Sistine Şapeli Hakkında Bilgiler, Vatikan

Sistine Şapeli ya da Sistina Şapeli, Vatikan’ın en turistik yerlerinden biridir. Şapeli ziyaret etmek biraz sıkıntılı olsa da, gördüğünüz eserler çektiğiniz çileye değecektir. Şapeli görmek için öyle uzun kuyruklar oluşmaktadır ki, buraya kadar gelip, Şapeli es geçmeyi bile düşünebilirsiniz. Her yıl 6 milyon turist, Michelangelo’nun, nefes kesen Fresklerini görmek için, şapeli ziyaret etmektir.

Sistine Şapeli 

Şapel, Vatikan Müzesi’nin bir parçasıdır. Yani Vatikan Müzesi için tur paketleri aldığınız zaman şapel gezisi tur paketleri içerisinde yer almaktadır.

 • Şapel Papa Sixtus IV emriyle 1475-1481 yılları arasında inşa edilmiştir.
 • Şapelin latince adı Sixtus ve İtalyanca ismi ise Sisto’dur ve Sistine olarak bilinmektedir.
 • Anıtsal oda, 13.40 metre genişliğinde, 40.23 metre uzunluğunda ve yerden yüksekliği 20.7 metredir ve duvarları döşeyen 8 pencere bulunmaktadır.
 • Tavan ve mihrap üzerinde bulunan resimler Michelangelo’nun eserleridir.

Sistine Şapeli’nde Görebileceğiniz Yerler

 • Şapel Tavanı : Dünya yaratılışı, Adem ve Havva’nın Cennetten kovuluşu, Nuh Hikayesi gibi resimlerin tasvir edildiği 9 panel bulunmaktadır. Bu 9 Panelin en popüler olanları şüphesiz, Adem’in yaratılışı ve Adem ve Havva’nın cennet bahçesinden utanç içinde kovuluşunun tasvir edildiği resim (Fresk)’lerdir.
Sistine Şapeli Vatikan
Adem’in Yaratılışı
 • Kıyamet Günü : Mihrabın üzerinde bulunan tavanda tasvir edilmiş bu freskte,kıyamet gününden ürkütücü bölümler tasvir edilmiştir. Cehennemin tasvir edildiği bu resim, Dante’nin İlahi Komedyası’nda da bahsedilmiştir.
Sistine Şapeli Vatikan
Tavan
 • Kuzey Duvarı : Mihrabın üzerinde bulunan duvarın hemen yanındaki duvarda, İsa Peygamberin hayatından sahneleri görebilirsiniz. Ayrıca bu duvarda bulunan panellerde yer alan freskler ; İsa’nın vaftiz edilişi, Ghirlandaio tarafından yapılmış ilk mürit çağrısı,Dağda Hutbe (Rosselli),son akşam yemeği (Rosselli) gibi freskleri görebilirsiniz.
 • Güney Duvarı : Musa’nın hayatından sahneleri içeren freskleri bu duvarda bulabilirsiniz. Duvarda yer alan en önemli eserler ; Musa’nın Mısır’a yolculuğu (Perugino), Musa’nın Yolculuktan önce hayatından sahneler (Botticelli),Kızıldeniz’i geçiş (Rosselli ve d’Antonio),On Emir (Rosselli), Korah, Dothan ve Abiram’ın cezalandırılması (Botticelli), Musa’nın son anları ve ölümü (Luca Signorelli) gibi şaheserleri bu duvarda bulabilirsiniz.

Tavsiyeler

Roma’ya seyahat etmeden önce yaklaşık 1 hafta boyunca Şapel hakkında araştırma yapmıştım. Sistine Şapeli ne zaman ziyaret edilmeli?, hafta sonu mu? yoksa hafta içi mi?, sabah saatleri mi yoksa kapanmaya yakın saatler mi, Şapel için en iyi ziyaret saatleridir?. Aslında bu soruya en kısa cevap hafta içi sabah saat 8:00’dır.

Bu yapı09:00’da açılmaktadır. Ancak turlar ile gelirseniz daha erken girebilirsiniz. Turlar ile şapeli gezmeyi düşünmüyorsanız 9:00’a kadar beklemeniz gerekmektedir.

Eğer sabah 08:30’da şapele girmek için sıraya girebilirseniz, en rahat ziyaretlerinizden birini yapabilirsiniz. Biz 08:45’te (Mayıs Ayı İlk Haftası) müzenin önünde bulunan sıraya girmiştik ve belki de önümüzde en fazla 80-100 kişi vardı.

Yani çok da kötü bir zamanlamamız yoktu. Biz güya erken geldiğimizi düşünürken, 100 kişilik sırayı gördükten sonra çok da erken gelmediğimizi anlamıştık.

Konakladığınız hostel veya otel resepsiyonuna şapel için en iyi ziyaret saati ne zaman? diye sorunca, büyük ihtimal sabah saatleri veya 16:00’dan sonra diyeceklerdir. Ancak en uzun kuyrukların oluştuğu zaman öğleden sonra 1-3 arasıdır.

Ve şapeli ziyaret için 16:00’ın oldukça kötü bir zaman olduğunu düşünmekteyim.Ayrıca şapelin bulunduğu Vatikan Müzesi, yaz sezonunda 18:00’da kapanmaktadır. Eğer çok fazla beklemeden şapeli ziyaret etmek istiyorsanız, sabahın erken saatlerinde kalkın ve en azından 08:30’dan önce sıraya girmiş olun.

Ayrıca turlar ile şapele girmek istersenizde, buluşma saati genelde 07:45’tir ve herkes sırada beklerken siz şapeli turlar ile ziyaret edebilirsiniz.

Göz At : Roma’da gezilecek yerler

Yapı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 • Şapel giriş ücreti genel olarak 16£’dur. (2016 ). Fakat fiyatlar turla geldiğiniz zaman veya erken giriş yapmak istediğinizde değişiklik göstermektedir.
 • Her ayın son pazar günü, Roma’da bulunan birçok kilise ve dini yapıyı ziyaret etmek ücretsiz olduğu gibi Vatikan Müzesi ve Şapel de ücretsizdir.(14:00’a kadar)
 • Güvenlik oldukça sıkıdır. Ayakkabı tokasına kadar öten bu X-Ray cihazlarında beklemek istemiyorsanız, yanınızda X-Ray cihazının kabul etmeyeceği ürünler getirmemeye çalışın.
 • Büyük çantalarla veya valizlerle içeri girmek yasaktır.
 • Pazar günleri Vatikan Müzeleri kapalıdır. Sadece her ayın son pazar günü (Ücretsiz girişlerin olduğu zaman) hariç.
 • Vatikan ile Roma, farklı Ülke-Şehir olmalarına rağmen, pasaportunuza ihtiyacınız yoktur. Yani Roma’da yürürken sınırı geçtiğinizin bile farkına varamayacağınız bu yerde,Pasaport kontrolü de yoktur.
 • Roma’da bulunan birçok dini yapı ve kiliselerde olduğu gibi, Vatikan Müzelerinde veya dini yapılarında da elbise kuralı bulunmaktadır. Yani bayanlar etek giyiyorsa, 8-10£ gibi ücrete satılan, ayaklarınızı ve omuzlarınızı kapatacak şalları almak zorundasınız. Yok ben 10£ vermem diyorsanız, omzunuzun kapalı olmasına ve mini etek yerine bacaklarınızı kapatacak elbiseler giymeye özen gösterin.
 • Bu dini yapı içerisinde maalesef fotoğraf çekmek yasaktır. (Gizlice Çekmeyi deneyebilirsiniz.)
 • Klima’nın olmadığı bu şapelde kalabalık olduğu zamanlar aşırı bunalabilirsiniz. Bu yüzden yanınızda bol bol su götürmeyi unutmayın.

Web sitesi : www.museivaticani.va

Konum için tıklayın.

Özetle : Bu dini yapı, Roma’da, yani Vatikan’da görebileceğiniz en önemli yapılardan biridir. Michelangelo’nun Freskleri, şapel ziyareti için ödediğiniz her kuruşa ve giriş için beklediğiniz her dakikaya değecektir. Eğer bütçeli bir Roma gezisi planlamıyorsanız, size tavsiyem; şapeli turlar ile ziyaret etmeye çalışın. Turlar ile ziyaret ettiğiniz zaman, hem uzun kuyruklarda beklemek zorunda kalmazsınız. Ayrıca şapel içi turlar ile geldiğinizde ve sabahın erken saatlerinde girdiğinizde, çok kalabalık olmamaktadır. Sistine Şapelini ziyaret ettikten sonra San Pietro Bazilikası‘na da uğramayı unutmayın.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...