St Petersburg Gezilecek Yerler

Dünyanın en etkileyici şehirlerinden biri olan St Petersburg, Moskova’dan sonra Rusya’nın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri. Birbirinden güzel tarihi ve modern yapıları ile ziyaretçilerini ağırlayan bu şehirde gezilecek yerler ve yapılacak birçok şey bulunuyor.
St Petersburg gezilecek yerler listesine başlangıç noktası olarak da Dökülen Kan Kilisesi veya şehir merkezindeki turistik noktaları tercih edebilirsiniz.

Petersburg’da gezilecek yerleri çok iyi bir şekilde görebilmek adına da bu şehirde nerede konaklayacağınız oldukça önemli. Bu şehirde nerede konaklayacağınız hakkında hiçbir fikriniz yoksa, St Petersburg’da nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atabilirsiniz. Şehirdeki en ideal ve en uygun konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

St Petersburg’da Konaklama

Bu şehirde konaklama için birçok otel ve daireleri bulabilirsiniz. Aşağıdaki tesisler, şehirdeki en iyi konuma ve en iyi fiyat/fayda oranına sahip.

Süper Bütçeli ; Soul Kitchen Hostel | Coffee Hostel | Hotel Ivan da Marya | Malevich hostel 

Orta Bütçeli ; Art Avenue | Belvedere Nevsky Business Hotel | Nevsky Grand Hotel | By Hermitage Hotel 

Lüks ; WYNWOOD Hotel | The Bridge Hotel | Angleterre Hotel | Belmond Grand Hotel Europe |

St Petersburg Gezilecek Yerler Listesi

Kiliselerden müzelere, saraylardan kalelere bu şehirde gezilecek birçok tarihi ve turistik yeri fazlasıyla bulabilirsiniz. Listedeki 15 yer, şehirdeki en bilindik ve en güzel tarihi ve turistik yerlerden oluşmaktadır.

1.Dökülen Kan Kilisesi – Church of the Savior on Spilled Blood

St Petersburg Gezilecek Yerler
Dökülen Kan Kilisesi, şehirdeki en turistik dini yapıdır diyebiliriz

Petersburg’da gezilecek en önemli ve en popüler yerlerden biri olan Dökülen Kan Kilisesi ve çevresi şehirdeki en güzel fotoğraf karelerini yakalayabileceğiniz yerlerden.

Moskova’daki efsanevi Aziz Basil Katedrali’nden farklı olarak bu kilise 100 yaşında. Çar, II. İskender’in 1881’de öldürüldüğü yeri işaret etmektedir.

Rusya’daki birçok kilise gibi Dökülen Kan Kilisesi’de bir müze görevi görüyor. Dış mimari yapısı iç yapısından çok daha popüler olsa da, içeriye de mutlaka göz atın. Renkli mozaiklere bayılacaksınız. Kilise, Voskresenia Khristova Kilisesi olarak da bilinmektedir.

Petersburg gezi

Dökülen Kan Kilisesi’nin bulunduğu bölge, şehirde konaklama için en çok tercih edilen yerlerden. Bu kiliseye yakın olan bir tesiste konaklayacak olursanız, hem merkeze hem de diğer turistik yerlere yakın bir konumda olursunuz. Voskresenia Khristova Kilisesi’ne yani Dökülen Kan Kilisesi’ne yürüme mesafesinde bulunan konaklama birimlerine booking.com aracılığıyla göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

2.Hermitage Museum – Ermitaj Müzesi

St Petersburg Gezilecek Yerler
Ermitaj Müzesi

St Petersburg’da gezilecek nefes kesen Hermitage Müzesi, kaçırılmaması gereken yerlerden.

Dünyanın en eski müzelerinden biri olduğu gibi, aynı zamanda en iyilerindendir. İmparatoriçe Catherine Kış Sarayı içerisinde bulunan bu müze 1500 odaya yayılmış oldukça büyük bir müze.

Leonardo da Vinci, Monet, Van Gogh, gibi dünyaca ünlü isimlere ait eserleri bu müzede görebileceğiniz gibi, aynı zamanda antik İskit Altın zamanın başlangıcından kalma sanat eserlerini görebilirsiniz.

Hermitage Müzesi
Hermitage Müzesi

Bu müze için 1 gününü ayıran çılgınlardan olmayın. Zaten müze için 48 saat bile ayırsanız, tüm eserleri göremezsiniz. Bu yüzden 2-3 saatlik bir süre bu müze için fazlasıyla yeterli olacaktır.

Hermitage Museum konum olarak şehirdeki en hareketli ve en popüler bölge olan Tsentralny Bölgesi’nde bulunuyor. Bu müze çevresindeki bölgede konaklama için şehirdeki en merkezi ve en çok tercih edilen bölgedir. Bu müzeye yürüme mesafesinde bulunan konaklama birimlerine booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

3.Peterhof Sarayı

St Petersburg Gezilecek Yerler
Peterhof Sarayı

Petersburg’da gezilecek yerler arasında bir hayli ünlü olan Peterhof Sarayı, daha çok dış mimari yapısı ve çevresindeki güzel yeşillik alan ile dikkat çekiyor olsa da, sarayın iç mekanı da en az dışı kadar ünlü.

Paris’teki Versailles Sarayı’nı gölgede bırakmak için Çar Peter tarafından inşa edilmiş bu saray, çok büyük olamasa da, su bahçeleri ve çağlayanı ile turistlerin ilgisini kazanmayı başarmış.

St Petersburg Gezilecek Yerler
Petersburg’da Gezilecek Yerler

Şehirde, en güzel fotoğraf karelerini yakalayabileceğiniz bu saray, şehrin batısına birkaç km ötede bulunuyor. Yani bu sarayı merkezde aramayın.

Peterhof’a nasıl giderim, otobüsü nerede bulurum ? gibi sorularla uğraşmak istemiyorsanız, şehir merkezinden rehberli bir tur rezervasyonu yapın derim. Bu turlar sizi bu saray otobüsler ile götürmekte ve saray hakkında tarihi bilgiler vermekte. Merak etmeyin çok pahalı değil.

4.Aziz Isaac Katedrali

Aziz Isaac Katedrali
Aziz Isaac katedrali

St Petersburg Gezilecek Yerler listenize ekleyebileceğiniz en güzel dini yapılardan bir diğeri de Aziz Isaac Katedrali’dir.

Dünyadaki en büyük Ortodoks bazilika olduğu gibi Dünyanın en en büyük dördüncü katedralidir. Fakat günümüzde artık düzgün bir şekilde kilise olarak faaliyet göstermiyor. Şehirdeki diğer dini yapılar gibi bir müze olarak faaliyet göstermekte.

Katedrali en üst katına çıkarak şehrin güzel bir manzarasını da seyredebilirsiniz.

5.Peter ve Paul Kalesi

Petersburg
Peter ve Paul Kalesi

St Petersburg’un kurulduğu yeri işaret etmesiyle bilinen Peter ve Paul Kalesi, bu şehirde gezilecek en güzel yerler arasında.

Peter ve Paul Katedrali’nin çan kulesi (122.5 metre) hala St. Petersburg’daki en yüksek yer olarak biliniyor. Aşağıda, Çarların pek çok lahiti de bulunmaktadır.

Duvarları gezdiğinizden emin olun (biraz ekstra ücret ödeyecerek) ve diğer tarafta Newa nehrinin ve Kış Sarayının güzel manzarasının tadını çıkarın. Birkaç selfie çekmeyi de unutmayın.

6.Mariinsky Tiyatrosu

Rus opera ve balesi dünyaca ünlüdür. Ve Rusya’daki bütün büyük operalardan Mariinsky Tiyatrosu en iyisidir. Kesinlikle konaklamanız süresince bir performans için bilet rezervasyonu yaptığınızdan emin olun. Rus bale dansçılarının inanılmaz yetenekleri gibi antik iç mekanlar da muhteşem! Biletler de çok aşırı pahalı değil. Tabi gösterilere göre çok büyük farklılıklar var.

7.Kanal Turu Yapın

St Petersburg
Kanal Turları ile şehri çok daha çabuk ve güzel görebilirsiniz

St Petersburg gezilecek yerler, kanal turuyla çok daha zevkli oluyor. Özellikle yaz aylarında bu şehri ziyaret ediyorsanız.

Toplam uzunluğu 300 kilometrelik yapay kanalı geçen 800’den fazla köprünün olduğu bu şehirde kanal turları kaçınılmaz oluyor.

Üstü açık teknelerle yaz aylarında Petersburg’u ziyaret ediyorsanız, mutlaka deneyin deriz.

8.Catherine Sarayı

Catherine Sarayı
Catherine Sarayı

Şehirdeki en güzel saraylardan bir diğeri de Catherine Sarayı’dır. Tabi bu saray ulaşılması çok kolay bir saray olarak görülmüyor. Çünkü saray, şehrin 25 km güneyinde bulunmakta.

Bu saray Tsarskoye Selo kasabasında bulunan bir Rokoko tarzında yapılmış güzel bir saraydır. Rus İmparatorluğu döneminde çarlarının yazlık ikametgâh yeri olarak biliniyor. Saray ve geniş bahçelere görülmeye değer. Ulaşması da öyle çok zor değil. Bu yüzden şehirde yeteri kadar zamanınız varsa mutlaka göz atın derim.

9.Nevsky Prospect – Kraliyet Caddesi

Kraliyet Caddesi
Kraliyet Caddesi

St Petersburg’un en güzel caddelerinden biri olan Kraliyet Caddesi, turistler arasında bir hayli popüler olduğu gibi yerli halkın da en çok kullandığı caddelerden biri.

4.5 km uzunluğundaki bu caddede, birbirinden güzel ve kaliteli mağazaları, restoranları, kafeleri ve lüks otelleri bulabilirsiniz.

Herhangi bir alışveriş yapmayı planlamıyor olsanız bile, gerçekten atmosferde nefes almak için cadde boyunca yürümelisiniz. Açıkçası bu cadde şehirdeki en güzel binaları görebileceğiniz merkezi bir yer.

Bu caddenin en merkezi noktası ise, Aziz Peter Katolik Kilisesi’ne yakın olan taraftır. Eğer St Petersburg’da lüks bir otelde konaklamak isterseniz bu bölgeye mutlaka göz atın. Hem konumu hem de tesislerin sunduğu imkanlar ile lüks severlere hitap etmektedir. Buraya tıklayarak kiliseye yürüme mesafesinde olan otellere göz atabilirsiniz.

10.Admiralty Bölgesi

Petersburg
S

Yine şehir merkezine yakın bir konumda bulunan Admiralty Bölgesi, daha çok farklı mimari yapıdaki binalarıyla ünlü. Bu bölge, ayrıca şehirdeki en iyi ve en çok tercih edilen konaklama bölgelerinden biri olarak bilinmektedir.

Birbirinden güzel parkları da olan bu bölgeyi de St Petersburg gezilecek yerler listenize ekleyin derim.

11.Kronstadt ve Deniz Katedrali – Kronstadt & Naval Cathedral

St Petersburg Gezilecek Yerler
Deniz Katedrali

Kronstadt UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan küçük bir adadır. Deniz Katedrali ise, bu adanın en güzel ve en etkileyici yeridir. Fakat bu katedral dışında daha gezilecek birçok yeri bu küçük adada görebiliyorsunuz. Zamanınız varsa yarım günlük bir gezi için bu adaya göz atın.

12.Smolny Manastırı

 

St Petersburg Gezilecek Yerler
St Petersburg’da Gezilecek Yerler

Mimari şaheser, ünlü İtalyan mimar Francesco Bartolomeo Rastrelli (Kış Sarayı veya Peterhof’u tasarlayan) tarafından tasarlandı. Farklı yapıdaki bu dini yapının sırf dış mimari yapısını görmek için bile ziyaret edebilirsiniz.

13.Saray Meydanı

Saray MEydanı
Saray Meydanı

Bu meydan, şehirdeki en ünlü ve en kalabalık meydanlardan biri olarak bilinmekte. Meydan yakınlarında ise, birbirinden güzel restoranları, kafeleri ve konaklama birimlerini fazlasıyla bulabiliyorsunuz.

St Petersburg’a giden her turistin yaptığı gibi siz de bu meydan önünde bir fotoğraf çektirmeyi unutmayın.

14.Metro İstasyonu’nu Görün

St Petersburg Gezilecek Yerler
Metro İstasyonu

Dünyanın en derin metro istasyonlarından biri olarak ün yapan bu şehrin metro istasyonu derinliği ile ün yapmış. Birçok metro istasyonundan farklı ve daha modern bir yapıda olan bu istasyonlara ister istemez gidecek olsanız da, özellikle metro istasyonu için bir ziyaret gerçekleştirin.

15.Botanik Bahçesi

Botanil Bahçesi
Botanik Bahçesi

Her şehirde olduğu gibi St Petersburg’da da gezilecek bir botanik bahçesi bulunuyor. Şehir merkezine yakın bir konumda olduğundan dolayı da görülmeye değer.

Rusya’daki en eski botanik bahçesidir ve Saint Petersburg’daki Aptekarsky Adası’ndaki açık ve kapalı koleksiyonlardan oluşmaktadır.

St Petersburg Gezilecek Yerler listesine birkaç yer daha eklemek pekala mümkün. Fakat, bu şehir için genelde 1-2 günlük bir gezi planı yapıldığından genel olarak süper turistik olan yerleri ve yapılacakları yazmak istedik. Bu listenin dışında şehirde yapabileceğiniz birkaç şey daha bulabilirsiniz. Fazla zamanınız varsa da, mutlaka Petersburg’un eşsiz gece hayatını deneyimleyin.

St Petersburg Gezilecek Yerler İçin Nerede Kalınır ?

Petersburg konaklama konusunda Moskova’ya nazaran 1 tık daha uygun olsa da, yine de konaklama ücretleri bize pahalı gelebiliyor. Bu yüzden bu şehirde konaklama için güzel bir bölge seçimi şart.

Bu şehirde konaklama için en merkezi ve en iyi konaklama bölgesi şüphesiz Tsentralny Bölgesi’dir. Fakat bu bölge bazı turistlere pahalı gelebiliyor. Bu yüzden bizim size tavsiyemiz yine merkeze ve turistik yerlere yakın olan Admiralteysky Bölgesi’dir. Bu bölge, Tsentralny Bölgesi’ne nazaran birazcık daha uygun konaklama birimlerine ev sahipliği yapmakta. Sırf bu yüzden bile bu bölgeyi tercih etmek mümkün. Buraya tıklayarak Admiralteysky Bölgesi’nde bulunan konaklama birimlerine göz atabilirsiniz.

Bu iki bölgenin dışında biraz daha merkeze uzak ve bütçeli bir bölgede konaklamak istiyorsanız da, Moskovskiy Bölgesi‘ne göz atabilirsiniz. Bu bölge, şehirdeki en uygun konaklama birimlerine ev sahipliği yapmasıyla ünlü. Tabi şehir merkezine ve  turistik yerlere bu bölgeden yürüyerek gidemeyeceğinizi de unutmayın. Buraya tıklayarak bu bölgedeki konaklama birimlerine göz atabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

St Petersburg’da gezilecek yerler genelde tarihi ve dini yapılardan oluşuyor olsa da, bu şehirde müzeler de bir hayli fazladır. Tabi her müzenin giriş ücreti olduğundan dolayı da, her müzeyi ziyaret etmek yerine yukarıda bahsettiğimiz müzeleri tercih etmenizde de yarar var. Zaten her müze birbirine yakın mantık ile ziyaretçilerini ağırlamaktadır.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor‘a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner‘a göz atabilirsiniz.

İSTANBUL

İstanbul’daki tarihi ve turistik cazibe merkezleri için detaylı bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...