St Vitus Katedrali, Prag

Çek Cumhuriyeti’nin en önemli ve en büyük kilisesi olan St Vitus Katedrali, mimari yapısıyla, tarihiyle ve tüm ihtişamıyla şehrin en popüler yerlerinden. Prag kalesi sınırları içerisinde bulunan bu kilise, şehrin en kalabalık turist trafiğine sahip yapılarından.

Katedrali korumak adına çok fazla önlem alınmış olması canınızı sıkabiliyor. Gerek katedral içerisindeki gezinizin kısa sürüyor olması gerekse, içeriye belirli sayıda turistin alınıyor olması, uzun kuyruklarda beklemenize neden olabiliyor. Ayrıca, katedral içerisinde çok az bir bölümü görebileceğinizi de unutmayın.

St Vitus Katedrali Tarihi

929 yılında kilise inşa edilerek bereket tanrısı olarak inanılan Svetovid’e (Çek Svantovit) adanmış. Romanesk tarzında ki kubbe ise, Dük Wenceslas I tarafından yaptırılarak Aziz Vitus’a adanmış. Prag Piskoposluğu kurulduğu zamanlarda (1060), iki kilise kulesi, üçlü olarak yapılarak bazilikaya dönüştürülmüş.

Günümüzde bulunan katedral inşaatı ise 1344 yılında başlamış. Bu yıllarda Prag Başpiskopos olduktan sonra Kral John yeni duruma layık daha büyük bir kilise inşa etmeye karar vermiş. Kral öldükten 2 yıl sonra, halefi Kral Charles IV, Kral John’un kararını desteklemiş ve o iddialı proje için Fransız usta Maison Mathieu d’Arras’ı görevlendirmiş.

Prag’da nerede konaklayacağınız hakkında pek fikriniz yoksa, Prag’da Konaklama adlı yazıma göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerine ve bölgelere göre otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Prag’daki en ideal konaklama birimlerine ve fırsat indirimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

St Vitus Katedrali

D’arras 1352 yılında öldüğünde ise kilise henüz tamamlanmış değildi. Daha sonra kilise, güney Almanya (Swabia)’dan getirilen, genç bir heykeltraş ve ağaç oymacısı olan Peter Parler’in eline bırakılıyor. Mathieu’nun tasarımlarını takip eden Parler, ayrıca kendisine ait sanatsal projelerini de kiliseye eklemiş. Diğer gotik başyapıtlarından farklı olarak, görünümü ile Sondergotik (Özel Gotik) olarak adlandırılan bir tarzda yapılmış.

Parler öldüğünde ise, o muhteşem Wenceslas Şapeli ve Altın Portal tamamlanmış. Daha sonra projeyi oğulları devralarak, 1399 yılında saat kulesini tamamlıyorlar. Bu günlerden sonra inşaat yavaşlamaya başlamış ve 1419 yılında ki salgında neredeyse durma noktasına gelmiş.

St Vitus Katedrali

1541 yılında ki yangında Kule yok olma noktasına geliyor. Ancak kısa bir süre sonra kule yeniden inşa edilerek yok olmaktan kurtarılıyor. 1770 yılında ise yarı İtalyan yarı Avusturyalı olan mimar Nikolaus Pacassi, kulenin tepesine bir barok kubbe eklemiş.

Katedralin yarım kalan inşaati ile 1844 yılına kadar beklediği söyleniyor. 1873 yılında batı cephesi yapımına Josef Mocker önderliğinde başlanmış ve Peter Parler’in planlarının çoğu, bu inşaat sürecinde kullanılmış.

Altın Portal

Katedralin batı tarafı tamamlanmadan önce Altın Portal (Ziata Brana), Katedralin ana girişi olarak biliniyormuş. Portal üzerinde bulunan renkli mozaik ise, Venedikli zanaatkarlar tarafından 14. yüzyılda oluşturulduğu söylenmekte.

St Vitus Katedrali

Saat Kulesi

St Vitus Katedrali‘nin en uzun kulesi olan saat kulesini, Prag’ın hemen hemen her yerinden görmek mümkün. Kule 96.5 metre uzunluğunda. Kulenin büyük bölümü gotik tarzda yapılmış olsa da üst bölümü Rönesans tarzında ve tepesi ise, barok tarzında yapılmış.

Ziyaretçilere açık olan kuleye 297 basamak çıkarak ulaşabilirsiniz. Tepeye ulaştığınızda, sizi Doğu Avrupa’nın en büyük kilise çanı ve muhteşem bir Prag manzarası karşılıyor. Tabi, bu kuleye artık ücretli turlar ile çıkabildiğinizi de unutmayın.

St Vitus Katedrali
St Vitus Katedrali Saat Kulesi

Batı Cephesi

St Vitus Katedrali batı (ön) cephesi, Neo-Gotik tarzda 1873-1929 yılları arasında inşa edilmiş oldukça şık bir dizayna sahip. Katedralinin ana giriş kapısı üzerinde bulunan büyük gül penceresi Frantisek Kysela tarafından tasarlanmış. 1927 yılında tamamlanan vitray pencere incil sahnelerini göstermekte.

St Vitus Katedrali
St Vitus Katedrali Batı Cephesi Görünümü

Aziz Vitus Katedrali’nin İçi

Prag Kalesi’nin üçüncü avlusunda yer aldığı için dışarıdan muhteşem bir görüntü almak biraz zordur. Fakat içeriye adımınızı attığınızda, ülkenin en büyük katedralinin etkileyici boyutu ortaya çıkıyor. Doğal ışığın içeri girmesini sağlayan büyük vitray pencereleri katedralin en etkileyici bölümlerinden. Ayrıca, Art Nouveau tarzında Alfonzo Mucha tarafından tasarlanan, Kiril ve Metori pencereleri büyük bir şaheser olarak kabul ediliyor.

St Vitus Katedrali
Vitray Pencereler

Peter Parler tarafından dizayn edilen,The Chancel (Kilisede rahip ve koronun yeri) St Vitus Katedrali‘nin en önemli noktalarından biri. Kemerler ve müthiş büyük tavan, katedralde en çok dikkat çeken noktalardan.  Chancel ortasında bulunan kraliyet türbesi, büyük görkemli mezarları ile Flaman heykeltraş Alexander Colyn tarafından tasarlanmış. 1571-1589 yılları arasında yapılan türbe, Ferdinand I ve eşi için yapıldığı söylenmekte

St Vitus Katedrali
Nepomuk John Anıt-Mezarı

Ayrıca Chancel, Nepomuk John adlı bir çek şehidin anıt-mezarına da ev sahipliği yapmakta. Bu muhteşem anıtı oluşturmak için iki ton gümüş kullanan Avusturyalı mimar Josef Emanuel von Erlach, bu anıtı 1736 yılında tasarlamış.

St Vitus Katedrali‘nde en görkemli şapel ise Aziz Wenceslas Şapeli olarak biliniyor. Bu şapel Çek Cumhuriyeti’nin koruyucusuna adanmış. Altın Portal yakınında bulunan Şapel, Katedral’in en görkemli parçalarından biri. Aziz Wenceslas mezarı üzerine 14. yüzyılda inşa edilen şapel, 1.300’den fazla yarı değerli taşlar ile süslü. Duvar üzerinde gösterilen fresklerin, Aziz Wenceslas’ın hayatını anlattığı söylenmekte.

Wenceslas, Anglo-Sakson ülkelerinde ve noel şarkılarında, iyi kral olarak bilinen biri. Ancak Wenceslas gerçekte bir kral değil, bir düktür. Rivayete görede bunda da pek başarılı olamamış.

Kilise Bodrumunda ise, Bohemya Kraliyet kalıntıları gömülü. Kral Charles IV, Vaclav I ve Rudolph II’de dahildir. Naaşları 1930 yılında buraya getirilmiş.

St Vitus Katedrali Giriş Ücretleri

St Vitus Katedrali
Üçüncü Avlu Katedral Görünümü

Aziz Vitus Katedrali‘ni birçok turistten korumak amacıyla, sadece Katedralin giriş kısmına ve bazı bölümlerine erişim izni veriliyor. Bu da ücretsizdir. Fakat, herkese açık olmayan bölümlere turlar ile girilebilmekte.

Büyük tur veya küçük tur ile katedrali ziyaret edebilirsiniz. Büyük tur 350 CZK (40-45 tl) ve Prag Kalesi içinde, Eski Kraliyet Sarayı, Aziz George’in Bazilikası, Aziz George Manastırı, Powder Kulesi, Rosenberg Sarayı ve Resim Galerisini kapsamakta. Küçük tur fiyatları ise 250 CZK’dır. Ancak bu tur ile daha az yer görebileceğinizi de unutmayın.

Maalesef turlara katılmadan, direkt olarak Aziz Vitus Katedrali‘ne erişim izni verilmemekte. Turlar ile gittiğinizde ise katedralde çok fazla zaman geçirmenize izin verilmiyor. Yani, ne yapsanız dilediğiniz gibi bu katedrali ziyaret edemiyorsunuz.

Aziz Vitus Katedrali Nerede, Nasıl Gidilir ?

St Vitus Katedrali

Katedrale gidebilmek için Prag Kalesi’ne gitmeniz gerekmekte. Bunun için en iyi yol ise 22 nolu tramvayı kullanarak Prazky Hrad durağına ulaşmaktır. Bu duraktan kaleye yürüyerek 3-5 dakika içinde ulaşabilirsiniz.

Not : St Vitus Katedrali 09:00-17:00 arasında açıktır. Çoğu tarihi binalar bu saatler arası açık olmakla birlikte Prag Kalesi 06:00-22:00 saatleri arasında açıktır.

St Vitus Katedrali Prag’da gezilecek yerler arasında oldukça önemli bir yere sahip diyebilirim. Bu kaleyi es geçmeyin. Mümkünse küçük turlar ile bu katedrali ziyaret etmeye çalışın. Bu şekilde kuleyi de görebileceksiniz.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor‘a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner‘a göz atabilirsiniz.

İSTANBUL

İstanbul’daki tarihi ve turistik cazibe merkezleri için detaylı bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...