Sen Nehri, Paris (Seine Nehri)

Sen Nehri, Paris’te muhteşem bir tekne turu yapabileceğiniz yerlerden biridir. Paris’i ikiye bölen bu nehir, deniz seviyesinden 26.72 metre yüksekliktedir. Genişliği 30 metreden 200 metreye kadar çıkan Sen Nehri‘nin derinliği ise, 3.4 metreden 5.7 metreye kadar yükselebilmektedir.Fransa’nın en büyük ikinci nehri olan Sen Nehri, 776 km uzunluğunda ve Burgundy’den başlayıp manş denizine,Le Havre tarafından dökülmektedir.

Sen Nehri
Nehir Turları

Sen Nehri için Paris, bir dönüm noktasıdır.Nehir boyunca 4 yaya köprüsü dahil olmak üzere 37 köprü bulunmaktadır. Nehir üzerinde ilk köprü ise milattan sonra 1.yy’da Romalılar tarafından inşa edilmiştir. Ile de la Cite ve Rue St Jacques arasında bulunan ”Petit Pont” Köprüsü, Paris’in en eski köprüsü olarak bilinmektedir. Birçok kez yeniden inşa edilen bu köprü,kurulduktan sonraki adını koruyan tek köprüdür.

Sen Nehri
Orsay Müzesi Nehir Manzarası

Paris kuşatmasından sonra,9.yy boyunca,Sen Nehri,Viking’lerin istila yolu olarak kullanılmıştır. Vikings adlı dizide de bu konu geçmektedir. Ragnar Lothbrok (Travis Fimmel)’in kardeşi Rollo (Clive Standen), kendi ailesini ve şehrini terkederek, Paris’te kalması ve daha sonradan Ragnar’ın Paris’e saldırmasını ve kardeşi Rollo’yla karşı karşıya gelmesini konu alan bölümü, Sen nehri üzerinde canlandırılmıştır.

Sen Nehri

Paris’te nerede konaklayacağınız hakkında pek fikriniz yoksa, Paris’te nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak bölge bölge seçilmiş konaklama birimlerine ve şehirdeki en ideal bölgelerin özelliklerine göz atabilirsiniz.

Paris’te bulunan en ideal konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Sen Nehri Hakkında Bilgiler

Sen Nehri boyunca tekne turu yaparak, Paris gezilecek yerler bakımından oldukça önemli olan turistik noktaları görebilirsiniz. Bu tekne gezileri bilet ücreti ise 15£’dur. Yaklaşık 45 dakika süren bu kanal gezisinde görebileceğiniz turistik yerler ;

Sen Nehri
Nehir Turu
Sen Nehri
Nehir Turu Tekneleri

Ve daha birçok önemli otel ve yapıları görebilirsiniz. Paris’te yapılması gereken en önemli aktivitelerden olan,Nehir gezisi kaçırılmaması gereken etkinliklerdendir. Biraz kalabalık olmakla birlikte yaz sezonunda 1 saat gibi uzun bir süre, bilet kuyruklarında ya da tekne için bekleyebileceğinizi unutmayın. Nehir turu için plan yapıyorsanız. akşam saatlerinde olan turlara katılmanızda fayda var. Yağmurdan dolayı akşam turuna biz katılamamış olsak da,sanırım Nehir gezisi akşamları daha güzel olacaktır. Ayrıca gündüz turlarında, teknede sağa sola koşuşturan çocuklardan kaçınmak için akşam turu iyi bir seçenek olabilir.

Sen Nehri

Teknelerin çoğu iki katlı fakat tek katlı olanlarda denk gelebiliyor. Bu yüzden bilet alırken hangi teknenin geleceğini,bilet gişelerindeki görevlilere sorarak öğrenebilirsiniz. Ve zamanınız varsa iki katlı olan tekneleri mutlaka beklemelisiniz. Aşırı kalabalık olan bu teknelerin alt katı kirli camlarla kapanmış ve fotoğraf çekmek için oldukça çabalamanız gerekmektedir. Eğer üst katta bir yer kapabilirseniz, Sen Nehri turunuz oldukça eğlenceli geçecektir.

Sen Nehri, sadece tekne turu ile gezilebilecek yer değildir. Nehir boyunca bulunan yürüme bölgelerini kullanarak uzun bir nehir yürüyüşü yapabilirsiniz.Böylece dilediğiniz yerde durarak istediğiniz kadar fotoğraf çekebilirsiniz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...