyebilirsiniz.

Segovia Gezilecek Yerlere Yakın Nerede Kalınır ? 

Segovia Su Kemeri

Segovia'ya Madrid'den günübirlik bir gezi düzenlemek yerine bu şehirde 1 gece de olsa konaklamayı planlıyorsanız, duvarlarla çevrili olan Eski Kent sınırları içerisinde olan bir tesiste konakladığınızdan da emin olun.

Otel tavsiyesi olarak da ;

  • Exe Casa de Los Linajes - 3 Yıldız ; Segovia'nın en popüler otellerinden biri olan bu tesis, konum olarak Aziz Stephen Kilisesi'nin hemen yanında, 16. yüzyıldan kalma bir binada hizmet veriyor. Gayet şık ve lüks bir otel olan bu tesisten, turistik yerlerin büyük bir bölümüne de yürüyerek çok kısa bir sürede ulaşabiliyorsunuz.
  • Hotel ELE Acueducto - 3 Yıldız ; Daha düşük bütçeli bir 3 yıldızlı otelde konaklamak isterseniz de, Segovia Su Kemeri'ne 2 dakika yürüme mesafesinde bu tesisi inceleyebilirsiniz. Otoparkı, restoranı ve barı ile hizmet veren bu otelden de, şehirdeki önemli cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz.
  • Hotel Corregidor - 2 Yıldız ; Segovia'nın en ekonomik ve en popüler otellerinden biri olan Corregidor, eski kent sınırları içerisinde Su Kemerine kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunmaktadır. Yüksek konuk değerlendirme puanı, fitness merkezi, barı ve restoranı ile hizmet veren bu modern oteli de inceleyebilirsiniz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...