Selanik’te Nerede Kalınır ? | Bölgelere Özel Otel Tavsiyeleri (2020)

Yunanistan’ın ikinci büyük şehri Selanik, tarihi ve doğal güzellikleri ile son yıllarda özellikle Türk turistlerin en uğrak şehirlerindendir. Selanik’te konaklama ise diğer Yunanistan şehirlerine ve adalarına göre biraz daha uygun.

Bu şehirde, hemen hemen her bütçeye ve zevke uygun konaklama birimlerini rahatlıkla bulabiliyorsunuz.

Peki hangi bölgede konaklamalı ? bu soruya Selanik’i kiminle ziyaret ettiğinize, sürenize ve bütçenize göre farklı cevaplar vermek mümkün. Bu yüzden de, şehri konaklama bölgelerine ayırarak inceledik.

Selanik’te konaklama için tercih edilebilecek bölgeler ise ;

 • Eğer gece hayatı için de bir şeyler olsun diyorsanız, Ladadika bölgesine,
 • Her şeyin tam kalbinde olmak istiyor, bütçe sıkıntı DEĞİL diyorsanız, Aristotales Meydanı bölgesine,
 • Ailece seyahat ediyorsanız, Paralia bölgesine,
 • Ve son olarak daha ucuz olsun diyorsanız da, Ana Poli’ye (Yukarı Şehir) göz atabilirsiniz

Selanik’te Nerede Kalınır ? En Güzel 4 Bölge

Bu şehirde konaklama için ilk olarak şehir merkezinde bulunan tesislere bakabilirsiniz. Eğer aradığınız zevkte veya bütçede konaklama birimini burada bulamazsanız, Paralia ve Selanik Liman bölgesine – meydan çevresine de en son göz atabilirsiniz. Bu 3 bölgenin dışındaki diğer popüler bölgelere de mutlaka göz atın.

NOT : Kalamaria, Selanik merkeze ve turistik yerlere en uzak olan bölgedir. Bu bölge şehir merkezi ortalama 7-8 km uzaklıkta bulunuyor. Tabiki bu bölgedeki konaklama birimlerine de göz atabilirsiniz. Fakat bu bölgedeki konaklama birimlerinden şehir merkezine ve turistik yerlere gitmek uzun zaman alacaktır. Bu yüzden bu bölgeyi es geçin derim. Zaten bu bölgedeki konaklama birimleriyle diğer bölgelerdeki konaklama birimleri arasında az bir fiyat farkı bulunuyor. Bunun için bu sıkıntıya girmeye değmez.

1.Aristotelous Meydanı (Şehir Merkezi)

(Bölge Puanı 95/100) – Şehrin Kalbinde Olayım Diyenlere Özel ;

Selanik'te Nerede Kalınır ?
Selanik

Aristotelous Meydanı, Selanik denince akla ilk gelen turistik yerdir. Bu meydan etrafında bulunan konaklama birimleri ise, hem fiyatı hem de konumu ve olanaklarıyla gönül rahatlığıyla tercih edilebilecek tesislerden.

Neoklasik binalarla çevrili bu meydan, birçok kafe ve restoranlara da ev sahipliği yapıyor. Bu meydan çevresinde konaklamanın en güzel yanlarından biri de, Beyaz Kule gibi Selanik gezilecek yerler bakımından popüler olan noktalara yürüme mesafesinde olmanız.

Burada konaklayacak olursanız, otellere biraz daha fazla ücret ödeyebilirsiniz. Fakat, taksiye pek ihtiyacınız olmaz, her yere kısa sürede ulaşabilir ve kısaca tam turist olursunuz.

Aristotelous Meydanı çevresinde bulunan otellere dilerseniz buraya tıklayarak göz atabilirsiniz. 

NOT : Bu meydan yakınlarında konaklamak ayrıcalıktır. Yani, restoranlara, kafelere ve otellere fazladan ödeyebileceğiniz 5-15£ benim için çok önemli diyorsanız, biraz daha uygun bölgeleri aşağıdaki bulabilirsiniz. Fakat, en iyisi olsun diyorsanız, burası tam size göredir. Aristotelous Meydanı çevresindeki oteller ile, diğer bölgeler arasında dağlar kadar fiyat farkı yok. Ancak çok düşük bütçeli bir Selanik gezisi planlıyorsanız, fazladan verebileceğiniz 5-15£ sizin için önemli olabilir.Booking.com

Aristotelous Meydanı Konaklama Tavsiyeleri

 • Tourist Hotel – 2 Yıldız ; Bu otel, hem ucuz olsun hem de merkezde olayım diyenlerin göz atabileceği bir tesis. Ucuz diyince endişeniz olmasın. Tesisin Tripadvisor ve Booking yorumlarına bakarak, otelin kalitesinin, konumunun ve konforunun gayet iyi olduğunu söyleyebiliriz. Zaten 8+ konuk değerlendirme puanına sahip olması da bunun kanıtı.
 • The Modernist – Daire – 4 Yıldız : Aristotales Meydanı’nın tam kalbinde bulunan bu tesis, 1920’lerden kalma bir binada hizmet veriyor. Tesisin kendisi bile görülmeye değer bir tarihi yapı. Bunun yanında, Selanik’in tüm zenginliklerine kısa bir yürüyüş ile ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca şehrin tam merkezine de 3 dakika yürüme mesafesinde bulunmakta. Tesisin 9+ gibi yüksek bir konuk değerlendirme puanı bulunuyor.
 • Le Palace Art Hotel (3 Yıldız ) : Aristotales Meydanı’na sadece 4 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu otel de oldukça merkezi bir konumda yer alıyor. Daha çok otel konusunda seçici olan gezginlerin tercih ettiği bu 4 yıldızlı tesisten tren istasyonuna ve limana yürüyerek kısa bir sürede ulaşabilirsiniz. Ayrıca otelin 8+ gibi güzel bir konuk değerlendirme puanı bulunuyor. Şehrin tam merkezine de 5 dakika yürüme mesafesinde olması bu otelin en güzel özelliklerinden. Hem iş hem de kültür seyahatleri için vazgeçilmez adreslerden olan Le Palace Art Hotel’e mutlaka göz atın deriz.

2.Ladadika Bölgesi

Gece Hayatı İsteyenlere (Bölge Puanı 90/100)

Ladadika Bölgesi
Ladadika Bölgesi

Selanik’te gece hayatı da olsun diyorsanız, şehirdeki en iyi barları ve gece kulüplerini bulabileceğiniz yerlerden Ladadika Bölgesi yakınlarında konaklayabilirsiniz.

Bu bölge, şehrin batısında, Liman yakınlarında bulunuyor. Bu bölge sadece gece hayatı için değil, turistik yerlere ve şehrin kalbine yakın olmak için de tercih edilebilecek bir bölge. Yani burada, sevgiliniz/eşiniz ile birlikte gidebileceğiniz güzel, hoş barları da bulabilirsiniz. Yani, gece hayatı denince aklınıza sadece gece kulübü gelmesin.

Rengarenk evleriyle eşsiz bir manzaraya sahip bu bölgede konaklama fiyatları ise, şehrin tam merkezine nazaran bir tık daha uygun.

Ladadika Bölgesi’nden şehirdeki turistik yerlere ve Selanik’in tam merkezine çok kolay ulaşabilirsiniz.

NOT : Ladadika’nın tam kalbinde sadece 2-3 otel bulunmaktadır. Yani otel konusunda seçici biriyseniz ve çok seçeneğim olsun diyorsanız, bu bölgeyi es geçebilir veya dairelere göz atabilirsiniz. Ve bu bölgenin de şehir merkezine yürüme mesafesinde olduğunu unutmayın.

Şehrin en hareketli ve en turistik bölgelerinden olan Ladadika’da bulunan konaklama birimlerine  göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Ladadika Konaklama Tavsiyeleri

 • 3 yıldızlı Plaza Hotel, Philian Hotels and Resorts adlı tesis, Selanik’te konaklama için en ideal ve en uygun otellerden biri. Limana sadece 1 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu otelden şehirdeki turistik yerlerin hemen hemen hepsine yürüyerek gitmek mümkün. Otele en uzak olan Beyaz Kule 30 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Diğer turistik yerlere çok daha kısa sürede ulaşabilirsiniz. Şehirdeki en popüler otellerden biri olan bu tesisin 8+ gibi de güzel bir konuk değerlendirme puanı bulunuyor.
 • Gelelim şehrin en iyi, en kaliteli ve en güzel dizaynına sahip dairesine. Eğer Selanik’te dairede konaklamayı planlıyorsanız, Diamond Suites- Philian Hotels and Resorts adlı 3 yıldızlı tesise mutlaka göz atın derim. Daire şeklindeki geniş odaları ve eşsiz konumu sayesinde güzel bir Selanik gezisi sunan bu otelin en güzel yanı da, erken rezervasyon fırsat indirimlerinin olması. Yani bu otelde 1-2 ay öncesinden rezervasyon yaparak çok daha uygun fiyatlara daireleri bulabiliyorsunuz. Tesisin 8+ gibi güzel bir konuk değerlendirme puanı bulunuyor.
 • Biraz daha uygun fiyatlı bir dairede konaklamak isterseniz de, Ladadika’nın kalbinde bulunan Colors Ladadika Thessaloniki adlı tesise göz atabilirsiniz. Geniş aile odalarıyla ünlü olan bu tesisin 8+ gibi de güzel bir konuk değerlendirme puanı bulunuyor.

3.Paralia

(Bölge Puanı 85/100) – Ailece Konaklayabileceğiniz En İdeal Bölge ;

Paralia
Paralia

Eğer şehirde nerede kalınır ? sorusuna bir daire arıyorsanız doğru adrese bakıyorsunuz. Paralia’da birbirinden şık ve farklı yüzlerce daire seçeneklerini bulabilirsiniz.

Daha çok çocuklu aileler ve çiftlerin tercih ettiği bu bölgede, otelleri bulmak da mümkün. Fakat az sayıda bütçeli otel olduğundan dolayı, seçiminiz pek de kolay olmuyor. Lüks otel isterseniz bolca bulabilirsiniz.

Bu bölgede konaklayacak olursanız şehir merkezine, Aristotales Meydanı’na ve Beyaz Kule’ye ortalama 1-2 km uzaklıkta olursunuz. Bu da daha uygun otelleri bulmak için yeterli.

NOT : Paralia, şehirdeki en lüks otellerden büyük bir bölümüne ev sahipliği yapan bölgedir. Bu yüzden, Selanik’te 4-5 yıldızlı lüks bir otelde konaklamayı planlıyorsanız da, bu bölgeye göz atabilirsiniz.

Paralia Bölgesinde bulunan tüm otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Paralia Otel Tavsiyeleri

 • Queen Olga Hotel – 3 Yıldız : Şehrin tam merkezine ortalama 2 km uzaklıkta bulunan bu otel, birkaç turistik noktaya yürüme mesafesinde olsa da, şehrin önde gelen cazibe merkezlerine biraz uzak (2-2.5km). Otelin 7+ bir konuk değerlendirme puanı bulunuyor. Konum ve konuk değerlendirme puanı önemli değil ucuz olsun diyorsanız, bu tesise göz atın.
 • Makedonia Palace (5 Yıldız) :  Biraz daha lüks arayanların tercih edebileceği bu 5 yıldızlı otel, şehrin tam merkezine 2 km uzaklıkta bulunuyor. Bu sayede şehrin tam kalbinde bulunan 4 yıldızlı bir otel fiyatına bu otelde rahatlıkla konaklayabilirsiniz. Bu otelden Beyaz Kule’ye yürüyerek 15-20 dakika içerisinde gitmek de mümkün. Ayrıca otelin 9+ gibi oldukça yüksek bir konuk değerlendirme puanı bulunuyor.

Not : Eğer Paralia bölgesinde otelde konaklamayı planlıyorsanız, bu iki oteli gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Bu otellere ek olarak birkaç 5 yıldızlı oteli de eklemek pekala mümkün. Fakat 5 yıldızlı otellerde konaklayacaksanız, bari en uygun olanlarında konaklayın. En uygun olanlarından biri de yukarıdaki Makedonia Palace adlı tesis.

4.Old Town (Ano Poli)

(Eski Şehir Bölgesi veya Yukarı Şehir olarak bilinir – Bölge Puanı 85/100) – Daha da Ucuz Olsun Diyenlere ? 

Selanik'te Nerede Kalınır ?
Selanik’te Konaklama

Şehir merkezinin kuzey tarafında yer alan Ana Poli, Eski Osmanlı Mahallesiyken Yahudilerin çoğunlukta olduğu bir bölgedir.

Taş evlerle çevrili bu bölge de Selanik’te ucuz konaklama için tercih edilebilecek ideal bölgelerden. Çünkü bu bölge, şehir merkezine az biraz uzak. Bu sayede konaklama ücretleri şehrin tam merkezine nazaran biraz daha uygun. Fakat şehir merkezine de yürüyerek ulaşabiliyorsunuz.

Not : Bu bölgede otel sayısı oldukça sınırlı. Yani daha çok daireleri bulabileceğiniz bir bölge olduğunu da unutmayın.

Göz At : Girit’te nerede kalınır ? 

Bunun yanında bu bölgede M.Kemal Atatürk’ün evini de görebilirsiniz. 19.yüzyıl sonlarına kadar yaşadığı ve büyüdüğü evi. Konaklama için olmasa bile Selanik’te gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeniz gereken bir yer diyebilirim.

Booking.com aracılığıyla Old Town bölgesinde bulunan konaklama birimlerine göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ana Poli Konaklama Tavsiyesi

 • Eğer bütçeli bir Selanik gezisi planlıyorsanız Studios Kapsalas Thessaloniki adlı daireye göz atabilirsiniz. Bu tesis daha çok süper bütçeli bir konaklama birimi arayan, çok fazla beklentisi olmayan gezginlerin tercih edebileceği tesislerden.
 • Eğer Selanik’te hostelde konaklamayı planlıyorsanız da, Crossroads adlı tesise göz atabilirsiniz. Hostelin 9+ gibi güzel bir konuk değerlendirme puanı bulunuyor ve hostel Bizans Duvarları’na sadece 5 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır.

Selanik Otel Fiyatları ve Rezervasyon

Selanik Otel Fiyatları ve Önerileri
Selanik

Selanik’te otel fiyatları 25£’dan başlamakta ve 150-200£’ya kadar çıkmaktadır. Ortalama 45-70£ arasında bir ücrete, güzel bir konuma sahip 3-4 yıldızlı otellerin büyük bir bölümünde konaklayabilir, hatta bazı 5 yıldızlı otellerde bile bu fiyat aralığında odaları bulabilirsiniz.

Şehirde otel veya diğer konaklama fiyatlarının en pahalı olduğu yer, yukarıda da bahsettiğimiz gibi şehir merkezi ve çevresidir. Ancak bu bölgede de, bütçeli konaklama birimleri bulabilirsiniz. Yani, pansiyonlara ve hostellere de göz atarak bütçenize uygun bir tesisi bulmak da mümkün.Booking.com

Selanik’te otel rezervasyonu için de, biraz erkenden yerinizi ayırtabilirsiniz. Özellikle temmuz, ağustos aylarında Selanik’te konaklamayı planlıyorsanız, ucuz bir otel için şehir merkezinin çok daha dışına çıkmanız gerekebiliyor. Bu yüzden de, otel fırsatlarına da mutlaka göz atın deriz.

En İdeal Selanik Otel Tavsiyeleri

Selanik'te Nerede Kalınır ?
Selanik

Selanik’te hangi bölgede kalınır ? sorunuza cevap bulduysanız ve bölgelere özel otellerde aradığınızı bulamadıysanız aşağıdaki otellere de göz atabilirsiniz.

Göz At : Atina’da nerede kalınır ? 

1.Telioni Hotel 

Selanik Kalınacak Yerler

Selanik şehir merkezinde bulunan en ideal otellerden biri olan Telioni Hotel, süper merkezi konumuyla birçok turistik yere yürüme mesafesinde bulunuyor. Aristotales Meydanı’na 15, Limana ve Merkez Tren İstasyonu’na 10 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu otelden şehirdeki birçok yere yürüyerek rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

3 yıldızlı bir otel olmasına rağmen gayet şık ve modern olan bu otelin süper olumlu konuk yorumlarına ve 7+ değerlendirme puanına bakarak tercih yapmanızda yarar var. Oteli İncele

2.Porto Palace Hotel (5 Yıldız)

Porto Palace Hotel
Porto Palace Hotel

100 yıllık bir binada hizmet veren bu lüks otel de Selanik’te nerede kalınır ? sorusuna en ideal cevaplardan. Şehirdeki en uygun fiyatlı 5 yıldızlı otellerden biri olan Porto Palace Hotel, süper lüks odaları, güzel konumu ve süper olumlu konuk yorumlarıyla tereddütsüz tercih edilebilecek otellerden.

Otel, şehirdeki turistik yapılara 2-3 km uzaklıkta bulunuyor. Yani şehirdeki tüm turistik yerlere bu otelden yürüyerek gitmek pek mümkün değil. Fakat otel yakınlarında bulunan toplu taşıma araçlarını kullanarak da turistik yapılara kısa sürede ulaşmak mümkün.

8+ gibi yüksek bir değerlendirme puanı olan bu oteli incelemek veya rezervasyon yapmak için buraya tıklayabilirsiniz.

3.Capsis Hotel Thessaloniki (4 Yıldız)

Capsis Hotel
Capsis Hotel

Selanik’te konaklama için en uygun fiyatlı 4 yıldızlı otellerden biri olan Capsis Hotel, şehir merkezinin tam kalbinde bulunuyor. Süper merkezi konumuyla bir hayli popüler olan bu otelden şehirdeki hemen hemen tüm turistik yerlere yürüyerek gitmek mümkün. Bunun yanında Selanik Merkez Tren İstasyonu otele sadece 400 metre uzaklıkta bulunmakta.

Daha çok çiftlerin tercih ettiği otellerden biri olarak bilinen Capsis Hotel, aile odalarıyla da düşünülebilecek otellerden.

7+ gibi idare eder bir değerlendirme puanına sahip bu oteli incelemek veya rezervasyon yapmak için buraya tıklayabilirsiniz.

4.Hotel Panorama (4 Yıldız)

Hotel Panorama
Hotel Panorama – Selanik’te nerede kalmalı ?

Özellikle erken rezervasyon fırsatları ile oldukça uygun fiyatlı odaları bulabileceğiniz Hotel Panorama, şehirdeki en lüks ve en popüler 4 yıldızlı otellerden biri. Şehir merkezine 3 km uzaklıkta bulunan bu otel, daha çok bütçeli lüks otel arayan, şehir merkezinin dışında konaklamak isteyenlerin tercih edebileceği otellerden.Booking.com

Bu otelden şehirdeki turistik yerlere uzaklık 2-4 km arasında değişiyor. Yani hemen hemen tüm turistik yerler için ulaşım aracına ihtiyacınız olacaktır. Daha çok modern ve uygun fiyatlı odalarıyla popüler olan bu otelin 8+ gibi yüksek bir değerlendirme puanı bulunuyor.

Oteli incelemek veya rezervasyon yapmak için buraya tıklayabilirsiniz.

5.Hotel Olympia (3 Yıldız)

Hotel Olympia
Hotel Olympia

Hotel Olympia, şehrin tam merkezine 10 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Yani oldukça merkezi bir konumda bulunmakta. Aristotales Meydanı’na 5, Beyaz Kule’ye 15 ve Demokrasi Meydanı’na 10 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu otelden şehirdeki hemen hemen tüm turistik yerlere yürüyerek gitmek mümkün.

Alışveriş merkezine ve limana oldukça yakın bir konumda bulunan bu otel, şehirdeki en iyi konuma sahip otellerden. Ayrıca otelin 8+ gibi yüksek bir değerlendirme puanı bulunuyor.

Oteli incelemek veya rezervasyon yapmak için buraya tıklayabilirsiniz.

6.Makedonia Palace (5 Yıldız)

Selanik

Denize yakın konumuyla Selanik’te en lüks otellerden biri olan Makedonia Palace, şehir merkezine yakın bir konumda bulunan otellerden. Lüks oteller arasında en ideal ve en popüler otellerden olan Makedonia Palace, 9+ gibi yüksek bir değerlendirme puanına sahip.

Beyaz Kule’ye 15 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu otelin süper olumlu konuk yorumlarına bakarak da otelin gayet lüks, temiz ve güzel bir konuma sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Selanik’te konaklama birimlerinizi tercih etmeden önce hangi bölgede konaklayacağınıza karar verin derim. Çünkü bu şehirde bir bölge merkeze ve turistik yerlere 7-8 km uzaklıkta bulunurken diğer bölge 1-2 km uzaklıkta bulunmakta. Doğru bölgede konaklayarak şehirdeki turistik yerlere çok daha yakın olabilirsiniz.
Selanik’te konaklama için en ideal bölge Aristotelous Meydanı çevresi olsa da, diğer bölgelere de göz atmanızda yarar var.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Selanik’te kalacak yer için daha birçok otel tavsiyesini listeye eklemek mümkün. Fakat bu 6 otelden araştırmanıza başlayarak aradığınız bütçede ve zevkte oteli rahatlıkla bulabilirsiniz. Bu şehirde konaklama ücretleri genel olarak uygun. Bu yüzden de çok düşük bütçeli oteller aramanıza da gerek yok. Özellikle bölge seçimi yaparken turistik yerlere ve şehir merkezine yakın olduğunuzdan emin olun.


Booking.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here