İspanya’nın Endülüs Bölgesi’nin en popüler şehirlerinden biri olan Sevilla, mimari ve tarihi yapısıyla, birbirinden güzel caddeleri ve meydanlarıyla görülmeye değer en turistik şehirlerden. Sevilla gezilecek yerler genellikle tarihi yapılardan oluşuyor olsa da, bu şehirde daha birçok turistik yeri ve yapılacak şeyleri bulabilirsiniz.

Sevilla gezilecek yerler listenizi hazırlamadan önce nerede, hangi bölgede konaklayacağınıza da iyi bir şekilde karar vermenizde yarar var. Bu şehirde nerede konaklayacağınız hakkında pek bir fikriniz yoksa, Sevilla’da nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerini ve bölgelere özel otel tavsiyelerini bulabilirsiniz. Sevilla’daki otellerin büyük bir bölümünde fırsat indirimleri de bulunuyor. Sevilla’daki en ideal ve fırsat indirimi olan oteller booking.com aracılığıyla göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sevilla Gezilecek Yerler

Sevilla’da gezilecek yerler listenizi hazırlarken şehrin en popüler ve en merkezi yerlerinden biri olarak bilinen Sevilla Katedrali çevresinden başlayabilirsiniz. Burası şehrin en gözde yerlerinden biri. Ayrıca bu katedralin bulunduğu noktadan şehrin diğer turistik yerlerine çok kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

1.Sevilla Katedrali ve Giralda Çan Kulesi

Gotik tarzı mimarinin en önemli örneklerinden biri olan Sevilla Katedrali 1507 yılında açılmış. 1987 yılında UNESCO Dünya Mirasları listesine alınan bu katedral dünyanın en büyük katedrallerinden biri olarak bilinmektedir. Katedrali çan kulesi ise Giralda olarak bilinmekte ve 105 metre yüksekliğindedir. Bir zamanlar camiyken 1248 yılında şehri ele geçiren 3. Felipe tarafından kiliseye çevrilmiş bu katedralin çan kulesinden şehri seyretmeyi de unutmayın.

İç ve dış mimari yapısıyla katedrali ziyaret eden turistlerin oldukça etkilemekte. Katedralin hemen dışarısında bulunan faytonları kullanarak şehirdeki diğer turistik yerlere gidebilir veya faytonlar ile bu katedralin bulunduğu yere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Sevilla Katedrali’nin bir bölümü olan Giralda Çan Kulesi, Muvahhidler döneminde inşa edilen caminin minaresi olarak yapılmış ancak hristiyanların bölgeyi ele geçirmelerinden ardından çan kulesine çevrilmiş bu yapının en büyük özelliği ise, seyir bölümünden şehri seyredebiliyorsunuz.

Sevilla Katedrali’nin bulunduğu bölge, konaklama bakımından da oldukça popüler bu dini yapıya yakın konaklama birimlerine booking.com aracılığıyla göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

2.Plaza de Espana

Sevilla’daki en popüler ve en büyük meydanlarından biri olan Plaza de Espana da Sevilla gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz oldukça güzel yerlerden. İspanya Meydanı olarak da bilinen bu devasa meydan Maria Luisa Parkı’nın içerisinde yer almaktadır. Meydan 1928 yılında Kral XIII. Alfonso tahttayken açılmış. Meydan etrafında bulunan mimari yapılar ise, hem İspanyol hem Moro hem de Rönesans mimarisinin örnekleridir. 2002 yılı yapımı olan Star Wars’ın bazı bölümleri de burada çekilmiş.

Meydan çevresinde bulunan yapılar günümüzde resmi kurumlar tarafından kullanılmakta. Meydanın tam ortasında bulunan Vicente Trave Çeşmesi ise, meydanı süsleyen birkaç yapıdan biri. Kanal üzerinde bulunan 4 köprü ise, eski İspanyol Krallıklarını temsil etmektedir. Bu meydandan fayton turlarına katılabileceğiniz gibi meydanın hemen yanında bulunan küçük kanallarda sandal turu yapabilirsiniz. Eğer Sevilla’da Flamenko gösterilerini izleme gibi bir planınız varsa İspanya Meydanı bu gösteriler için en iyi adreslerden biridir.

İspanya Meydanı çevresi de Sevilla’da konaklama için düşünülebilecek güzel adreslerden. Özellikle bu bölgede bulunan otellerin büyük bir bölümünde fırsat indirimleri bulunmakta. Bu fırsat indirimlerinden yararlanacak olursanız %30’a varan indirimli odaları bulabilirsiniz. Booking.com aracılığıyla İspanya Meydanı çevresinde bulunan otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

3.Real Alcazar

Sevilla gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer güzel yer ise, dünyanın en eski Kraliyet Saraylarından biri olan Real Alcazar’dır. 913 yılında Sevilla’yı idare eden Cordobalı yöneticiler tarafından kurulmuş bu saray, Müdeccen stili bir mimariye sahip.

Oymalı ve rengarenk seramik süslemeleri ile Endülüs mimari stilinden de izler taşıyan bu saray 1987 yılında Sevilla Katedrali ile birlikte UNESCO Dünya Mirasları listesine girmiş. Game of Thrones dizisinin 5.sezonun bazı bölümleri de burada çekilmiş. Sarayın en önemli bölümü ise, Maria da Padilla adlı banyodur. Saraya cüzi bir ücret ödeyerek girebiliyorsunuz.

4.Santa Cruz Mahallesi

Sevilla’nın en renkli ve en doğal yerlerinden biri olan Santa Cruz Mahallesi, şehirdeki en popüler turist destinasyonlarından biri. Yerel kültürü an be an yaşayabileceğiniz bu mahalle dar sokakları ve birbirinden güzel ve farklı renkli evleriyle turistlere güzel bir deneyim sunmakta.

Bu mahallenin yaşam alanı haline gelmesinde ise, Kastilya Kralı III. Fernando etkili olmuş. Bu mahallenin bulunduğu yeri Araplardan almış ve mahalle Yahudilerin yaşam alanı haline gelmiş. Farklı bir tarihi olan bu mahalleye Öpücük Sokağı da deniliyor. Nedeni ise, büyük ihtimal balkonların birbirine oldukça yakın olması ve sokakların oldukça dar olması olsa gerek.

Santa Cruz, tapas barların, birbirinden güzel kafelerin ve restoranların bulunduğu güzel bir yer. Sevilla’da kaçırılmaması gereken bir yer varsa o da Santa Cruz Mahallesi’dir, diyebiliriz. Bu mahallede veya çevresinde de şehrin en iyi ve en ideal otellerini bulabilirsiniz. Santa Cruz Mahallesi’nde veya çevresinde bulunan otellere booking.com aracılığıyla göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

5.Torre del Oro

Sevilla’daki simge yapılardan biri olan, Altın Kule anlamına gelen Torre del Oro adlı bu kuledir. Gönül rahatlığıyla Sevilla gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bu güzel yer 13. yüzyılda Sevilla Limanını savunmak ve Guadalquivir Nehri’ndeki trafiği kontrol etmek amacıyla Muhavvidler tarafından inşa edilmiş.

Askeri gözetleme ve cezaevi olarak da kullanılan bu yapı günümüzde Denizcilik Müzesi olarak hizmet vermekte. Kentin tarihi hakkında detaylı bilgileri bulabileceğiniz bu müzede ; haritalar, gravürler, eski navigasyon aletleri ve belgeler sergilenmekte.

Onikigen şeklindeki bu kule 1755’te Lizbon’da gerçekleşen büyük depremden nasibini almış olsa da, günümüzde eski halini hala korumakta. Ziyaretçiye açık olan bu kuleye mutlaka göz atın derim. Kulenin seyir bölümünden güzel manzara fotoğrafları çekebilirsiniz. Kuleyi en iyi ve farklı açıdan görebilmenin yolu ise, nehir turlarına katılmaktır.

Torre del Oro çevresindeki oteller de Sevilla’da konaklama için en ideal yerlerden biridir. Bu kuleye yürüme mesafesinde bulunan otellere booking.com aracılığıyla göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

6.Parque de Maria Luisa (Maria Luisa Parkı)

Sevilla gezilecek yerler listesinin vazgeçilmesi olan Maria Luisa Parkı, şehirdeki en popüler ve en kalabalık yerlerden biri olarak biliniyor. 340 bin metrekarelik alanıyla Sevilla’daki en büyük yeşil alan olan bu parkı es geçmeyin. 1914 yılında açılmış olan bu park, birçok müzeye de ev sahipliği yapmakta. Art Decor ve Mudeja tarzı yapıları da bu park içerisinde görmek mümkün.

Birçok anıt, çeşme ve gölete ev sahipliği yapan bu parkta yürüyüş yapabilir veya bisiklet kiralayarak çok daha kısa bir sürede ziyaretinizi tamamlayabilirsiniz.

7.Triana Mahallesi

Sevilla’nın en güzel bölgelerinden biri olan Triana Mahallesi, Sevilla gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından. Guadalquivir nehrinin hemen sol tarafından bulunan bu renkli bölge, Morolardan ve Rönesans’tan kalma birçok tarihi yapıya ev sahipliği yapmakta. Bir açık hava müzesi olarak da bilinen bu mahallede birbirinden güzel kafeler, barlar restoranlar ve eğlence mekanları bulunmaktadır. Sıkılmadan 1 gününüzü bu mahallede rahatlıkla geçirebilirsiniz.

Çingene Mahallesi olarak da bilinen bu yer de, birbirinden güzel tapas barlarını da bulabiliyorsunuz. Arnavut kaldırımları ile ünlü olan bu mahallede birbirinden yetenekli Flamenko şarkıcılarını ve dansçılarını görebilirsiniz.

Triana Mahallesi ve çevresi turistlerin Sevilla’da konaklama için en çok tercih ettiği yerlerden. Hem fiyat bakımından hem de güvenlik ve konum bakımından ideal olan otelleri bu mahalle içerisinde ve çevresinde fazlasıyla bulabilirsiniz. Bu mahallede bulunan otellere booking.com aracılığıyla göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

8.Sevilla Boğa Güreşi Alanı

Geçmişi 13. yüzyıla kadar dayanan bu güreş alanı 1749-1765 yılları arasında inşa edilmiş oldukça turistik yerlerden biri. 2 katlı olan bu yapıda boğa güreşi sezonuna denk gelecek olursanız (Mart-Eylül ayları arası) mutlaka gösterilerden birine katılın derim. Bizim şansımıza gösteri bulunmadığından katılamadık fakat sırf boğa güreşi gösterileri için bile bu şehre birçok turist geliyor. Bu yüzden güzel bir gösteri olsa gerek. Gösterilere katılamasanız dahi Boğa Güreşi Alanı’nın içerisini gezebiliyorsunuz.

9.Macarena Bazilikası

Becquer Caddesi üzerinden bulunan bu bazilika da Sevilla gezilecek yerler listesine eklenebilecek tarihi ve dini yapılardan biri. Altın renginde bir kemerin hemen arkasında yer alan bu bazilikayı kutsal haftaya denk gelirseniz mutlaka ziyaret edin derim. Farklı bir atmosferi deneyimlemek amacıyla bile ziyaret edilebilecek bu tarihi yapının en önemli bölümü ise, Kutsal Meryem Heykelidir. Bu heykelin geçmişi 17. yüzyıla kadar gitmekte.

Neo-Barok tarzda 20.yüzyılda inşa edilmiş olan bu bazilika dini ve tarihi yapılara ilgisi olan gezginlerin zevkle gezebileceği yerlerden. Ayrıca bazilikanın hemen yanında bulunan müzeye göz atmayı da unutmayın.

10.Flamenco Müzesi

Flamenko temalı birçok sergiye ev sahipliği yapan bu müzede şarkı söylemenin gitar ve dans ile buluştuğu Flamenko’nun tarihini bu müzede görebilirsiniz. Flamenko gösterilerinin de düzenlendiği bu müzede dans dersleri de verilmekteymiş.

2006 yılında ziyaret açılmış olan bu müze 18. yüzyıldan kalma 4 katlı bir sarayda hizmet vermekte. Daha çok dans gösterileri, belgeler ve Flamenco adına hemen hemen tüm bilgileri bu müzede görebilirsiniz. Fırsatınız varsa gösterilere mutlaka katılın. Sevilla’da gezilmesi gereken en önemli yerler içerisinde olan bu müzeyi kaçırmayın.

11.Sevilla Güzel Sanatlar Müzesi

16. yüzyılda inşa edilmiş ihtişamlı bir mimariye sahip bir yapı içerisinde hizmet veren bu müze 1839 yılında kurulmuş. Resim sanatının altın çağı olan 17. yüzyıldan kalma birçok esere ev sahipliği yapan bu müzede Zurbaran, Murillo, Francisco de Herrera ve Valdes Lal gibi dünyaca ünlü sanatçılara ait eserleri de bu müze içerisinde görebilirsiniz. Daha çok resim sanatına merakı olan turistlerin tercih ettiği bu müzeyi de Sevilla gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

12.Calle Sierpes

Sevilla’da alışveriş denince akla ilk gelen yerlerden biri olan Calle Sierpers caddesi, şehirdeki en önemli ve en popüler turistik destinasyonlardan biridir. Birbirinden güzel mağazaları, hediyelik eşyaları ve kafeleri bulabileceğiniz bu cadde San Francisco ve Campana Meydanları arasında kalıyor. Tarihi Sevilla’nın kuruluşuna kadar giden bu caddeyi de görmeden Sevilla gezinize son vermeyin derim.

Araç trafiğine kapalı olan bu caddede birbirinden ünlü markaları da bulabilirsiniz. Fiyatlar biraz pahalı olsa da göz atmaya değer.

13.Pilatus’un Evi

Sevilla’daki en önemli ve en eski yapılardan bir diğeri olan Pilatus’un Evi de Sevilla’da gezilecek yerler listenizde olması gereken güzel yapılardan. Medinacelli Dükü’nün ana ikametgahı olan bu yapı hem Rönesans hem de Müdeccin mimari tarzının uygulandığı dikkat çekici yapılardan biri. Değerli taşlar ve çinilerle süslü bu yapıya da göz atmayı unutmayın.

14.Isla Magica

Sevilla’daki en popüler turistik yerlerden bir diğeri de Isla Magica olarak bilinen bu eğlence parkıdır. Daha çok çocuklu ailelerin tercih ettiği bir yer olarak biliniyor olsa da, 7’den 70’e her turistin fazlasıyla eğlenebileceği güzel bir yer. Cartuja Adası’nda hizmet veren bu eğlence parkı Limitsiz Eğlence sloganıyla her yıl binlerce turisti ağırlamakta. Birbirinden güzel eğlence parkurlarına ve gösterilerine ev sahipliği yapan bu eğlence parkını da gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

15.Plaza Nueva

Yemyeşil bir alan içerisinde kalan bu meydan da Sevilla’da görülmeye değer yerlerden. Çok turistik bir yer olmasa da çevresinde bulunan alışveriş mağazaları için tercih edilebilecek yerlerden biri diyebiliriz.

Sevilla gezilecek yerler tabi ki bu liste ile sınırlı değil. Bu listeye birkaç gezilecek yeri de eklemek pekala mümkün. Fakat 2-3 günlük bir Sevilla gezisi için bu 15 yer sanırım fazlasıyla yeterli olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here