Sofya Gezilecek Yerler | Görülecek En İyi 17 Yer

Bulgaristan‘ın başkenti Sofya‘nın anlatılacak ve görülecek çok fazla tarihi yeri var. Sofya, karmaşık geçmişi hakkında birçok bilgi sunan tarihi ve turistik yerleri ile, eşsiz bir kültür deneyimi sunuyor.
Sofya gezilecek yerler listesi, sadece tarihi yapılardan ibaret değil. Bu şehirde, her yaştan turistin kendisine göre bulabileceği bir şeyler var.

Şehirde göreceğiniz binaların çoğu 19. yüzyıl sonlarında ülkenin Osmanlılardan bağımsızlığını geri kazandığı, Bulgar Dirilişi’nden sonra yapılmış.

Birbirinden güzel ve popüler gezip görülecek aşağıdaki 17 yer arasından zevkinize ve şehirdeki sürenize göre güzel bir liste çıkarabilirsiniz.

Sofya’da Nerede Konaklayacağınıza Karar Verdiniz mi ? 

–Şehirdeki en merkezi ve gece hayatı için en ideal bölge, Şehir Merkezi Bölgesi‘dir.

–Sofya’da en ucuza konaklayabileceğiniz bölge ise, Lozenets Bölgesi‘dir.

–Sofya’da ailece nerede kalınır ? sorusuna en güzel cevap Oborishte Bölgesi‘dir.

–Sırtçantalılar ile iç içe olabileceğiniz ”Backpacker” bölgesi olarak bilinen yer ise, Jenski Pazar Bölgesi‘dir.

Yukarıdaki 4 bölge arasından zevkinize ve bütçenize uygun olan konaklama biriminlerini bulmak mümkün. Sofya’da nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atarak bölgeler hakkında çok daha detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Sofya Gezilecek Yerler Listesi

Sofya’da gezip görülecek yerlerin büyük bir bölümü, şehir merkezi etrafında toplanmaktadır. Yani, şehir merkezine yakın bir bölgede konaklayarak, şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne de yürüme mesafesinde olursunuz.

Aşağıdaki gezilecek yerler listesini 2 günde çok rahatlıkla bitirebilirsiniz. Zaten Sofya’da en ideal konaklama süresi de 2 gündür. Eğer, listeyi bitirdikten sonra biraz daha zamanınız kalırsa, bu süreyi şehirde geçirmek yerine, Sofya çevresinde gezilecek yerler için kullanın. Birbirinden güzel şehir ve turistik noktaları Sofya yakınlarında da bulabilirsiniz.

Şehirde gezip görülecek ve yapılacak en güzel şeyler ise ;

1.Vitosha Bulvarı’nı Görün

Vitosha Bulvarı Sofya
Vitosha Bulvarı

Sofya’nın en güzel yerleri arasında dikkat çeken Vitosha Bulvarı, birçok lüks butiklerin, moda evlerinin ve birbirinden güzel restoranların kümelendiği şehirdeki en görkemli caddedir.

Buradaki lükse ayak uyduramazsanız, yıllarca kar yağan ve sokağın yüksek binaları ile çevrelenmiş Vitos Dağı’nın eşsiz manzarasını seyredebilir, güzel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

Birkaç saat geçirmek için en ideal yerlerden biri olan bu caddede, sokağa taşmış oturma alanlarına sahip birbirinden havalı kafeleri de bulabiliyorsunuz. Bir şeyler yemek biraz pahalı olsa da, birkaç içecek için tercih edebilirsiniz.

Zarif bir nouveau tarzında dekore edilmiş bu bulvara mutlaka bir göz atın deriz.

2.Sofya Aleksandr Nevski Katedrali’nin Güzel Mimarisini İnceleyin

Sofya Aleksandr Nevski Katedrali
Aleksandr Nevski Katedrali

Sofya’da görülecek yerler arasında oldukça popüler bir konuma sahip Aleksandr Nevski Katedrali, şehrin en sembolik yapılarından biri olarak bilinmekte.

Balkanlardaki en büyük ikinci katedral olarak bilinen Nevski, 10 bin kişilik kapasitesine sahip, ciddi anlamda büyük bir yapı.

Tarihi 1880 yılına kadar gidiyor, yani Osmanlıların devrilmesinden ve Bulgaristan devletinin yeniden kurulmasından sonraki döneme kadar.

Katedral, başlangıçta kurtuluş sırasında hayatını kaybeden Rus askerlerine ithaf edilmiş.

Katedralin dışı kadar içi de oldukça dikkat çekici. Özellikle, ana kubbenin tavanında Rab Tanrı Sabbath’ın duvar resmini görebilirsiniz. Katedralin içerisindeki en etkileyici eserlerden biri, bu yüzden mutlaka içeri girin.

3.Aziz George Rotunda Kilisesi’ne Göz Atın

Aziz George Rotunda Kilisesi Sofya'nın En Güzel Dini Yapılarından
Aziz George Rotunda Kilisesi

Sofya’nın en ilgi çeken kiliselerinden biri olan Aziz George, kırmızı renkte bir tuğla rotundadır.

Antik Serdica’nın kalbinde ve modern Sofya’daki en eski bina olan bu kırmızı tuğla kilisesinin tarihi 300’lü yıllara kadar gidiyor.

Bu kilisenin en büyük özelliği de bu aslında, 300’lü yıllardan beri bozulmadan günümüze kadar gelebilmiş olması.

1600’lü yıllarda Osmanlı Devleti tarafından camiye çevrildiği zaman boyanmış ayrıntılı ortaçağ fresklerini görmek isterseniz, içeriye mutlaka göz atın. Bunlar 1990 yılında yeniden restore edilerek günümüze ulaşmış.

Kilisenin dışında, Roma sokağının kaldırım taşlarını ve Antik Serdica’nın kalıntılarını görebilirsiniz.

4.Borisova Gradina Parkı da Sofya’nın Gezilecek Yerleri Arasında

Borisova Gradina Parkı
Borisova Gradina Parkı

Sofya’nın parlak ışıkları, yüksek binaları ve hareketli sokakları zaman zaman insanı bunaltabiliyor. Bunaldığınızda veya biraz temiz hava almak, huzur bulmak istediğinizde Borisova Parkı’na gidebilirsiniz.

Şehrin en sessiz ve sakin yerlerinden biri olan Borisova Gradina Parkı, 1884 yılında inşa edilmiş.

Bulgaristan’ın Boris III ismini taşıyan bu park, üç bölüme ayrılıyor ;

Her bir bölüm farklı ve başarılı bir bahçıvan tarafından tasarlanmış. Joseph Frei, Georgi Duhtev ve Daniel Neff gibi isimler bunlardan bazıları.

Çok sayıda huzurlu yeşil alan ve ağaç fidanlığının yanında, ünlü çekici nilüfer gölüne de ev sahipliği yapan bu park, Bulgaristan’ın doğal güzelliğini yaşamak için büyüleyici bir yer diyebiliriz.

Ayrıca tarihe ve mimariye merakınız varsa, 1959’da ilk Bulgar Ulusal Televizyon yayınlarının merkezi olarak hizmet veren, 14 katlı bir bina olan, Borisova Gradina TV Kulesi’ni de seveceksiniz.

5.Aziz Sofya – Ayasofya Kilisesi

Aziz Sofya - Ayasofya Kilisesi
Aziz Sofya – Ayasofya Kilisesi

İkinci Bulgar İmpatorluğu Döneminde, 1300’lü yıllarda Sofya şehrine adını veren bu kiliseymiş.

Kırmızı renkteki bu tuğladan yapılmış dini yapının tarihi, Bizans dönemine kadar uzanıyor.

500’lü yıllarda antik Serdica nekropolü kentinin ve bir asırdan daha eski bir kilisenin üzerinde kurulmuş olduğu biliniyor.

Günümüzde bu kiliseyi ziyaret ettiğinizde, antik kilisenin kalıntılarını da görebiliyorsunuz. Ayrıca, 1500 yıllık mezarları da burada görebiliyorsunuz.

6.Boyana Kilisesi’ni de Görün

Boyana Kilisesi Sofya
Boyana Kilisesi

Biliyoruz, listede çok fazla dini yapı var. Fakat, bu dini yapılar öyle sadece listede olması için değil, gerçekten de Sofya’da görülmesi gereken yerler arasında olduğundan dolayı, listededir.

Boyana Kilisesi de bunlardan bir tanesi.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde olan Boyana Kilisesi, Vitosha Dağı’nın alt yamaçlarında bulunmakta.

Bu kilisenin yapımı 1000-1800 tarihleri arasında üç aşamada gerçekleşmiş, ancak en önemli eklemeler ve düzenlemeler 1200’lü yıllarda İkinci Bulgar İmparatorluğu döneminde yapılmış.

Kilise içerisindeki resimler, bilinmeyen bir sanatçının, eşlerinin yanında iki Bulgar hükümdarı olan Çar Konstantin Assen ve Çar Koloyan’ın çağdaş portrelerini içermekte.

7.Vitosha Dağı’na Çıkın

Vitosha Dağı Sofya Gezilecek Yerler
Vitosha Dağı

Vitosha Dağı sadece Sofya’nın simgesi değil, aynı zamanda kayak ve yürüyüş için en yakın bölgedir.

Vitosha ayrıca, büyük kuş çeşitliliği ile ünlü olan Balkanlar’daki en eski milli parka da ev sahipliği yapıyor.

200 metreye kadar yükselen bu dağ, yılın tüm zamanları için görülecek en güzel noktalardandır.

Bir yaz ayında tur ile çıktığımız bu dağa, kış aylarında kayak yapmak için de çıkabiliyorsunuz. Tur olmadan çok zor dendiği için biz turlara katılmıştık. Fakat, tur olmadan da belirli saatlerde hareket eden otobüsler ile de dağa çıkabiliyorsunuz. Yok bende para var, tura katılayım hiç uğraşmayayım derseniz de, dağın en iyi yerlerini turlar ile görebildiğinizi de bilin.

8.Ulusal Tarih Müzesi’ndeki Sanat Eserlerine Göz Atın

Ulusal Tarih Müzesi
Ulusal Tarih Müzesi

Sofya müzeleri arasında en popüler olan Ulusal Tarih Müzesi’nin bulunduğu bina bile, tarihi bir eserdir.

Eski diktatör Todor Zhivkov’un evinde bulunan bu müzede, 65 binden fazla eser olduğu söyleniyor.

20. yüzyıl uzay araştırma ekipmanlarından, 1. yüzyılda Romalılar tarafından fethedilene kadar, Bulgaristan’da sallanan Odrysyalılara ait hazineleri bile görebiliyorsunuz.

9.Ivan Vazov Ulusal Tiyatrosu’na Dışarıdan Göz Atın

Sofya Ivan Vazov Ulusal Tiyatrosu
Ivan Vazov Ulusal Tiyatrosu

Abartılı mimari yapılarıyla ünlü Viyana mimarlarından, Helmer & Fellner ikilisinin 1909 yılında inşa etmiş olduğu bu tiyatroyu da Sofya gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Yükselen portikosuna sahip bina, banknotlar üzerinde de bulunuyor.

En çok dramalarıyla ünlü olan bu tiyatronun içerisine göz atmasanız bile, dışarıdan mutlaka göz atın. Görülmesi gereken güzel bir mimari eser.

10.Merkez Mineral Banyoları – Sofya’da Gezilecek Yerler

Sofya Merkez Mineral Banyoları
Merkez Mineral Banyoları

Ortaçağ zamanından beri ziyaretçileri olduğu söylenen bu mineral banyolara gitmek, Sofya’da yapılacak en güzel şeylerden biri.

Osmanlı, kendi hamamlarını bu alanda geliştirmişler. Bulgar Canlanmasından sonra, buraya yeni bir banyo kompleksi inşa edilmiş.

Tarihi 1913 yılına kadar merkez hamamları 80’li yılların ortalarına kadar kullanılmış.

Etkileyici bir girişin arkasında büyük bir kubbe neo-bizans tarzında inşa edilmiş. Burası, en çok fotoğraflanan yerlerden biri.

Bahçeler halka açık ve merkezdeki çeşme sıcak doğal maden suyu ile besleniyor.


Booking.com

11.The Synagogue – Sinagog

The Synagogue - Sinagog
The Synagogue – Sinagog

Sofya, Balkan bölgesindeki en büyük sinagoga ve Avrupa‘nın en büyük üçüncü sinagoguna sahip.

1909 tarihinde Sofya’nın büyük Sefarad Yahudi nüfusu için inşa edilmiş olan bu Sinagoga 1000 kişiden fazla insanın aynı anda sığabileceği söyleniyor.

Bulgaristan’ın Yahudi topluluklarının tarihi hakkında birçok bilgiyi içerideki sergilerde görebilirsiniz.

12.Banyabaşı Camii’ni de Görün

Banyabaşı Camii - Sofya Gezilecek Yerler
Banyabaşı Camii

Sofya’daki tek camii olan Banya Bashi, namaz vakitlerinin dışına ziyaret açık. Camii, Mimar Sinan tarafından 1576 yılında inşa edilmiş.

Caminin ismi ise, Sofya’nın 1500’lü yıllarda, bölge genelinde birçok ziyaretçi çeken mineral banyolardan gelmekteymiş.

Tek camii olmasından ve Mimar Sinan’ın bir eseri olduğundan dolayı, Sofya’da gezilmesi gereken yerler arasında diyebiliriz.

13.Vrana Parkı’nı Ziyaret Edin

Vrana Parkı
Vrana Parkı – bulgariawithlocal.com

Birbirinden güzel evleri, sarayı ve bahçeleri olan Vrana Parkı da, Sofya’nın görülecek yerleri arasında. Burayı turlar gezebiliyorsunuz. Fakat binaların hiçbirine girilmesine izin verilmiyor.

Ancak bahçe ve saray çevresi, görülmeye değer güzel yerlerden.

14.Rus Kilisesi’de Sofya Gezilecek Yerler Listesinde Bir Göz Atın

Rus Kilisesi
Rus Kilisesi

Sofya’nın en renkli kiliselerinden biri olan Rus Kilisesi, dileklerin gerçekleşmesini sağlayan sihirli gücü ile ünlüdür.

Şehir merkezinde, Georgi Rakovski caddesi ve Çar Osvoboditel Bulvarı’nın bulunduğu yerde bulunmaktadır.

Bulgaristan ile Rusya arasındaki yakın tarihsel bağları hatırlatan kilisenin bulunduğu yerde, Osmanlı döneminde bir camii bulunuyormuş.

Bulgaristan’ı Osmanlı kontrolünden kurtaran Rus kralı adını alan sokağa, bir zamanlar da “İstanbul” deniliyormuş. Hem Osmanlı tarihini anımsatması, hem de turistlerin en favori kiliselerinden biri olması dolayısıyla görülmeye değer.

15.Central Sofia Market Hall – Pazar Alanı

Central Sofia Market Hall
Central Sofia Market Hall

Tsentralni Hali olarak da bilinen Central Market Hall, yani pazar alanı, şehir merkezinde kolay ulaşabileceğiniz bir yerde bulunuyor.

Sofya’daki en güzel alışveriş yerlerinden biri olan bu pazar 1911 yılında yeniden açılmış.

Binanın tarzı Neo Rönesans’tır. Fakat Neo-Barok veya Neo Bizans tarzlarını da bina üzerinde görülebiliyor.

Cephede yer alan ilginç özellikler arasında, ana girişin üstündeki Sofya arması ve yapı üzerinde üç kadran bulunan ünlü küçük saat kulesi yer alıyor.

Bina başlangıçta 4 girişle inşa edilmiş, günümüzde sadece 3 tanesi kullanılıyor.

Zemin katta, ekmek ve hamur işleri, zeytin, fındık ve tatlılar ve gül yağı ürünleri, hediyelik eşya, vb. gibi gıda ürünleri satan tezgahlar bulabilirsiniz.

Üst katta ise, giysi, aksesuar ve mücevher satan birçok dükkan bulunuyor. Zemin katın altında ise, bir Bulgar fast-food restoranı, ofisleri ve bazı antik kalıntıları bulunmakta.

16.Ulusal Kültür Sarayı’na da Uğrayın

Ulusal Kültür Sarayı Sofya
Ulusal Kültür Sarayı

Bulgarca ”NDK” olarak kısaltılmış olan Ulusal Kültür Sarayı, turistler arasında çok popüler olmasa da, Sofya’da yeteri kadar zamanınız varsa 5 dakikalığına uğrayabileceğiniz yerlerdendir.

Burası, Güneydoğu Avrupa’daki en büyük çok işlevli kongre, konferans ve sergi merkezi olarak hizmet veriyor.

Bulgar Devletinin 1300. yılını kutlamak amacıyla 1981 yılında yapılmış.

Binanın ana işlevi konser salonudur. Ayrıca bina, birçok sergiye ve fuarlara da ev sahipliği yapmasıyla tanınıyor. Binanın önünde bir mağaza ve kafe de var, ilginizi çekerse.

17.Ulusal Sanat Galerisi de Kaçmaz

Ulusal Sanat Galerisi Sofya da Gezilecek Yerler
Ulusal Sanat Galerisi

50 binden fazla sanat eserine ev sahipliği yapmasıyla tanınan Ulusal Sanat Galerisi, Battenberg Meydanı’nda bulunuyor.

Galeri 1934 yılında kurulmuş ve monarşinin kaldırılmasından sonra 1946 yılında saraya taşınmıştır.

Kraliyet sarayı, chateauesque çağrışımlarına sahip, tipik bir İkinci İmparatorluk mimarisi örneğidir.

Birbirinden güzel sanat eserlerine ev sahipliği yapan bu galeri, Sofya’nın turistik yerleri arasında diyebiliriz.

Göz At : Üsküp gezilecek yerler

Sofya’da Nerede Kalınır ? – Sofya Şehir Merkezi Otelleri

Sofya Gezilecek Yerler
Sofya

Sofya’da konaklama için ilk olarak bölge seçmenizde yarar var. Bölge seçimi yaptıktan sonra, aradığınız zevkte ve bütçede bir oteli bulmak çok daha kolay olacaktır. Bu şehirde konaklama için en iyi, en merkezi ve en çok tercih edilen 4 bölge bulunuyor. Bunlar ;

  • Şehir Merkezi Bölgesi ; Sofya’nın tarihi yerleri arasında popüler olan birçok nokta, burada bulunmakta. Ayrıca, şehir merkezi bölgesinden hemen hemen her yere çok rahat ve hızlı bir şekilde gidebiliyorsunuz. Diğer bölgelere nazaran biraz daha pahalı olsa da, çok büyük fiyat farklılıkları olmadığından dolayı, tercih edilebilecek bölgelerden biri. Bu bölgede otel tavsiyesi için de Rila Hotel Sofia adlı 3 yıldızlı otele göz atabilirsiniz.
  • Lozenets Bölgesi ; Sofya’da ucuz otelleri bulabileceğiniz en ideal bölge olan Lozenets Bölgesi, turistlerin favorilerindendir. Birbirinden güzel tarihi ve turistik noktalar bu bölgede bulunmakta ve bölgeden şehir merkezine, şehirdeki turistik noktalara çok kolay bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Bu bölgede otel tavsiyesi olarak da, 5 yıldızlı bir otel olan Hotel Marinela Sofia adlı tesise göz atabilirsiniz.
  • Oborishte Bölgesi ; Sofya’da ailece konaklayabileceğiniz en güzel bölgedir. Bölge, çocuk dostu olduğu gibi şehrin kalabalığından ve curcunasından uzak, ama kolay bir şekilde de şehir merkezine ulaşım ağı sunmaktadır. Birbirinden güzel daireleri de bulabileceğiniz bu bölgede otel tavsiyesi olarak, 3 yıldızlı Hotel Lion Sofia adlı oteli önerebiliriz.

Sofya Kaç Günde Gezilir ?

Sofya Şehir Görünümü - Sofya Gezilecek Yerler
Sofya

Sofya’nın gezilip görülecek yerleri 2 günde çok rahat bir şekilde halledilebiliyor. Fakat 1 günde bu şehri tam anlamıyla gezemeyebilirsiniz. Ayrıca 3 günde bu şehir için fazladır. Yani 2 günlük bir Sofya gezisi yeterli olacaktır. Eğer, daha fazla zamanınız kalırsa da, Sofya çevresi gezilecek yerler için bir plan yapabilirsiniz.

Sofya Şehir Turları

Sofya Tramvay
Sofya da Ulaşım

Sofya için herhangi bir tur paketi almanızı önermesek de, şehir içerisinde bulunan ücretsiz turlara katılabilirsiniz.

Şehirde ”Free Walking Tour” adında ücretsiz yürüyüş turları bulunmaktadır. Tabi %100 ücretsiz değil. Yani, rehbere nezaketen birkaç euro bahşiş vermeniz gerekiyor. Bir zorunluluk değil ama rehberin sizin hakkınızda kötü düşünlecelere kapılmasını istemiyorsanız, 1-2£’ya kıyın.

Bu turlar genelde 3-4 saat sürmekte ve rehber güzel bir Sofya gezilecek yerler haritası üzerinden, önemli noktaları çok iyi bir şekilde sıralıyor. Tabi, birkaç kişi birden ısrar edip, listede olmayan yerlere de gidebiliyorsunuz. Tabi biraz daha fazla bahşiş vermeniz gerekebilir.

Göz At : Saraybosna gezilecek yerler

Bu turların dışında yine ücretsiz olan Pub Crawl turları var. Yani Sofya gece hayatı için hiçbir planınız yoksa bile 40 yaş altıysanız (Üstüyseniz de çok sıkıntı değil) bu turlara katılabilirsiniz. Bar bar gezip içiyorsunuz fakat amaç şehirdeki diğer turistler ile kaynaşmak. Tabi turun sonu Sofya’nın en güzel gece kulüplerinden birinde bitiyor. 1-2 bar gezip ayrılabilir veya gece kulüplerine kadar gidebilir, Sofya’nın gece hayatını deneyimleyebilirsiniz.

Sofya gezilecek noktalar bu listeden ibaret değil. Birkaç yeri daha listeye eklemek pekala mümkün. Fakat, şehirdeki en önemli ve en turistik bu yerleri 2 günde aradan çıkarabilirseniz, güzel bir Sofya gezisi yapabileceğinizi söyleyebiliriz.

Göz At : Mostar gezilecek yerler


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor‘a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner‘a göz atabilirsiniz.

İSTANBUL

İstanbul’daki tarihi ve turistik cazibe merkezleri için detaylı bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...