Selanik Gezilecek Yerler | En Güzel ve En Popüler 15 Yer

Yunanistan‘ın ikinci büyük ve en güzel şehri olan Selanik, kültürel ve tarihi yapılarıyla eşsiz bir deneyim sunan şehirlerden. Bu şehirde gezilecek bir çok yer varken, yapılacak da birçok aktiviteyi bulabiliyorsunuz.
Selanik gezilecek yerler listesi hazırlarken de, bu turistik ve tarihi yerlere nereden başlayacağınız da önemli. Buna göre de konaklama biriminizi ayarlayabilirsiniz.

Selanik’te nerede konaklayacağınıza henüz karar vermediyseniz, Selanik’te nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atarak şehirdeki en ideal ve en iyi konaklama bölgelerini, bölgelere özel otel tavsiyelerini bulabilirsiniz. Selanik’teki en popüler otellere ve diğer konaklama birimlerine göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Selanik Gezilecek Yerler Listesi

Gezilecek yerler bakımından zengin bir şehir olan Selanik’te, 1-2 gün içerisinde listedeki hemen hemen tüm yerleri görebilirsiniz. Gezinize şehirdeki en turistik ve en popüler yerlerden başlayacak olursanız da, diğer turistik noktalara çok daha rahat ulaşabilirsiniz.

1.Selanik Beyaz Kule

Beyaz Kule

Selanik’te görülecek en güzel ve en eski yerlerden biri olan bu kule, silindir şeklinde ve altı katlıdır. Kartpostallar ve hediyelik eşyaların üzerinde ilk göreceğiniz şey bu kulenin fotoğrafı oluyor.

Selanik denilince akla ilk gelen yer olarak bilinmesinden dolayı, şehirde ilk görülmesi gereken yerlerden biri.

Selanik, 15. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu tarafından alındıktan sonra inşa edilmiş.

23 metre çapındaki kule 34 metre yüksekliğinde ve Bizans Kültürü Müzesi tarafından düzenlenen Selanik tarihi ile ilgili bir müzeye de ev sahipliği yapıyor.

Yunanistan’ın Osmanlı işgali sırasında bir hapishane olarak kullanıldığından dolayı, kule ağır ve kalın duvarlarla çevrilidir. Birçok işkenceye ve ölüme şahit olan bu kule, bu yüzden de ”Kan Kulesi” veya ”Kızıl Kule” olarak da bilinmekte.

Bir mahkumun özgürlüğü karşılığında tamamen beyaza boyanmasından sonra 1890 yılında Beyaz Kule olarak yeniden adlandırılmış.

Ziyaretiniz sırasında kulenin en üst katına mutlaka çıkın. Burada, şehrin, denizin ve hatta Yunanistan’ın en yüksek zirvesi olan Olimpos Dağı’nın 360 ° manzarasına hayran kalacaksınız.

2.Arkeoloji Müzesi

Selanik Gezilecek Yerler
Arkeoloji Müzesi

Selanik’te gezilecek yerler arasında en güzel müzelerden biri olan Arkeoloji Müzesi, kentte ve Makedonya’da ortaya çıkan Arkaik, Klasik, Hellenistik ve Roma dönemine ait eserlere sahip güzel bir müzedir.

Şehirde 6. yüzyıldan kalma bir İyon tapınağından ve 4. yüzyıl başındaki imparator Galerius tarafından yaptırılan bir saray kompleksinden elde edilmiş buluntularda yer alıyor.

Birçok farklı bölüme sahip olan bu müzedeki sergileri de kaçırmayın.

Selanik’te görülmeye değer diğer müzeler ; 

  • Bizans Kültürü Müzesi : Bizans İmparatorluğu’ndan kalma 3000’den fazla mücevher ve mozaik eserlere ev sahipliği yapmakta.
  • Yahudi Müzesi : İkinci Dünya Savaşı sırasında Selanik’teki Yahudi topluluğu ve tarihçesi hakkında bilgileri bulabilirsiniz.
  • Fotoğraf Müzesi : Antik ve modern Yunan fotoğraflarını görebileceğiniz güzel bir müze.
  • Olimpiyat Müzesi : Eski çağlardan günümüze Olimpiyat Oyunları Tarihi ile ilgili her şeyi bu müzede görebilir ve öğrenebilirsiniz.
  • Sinema Müzesi : Yunan sineması ve filmlerin nasıl yapıldığı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız bu müzeye de göz atabilirsiniz.
  • Selanik Çağdaş Sanat Merkezi : Savaş Müzesi ve Yunan silahları, madalyaları ve üniformaları koleksiyonuna ev sahipliği yapar.

3.Hagios Demetrios (Aya Dimitri Kilisesi)

Selanik Gezilecek Yerler
Aya Dimitri Kilisesi

Aziz Demetrios 4.yüzyılda şehit edildikten sonra aynı yere bir kilise inşa edilmiş. Kilise 630 – 730’lu yıllar arasından kalma mozaik panoları ile ünlü. Bu panolarda Demetrios’u çocuklarla ve kilise kurucularını bir arada görebilirsiniz.

Kentin ana kilisesi olan Aya Dimitri, Türkler döneminde bir camiye, Kasimiye Camii’ne  dönüştürülmüş.

Roma Agorası’nın kuzeyinde, bu görkemli beş koridorlu Bizans Bazilikası, Antik Roma Hamamı’nın yakınındaki eski bir Hristiyan Kilisesi’nin bulunduğu yere inşa edilmiştir. Hamamın kalıntıları kilisenin kuzey tarafında hala görülebilmekte. Ayrıca mahzen, Roma Yolu’nun kalıntılarını da içermekte.

Görkemli kilise 43 metre uzunluğunda, Yunanistan’ın en büyüğü ve zengin bir şekilde süslenmiş arasında en iyisi. Süslemeler arasında renkli mermer sütunlar üzerine ince oyulmuş başlıklar, orta koridorda göz kamaştırıcı bir avize ve apsisteki sütunlardaki küçük mozaikler yer almaktadır.

4.Aristotelous Meydanı

Selanik Gezilecek Yerler
Aristotelous Meydanı

Selanik gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında yer alan bu meydan, şehirdeki en güzel ve en popüler meydan olarak bilinir.

Nikis Bulvarı’nda deniz kıyısında yer alan bu meydan, şehirdeki birçok yere ulaşım için en merkezi yerlerden ve en iyi konumlardan biri olarak da biliniyor.

Bu görkemli meydan 1918 yılında yapılmış olsa da, çevresindeki binalar ve yapılar çevrilmesi ise 15 yıl önce gerçeşleşmiş.

Selanik’in halk kutlamalarının (Noel ve Yılbaşı) tamamı burada yapılıyormuş. Ayrıca siyasi mitinglerde burada yapılıyor.

Şehir merkezinde bulunan bu meydan çevresi Selanik’te konaklama için de en iyi yerlerden biridir.

5.Ladadika

Ladadika Selanik
Ladadika Selanik

Gelelim Selanik gezilecek yerler bakımından süper popüler olan bir bölgeye, Ladadika’ya. Selanik Limanı yakınlarında bulunan bu bölge, pazarı ile bilinen oldukça güzel bir yer.

Ladadika’nın tarihi bölgesi rengarenk boyanmış evler, atölyeler ve arnavut kaldırımlı sokakları ile ünlü.

Aristotelous Meydanı’na yürüme mesafesinde bulunan Ladadika, 90’lı yıllarda yeniden restore edilerek günümüzdeki haline kavuşmuş.

Burada birbirinden güzel tavernaları, restoranları ve hareketli barları bulabilirsiniz. Selanik’te gece hayatı için de Ladadika’yı tercih edebilirsiniz.

Her gece sayısız öğrenciye ve genç turiste ev sahipliği yapan bu bölgeyi gece hayatı dışında bir de gündüzleri görün. Renkli neoklasik binalara bayılacaksınız.

Ladadika Bölgesi, ayrıca Selanik’te konaklama için en ideal bölgelerden biridir. Sırf gece hayatı için değil de, bölgenin konumu ve turistik yerlere yakınlığı için de bu bölgeyi konaklama için tercih edebilirsiniz. Eğer, Selanik gece hayatına çok yakın olayım diyorsanız Ladadika’ya 3-5 dakika yürüme mesafesindeki tesisleri tercih edebilirsiniz. Fakat gürültülü olur diyorsanız da Ladadika’ya 5-10 dakika yürüme mesafesindeki konaklama birimlerini tercih edebilirsiniz.

Ladadika Bölgesi’nde bulunan en ideal konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ladadika Bölgesi’nde otel tavsiyesi olarak da ; 3 yıldızlı bir tesis olan Plaza Hotel, Philian Hotels and Resorts‘a veya 5 yıldızlı bir otel için de Capsis Bristol Boutique Hotel‘e göz atabilirsiniz. Bu bölge daha çok daireleri ile ünlü. Bu yüzden bu bölgede konaklamayı düşünüyorsanız, dairelere de mutlaka göz atın.

6.Bizans Kültür Müzesi

Selanik'te Gezilecek Yerler
Bizans Kültür Merkezi – enjoythessaloniki.com

Selanik’te gezilecek en güzel müzelerden bir diğeri olan Bizans Kültürü Müzesi, şehirdeki en ünlü müzelerden biri.

11 galeriye ev sahipliği yapan bu müzede Bizans İmparatorluğu‘nun tarihini çok daha yakından öğrenebilirsiniz. Bu müzede bulunan eserler 4. yüzyılda Konstantin’in kuruluşundan 15. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu’nun elinden çıkana kadarki zaman dilimi içerisinde birçok eseri bu müzede görebiliyorsunuz.

Müzenin koleksiyonunda el yazmaları, ahşap ikonlar, mücevherler, 4. yüzyıla kadar uzanan kumaşlar, mühürler, mozaikler, duvar resimleri, heykeller, erken basılmış kitaplar ve Bizans sanatından esinlenilen modern tablolar yer alıyor. Ayrıca, taş ustalığı sanatına ait birçok eseri de bu müzede görebilirsiniz.

7.Rotunda (Aziz George Kilisesi)

Rotunda Selanik Gezilecek Yerler
Rotunda

Selanik’in en eski yapıları arasında olan Rotunda, 4. yüzyılın başlarında Roma İmparatoru Galerius’un emri ile inşa edilmiş.

UNESCO listesindeki Rotunda, Roma’daki Pantheon gibi bir okülüsle delinmiş olan zeminden 30 metre yukarısında bulunan kubbesiyle dikkat çeken bir yerdir.

Rotunda’nın hemen yanında bir de minare bulunuyor. Bu minare, Osmanlı İmparatorluğu döneminde yaptırılmış ve günümüze kadar da hiç ellenmemiş.

Duvarlarda MS 5. yüzyıldan kalma, yeni restore edilmiş palaeo-Hristiyan mozaikleri bulunmaktadır.

Roma Rotundası olarak da bilinen bu yapı, Selanik’in en görkemli antik anıtıdır.

10. ve 12. yüzyıllarda Selanik Katedrali olarak da kullanılmış olan Rotunda, 1912’de Türklerden kurtarıldıktan sonra Aziz George Kilisesi’ne dönüştürülmüş.

Çapı 24 metre ve yüksekliği 30 metre olan Rotunda, Roma’daki Pantheon’a benzer silindirik kubbeli bir mimariye sahip. İçinde, muhteşem mozaikler kubbeyi ve tonozlu girintileri süslüyor. Kubbenin ortasındaki mozaik eksiktir.

Rotunda bir Heykel Müzesi’ne ev sahipliği yapar ve günümüzde ziyaretçiye açıktır.

8.Galerius Kemeri

Selanik Galerius Kemeri
Selanik Galerius Kemeri

Selanik’te gezilecek yerler arasında önemli bir yere sahip olan Galerius Kemeri, Egnatia & Dimitrios Gounari Caddesi’nde bulunan bu kemer Galerius’un Sassanid Perslerine karşı kazandığı ve Ctesiphon kentini fethetmesinin zaferini kutlamak amacıyla dikilmiş.

Anıt, tuğla kaplı ve heykel mermer panellerle kaplı üçlü kemerin bulunduğu sekiz sütunlu bir kapıymış. Fakat daha sonra, 1700 yıl gibi uzun bir süreden sonra, ana portalın büyüklüğü 12.5 metreye kadar yükseltilmiş ve genişliği ise 10 metreden daha fazlaya getirilmiş.

Mermer panelleri günümüzde göremiyor olsanız da, kalan kabartmaları görebiliyorsunuz.

Bir Roma anıtı olan bu kemerin tarihi M.S 297 yılına kadar gidiyor. Bu kemer antik kentin giriş kapısı olarak kullanılıyormuş.

Çelenklerle ayrılmış kabartmalar, üçüncü ve dördüncü yüzyıllardaki İmparator Galerius’un Pers, Mezopotamya ve Ermeni seferlerinden savaş sahnelerini gösteriyor. Bu süslü oyma kabartmalar kendi türlerinin en iyileri arasındadır.

9.Hagia Sophia (Azize/Aya Sofya Kilisesi)

Hagia Sophia Selanik Gezilecek Yerler
Hagia Sophia

Selanik gezilecek yerler arasında bir hayli popüler olan bu kilise, bizim İstanbul’daki gibi benzersiz bir yapıya sahip olmasa da, onu da aratmayacak cinsten ama biraz daha küçüğü.

1430’dan 1912’ye kadar bir camii olarak bilinen bu yapı daha sonra, Selanik kurtarıldıktan sonra kiliseye çevrilmiş.

Hermes Caddesi’nin doğu ucunda bulunan bu kilise, 9. ve 10. yüzyıllarda, ikonoklastik ihtilaftan sonra, apsiste Tanrı’nın Annesi mozaiği ve kubbedeki Yükseliş mozaiğinin görkemli bir temsili dahil, etkileyici figürlü mozaiklerle süslenmiştir.

1204-1430 yılları arasında kentin metropol kilisesi olan Hagia Sophia, 1890’da çıkan bir yangından sonra yeniden restore edilmiş ve 1917’deki büyük yangından sağ kurtulabilmiştir.

10.Atatürk Müzesi

Selanik'te Gezilecek Yerler
Atatürk Müzesi

1881 yılında M. Kemal Atatürk, Apostolou Pavlou Caddesi’ndeki bu üç katlı evde doğdu. Günümüzde Türk Konsolosluğu’na dahil edilmiş olan bu bina, 1935 yılında Selanik bu binayı Türk Devleti’ne bir müze yapması için veriyor.

Ev, 1870 yılına tarihlenir ve çoğunlukla orijinal mobilyalar ve giyim, yemek kapları, sigara gereçleri, çanak çömlek gibi kişisel eşyalar ve Atatürk’ün hayatının farklı aşamalarından çekilmiş fotoğraflar ile dekore edilmiştir.

Atatürk’ün doğduğu bu evi ve babasının diktiği nar ağacını görmeyi de unutmayın.

11.Bilim Merkezi Teknoloji Müzesi

Selanik'te Gezilecek Yerler
Selanik’te Gezilecek Yerler

Selanik gezilecek yerler listenize farklı bir müze eklemek istiyorsanız, şehrin en dikkat çeken bu müzesine mutlaka göz atın.

Şehir merkezinin güneydoğusunda bulunan bu müzenin zemin katında, ana sergi salonlarında, optik, manyetizma, telekomünikasyon, elektrik ve mekanik gibi konularda eğlenceli, çocukların ilgilerini çekmeye yardımcı olan 40 etkileşimli istasyon bulunmaktadır.

Daha çok çocuklu aileler için gidilebilecek bir yer olduğu söylense de, yetişkinler için de gayet güzel bir müzedir.

Eski Yunanistan’daki teknolojik ilerlemeleri ve 1918’den günümüze motorlu taşıtların tarihine dair sergileri görebilirsiniz. Her dönemden otomobillere ev sahipliği yapan bu müze güzel bir tarih müzesi olarak değerlendirebilir.

Ayrıca müzede, 150 koltuk ve 25 metrelik bir kubbe, üç platformlu bir hareket simülatörü tiyatrosu ve canlı gösteriler için 200 kişilik bir amfitiyatro bulunan dijital bir planetaryum da var.

Ancak müzenin en güzel yeri, Yunanistan’daki en büyük düz ekranda uzay ve gök cisimleri hakkında yüksek çözünürlüklü 3D filmler yansıtan “Cosmotheatre”dir.

12.Büyük İskender Anıtı

Selanik Gezilecek Yerler
Büyük İskender Anıtı

Selanik’in en güzel anıtlarından biri olan Büyük İskender Anıtı, Nea Parelia’daki bir çeşmenin yanında bulunuyor.

6 metre yüksekliğindeki bu anıt sahilde bulunduğundan dolayı da güzel fotoğraf kareleri yakalamak adına bile ziyaret edebileceğini bir yer.

13.Roman Forum

Selanik Gezilecek Yerler
Selanik’te Gezilecek Yerler

Eski Agora olarak da bilinen, Roman Forum Selanik’teki kamu ve siyasi yaşam merkezi 1966’da kazılmış.

Roma döneminde forum, kentin iki ana caddesinin kesiştiği yerdeydi; kuzeyden güneye ve doğudan batıya, sadece 150 metre boyunda ve 100 metre genişliğindeydi.

Buradaki en önemli yer ise, büyük olasılıkla depolamak için kullanılan ve doğal yamacın içine yerleştirilmiş kısmen yeraltı koridorları olan Cryptoporticus’tur. Bunlar sizi kazı ile ilgili eserler ve detaylar içeren Forum hakkında bir yeraltı müzesine götürecektir.

Ayrıca doğu tarafında restore edilmiş bir Roma dönemi tiyatrosu olan yer, bir dizi hamam ve Odeon kalıntıları da bulunmaktadır.

14.Ana Poli – Eski Şehir

Ana Poli Selanik
Ana Poli – Selanik görülecek turistik yerler

Selanik gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer güzel yer ise, Yukarı Şehir olarak bilinen tarihi bir bölgedir.

Üst şehre, kuzeydeki alt kasabayı eski şehir duvarlarına ve kaleye bağlayan kavisli cadde olan Odós Olympíados’u kullanarak ulaşılabilirsiniz. Bu atmosferik bölge, dik, dolambaçlı sokakları ve yaya geçitleri ile ünlüdür. Osmanlı döneminde sayısız fıskiye, mahallenin Türk etkisini göstermektedir.

Üst Şehir, Saint Catherine Kilisesi, Peygamber İlyas Kilisesi, Başmelekler Kilisesi , Kutsal Havariler Kilisesi ve mutlaka görülmesi gereken Ósios Davíd Kilisesi dahil olmak üzere birçok önemli tarihi kiliseye sahiptir.

Şehrin tam merkezine ortalama 10 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu bölge, bu şehirde konaklama için de en çok tercih edilen yerlerden biri.

Ana Poli’de bulunan otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

15.Bizans Duvarları – Antik Surlar

Selanik'te Gezilecek Yerler
Bizans Duvarları

Selanik, MÖ 315’te kurulduktan kısa bir süre sonra, Epirus Kralı Pyrrhus ve Keltler tarafından saldırılara dayanacak savunma duvarlarıyla çevrilmiş.

Büyük Konstantin, tahkimatı güçlendirdi ve Bizans İmparatorluğu altında duvarlar sık ​​sık güçlendirilmiş.

14. ve 15. yüzyıllarda, Osmanlı, çoğunlukla inşaatta Venedik askeri mühendislerini kullanan ilave savunma yapıları ve kuleleri inşa ettiler.

19. yüzyıla kadar eski şehir, sekiz kilometrelik bir duvarla çevrili hale gelmiş.

Ne yazık ki, Osmanlı hükümeti kenti modernleştirmek ve güzelleştirmek için eski duvarları yıktı. Ancak, son zamanlarda duvarlar bölümler halinde restore edilmiştir.

Bizans Duvarları turu için iyi bir başlangıç ​​noktası Üniversite kampüsünün kuzeyindeki Evangelistria Mezarlığı’ndan başlar.

Oradan, Trigonion (veya Alysos Kulesi) olarak bilinen devasa 15. yüzyıldan kalma yuvarlak kuleye duvarların dışından yürüyün. Bunun ötesinde, antik akropolisin yerinde, Kale’ye açılan bir ağ geçidi olan Anna Palaiologina Kulesi bulunmaktadır.

En yüksek noktada, eskiden hapishane olarak kullanılan Heptapyrgion (“Yedi Kule”) kalesi bulunmakta.

Kaleden, içeride veya dışarıda, Kutsal Havariler Kilisesi yakınındaki Letaia Kapısı’na ve daha sonra Demokrasi Meydanı’na (Platía Dimokratías) kadar, duvarlar boyunca batıya doğru devam edebilirsiniz. Oradan surlar Vardar Kalesi’nde sona ererek limana doğru devam eder.

Yunanistan gezilecek yerler adlı yazımıza göz atmayı da unutmayın.

Selanik Gezilecek Yerler – Kaç Günde Gezilir ? 

Selanik için genelde 2 gün fazlasıyla yeterli oluyor. Fakat daha rahat bir gezi yapmak veya Selanik yakınlarında birkaç adaya gitmek istiyorsanız da, bunu 3-4 gün yapabilirsiniz.

Selanik’te bu gezilecek yerleri aslında zorlarsanız 1 günde tamamen bitirebilirsiniz. Fakat gezinizi aceleye getirmemek adına en az 2 gününüzü bu şehir için ayırın.

Selanik’te 3 gün veya daha fazla zamanınız varsa, şehrin çevresini de mutlaka keşfedin.

Selanik Gezilecek Yerler – Nerede Kalınır ? 

Selanik’te konaklama için en ideal ve en güzel bölgeler, Aristotelous Meydanı çevresi, Old Town – Eski Şehir Bölgesi ve Paralia Bölgesi’dir. Bu bölgelerde aradığınız zevkte ve bütçede konaklama birimlerini rahatlıkla bulabilirsiniz.

Bu bölgeler Selanik’te gezilecek yerler bakımından popüler olan turistik ve tarihi yerlere de yakın. Ayrıca merkezi bir bölge olduğundan dolayı da, şehrin en güvenli bölgeleri olarak bilinir.

Selanik’te gece hayatı için de planlarınız varsa, Ladadika çevresinde de konaklayabilirsiniz. Bu bölgede Selanik’te en çok tercih edilen konaklama birimlerine ev sahipliği yapmakta. Ayrıca şehrin tam merkezine göre bir tık daha uygun bile denebilir.

Göz At : Samos Gezilecek Yerler

Selanik’te konaklama için aradığınız zevkte ve büçede otel ve daireleri bulabiliyorsunuz. Eğer tek başınıza seyahat ediyorsanız, dairelerde konaklamanıza gerek yok. Eğer kalabalık grup halinde veya ailece seyahat ediyorsanız da, dairelerde konaklayarak biraz daha uygun bir Selanik gezisi yapabilirsiniz.

Selanik gezilecek yerler listesi adlı bu yazıda bulunan 15 yer, şehirdeki en turistik ve en popüler yerlerden. Bu listeye birkaç yer eklemek de mümkün. Fakat daha fazla zamanınız varsa ve bu gezilecek yerler listesini bitirdiyseniz, Selanik’in dışındaki güzellikleri keşfedin. Birbirinden güzel ve ilginç yerlere gidin.

Bunlar da İlginizi Çekebilir !Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...