Dünyanın en iyi ve en modern havaalanlarından birine sahip olan Singapur havaalanı, ”Changi Havaalanı” olarak biliniyor. Birbirinden modern ve oldukça büyük 3 terminalden oluşan bu havaalanından şehir merkezine ulaşım oldukça kolay ve hızlı. Bu terminaller arasında ücretsiz olarak faaliyet gösteren hızlı bir trenin de olması, ulaşımı daha da kolaylaştırmakta. Eğer, terminal 3’e ulaştıysanız, terminal 2’ye veya 1’e bu ücretsiz trenler ile, çok kısa sürede geçebiliyorsunuz. Singapur havaalanından şehir merkezine ulaşım için 4 seçeneğiniz bulunuyor. Bunlar ; tren, taksi, shuttle service ve otobüslerdir.

Singapur Havaalanından Şehir Merkezine Nasıl Gidilir ?

TREN

Changi havaalanından merkeze ulaşım için ilk düşünmeniz gereken seçenek, trenler olmalı. Hem fiyat bakımından hem de konfor bakımınından oldukça ideal. Eğer, trenler ile şehir merkezine gidecek olursanız, yolculuğunuz ortalama 25-30 dakika sürmekte. Bu MRT adı verilen trenleri SADECE terminal 2 ve terminal 3’te bulabiliyorsunuz. Yani, eğer uçağınız terminal 1’e iniş yaptıysa, öncelikle SkyTrain adı verilen ücretsiz trenler ile, terminal 2’ye gitmeniz gerekiyor.

Eğer terminal 1’deyseniz, ilk olarak SkyTrain adı verilen trenlere binin (Hangisine bineceğim diye düşünmeyin. SkyTrain adı verilen trenden başka, sizi terminal 2’ye götürecek alternatif yok.) Terminal 2’ye geldikten sonra, dokunmatik makinelerden şehir merkezine gidebilmek için biletinizi alın (Bilet ücreti ortalama 3 SGD, gitmek istediğiniz durağa göre 10-20 Cent değişebiliyor). Biletinizi aldıktan sonra, istasyondan ilk gelen trene atlayın (Hepsi Tanah Merah İnterchange, yani aktarma yapacağınız yere gider). Tam olarak 6 dakika sonra 2. durağa, yani aktarma yapacağınız durak olan Tanah Merah’a ulaşacaksınız.

Tanah Merah’a geldikten sonra, iki taraftaki kapılarda açılıyor. Varış yönüne göre SOL TARAFTAKİ KAPIDAN, çıkın. Platformu geçtikten sonra, şehir merkezine giden trenleri görecekseniz (Görmeseniz de 1-2 dakika içerisinde tren gelecektir). Bu trene bindikten sonra, şehir merkezine kadar trenden inmiyorsunuz. Singapur havaalanından bu trenler ile, taş çatlasa 30 dakika içerisinde şehir merkezinde olabilirsiniz.

Singapur’da nerede konaklayacağınıza henüz karar veremediyseniz Singapur’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak bölgelere özel konaklama birimlerine göz atabilir ve hangi bölgenin çok daha elverişli ve uygun konaklama birimlerine sahip olduğunu öğrenebilirsiniz. Singapur’da bulunan en ideal konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

NOT : Havaalanından aktarma istasyonuna, yani Tanah Merah’a geldiğinizde çıkış için solunuzdaki kapıları kullanmanız gerekiyor. Eğer, sağ taraftaki kapıdan çıkacak olursanız, tekrar havaalanına gidebilirsiniz. Bu yüzden, varış yönüne göre sol taraftaki kapıdan çıktığınızdan emin olun. Yada herhangi birine sorun. Biraz karışık gibi görünse de, oldukça kolay olduğunu göreceksiniz.

⇒Singapur Havaalanı şehir merkezine 19 km uzaklıktadır.

Taksi

Singapur havaalanından şehir merkezine taksiler ile ulaşmak isterseniz, ortalama 25-50 SGD ödeyebileceğinizi unutmayın. Tabi, gece 00:00’dan sonra bu taksileri kullanacak olursanız da, taksimetrenin gece tarifesi olarak çalışacağını da hesaplamanız da yarar var. Geceleri (00:00-06:00 saatleri arası) Gündüz tarifesine %50 ek ücret yansıyor ki, bu da akıl almaz bir ücrete denk geliyor.

Gece Singapur’a gelecek olursanız, şehir merkezine ulaşım için birkaç seçeneğiniz bulunuyor. Ancak, taksiciler size, başka seçeneğiniz yok, mecbur taksi kullanacaksınız diyebiliyorlar. Bu sözlere aldanıp, hemen taksilere atlamayın. Shuttle Service ve gece otobüslerini sabah saatlerine kadar bu havaalanında rahatlıkla bulabilirsiniz.

Otobüs

Singapur havaalanından şehir merkezine ulaşım için en ucuz, fakat en uzun süren seçenektir. Otobüs bilet ücretleri, tren bilet ücretleri ile hemen hemen aynı. Ancak, otobüsler şehir merkezine 1 saatte ulaşırken trenler, 25 dakikada ulaşmakta. Bu yüzden, otobüsleri de es geçin derim.Yok illa otobüsleri kullanacak olursanız, Terminal 1, 2 ve 3’te bu otobüsleri bulabiliyorsunuz.

Eğer, bu otobüsleri beklerken sizden başka durakta bekleyen yoksa, otobüsü durdurmak için elinizi kaldırmayı unutmayın. Aksi takdirde durmadan geçebiliyorlar. Biletinizi otobüsten alabiliyorsunuz, ancak 10$ da verseniz 100$’da verseniz para üstü vermezler. Bu yüzden, 2.50-3.00 $ arası bir bozuk paranızı yanınızda hazır bulundurun.

5-6 çeşit otobüs vardır. Bu otobüslerin çoğu farklı bölgelere gitmekte. Bu yüzden, otobüsleri kullanacak olursanız, nereye gideceğinize tam olarak emin olmanız gerekiyor.

Shuttle Service

6-8 kişilik minibüs tarzında olan bu araçlarla da şehir merkezine ulaşabiliyorsunuz. Fakat, genelde önceden rezervasyon yaptırıldığından dolayı, yer bulmak biraz zor. Eğer, 30-45 dakika havaalanında bekleyebilecek durumunuz varsa, şehir merkezine direkt olarak giden bu minibüsleri de kullanabilirsiniz. Bu minibüslerin bilet ücreti ise, 11$, çocuklar için 7$’dır. Bilet yerine araç içerisinde şoföre ücreti ödeyebiliyorsunuz.

Bu araçlar ile, otelinizin önüne kadar gidebiliyorsunuz. Yani, trenlere binmek yerine 8-9$ fazladan ödeyerek bu araçları da kullanmak oldukça mantıklı. Ancak, otele en son bırakılan kişi siz olacak olursanız, yolculuğunuzun 1 saatten uzun sürebileceğini de unutmayın.

NOT : Yanınızda çocuk/bebek varsa veya 5-10$’ın hesabını yapmıyorsanız, bu araçlar, Singapur havaalanından şehir merkezine ulaşım için, en ideal yoldur. Bu araçların bir güzel yanı, 24 saat faaliyet gösteriyor olmasıdır. Fakat, 00:00’dan sonra daha uzun aralıklarla faaliyet gösterdiğini de unutmayın.

Bir de, lükse düşkün biriyseniz, havaalanı içerisinde bulunan, 24 saat faaliyet gösteren limuzinler ile veya özel araçlar ile de, şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Singapur havaalanından şehir merkezine ulaşım için tercih edebileceğiniz seçenekler bunlardır. Bütçenize ve kişi sayınıza göre en uygun olana kendiniz karar verebilirsiniz. Terminaller arası geçişin ücretsiz olduğunu ve trenleri sadece 2 ve 3 nolu terminallerde bulabileceğinizi de unutmamanız da yarar var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here