Sofya Gezi Rehberi

Bulgaristan‘ın başkenti ve en büyük şehir olan Sofya, konaklama bakımından oldukça uygun. Bu şehirde çok uygun fiyatlara gayet şık ve modern bir 4 yıldızlı otelde konaklamak pekala mümkün. Tabi, bu durum bölgelere ve sezona göre de biraz değişiklik gösterebiliyor. Bunun yanında, şehirde çok fazla konaklama birimi olduğundan dolayı, Sofya’da nerede kalınır ? sorunuza direkt olarak tesis aramak yerine, ilk olarak hangi bölgede konaklayacağınıza karar verin derim. Bölge seçimi yaptıktan sonra, aradığınız zevkte ve bütçede konaklama birimini çok daha rahat bulabilirsiniz.

Sofya’da konaklama için en ideal bölgeler ; Şehir merkezi, Oboristhte bölgesi ve Lozenets bölgesi olarak sıralayabiliriz. Eğer 1 günlüğüne Sofya’yı ziyaret ediyorsanız, şehir merkezindeki konaklama birimlerini, fakat 2 veya 3 gün gibi biraz daha uzun bir konaklama için şehir merkezinin biraz dışında bu iki bölgeye de mutlaka göz atın derim.

Sofya’da Nerede Kalınır ? Bölgeler

Acelem Var Diyorsanız ; 

Centrum – Şehir Merkezi Bölgesi ; Metro, tramvay ve otobüslerle iyi bağlantılara sahip. Sofya gezilecek yerler bakımından popüler olan yerlerin birçoğuna yürüme mesafesinde. Şehrin kalbinin attığı yer. Diğer bölgeler ile fiyat bakımından çok büyük farklar yok. Sofya’da konaklayabileceğiniz en iyi, en merkezi ve en popüler bölgedir. Bu bölgede bulunan konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bu bölgede otel tavsiyesi olarak da ;

Şehir Merkezi Bölgesi – Bölge Puanı 95/100 – En Merkezi Sofya’da Nerede Kalınır ?

Sofya'da Nerede Kalınır ?
Sofya’da Konaklama

Şehirdeki en turistik bölgelerden biri olan merkez bölgesi, birçok turistin ilk olarak göz attığı yerlerden. Metro, tramvay ve otobüslerin en iyi bağlantısı olan bu bölgeden şehirde dilediğiniz herhangi bir yere çok rahat bir şekilde ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

Bu bölgede konaklayacak olursanız, şehirdeki en önemli turistik yerler, barlar ve restoranlar burnunuzun dibinde olacaktır. Bu bölgede konaklayarak şehirdeki görülmesi gereken yerlerin büyük bir bölümünü yürüyerek aradan çıkarabilirsiniz. Bunun yanında, şehirde otellerin büyük çoğunluğu da bu bölgede bulunmakta. Yani otel konusunda seçici biriyseniz, bu bölgede çok fazla seçenek bulunmaktadır.

Bu bölge, geceleri biraz gürültülü olabiliyor. Bu yüzden, sessiz sakin bir gece geçirmek istiyorsanız, merkezde bulunan sakin bölgeleri tercih etmekte de yarar var.

Burada Kalın, EĞER ; 

 • Şehrin tam kalbinde olayım diyorsanız
 • Şehirdeki turistik yerler yanı başımda olsun diyorsanız
 • Şehirdeki en iyi restoranlara ve kafelere yakın olayım diyorsanız
 • İstediğimde gece hayatı için de bir şeyler yapayım diyorsanız

Burada Kalmayın, EĞER ;

 • Süper bütçeli konaklama birimleri arıyorsanız

Şehir merkezinde bulunan tüm konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Bu bölgede otel tavsiyesi olarak da ; 

 • Design Hotel 36 3 Yıldız ; Banyabaşı Camii’ne ve Bakanlar Kurulu Binası’na ortalama 10 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu merkezi otel, şehirdeki bütçeli otel arayanların göz atabileceği tesislerden. 3 yıldızlı bir otel olmasına rağmen gayet şık ve modern olan bu otel, daha çok çiftler tarafından tercih edilen otellerden biri. Ayrıca otelin 9.2 gibi yüksek bir konuk değerlendirme puanı bulunuyor. Booking.com aracılığıyla oteli incele & fiyatlara göz at.
 • Rosslyn Thracia Hotel Sofia 4 Yıldız ; Sveta Nedelya Katedrali, Arkeoloji Müzesi ve Ulusal Sanat Galerisi’ne bu otelden yürüyerek 10 dakika içerisinde rahatlıkla gidebiliyorsunuz. Yani, şehirdeki en merkezi konuma sahip otellerden biri. Bu otelin en güzel yanı da erken rezervasyon fırsat indirimlerinin olması. Yani bu otelde 1-2 ay öncesinden rezervasyon yapacak olursanız otel ücretlerinin %20’ye kadar düştüğünü görebilirsiniz. Otelin 9.0 gibi de yüksek bir konuk değerlendirme puanı bulunuyor. Booking.com aracılığıyla oteli incele & fiyatlara göz at.
 • BW Premier Collection City Hotel 4 Yıldız ; Alexander Nevsky Katedrali ve Sofya Parlamentosu’na 3 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu otel, biraz daha lüks otel arayanların tercih edebileceği tesislerden. Bunun yanında bu otelden şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne yürüyerek 10 dakika içerisinde gidebiliyorsunuz. Otelin 8.8 gibi de güzel bir konuk değerlendirme puanı bulunuyor. Booking.com aracılığıyla oteli incele & fiyatlara göz at

Oboristhte Bölgesi – Bölge Puanı 90/100 – Ailece Sofya’da Nerede Kalınır ? 

Sofya'da Nerede Kalınır ?
Oboristhte

Sofya’da nerede kalınır ? sorusuna merkeze yakın ama biraz daha sakin bir bölge arıyorsanız, aradığınızı Oboristhte adlı bu bölgede rahatlıkla bulabilirsiniz. Şehir merkezine süper yakın bir konumda bulunan bu bölgeden de, şehirdeki turistik yerlerin büyük bir bölümünü yürüyerek keşfedebilirsiniz. Merkezden sonra en ideal bölge olan Oboristhte bölgesinde, birbirinden güzel ve şık restoranları, her bütçeye uygun konaklama birimini rahatlıkla bulabilirsiniz.

Biraz daha sessiz bir bölge arayanların tercih edebileceği bu bölgedeki otellerin hemen hemen hepsinden şehrin tam merkezine yürüyerek ortalama 10-15 dakikada ulaşabilirsiniz. Çocuklarınız ile seyahat ediyorsanız, aile dostu bu bölgeye mutlaka göz atın deriz.

Burada Kalın, EĞER ; 

 • Şehir merkezine yürüme mesafesinde olmak istiyorsanız
 • Şehir merkezindeki curcunadan ve turist kalabalığından kaçabileceğiniz bir bölge arıyorsanız (Bu bölgede kalabalık ve turistik fakat şehrin merkezi kadar değil)
 • Gezilecek yerler bakımından popüler olan yerlere yürüme mesafesinde olayım diyorsanız
 • Ailece Sofya’yı ziyaret ediyorsanız

Burada Kalmayın, EĞER ;

 • Sofya gece hayatı için planlarınız var ve otelim gece kulüplerine ve barlara yakın olsun diyorsanız

Bu bölgede bulunan tüm konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Bu bölgede otel tavsiyesi olarak da ;

 • Hotel COOP, Sofia 4 Yıldız ; Geniş aile odaları ile ünlü olan bu otel, şehirdeki en çok tercih edilen tesislerden biri. Parlamento Binası’na 5 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu otelden, şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne çok kısa sürede ulaşabilirsiniz. Sofya’da popüler yerlerden olan Aleksandr Nevski Katedrali ve Banyabaşı Camii otele sadece 7 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Ayrıca otel, 8.8 gibi yüksek bir konuk değerlendirme puanına sahip. Booking.com aracılığıyla oteli incele & fiyatlara göz at
 • Light Hotel 3 Yıldız ; Sofya’da nerede kalınır ? sorusuna bütçeli bir cevap olan bu otel, 4-6 kişilik aile odalarıyla şehirdeki en uygun fiyatlı tesislerden biri. Konum olarak şehir merkezine ve şehirdeki turistik noktalara kısa bir mesafede yer alan bu tesisin 8.4 gibi güzel bir konuk değerlendirme puanı bulunuyor. Booking.com aracılığıyla oteli incele & fiyatlara göz at
 • Bon Bon Hotel 3 Yıldız ; Eğer 5 kişi veya daha fazla bir grup veya aile olarak seyahat ediyorsanız, 10 kişiliğe kadar geniş odaları olan bu otele göz atabilirsiniz. Aileler için şehirdeki en ideal otellerden biri olan bu tesis, Alexander Nevski Katedrali’ne ve Bulgaristan Hükümet Binası’na yürüyerek 10 dakika uzaklıkta bulunmaktadır. Bunun yanında, şehir merkezine ve şehirdeki diğer bazı turistik noktalara da bu otelden yürüyerek rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Booking.com aracılığıyla oteli incele & fiyatlara göz at

Lozenets Bölgesi – Bölge Puanı 85/100 – En Ucuza Sofya’da Nerede Kalınır ? 

Sofya'da Konaklama Rehberi
Sofya’da Nerede Kalmalı ?

Sofya’da nerede kalmalı ? sorusuna şehir merkezinin dışında, güzel, sakin bir bölge arıyor ve lokal halk ile iç içe olmak istiyorsanız da, Lozenets bölgesi bunun için en ideal bölge olacaktır.

Şehirdeki en yaşanılabilecek bölge olarak bilinen Lozenets, daha çok 3 gün veya daha fazla Sofya seyahati için tercih edilebilecek bölgelerden. Yani 1-2 günlüğüne Sofya’yı ziyaret ediyorsanız, bu bölgede konaklamanın pek mantığı yok diyebilirim. Tabi bu şehir için bütçeniz çok sınırlı değilse.

Bu bölgede bulunan 4-5 yıldızlı oteller, diğer bölgelere göre çok daha uygun. Yani şehir merkezinde 3 yıldızlı bir otelde kalmak yerine bu bölgede 5 yıldızlı bir otelde kalabilirsiniz. Fakat bölgenin şehir merkezine biraz uzak olduğunu da unutmayın. Bu bölgeden merkeze yürüyerek gitmek biraz zor olsa da, metroyu kullanarak çok rahat bir şekilde turistik yerlere ve merkeze ulaşabiliyorsunuz. Tabi Sofya’da gece hayatı için bir planınız varsa, merkeze gidip gecenin geç saatlerinde buraya dönmek biraz sıkıntılı olabilmektedir.

Daha çok kalabalık arkadaş grupları ve çocukla seyahat edenlere tavsiye edebileceğim bu bölgede de, birçok restoran, kafe ve alışveriş bölgeleri bulabilirsiniz.

Bu bölgede bulunan tüm konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Bu bölgede otel tavsiyesi olarak da ;

 • Hotel Marinela Sofia 5 Yıldız ; Şehirdeki en uygun fiyatlı 5 yıldızlı otellerden biri olan bu tesis, şehirdeki turistik noktalara ortalama 2-3 km uzaklıkta bulunuyor. Yani bir metro ile 5-10 dakikada dilediğiniz yere çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Aile odaları da olan bu 5 yıldızlı otel, şehirdeki en çok tercih edilen otellerden biri. Ayrıca otelin erken rezervasyon fırsat indirimleri de bulunuyor. Yani 1-2 ay öncesinden bu otelde rezervasyon yapacak olursanız, biraz daha uygun fiyatlara odaları aynı otelde bulabilirsiniz. Otelin 8.1 gibi de bir konuk değerlendirme puanı bulunuyor. Booking.com aracılığıyla oteli incele & fiyatlara göz at
 • Silver Hotel 4 Yıldız ; Daha çok iş seyahatleri için tercih edilen bu otelin aile odaları da bulunuyor. Yani her türden turisti bu otelde görmek mümkün. Bölgedeki en güzel konuma sahip 4 yıldızlı otellerden biri olması ve 8.3 gibi güzel bir konuk değerlendirme puanına sahip olması bu otelin en güzel yanı. Booking.com aracılığıyla oteli incele & fiyatlara göz at
 • Hemus Hotel Sofia 3 Yıldız ; Bir 3 yıldızlı otel olmasına rağmen 4-5 yıldızlı otelleri aratmayan modernliği ve şıklığıyla ünlü olan bu otel, bölgedeki en ünlü alışveriş bulvarı olan Vitoşa Bulvarı’nda sadece 10 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Booking.com aracılığıyla oteli incele & fiyatlara göz at

Jenski Pazar Bölgesi – Bölge Puanı 75/100 

Jenski Pazar Bölgesi Sofya
Jenski Pazar Bölgesi – mysofiaapartments.com

Bu alanın adı “kadın pazarı” anlamına gelir ve mahallenin nasıl kurulduğunu tahmin edebilirsiniz. Bölge, şehir merkezinin tam kuzeyinde ve pazarlar sayesinde eşsiz bir atmosfere sahip. Kadın pazarı, kadın eşyalarını sattığı için değil, aslında tamamen kadınlar tarafından çalıştırıldığı için bu ismi almış.

Daha çok bütçeli otelleri ve sevimli sokaklarıyla ünlü. Konaklama için de güzel bir deneyim olabilir. Özellikle Sofya’nın yerel hayatını merak edenler için.

Jenski Pazar Bölgesi’nde bulunan konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bu bölgede konaklama tavsiyesi olarak da ; 

 • Scotty’s Boutique Hotel 3 Yıldız ; Şehirdeki en bütçeli otellerden biri olan bu tesis, konum olarak bölgedeki en iyi yerde bulunan otellerden. Bölgenin en çok tercih edilen otellerinden biri olarak bilinen bu tesis şehir merkezine ve şehirdeki turistik noktalara kolaylıkla gidebileceğiniz toplu taşıma araçlarının duraklarına yakın bir konumda bulunuyor. Otelin aile odaları da bulunuyor. Fakat aile için çok da popüler olduğunu söyleyemeyiz. Booking.com aracılığıyla oteli incele & fiyatlara göz at
 • Sveta Sofia Hotel 4 Yıldız ; Bölgenin en şık ve en lüks otellerinden biri olan bu tesis de, şehirdeki en bütçeli otellerden biri. Yani şehir merkezindeki diğer 4 yıldızlı otellere bakarak otelin fiyatı gayet uygun. Bunun yanında bu otelde de erken rezervasyon fırsat indirimleri bulunuyor. Bu otel şehir merkezine yürüyerek ortalama 10 dakika uzaklıkta bulunuyor. Yani bu bölgedeki şehir merkezine en yakın olan tesislerden biri. Booking.com aracılığıyla oteli incele & fiyatlara göz at

Sofya’da Konaklama İçin Tavsiyeler

Sofya'da nerede kalmalı ?
Sofya’da hangi bölgede kalınır ?
 • Sofya, genel olarak ucuz diyebileceğimiz şehirlerden biri. Bu yüzden daha önce hiç 4-5 yıldızlı otellerde konaklamamış olsanız bile bu şehirdeki 4-5 yıldızlı otellere göz atabilirsiniz.
 • Sofya’da konaklama için çok uzak bölgelere gitmenize gerek yok. Düşük bütçeli otelleri şehir merkezine yürüme mesafesinde bulabiliyorsunuz.
 • Şehrin merkezi gece hayatı için ün yapmış olsa da, şehir merkezinde bulunan bazı yerler, gece hayatına uzak olduğu gibi biraz daha sakin bir bölgedir. Bu yüzden, gece hayatı var diye, bölgeyi es geçmeyin. Çünkü bu şehirde konaklayabileceğiniz en iyi bölge, burasıdır.
 • Sofya’daki turistik noktaları yürüyerek çok rahat keşfedebiliyorsunuz. Bunun için şehir merkezine 10-15 dakika yürüme mesafesinde olan tesisleri seçmeniz yeterli.

Sofya’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olarak bu 3 bölgenin dışına çıkmanızı pek tavsiye etmem. Çıkacaksanız da ciddi araştırmalar yapmanızı tavsiye ederim. Ayrıca, Hem göçmenlerin fazla olduğu yerlerde sıkıntılar yaşayabilirsiniz, hem de bu 3 bölge konum olarak turistik yerler için en ideal bölgelerdir. Bu yüzden başka bölgelerle aklınızı bulandırmanıza da gerek yok.


Booking.com

Sofya’da konaklama konusunda endişe etmenize gerek yok. Otel fiyatları oldukça uygun. Yani birçok Avrupa şehrine nazaran burada oteller ucuz. Ucuz olmasının yanında gayet şık ve modernde. Bu yüzden seçim yaparken 4-5 yıldızlı otellere de gönül rahatlığıyla göz atabilirsiniz.

Bunun yanında, şehir merkezinde konaklamaya karar verdiyseniz, Pirotska Caddesi ve Merkez Tren İstasyonu çevresinde de konaklamamaya çalışın. Bu iki yer, şehirde göçmenlerin en çok olduğu yerler ve yalnız seyahat edenler için biraz sıkıntılı olabiliyor. Zaten bu 2 yerde 3-5 otel bulunuyor. Onlara denk geleceğinizi de sanmam. Ancak süper ucuz bir yer bulacağım diye, bu bölgelerde yanlışlıkla konaklamamaya da dikkat edin.

Bunlar da İlginizi Çekebilir 

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...