İlk defa uzun bir seyahat planı yapıyorsanız veya uzun süredir seyahat ediyor, fakat tam olarak ne yapacağınızı bilmiyorsanız, 13 adımda bir sonraki seyahatiniz için faydalı bir gezi planı yapabilirsiniz.

İlk yurt dışı seyahatimde, balıklama olarak gitmiştim. Yani, hiçbir ön hazırlık yapmadan, bütçemi ayarlamadan çantamı alıp çıkmıştım. Fakat, haddinden fazla para harcadığımı söyleyebilirim. Bunun yanında, turistik yerlere nasıl gidilmesi konusunda, pek bir fikrim yoktu. Her seyahatimde deneme yanılma yoluyla öğrenmiş olsam da, bu bana epey pahalıya mal olmuştu. Bu yüzden, yeterli bir araştırma yapmadan, pat diye o ülkeye/şehre gitmemenizi tavsiye ederim.

13 Adımda İyi Bir Seyahat Planı Yapın

1.Gitmek istediğiniz yere karar verin 

Birçok arkadaşınızın, aile dostunuzun seyahat etmek istediğini mutlaka duymuşsunuzdur. Fakat, hayal bile ederken, seyahat etmek istiyorum, alıp çantamı gitmek istiyorum, neresi olursa dendiğini de duymuşsunuzdur. Ancak, bu genel kavram dolayısıyla bir türlü seyahat edemediklerini de görüyorsunuzdur. Eğer, seyahat etmek istiyorsanız, öncelikle aklınızda bir şehir olmalı. ”Ben Avrupa’ya gitmek istiyorum” demek yerine, ”Ben Paris’e gitmek istiyorum” demek, gerçekleşmesi daha kolay olan bir istek olacaktır.

Gitmek istediğiniz kıta Asya ise, mutlaka aklınızda bir ülke olsun. Olsun ki, bunu gerçekleştirmek çok daha kolay olacaktır. Hayal ederken bile, aklınızda bir yerler olmasında yarar var.

2.Ne kadar süre seyahat edeceğinize karar verin

Avrupa’da seyahat etmek için çok para gerekir mi ? böyle bir soruya, ne kadar süre boyunca seyahat edeceğinizi bilmeden cevap vermek imkansızdır. Bu yüzden, sadece tatil için mi, yoksa uzun süreli seyahatler mi ? önce buna karar verin. Daha sonra, uzun süreli ise, kaç gün, kaç ay bunu belirleyin.

3.Bütçenize göre gezi planı yapın

Nereye gitmek istediğinizi, ne kadar süre gezeceğinizi biliyorsanız, ne kadar para harcayacağınızı da aşağı yukarı hesaplayabilirsiniz. Sigara, alkol kullanıyorsanız, gitmek istediğiniz ülkelerde sigaranın ve alkolün fiyatlarını öğrenin. Günde kaç öğün yemek yiyeceksiniz ? Otelde mi hostelde mi kalacaksınız ? bunların hepsine bir cevabınız olmalı.

Mesela, Paris’e 5 günlük bir gezi planlıyorsunuz, günlük en az harcayacağınız miktar 60£ ve toplamda 300£ harcayacaksınız. Fakat, bu ücrete uçak biletiniz ve özel ihtiyaçlar dahil değil. Ayrıca, otelde kalacaksanız da, çok daha fazla ücret ödeyebileceğinizi de unutmayın.

Özellikle Avrupa’da, seyahatlerinizi ucuza getirebilmek adına Couchsurfing kullanmanızı tavsiye ederim. Eğer, konaklamanızı ücretsiz olarak yapacak olursanız, çok daha ucuza seyahat edebileceğinizi unutmayın.

4.Tasarruflu olun

Eğer, hayalinizdeki ülkeye veya şehre gerçekten gitmek istiyorsanız ve paralarınızı saçacak kadar zengin değilseniz, bir an önce para biriktirmeye başlayın. Paranızı biriktirmiş olsanız bile, daha çok seyahat edebilmek için, gezdiğiniz yerlerde tasarruflu olmak adına yapmanız gereken birkaç şey vardır. Bunlar ;

  • Yemek yapmayı öğrenin. Özellikle hostellerde konaklayabiliyorsanız, hostel mutfaklarını kullanarak yemeklerinizi kendiniz yapabilir, seyahatlerinizi çok daha ucuza mal edebilirsiniz. 1 haftada Amsterdam’da yemek için ortalama 150-200£ hatta daha fazlasınız harcayabilirsiniz. Fakat, kendi yemeklerinizi yapacak olursanız, her öğünden 5-8£ kar elde edebilirsiniz. Ayrıca, hostel seçerken de, kahvaltı olan hostelleri tercih edin ki, kahvaltı için de ayrıca paranız gitmesin.
  • İçkiyi kesin. Alkolik değilseniz, gittiğiniz ülkelerde de içki içmeyin. Günlük 5-10£ vereceğiniz içki parasına, çok daha lüks bir hostel veya otelde kalabileceğinizi unutmayın.
  • Seyahat ederken gönüllü olarak çalışabileceğiniz iş bulmaya çalışın. Eğer, zamanınız var, fakat paranız yoksa, yapabileceğiniz en mantıklı şeylerden biri de, gittiğiniz yerlerde gönüllü olarak 1-2 dilerseniz 3-4 hafta çalışmak olacaktır. Bu şekilde, hem konaklamayı hem de günlük yemeğinizi bedavaya getirebilirsiniz.

5.Seyahat Hediye Kartları Alın

Uçtukça kazandıran hava yolu firmalarını tercih edin. Mutlaka bu fırsatlardan yararlanın. Yada anlaşmalı olan hostel-otellerde kalarak, para puan kazanabileceğiniz seyahat kartları alın. Bu kartlar, Türkiye’de çok yaygın olmasa da, Avrupa ve Asya’da bu kartları araştırın.

6.Kredi ve Hesap Kartlarınızı Kesinti Yapmayanlar ile Değiştirin

Yurt dışında kullandığınız hesap kartlarınız ve kredi kartlarınız, harcama yaparken veya para çekerken çok fazla kesinti yapıyor olabilir. Seyahate çıkmadan önce, gitmek istediğiniz ülkelerde hangi kartların daha avantajlı olduğunu öğrenin. Mümkünse, eski kartlarınızı daha az kesinti yapan banka kartları ile değiştirin.

7.Son dakika fırsatlarını yakalayın

Paris’e gitmek istiyorsunuz, fakat Barselona’ya çok ucuza bir uçak bileti veya çok uygun fiyata bir hostel/otel buldunuz. Arada çok büyük farklar oluyorsa, mutlaka bu fırsatları değerlendirin. Havayolu firmalarının ve otel/hostel arama sitelerinin mail adreslerine üye olun. Her fırsattan ve indirimden haberiniz olsun.

8.Uçak biletinizi alın veya rezervasyon yapın

Herkes 1-2 ay öncesinden alınan uçak biletlerinin çok ucuz olacağını az çok bilir. Fakat, 1-2 ay önce almak yerine, 2-3 hafta önceden alın derim. Uçaklar biletlerini ilk satmaya başladığı anlarda, bilet fiyatları çok düşük olmaz. Fakat, süre biraz daha kısaldıkça (Son haftaya kalmamaya çalışın) biletler daha da ucuzlayacaktır. Bu yüzden, araştırmalarınıza 1 ay öncesinden başlayın ve her hafta bilet fiyatlarını kontrol edin. Karşılaştırma yaptıktan sonra uygun olduğunu düşünürseniz, hemen rezervasyon yapın. 2-3 gün öncesine kadar birçok havayolunun rezervasyon iptali olduğunu da unutmayın. Ucuz uçak bileti olarak biletbayi.com adlı adrese göz atabilirsiniz. En uygun ve en hızlı şekilde uçak ve otobüs biletinizi bu adresten alarak seyahatinize çok daha hızlı bir şekilde yön verebilirsiniz.

Tavsiye edebileceğim uçak bileti arama siteleri ise ;

  1. Google uçuş arama
  2. Momondo
  3. Skyscanner
  4. Biletbayi

9.Konaklama için rezervasyonunuzu yapın

Hostelde veya otelde konaklayacaksanız, en azından 1 hafta 10 gün öncesinden rezervasyonunuzu yapın. Bazı popüler hostellerde 1 hafta öncesinden bile yer bulmak mümkün olmayabilir. Bu yüzden, konaklama için rezervasyon yapmayı son günlere bırakmayın.

En iyi hostel rezervasyon siteleri ise ;

10.Gezilecek yerleri ve yapılacak aktiviteleri öğrenin

Gideceğiniz yer hakkında mutlaka detaylı bir bilgi toplayın. Nerelerde yemek yenir, nerelerde içilir, nereler turistler için tehlikeli, gezilecek yerler nereler, turistler için yapılan aktiviteler nelerdir ? gibi tüm bilgileri öğrenin. Gittiğiniz yerlerde turlar mı seyahat edeceksiniz, yoksa bireysel mi ? buna da karar vermeyi unutmayın.

11.Eski eşyalarınızı satın

Eğer uzun süre seyahat etmeyi planlıyorsanız (6 ay veya fazlası), eski elbiselerinizi, ayakkabılarınızı, takılarınızı satarak karşılığında ihtiyacınız olan şeyleri alın. Avrupa’da bu tarz yerleri pek görmemiş olsam da, Asya’da hemen hemen her ülkede, eşyalarınızı satabileceğiniz yerler bulabilirsiniz.

12.Bankanıza seyahat edeceğinizi söyleyin

Bankanıza neden seyahat ettiğimi söyleyeyim ki ? diyebilirsiniz. Şöyle ki, eğer banka kartınızdan Türkiye’de para çekip, yurt dışına çıkar ve hemen para çekerseniz, öncelikle bankanız sizi korumak adına bir önlem alır. Gittiğiniz yerden de 3 ay içinde başka bir şehre veya ülkeye gidip, bankamatiklerden para çekmek isterseniz, çekemezsiniz. Çünkü, bankanız kartınızın çalındığını düşünüp, kartınızı bloke edecektir.

Ben Kuala Lumpur’da banka kartım ile para çekip Singapur’a gitmiştim, Singapur’da bir miktar parayı da banka kartım ile çekmiştim. 4 gün sonra Tayland’a gidip, bankamatikten para çekmek istediğimde, kartımın bloke olduğunu öğrendim. Kartınızı tekrar açtırmak için Türkiye’deki müşteri hizmetlerini aramanız gerekiyor. Ortalama 8-10 dakika boyunca müşteri hizmetleri ile konuştuktan sonra (Daha uzun da sürebilir) kartınızı hemen açıyorlar. Ancak, hattınızı yurt dışına açtırmadıysanız, yeni bir hat almanız veya kontörlü telefonları kullanarak müşteri hizmetlerini aramanız gerekiyor. Sırf müşteri hizmetleriyle konuşmak için 20-30£ gibi bir para harcamanız gerekebiliyor. Bu yüzden, seyahate çıkmadan mutlaka bankanızı arayıp, seyahatte olduğunuzu, kartınızın bloke edilmemesini söyleyin.

13.Seyahat sigortası yaptırın

Vizesiz ülkeler için, seyahat sigortası şartı aranmıyor. Tabi, bu yaptırmamanız gerektiği anlamına da gelmiyor. Vize isteyen ülkelere seyahat edecekseniz, mutlaka bir seyahat sigortası yaptırmalısınız. Zaten, sigorta olmadan vize de alamıyorsunuz. Bunun yanında, eğer uzun bir süre Asya’da kalmayı planlıyorsanız, mutlaka sigorta yaptırın derim. Çünkü, Asya genel itibari ile aşırı sıcak olduğundan dolayı, sivrisinekler akıl almaz derecede çoktur. Sivrisinek bana ne yapabilir ki ? demeyin. Sizi ”Dengue Fever” (Dang Ateşi) yapabilir. Bazı ülkelerde bu hastalık ücretsiz tedavi edilirken, bazı ülkelerde devlet hastanelerine bile yüklü miktarda para ödemeniz gerekiyor.

Kuala Lumpur’da Dengue Fever hastalığı ücretsiz tedavi edilmekte. Ancak, siz hastaneye yattığınız zaman, size verilen kahvaltı, öğle ve akşam yemeği ücreti alındığı gibi, hizmet bedeli adı altında 200 RM (ortalama 200TL) alınmaktadır. Bu birçok ülkede de böyledir. Fakat, sigortanız olursa, hizmet bedeli veya herhangi bir bedel alınmamakta. Bu yüzden, sigorta olayını ciddiye alın.

Seyahat planı yapmak, gerçekten çok dikkat isteyen bir iştir. Plansız programsız, gittiğiniz yerlerde eğlenemeyeceğiniz gibi, boş yere çok fazla paralar harcayabilirsiniz. Bu yüzden, her geziniz için mutlaka güzel bir plan yapın, tatilinizin, gezinizin keyfini çıkarın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here