Singapur Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım

Dünyanın en iyi ve en modern havaalanlarından birine sahip olan Singapur havaalanı, ”Changi Havaalanı” olarak biliniyor. Birbirinden modern ve oldukça büyük 3 terminalden oluşan bu havaalanından şehir merkezine ulaşım oldukça kolay ve hızlı. Bu terminaller arasında ücretsiz olarak faaliyet gösteren hızlı bir trenin de olması, ulaşımı daha da kolaylaştırmakta. Eğer terminal 3’e ulaştıysanız, terminal 2’ye veya 1’e bu ücretsiz trenler ile çok kısa sürede geçebiliyorsunuz. Singapur havaalanından şehir merkezine ulaşım için 4 seçeneğiniz bulunuyor. Bunlar ; tren, taksi, shuttle service ve otobüslerdir.

Singapur Havaalanından Şehir Merkezine Nasıl Gidilir ?

Havaalanından şehir merkezine ulaşım için en çok tercih edilen yöntem trenler olsa da, taksi, otobüs ve shuttle servisler de düşünülebilecek seçenekler arasında. 

En hızlı yol taksi ve trenlerdir. En yavaş yol ise otobüslerdir. Otobüsler ve trenler hemen hemen aynı fiyatta olduğundan dolayı da, ilk tercihinizi trenlerden yana kullanabilirsiniz. 

TREN

Havaalanından Tren İle Merkeze Ulaşım
Mrt Singapur

Changi havaalanından merkeze ulaşım için ilk düşünmeniz gereken seçenek, trenler olmalı. Hem fiyat bakımından hem de konfor bakımınından oldukça ideal. Eğer trenler ile şehir merkezine gidecek olursanız, yolculuğunuz ortalama 25-30 dakika sürmekte. Bu MRT adı verilen trenleri SADECE terminal 2 ve terminal 3’te bulabiliyorsunuz. Yani eğer uçağınız terminal 1’e iniş yaptıysa, öncelikle SkyTrain adı verilen ücretsiz trenler ile, terminal 2’ye gitmeniz gerekiyor.

Eğer terminal 1’deyseniz, ilk olarak SkyTrain adı verilen trenlere binin (Hangisine bineceğim diye düşünmeyin. SkyTrain adı verilen trenden başka, sizi terminal 2’ye götürecek alternatif yok.) Terminal 2’ye geldikten sonra, dokunmatik makinelerden şehir merkezine gidebilmek için biletinizi alın (Bilet ücreti ortalama 3 SGD, gitmek istediğiniz durağa göre 40-50 Cent değişebiliyor). Biletinizi aldıktan sonra, istasyondan ilk gelen trene atlayın (Hepsi Tanah Merah İnterchange, yani aktarma yapacağınız yere gider). Tam olarak 6 dakika sonra 2. durağa, yani aktarma yapacağınız durak olan Tanah Merah’a ulaşacaksınız.

Singapur Havaalanı

Tanah Merah’a geldikten sonra, iki taraftaki kapılarda açılıyor. Varış yönüne göre SOL TARAFTAKİ KAPIDAN, çıkın. Platformu geçtikten sonra, şehir merkezine giden trenleri görecekseniz (Görmeseniz de 1-2 dakika içerisinde tren gelecektir). Bu trene bindikten sonra, şehir merkezine kadar trenden inmiyorsunuz. Singapur havaalanından bu trenler ile, taş çatlasa 30 dakika içerisinde şehir merkezinde olabilirsiniz.

Tren Çalışma Saatleri ; (08:00 – 09:00; 12:30 – 14:00; 19:30 – 22:15)

Singapur'da nerede konaklayacağınıza henüz karar veremediyseniz Singapur'da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak bölgelere özel konaklama birimlerine göz atabilir ve hangi bölgenin çok daha elverişli ve uygun konaklama birimlerine sahip olduğunu öğrenebilirsiniz. Singapur'da bulunan en ideal konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

NOT : Havaalanından aktarma istasyonuna, yani Tanah Merah’a geldiğinizde çıkış için solunuzdaki kapıları kullanmanız gerekiyor. Eğer sağ taraftaki kapıdan çıkacak olursanız, tekrar havaalanına gidebilirsiniz. Bu yüzden varış yönüne göre sol taraftaki kapıdan çıktığınızdan emin olun. Yada herhangi birine sorun veya insanları takip edin. Biraz karışık gibi görünse de, oldukça kolay olduğunu göreceksiniz.

⇒Singapur Havaalanı şehir merkezine 19 km uzaklıktadır.

Taksi

Taksi
Taksi

Singapur havaalanından şehir merkezine nasıl gidilir ? sorusuna pahalı ama hızlı bir alternatif de taksilerdir. Havaalanından merkeze taksiler ile ulaşmak isterseniz, ortalama 20-35 SGD ödeyebileceğinizi unutmayın. Tabii gece 00:00’dan sonra bu taksileri kullanacak olursanız da, taksimetrenin gece tarifesi olarak çalışacağını da hesaplamanız da yarar var. Geceleri (00:00-06:00 saatleri arası) Gündüz tarifesine %50 ek ücret yansıyor ki, bu da akıl almaz bir ücrete denk gelebiliyor

Taksiler ile şehir merkezine normal trafik şartları altında 25 dakikada rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Gece Singapur’a gelecek olursanız, şehir merkezine ulaşım için birkaç seçeneğiniz bulunuyor. Ancak taksiciler size, başka seçeneğiniz yok, mecbur taksi kullanacaksınız diyebiliyorlar. Bu sözlere aldanıp, hemen taksilere atlamayın. Shuttle Service ve gece otobüslerini sabah saatlerine kadar bu havaalanında rahatlıkla bulabilirsiniz.

NOT : Havaalanından merkeze illa taksiler ile gitmeyi planlıyorsanız, ”Grab” ve ”Rydex” taksi uygulamalarına da mutlaka göz atın derim. Ben Singapur’dayken Rydex, Grab’ı alt üst etmişti. Ancak son günlerde Grab toparlamış gibi. Bu yüzden size tavsiyem ilk olarak Grab’a bakın. Sonra Rydex’e ve en son da ticari taksilere. Grab ve Rydex’i Singapur’a gitmeden indirebilirsiniz. Singapur Havaalanındayken de sim kart alarak bu uygulamaları indirmek mümkün. Genellikle Grab daha ucuz olsa da, bazı çalışma saatlerinde Rydex daha uygun olabilmektedir.

POPÜLER SİNGAPUR OTELLERİ

Strand Hotel - Singapur Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Strand Hotel

Novotel

Novotel Clarke Quay

Otobüs 

Otobüs 

Singapur havaalanından şehir merkezine ulaşım için en ucuz, fakat en uzun süren seçenektir. Otobüs bilet ücretleri, tren bilet ücretleri ile hemen hemen aynı. Ancak otobüsler şehir merkezine 1 saat 20 dakikada ulaşırken trenler 25 dakikada ulaşmakta. Bu yüzden otobüsleri de es geçin derim.Yok illa otobüsleri kullanacak olursanız, Terminal 1, 2 ve 3’te bu otobüsleri bulabiliyorsunuz.

Eğer bu otobüsleri beklerken sizden başka durakta bekleyen yoksa, otobüsü durdurmak için elinizi kaldırmayı unutmayın. Aksi takdirde durmadan geçebiliyorlar. Biletinizi otobüsten alabiliyorsunuz, ancak 10$ da verseniz 100$’da verseniz para üstü vermezler. Bu yüzden, 2.50-3.00 $ arası bir bozuk paranızı yanınızda hazır bulundurun.

5-6 çeşit otobüs vardır. Bu otobüslerin çoğu farklı bölgelere gitmekte. Bu yüzden, otobüsleri kullanacak olursanız nereye gideceğinize tam olarak emin olmanız gerekiyor. Hiçbir şey bilmiyorsanız, ” 36/36A” otobüslerine atlayın yeter.

Shuttle Servis

6-8 kişilik minibüs tarzında olan bu araçlarla da şehir merkezine ulaşabiliyorsunuz. Fakat genelde önceden rezervasyon yaptırıldığından dolayı yer bulmak biraz zor. Eğer 30-45 dakika havaalanında bekleyebilecek durumunuz varsa, şehir merkezine direkt olarak giden bu minibüsleri de kullanabilirsiniz. Bu minibüslerin bilet ücreti ise, 11$, çocuklar için 7$’dır. Bilet yerine araç içerisinde şoföre ücreti ödeyebiliyorsunuz.

Bu araçlar ile otelinizin önüne kadar gidebiliyorsunuz. Yani trenlere binmek yerine 8-9$ fazladan ödeyerek bu araçları da kullanmak oldukça mantıklı. Ancak otele en son bırakılan kişi siz olacak olursanız, yolculuğunuzun 1 saate yakın sürebileceğini de unutmayın.

NOT : Yanınızda çocuk/bebek varsa veya 5-10$’ın hesabını yapmıyorsanız, bu araçlar Singapur havaalanından şehir merkezine ulaşım için en ideal yoldur. Bu araçların bir güzel yanı, 24 saat faaliyet gösteriyor olmasıdır. Fakat 00:00’dan sonra daha uzun aralıklarla faaliyet gösterdiğini de unutmayın.

Bir de lükse düşkün biriyseniz, havaalanı içerisinde bulunan, 24 saat faaliyet gösteren limuzinler veya özel araçlar ile de şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Singapur havaalanından şehir merkezine ulaşım için tercih edebileceğiniz seçenekler bunlardır. Bütçenize ve kişi sayınıza göre en uygun olana kendiniz karar verebilirsiniz. Terminaller arası geçişin ücretsiz olduğunu ve trenleri sadece 2 ve 3 nolu terminallerde bulabileceğinizi de unutmamanız da yarar var.

Singapur gezilecek yerler adlı yazımda da, şehrin en popüler ve en önemli turistik yerleri hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz. 6 aya yakın Singapur'da konaklamış biri olarak, bu şehir/ülke hakkında birçok tavsiyelerimi de bu yazımda bulabilirsiniz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...