Sırbistan Gezilecek Yerler | En Turistik 15 Yer

Romalılar, Osmanlılar ve Hapsburglar tarafından savaşlarda hırpalanmış ülkelerden biri olan Sırbistan, kültür karışımına sahip olmasıyla dikkat çekmektedir.

Doğal güzellikleri, bira festivalleri, tarihi yerleri ve eşsiz gece hayatı ile ünlü olan Sırbistan, çok çabuk seveceğiniz turistik yerleri ile eşsiz bir deneyim sunuyor. Doğu kültürünün batı kültürüyle buluştuğu bu ülkede, gezip görülecek birbirinden güzel noktalarıyla güzel bir Sırbistan gezisi yapabilirsiniz.

Sırbistan’ın başkenti Belgrad, ülkedeki yapılacak turistik aktivitelerin birçoğuna ev sahipliği yapıyor olsa da, Sırbistan, Belgrad’dan çok daha fazlasıdır.

Gelelim Sırbistan gezilecek yerler listemize ;

1.Niş

Niş
Niş

Sırbistan’ın güneyindeki güzel konumu ile ülkenin en sevilen şehirlerinden biri olan Niş, rotanıza eklemeniz gereken en popüler şehirlerden birisidir.

Ülkedeki en büyük üçüncü şehir olan Niş, Belgrad ile Sofya veya Üsküp arasında muhteşem bir duraklama noktasıdır. Hareketli bir üniversite kenti olmasıyla ün yapmış bu şehirde birbirinden güzel yapılacak turistik aktiviteleri bulabilir, ülkenin en iyi gece hayatına sahip yerlerinden biri olan bu şehirde, güzel bir gece hayatı deneyimi yaşayabilirsiniz.

Niş, diğer Sırbistan şehirlerine nazaran biraz daha ekonomik bir şehir. Öğrenci şehri olmasından olsa gerek, restoranlar, kafeler ve barlar çok pahalı değil. Ayrıca bütçeli birçok otele de ev sahipliği yapar. Bu yüzden, Niş’e günübirlik bir tur düzenlemek yerine, en azından 1 gününüzü burada geçirin deriz.

Şehrin tarihi M.Ö 279 yılına kadar uzanmaktadır. Bu da, Niş’i Avrupa ve Balkanlardaki en eski şehirlerden biri yapmaktadır. Eğlence hayatının ve doğal güzelliklerinin yanı sıra, tarihi yerleri ile de ilginizi çekebilecek bir şehirdir Niş.

Konstantinopolis’in kurucusu Büyük Konstantin bile burada doğmuş. Anıtını da şehir merkezinde görebilirsiniz.

Şehrin güneydoğusu ise, Niška Banja adı verilen spa merkezi ile oldukça ünlüdür. Romatizmal rahatsızlıkların tedavisinde yardımcı olduğu söylenen bu su kaynaklarına da, zamanınız varsa mutlaka göz atın.

2.Devil’s Town 

Devil's Town Sırbistan
Devil’s Town

Şeytanın kasabası olarak da bilinen Devil’s Town, erozyondan oluşmuş garip kaya şekilleri ile dolu olan bir bölgedir ve turistler arasında bir hayli popülerdir.

Yerel efsanelere göre, kayalar şeytan tarafından taşlaşmış bir düğün partisinin üyeleri olarak biliniyor ve yerel halkın bazıları bu bölgeyi görmekten ciddi anlamda korkuyor.

Sırbistan’ın güneyinde bulunan bu bölge, Radan Dağı’nın eteklerinde iki vadiye yayılmış, 200’den fazla eşsiz kaya oluşumundan oluşmaktadır. Güzel bir manzarası olan bu bölgeyi de, rotanıza ekleyebilirsiniz.

3.Kopaonik National Park

Kopaonik National Park
Kopaonik Ulusal Park Kayak merkezi

Kopaonik Ulusal Parkı, Sırbistan’ın en ünlü yerlerinden biridir.

Kopaonik, Sırbistan’ın en yüksek dağı ve 1981 yılında bir milli park alanına dönüştürülmüş. Bu doğal park, Sırbistan’ın ana kayak merkezine ev sahipliği yapıyor ve Avrupa’daki en meşhur kayak merkezlerinden biri olarak bilinmektedir.

Kasım-mayıs ayları arasında en yoğun sezonunu yaşayan bu kayak merkezinin dışında, bölge geniş bir bitki örtüsüne sahiptir ve yaz aylarında uzun yürüyüşleri seven turistlerin uğrak yerlerindendir.

Sunduğu eşsiz manzarasıyla da ünlü olan bu ulusal parkta, Kaplıcalar, Gayzerler ve şelaleler de bulunmaktadır. Güzel bir Sırbistan tatili için bu ulusal parkı da listenize ekleyebilirsiniz.

4.Prizren

Prizren - Sırbistan da gezilecek yerler
Prizren

Sırbistan’a bağlı Kosova’nın bir parçası olan Prizren, birbirinden güzel tarihi yapıları ve doğal güzellikleri ile rotanıza ekleyebileceğiniz şehirlerden.

Prizren’de görebileceğiniz birçok turistik ve tarihi yeri bulabilirsiniz, fakat bunlar arasında en meşhur olanı ”Prizren Kalesi”dir. Osmanlı döneminden kalma bu tarihi yapı bu şehirde mutlaka göz atmanızı tavsiye edebileceğim yerlerden.

Prizren, gezinmesi oldukça kolay olan bir şehir. Çok büyük olmadığından dolayı, turistik noktalar da birbirine oldukça yakın bir konumda bulunmaktadır. Bu yüzden de, hemen hemen her yeri yürüyerek keşfedebilirsiniz.

5.Demirkapı Millî Parkı

Demirkapı Millî Parkı
Demirkapı Millî Parkı

Gelelim ülkenin doğal güzelliklerinden bir tanesine. Demirkapı Milli Parkı, nefes kesen manzarasıyla ünlüdür ve genelde doğa severler ile fotoğrafçıların uğrak yerlerinden biri olarak bilinir.

Derdap Milli Parkı’nın vadilerde 115 km uzanan dört geçidi bulunuyor. Bunlardan en bilineni ”Gospodin vit” adı verilen geçittir ve dünyanın en derin nehirlerinden birine sahip.

Park, Tuna Nehri üzerinde, görkemli nehir kenarı Golubac kalesinin yakınında yer almaktadır ve Sırbistan’da görebileceğiniz en güzel doğal güzellikten bir tanesi sunmaktadır.

Demirkapı Millî Parkı Sırbistan
Demirkapı Millî Parkı

Bol miktarda bitki örtüsü ve faunaya ev sahipliği yapan park, özellikle bir hidroelektrik santralinin oluşturduğu bir göl sayesinde, Sırbistan’ın en çok ziyaret edilen bölgelerinden biri haline gelmiş. Doğal yerler ile güzel bir gezi planı yapıyorsanız, bu Milli Park rotanıza eklediğinizden emin olun.

6.Studenica Manastırı

Studenica Manastırı
Studenica Manastırı

Ülkedeki tarihi yerlerden bir tanesi olan ”Studenica Manastırı” yemyeşil çimenler ve iki beyaz mermer kilisesiyle bolca ”Vay Be” diyebileceğiniz yerlerden.

Manastırın tarihi 12. yüzyıla kadar gidiyor. Yani ülkedeki en eski yapılardan bir tanesi. Manastır içerisindeki 13. ve 14. yüzyıldan kalma Bizans freskleri, resimleri ve süslemeler ise, birçok dini yapıda göremeyebileceğiniz türden.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de yer alan Studenica Manastırı, güzel bir dağ vadisine bakmasıyla da oldukça ünlüdür. Buradan da, ülkenin doğal güzelliklerini keşfedebileceğiniz yerleri bulabilirsiniz.

Ayrıca, Manastırın kurucusu ve ortaçağ Sırp devletinin ilk yöneticisi Stefan Nemanja buraya gömüldü.

7.Zlatibor

Zlatibor
Zlatibor Gölü’nün eşsiz manzarası

Batı Sırbistan dağlarından popüler yerlerden biri olan Zlatibor, hem yazın hem de kışın gezilebilecek bölgelerden biridir. Yazları uzun yürüyüşleri ve doğal manzarasıyla ilgi toplarken, kış aylarında kayakçıların uğrak yerlerinden biri haline gelmektedir.

Zlotibor’un en yüksek dağı olan Tornik’teki kayak merkezi, 5 binden fazla kayakçıyı idare edebilecek kapasitededir.

Bunun yanında bölge, geniş çayırlar ve tarihi köyler ile de oldukça ünlüdür. Eski ahşap kiliseleri ve tarihi evleri ile açık hava müzesini andıran Zlatibor ilçesi de listeye eklenebilecek muhteşem bir yer.

8.Novi Sad

Novi Sad - Sırbistan Gezi Rehberi
Novi Sad

Tuna Nehri’nin kıyısında mükemmel konumu ve nehrin en iyi plajlarından birine ev sahipliği yapmasıyla ünlü olan Novi Sad, her yaştan turistin severek gezebileceği güzel bir şehir.

Avrupa standartlarına göre genç bir şehirdir (17. yüzyılda kurulmuş). Ayrıca Sırbistan’ın en büyük ikinci şehri ve en bilindik turistik destinasyonlardandır.

Temmuz ayındaki ”Exit müzik festivali” ile ünlü olan bu şehir, yaz aylarında muhteşem bir deneyim sunuyor. Özellikle tarihi yerlerden ve doğal güzelliklerden sıkılacak olursanız, eşsiz bir Sırbistan tatili için Novi Sad’a göz atabilirsiniz.

Şehirde birbirinden güzel tarihi ve önemli görülecek yerleri bulabilirsiniz. Fakat bunlar arasında kaçırmamanız gereken yerler ise ; şehrin ana meydanında bulunan Belediye Binası, oldukça iyi korunmuş bir kale olan ”Dunderski Sarayı” olarak da bilinen ”Fantast Kalesi” ve Sırp ortodoks kilisesi olan Büyük Şehit Aziz George Kilisesi’dir.

9.Subotica

Subotica Belediye Binası
Subotica Belediye Binası

Sırbistan’daki gezilecek en güzel şehirlerden biri olan Subotica, ülkenin en büyük beşinci şehridir.

Ülkedeki en yüksek katolik nüfusa sahip şehirlerinden biri ve art nouveau mimarisine sahip binalarıyla ünlüdür.

1900’lü yılların başında inşa edilmiş olan Belediye Binası ve Sinagog, şehirdeki en çok ziyaret edilen yerlerdendir. Ancak Orta Çağ’dan önceki bu şehir, 1797 yılında inşa edilmiş olan Avila Aziz Theresa Katedrali gibi tarihi binalarıyla ünlüdür.

Avrupa’nın en büyük bit pazarlarından biri olan Buvljak ise, Subotica’da alışveriş için en çok tercih edilen yerlerden biridir. Ana meydanın çevresindeki kafeler, restoranlar ve birbirinden güzel eski evler de şehirde mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

10.Karlofça

Karlofça
Karlofça

Karlofça, şaraplarıyla ünlü olan en güzel şehirlerden biridir. Tipik yerel kırmızılara, güllere ve beyazlara hizmet eden şarap imalathaneleriyle dolu olan buradaki asıl yıldız, tarifi yakından korunmuş bir kasaba sırrı olan ”Bermet” şarabıdır.

Avusturya-Macaristan kralı tarafından sevilen bermet, on dokuzuncu yüzyılın başlarında o kadar popülerdi ki, Titanik’te bile kullanılıyordu 🙂

Karlofça Sırbistan
Karlofça

Tarihi bir kasaba olarak ün yapmış olan Karlofça genelde günübirlik turlar ile ziyaret ediliyor olsa da, zamanınız varsa burada en azından 1 gece konaklayın. Karlofça Antlaşması’yla tarihi önem taşıyan bu kasabayı seveceksiniz.

11.Yeni Pazar 

Yeni Pazar Sırbistan
Yeni Pazar

Novi Pazar olarak da bilinen Yeni Pazar, Sırbistan’ın en güzel şehirlerinden biri olmasına rağmen, çoğu turist burayı Sopoćani ve Studenica manastırlarına yapılacak geziler için bir üs olarak kullanmaktadır.

Kendi başına oldukça ilginç bir şehir olan Yeni Pazar, Sırbistan kültürünü en iyi keşfedebileceğiniz şehirlerden. Her sokak tarihi evlerle dolu. Kapı dışında oturup sohbet eden Sırbistan kadınları, sokakta plastik meşin top ile maç yapmaya çalışan küçük çocuklar mutlaka ilginizi çekecektir. Bu iki manastırı hali hazırda görmeyi planlıyorsanız, bu şehre büyük ihtimal gideceksiniz. Fakat, bu şehri görüp geçmeyin. İçerisindeki güzellikleri keşfedin ve en azından 2-3 saatinizi bu güzel şehir için ayırın deriz.

12.Uvac Special Nature Reserve – Uvac Kanyonu

Uvac Kanyonu
Uvac Kanyonu

Ülkedeki doğal güzelliklerden biri olan Uvac Kanyonu, sunduğu eşsiz manzarası ve doğal güzelliği ile son yıllarda en popüler destinasyonlardan biri haline geldi.

İnanılmaz derecede yeşil nehir, dik kalker kayaların arasından zikzak bir şekilde sallanıyor. Yukarıdan muhteşem bir manzaraya sahip olan Uvac Kanyonu, bizim de Sırbistan’da en çok görmek istediğimiz yerlerden biri.

Fakat Belgrad’dan Uvac Kanyonu’na turlar ile gidiyorsunuz ve kişi başı tur ücretleri de 125$’dan başlamaktadır. Bu yüzden vazgeçebiliyorsunuz. Fakat, bu bütçeyi karşılayabilecek durumunuz varsa, mutlaka göz atın derim. Sırf kanyonun fotoğraflarına bakmak bile buraya gitmek için yeterli olacaktır.

6km uzunluğundaki bir mağara sistemini de barındıran rezerv, korunan statüsünü de 219 bitki türüne, 24 tür balık ve 130 kuş türüne borçludur.

13.Leskofça

Leskofça, daha çok ”Et” ile ünlü bir şehirdir. Sırbistan’ın güneyinde yer alan bu şehir, eylül ayında düzenlenen yıllık Roštiljijada veya Barbekü Haftası olarak da bilinen 5 günlük bir festivale ev sahipliği yapıyor. 5 gün boyunca şehrin her yerinde ızgara et görüyorsunuz ve şaşırtıcı bir şekilde oldukça turistik bir festivaldir.

Tabi Leskofça, sadecee et ve festivalden ibaret değil. Zaten sırf et yemek için de, bu şehri ziyaret için bu dönemi seçmek de çok kolay olmuyacak. Leskofça’yı eylül ayında ziyaret etmeyi planlıyorsanız, sadece böyle bir festivalin olduğunu bilin yeter.

Bu şehirde birbirinden güzel müzeleri, tarihi yapıları ve antik alanları da görebiliyorsunuz. Tabi şehir, yapılacak birbirinden güzel turistik aktiviteleriyle de oldukça ünlüdür. 2 gününüzü sıkılmadan geçirebileceğiniz bu şehre de mutlaka göz atın deriz.

14.Drvengrad

Drvengrad Köyü Sırbistan
Drvengrad

Mokra Gora Vadisi’ndeki bu doğal güzelliğe sahip köy, Küstendorf ve Mećavnik olarak da bilinmektedir.

Köy aslında sadece yerel yönetmen Emir Kusturica’nın “Yaşam Bir Mucize” filmi için yaptırdığı bir yer. Fakat ülkedeki en ünlü yerlerden biri haline gelmiş ve günümüzde turistlerin en fazla rağbet gösterdiği destinasyonlardan.

Filmden sonra günümüze kadar ayakta kalabilmiş olan köy, bugün bir açık hava müzesi olarak hizmet veriyor diyebiliriz. Birbirinden güzel tarihi köy evleri ve doğal manzaralarıyla ünlü Drvengrad da görülmeye değer.

Köy, Uzice kenti yakınlarında bulunan Zlatibor bölgesinde yer almaktadır.

Yıl boyunca Drvengrad’da düzenlenen film festivalleri, müzik konserleri ve birbirinden güzel atölyeler var. Zamanınız ve imkanınız varsa mutlaka göz atın.

15.Belgrad

Başkent Belgrad
Belgrad

Gelelim Sırbistan’ın başkenti ve en meşhur şehrine.

Belgrad, ülkedeki en fazla turist trafiğinin olduğu şehirdir ve bu şehirde yapılacakların ve görülecek yerlerin sınırı yok.

Tuna ile Sava nehirleri arasındaki kesişme noktasında yer alan bu güzel şehir, eski ve yeni stillerin karışımı ile dikkat çekmektedir. Birbirinden güzel Art Nouveau yapıları da görebileceğiniz bu şehrin gece hayatı ise, ”Efsane”.

Şehir, özellikle genç turistlerin uğrak yerlerinden biri olduğundan dolayı ve çevre illerdeki öğrencilerin hafta sonu eğlencesi için tercih ettiği yerlerden biri olduğu için burada gece hayatı mükemmel. Dünyaca ünlü gece kulüpleriyle de ünlü bu şehirde, unutulmaz bir gece yaşamak istiyorsanız da, perşembe, cuma veya cumartesi günü gecelerini kaçırmayın.

Biraz da şehirdeki turistik yerlerden bahsedecek olursak, bu şehir Sırbistan’ın en eski yapılarından bazılarına ev sahipliği yapmasıyla ünlü olsa da, birbirinden güzel müzeleri, tarihi binaları, caddeleri ve çok daha fazla cazibe merkezini bulabilirsiniz.

Şehirde kaçırılmaması gereken bazı yerler ise, Belgrad Kalesi, Aziz Sava Katedrali, Knez Mihailova Caddesi ve Kalemegdan gibi yerlerdir. Tabi bu turistik ve tarihi yerlerin dışında Belgrad’da gezilecek daha birçok yeri bulabilirsiniz.

Ada Cinganlija olarak da bilinen Çingene Adası’na da zamanınız varsa mutlaka uğrayın. Burada, Sava kıyılarında uzanan birbirinden güzel plajları bulabilirsiniz. Ayrıca burada, su sporları yapabilir veya vahşi yaşamı kontrol etmek için geniş bir parka göz atabilirsiniz.

Göz At : Belgrad’da nerede kalınır ?

Sırbistan’da gezip görülebilecek ve yapılacak şeyler tabi ki bu listedeki 15 yer ile sınırlı değildir. Bu listenin dışında daha birçok turistik ve tarihi yerleri, köyleri, kasabaları, şehirleri ve çok daha fazlasını bulabilirsiniz. Fakat ülkede çok fazla zamanınız yoksa, ilk olarak listedeki destinasyonlardan bir gezi rotası oluşturun. Eğer ülkede daha fazla zamanınız varsa da, daha geniş bir gezi planı da yapabilirsiniz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...