Sri Lanka Hakkında Bilgiler

Sri Lanka

Sri Lanka Asya kıtasında yer alan bağımsızlığını Birleşik Krallık’tan 1948 yılında kazanmış bir Güney Asya Ülkesi. En kalabalık şehri ve başkenti Colombo’dur. 22 Milyona yakın nüfusu bulunan Ülke Asya kıtasında görülmesi gereken güzel ülkelerden biri diyebiliriz. Para birimi Sri Lanka Rupisidir ve LKR olarak kısaltılmaktadır.

Sri Lanka kuzeybatısında Hindistan ile ve güneybatısında ise Maldivler ile deniz sınırı bulunan bu Ülke Asya kıtasında bütçeli seyahat planlıyan gezginlerin uğrak yerlerinden biri. Genel anlamda ucuz diyebileceğimiz bu Ülkede keşfedilmesi gereken muhteşem yerler vardır.

1 Türk Lirası yaklaşık 50 Sri Lanka Rupisidir ve ortalama 150tl’ye rahatlıkla günlük tüm giderlerinizi karşılayabilirsiniz (Bütçeli otel,yemek vs). Aşırı bütçeli seyahat planlıyorsanız 30 tl gibi bir fiyata hostellerde paylaşımlı dorm odaları bulabilirsiniz.vAncak size tavsiyem Colombo ve Negombo’da hostellerde kalmanıza gerek yok.70-120 tl gibi fiyatlara bütçeli klimalı otelleri buralarda rahatlıkla bulabilirsiniz.

Sri Lanka

Sri Lanka Ulaşım Araçları

Sürücüsü ile birlikte araç kiralama : Özellikle Colombo’da sürücüsü ile birlikte araç kiralamak oldukça popüler. Kendi başınıza da kiralayabilirsiniz fakat bu pek tavsiye edilen bir şey değil. Araba kiralamanın çok pahalı olmadığı gibi şoför kiralamak çok ucuzdur ve dilediğiniz birçok yere kiraladığınız araba ile gitmek en mantıklı seçeneklerden biri. Sürücünün size birçok yardımı bulunacaktır. Nerelere kolaylıkla gidilir, nerelerin güvenli yerler olup olmadığı gibi birçok yardımı şoförünüzden öğrenebilirsiniz.

Benzin fiyatlarının da ucuz olduğunu hesaba katarsanız ideal yöntemlerden birisi. Sağlık sigortanız olmasa dahi, araç içinde mideniz bulansa bile araç yolcu sağlık sigortasında yararlanabilir çok kolay bir şekilde hastanelerde tedavi olabilirsiniz. Ayrıca birçok otel sürücünüz için ücretsiz 1 gece konaklama hizmeti vermektedir ki dışarı çıkmak istediğinizde şoförünüz 2 dakika içinde hazır olsun.

Tren : Sri Lanka’da bir şehirden diğerine tren ile gitmek muhteşem ucuzdur ve bu trenleri aynı şehir içinde iki önemli yer arası için de kullanabilirsiniz. Tren ile seyahat etmenin bazı güvenlik sorunlarını da beraberinde getirebileceğini unutmayın. Ancak diğer yandan tren ile seyahat ederken muhteşem okyanus manzaraları ve harika ormanlarının panaromik manzarasını seyredebilirsiniz.

Otobüs : Belediye otobüsleri ve özel halk otobüsleri olarak iki adet ulaşım araçları vardır. Belediye otobüsleri çok ucuzdur ancak otobüsler biraz eskidir ve tıklım tıklımdır. O yüzden otobüs kullanmak istiyorsanız özel halk otobüslerini tercih etmenizde yarar var. Ancak genel olarak otobüslerin kalabalık olabileceğini unutmayın.

Sri-Lanka

Tuk Tuk : Tayland Tuk Tuk araçlarına benzeyen 3 tekerlikli araçları bulunmaktadır. Adına three wheels diyorlar. Kısa yerlere taksi ile gitmek istiyorsanız en iyi seçenek bu 3 tekerlekli araçlardır. Ancak taksimetrenin açık olduğundan da emin olun. Yoksa 5 dakikalık yolculuk için akıl almaz fiyatlar isteyebiliyorlar.

Göz At : Bali’de nerede kalınır ? 

Micro Car Taksiler : Three wheels taksimetreleri ile aynı taksimetreye sahip bu modern araçlar klimalı ve daha konforludur. Ancak çok kısa mesafeler için üç tekerlekli olan taksileri kullanabilirsiniz. Çünkü bu araçların bir indi bindi gibi bir sistemi vardır. Yani 100 metre gitsede 50 Rupi 10 metre gitsede 50 rupi ancak 10 dakika ve fazlası yolculukla için en ideal bu modern taksilerdir.

Sri-Lanka

Sri Lanka şehirleri

  • Colombo
  • Kandy
  • Negombo
  • Mount Lavinia
  • Bentota

Görmenizi tavsiye edebileceğim şehirlerdir. Her ne kadar Colombo ve Negombo’dan başka şehir görme fırsatım olmasa da diğer şehirlerde oldukça popüler ve görülmeye değer yerlerdendir.

Sri Lanka Asyanın unutulmuş Ülkelerinden biridir. Ancak son yıllarda modernliğe doğru atılmış yeni bir adım sayesinde belki de önümüzdeki birkaç yıl içerisinde daha yoğun bir turist trafiğine sahip olacaktır.Yalnız seyahat ediyorsanız ciddi anlamda dikkatli olmanız gereken bir Ülkedir.

7 Senelik Profosyonel Yurt dışı otel ve hostel tecrübesinden sonra, part time olarak başladığım gezi bloguna, Full time devam. Özellikle Güneydoğu Asya'da geçirdiğim 5 seneden fazla süreyi, gezerek çalıştığım şehirleri ve çok daha fazlasını yazılarımda paylaşıyorum. -iyi bir Backpacker, -içerisinde çikolata olan her şeyi sever. -En iyi yaptığı şey ; ''Running a Hostel''

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here