Sforzesco Kalesi ve Müzeleri, Milano

Sforzesco Kalesi, Milano’da bulunan en önemli tarihi yapılar arasında geliyor. Bir müzeler merkezi haline gelmiş bu yapı, tarihi dokusu, mimari yapısı ve sergilediği eserler ile, Milano gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz, tarihe ve sanata meraklı olanların hayran kalacağı güzel bir yapı.

Sforzesco Kalesi Hakkında Bilgiler

Sforzesco tarihi, Rönesans dönemine kadar uzanıyor. Yani, Avrupa’daki en eski yapılar arasında. Galeazzo Visconti II tarafından 14.yüzyılda savunma amaçlı inşa edilmiş. Günümüzde ise, müzeler merkezi olarak biliniyor ve birbirinden güzel yüzlerce esere ev sahipliği yapmakta.

Milano Kalesi veya Milan Kalesi olarak da bilinen Sforzesco Kalesi‘nin en güzel yanı da, girişlerin ücretsiz oluşu. Tabi, kaleye giriş ücretsiz olsa da, müzeleri görmek için belirli bir ücret ödüyorsunuz.

Milano’da konaklama için henüz tercih yapmadıysanız, Milano’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerini ve bölgelere göre otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Milano’daki en ideal otellere ve fırsat indirimleri olan konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sforzesco Kalesi Milano
Kalenin hemen hemen her köşesinde bir kule bulunmakta

Bazı kaynaklarda, kaleyi inşa eden Francesco Sforza olarak biliniyor. Ancak, bu vatandaş kaleyi ilk inşa eden değil, kaleyi yeniden inşa ettiren şahıstır. Kale içerisinde bulunan bilgilendirme panosuna ve birçok İtalyana göre ; Kale yapımına 1358 yılında, Milano’nun ilk dükü olan Galeazzo Visconti II emriyle başlanmış. 1368’de de kalenin inşaati tamamlanmış. Tabi, o yıllarda bugünkü ihtişamı yokmuş. Ta ki, Francesco Sforza tarafından kale yeniden yapılana kadar.

Kaleyi yaptıranın Sforza olarak bilinmesinin bir diğer nedeni de, Sforza’nın Galeazzo Visconti’nin damadı olması da olabilir.

Her şey, Visconti’nin, damadı Sforza’yı Venedik ordusuna karşı yardıma çağırmasıyla başlıyor. Sforza, kayın babasına yardıma gidip Venedik ordusuyla çarpışıyor. Ancak, damadının bu iyiliğine rağmen, Visconti, Sforza yerine Napoli Kralı Aragonlu Alfonso’yu varis seçiyor. Tabi, Visconti öldükten sonra damadı Sforza bunu öğreniyor. Bu duruma en az Sforza kadar Milanolular da bozuk atıyor. Daha sonra Sforza, Milanolular ile birlikte isyan başlatıyor. En sonunda da kendisini dük ilan edip birçok başarılı anlaşmalara imza atıyor. Tabi bu da Sforza’nın iktidarını pekiştiriyor.

Sforzesco Kalesi Milano
Kalede bulunan müzelerin avlusu

Sonradan Milano’ya hükmeden Sforza, Visconti’nin yaptırdığı kaleye ve Milano‘da bulunan birçok yapıya kafayı takıyor. Hemen hemen şehrin tüm yapılarında yenileme ve yeniden yapılanma çalışmaları yapıyor. Sforzesco Kalesi de, Sforza’nın yeniden yaptırdığı en güzel ve en önemli eserlerden oluyor. Peki neden kendi ismini vermiş ? diye soracak olursanız, bu konuda yeterli bilgi bulunmuyor. Ancak, böyle bir kayın babanın kemiklerini sızlatmak ve Visconti’nin namını unutturmak adına yapılmış bir hamle olabilir diye düşünüyorum.

Kale yeniden yapıldıktan bir süre sonra, kaleyi dekore etme işi başlıyor. Bu yüce görevi de, dillere destan olmuş iki usta sanatçı, Donato Bramante ve Leonardo da Vinci üstleniyor. Bu sayede kale, bir sanat eserine dönüşüyor.

Yıllar geçtikçe kalenin önemi azalıyor. Gerek yapılan saldırılar, gerekse ihmalkarsızlık sonucunda kale tahrip oluyor. 1893 yılında Beltrami, kaleyi yenilemeye başlıyor. Hasar gören kuleleri yeniden inşa etmiş, yeni yapılar ekleyip eskilerini de kaldırmış.

1900 yılında ise kale, yenilenmiş haliyle halka açılmış. Tabi, kale açıldıktan sonra, 1905 yılına kadar da inşaat devam etmiş. Galatasaray’ımızın kurulduğu tarihte, 1905’de, tüm çalışmalar bitmiş ve kale bugünkü görkemli haline kavuşmuş.

Sforzesco Kalesi Milano
Oldukça büyük olan Sforzasco Kalesi için en az 1 saatlik bir zaman ayırmakta yarar var.

Sforzesco Kalesi Müzeleri

Müzeler, Rocchetta ve Ducal adlı yapılar da bulunuyor. Tarih öncesi ve Mısır eserlerinin bulunduğu Arkeoloji müzesi koleksiyonu, Ducal avlusunun etrafında bulunan bodrum katlarda görebilirsiniz. Zemin kat ise, antik eserler ile süslenmiş. Ayrıca, 4.yüzyıldan kalma bir lahit, 14.yüzyıldan kalma Bernabo Visconti Türbesi ve Michelangelo tarafından yapılmış Pieta da burada bulunmakta.

Birinci katta mobilya koleksiyonu ve sanat galerisi yer almakta. Agostino Busti’nin mezar anıtı, Andrea Montogna’nın ”Trivulzi Madonna” adlı eserleri, bu katın en popüler eserlerinden diyebilirim. Bunun yanında birçok İtalyan sanatçıya ait resimler de burada görülebilmekte.

Rocchetta evinin birinci ve ikinci katında, müzik aletleri müzesi ve uygulamalı sanat koleksiyonu yer alıyor. Müzik aletleri müzesinde dikkat çeken aletler ise, Venedikli Harpsikord, bir cam Armonika ve Flemist double virginal adlı aletler oluyor. Bunun yanında Ortaçağ’dan 19.yüzyıla kadar, altın, gümüş, cam, porselen gibi objelerde burada sergilenmekte.

Sforzesco Kalesi Giriş Ücreti ve Ziyaret saatleri : Kaleye girişler ücretsiz. Ancak, müzelere giriş ücreti 5£’dur. Tüm müzeleri gezmek istiyorsanız, kombineli biletleri 12£’ya alabilirsiniz. Kale ve müzeler 09:00-17:30 saatleri arasında açık.

Sforzesco Kalesi Nerede ? Nasıl Gidilir ?

Eğer kaleye metro ile ulaşmayı planlıyorsanız, şehir merkezinde ve yakınlarında bulunan herhangi bir metro istasyonunda 1 nolu kırmızı hatta faaliyet gösteren metrolara binerek kaleye ulaşabilirsiniz. İnmeniz gereken durak ise, Cadorna veya Cairoli’dir. Bunun yanında 2 nolu yeşil hattından hareket eden metrolar ile de Cadorna durağına ulaşabilirsiniz.

Eğer kaleye tramvaylar ile gitmeyi planlıyorsanız, 1, 2, 12 ve 14 nolu tramvaylardan birine binerek Cairoli durağında inmeniz gerekiyor. Bunun yanında, 57, 58, 59 ve 61 nolu otobüsler ile de kaleye gidebilirsiniz. Yine, inmeniz gereken durak Cadorna durağıdır.

Sforzesco Kalesi‘ni seveceksiniz. Kaleyi sevmeseniz müzeleri, müzeleri sevmeseniz tarihini seveceksiniz. Milano’ya kadar gelmişken bu yapıyı es geçmeyin. Kaleye göz atın, müzelere tek tek girin ve tarihi yapıyı iliklerinize kadar hissedin. Mutlaka hoşunuza gidecek bir şey bulacaksınızdır.


Booking.com
Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...