Stockholm

İsveç‘in başkenti, en güzel şehri ve karışık bir eski şehir bölgesine ev sahipliği yapan Stockholm, Mälaren Gölü’ndeki 14 adaya yayılmış olmasıyla eşsiz bir güzellik sunmakta. Birbirinden güzel tarihi yapıları, renkli binaları, ara sokakları ve daha birçok güzel yeri ile eşsiz bir Stockholm gezilecek yerler listesi hazırlayabilirsiniz.

Bu şehirde gezilecek yerler kadar olmasa da, yapılacak da birçok aktiviteyi bulabilirsiniz. Bir kanal turu yapıp şehri tekne üzerinden görmek yada Gröna Land’da çocuklarınız ile güzel bir vakit geçirmek, bu şehirde yapılacak en önemli şeylerden olabilir.

Stockholm Gezilecek Yerler – En Güzel Yerler

Stockholm Gezilecek Yerler
Stockholm’de Gezilecek En Güzel Yerler

Stockholm’de gezilecek yerlere geçmeden önce bu şehirde hangi bölgede konaklayacağınıza da iyi bir şekilde karar vermenizde yarar var. Malum şehir süper pahalı olduğundan, çok merkezi bir bölgede veya çok uzak bir bölgede konaklayarak, toplu taşıma araçlarına da çok fazla ücret ödemeye gerek yok.

Stockholm’de nerede kalınır ? ; 

Daha detaylı bir bilgi için Stockholm’de nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

1.GAMLA STAN – Eski Şehir Bölgesi

Gamla Stan - Eski Şehir Stockholm
Gamla Stan – Eski Şehir Bölgesi

Üç adaya yayılmış olan, Avrupa’nın en büyük ortaçağ merkezlerinden birinde Stockholm’ün köklerine, tarihine geri dönebileceğiniz bu bölgeden gezilecek yerler listenize başlayın. Burası, şehrin kalbinin attığı yer. En eski tarihi yapıları fazlasıyla bulabileceğiniz bu bölgede, gezilecek ve görülecek birçok yer bulunmakta.

Stockholm’de geçmişi öğrenmek için bir müzeye girmenize gerek yok. Gamla Stan size bu tarihi fazlasıyla verecektir. 1252’de kurulmuş olan bu mahallenin her bir köşesi buram buram tarih kokuyor.

Arnavut kaldırımlı caddeleri, sokakları dolambaçlı ve renkli, klasik mimariyle dolup taşan bir ortaçağ atmosferini yaşayabileceğiniz bu caddeyi gezilecek yerler listenizin ilk sırasına koyun.

Mahalle, Stockholm Katedrali, Parlamento, Nobel Müzesi (Nobel Barış Ödülü ve ödülleri hakkında sergilenen evler) ve Kraliyet Sarayı da dahil olmak üzere kentin en gözde turistik mekanlarına ev sahipliği yapıyor. Yani tek bir bölgede şehrin en gözde ve en turistik yerlerini bir arada bulabiliyorsunuz.

Birbirinden güzel restoranları, kafeleri, barları ve alışveriş yapabileceğiniz butikleri ile, şehirdeki en hareketli bölgelerden biri olan Gamla Stan, şehirde kaçırılmaması gereken güzel bir yer.

Bu bölgede görülmeye değer en güzel yerlerden biri de 90 cm genişliğinde olan Mårten Trotzigs Gränd adlı sokaktır. Bu sokaktan geçmeden Gamla Stan gezinizi tamamlamayın.

Not : Burası şehirdeki turist tuzaklarının en fazla olduğu bölgedir. Yani restoranlar, kafeler veya alışveriş yapabileceğiniz küçük butikler sizi güzel tuzaklarıyla bekliyor. Bu yüzden sadece bölgeyi gezerek bir şeyler yemeden içmeden çıkabilirsiniz. Yok yeteri kadar bütçeniz varsa da, bunu görmezden gelebilirsiniz.

2.Skansen Açık Hava Müzesi

Skansen Açık Hava Müzesi Stockholm
Skansen Açık Hava Müzesi Stockholm

1891 yılında kurulan Skansen, yalnızca dünyanın ilk açık hava müzesi değil aynı zamanda en eski müzesidir.

Bu eşsiz açık hava müzesi, İsveç’in farklı yerlerinden temin edilen 150 tarihi ev ve çiftlik  vitrini ile 500 yıllık İsveç tarihini göstermektedir.

Burada, 18. yüzyıldan kalma ahşap bir kilisede, kuzey İsveç’ten bir kasabadan, 18. ve 19. yüzyıllardan kalma çeşitli ev ve dükkanlardan ve aynı zamanda geleneksel etkinlikleri sergileyen dönemsel olarak bezenmiş tarihi tercümanlardan oluşan bir gezinti yapabilirsiniz.

Skansen, 75 farklı tür ve İskandinavya ait hayvan türlerini içeren bir hayvanat bahçesine de ev sahipliği yapıyor. Geziniz sırasında acıkacak olursanız da, yemek yiyebileceğiniz 5 farklı yeri de burada bulabiliyorsunuz.

Burası ciddi anlamda büyük bir açık hava müzesi. Dilerseniz tam 1 gününüzü burada sıkılmadan geçirebilirsiniz. Özellik çocuklu aileler için hayvanat bahçesi mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

Skansen Açık Hava Müzesi Stockholm
Skansen Açık Hava Müzesi

Vizyoner öğretmen ve akademik Artur Hazelius, 1891’de dünyanın ilk açık hava müzesi olan Skansen’i, Djurgården’de 1891 yılında kurdu. Fikir, gelecek nesillere İsveç’teki yaşamın Endüstri Çağı öncesi nasıl olduğunu göstermekmiş.

Yüzyıldan fazla bir süredir Skansen, hala sınıfının en iyi müzesi, 30 hektarda ve İsveç’in her yerinden en ince ayrıntısına kadar büyük bir rekreasyon alanı olan kırsal sahneleriyle görülmeye değer en güzel yerlerden.

Djurgarden Adası’nda bulunan Skansen’e ulaşmak için kırmızı hat üzerinde faaliyet gösteren metroları kullanabilirsiniz. Bunun için ise ”Karlaplan” metro istasyonuna gitmeniz gerekiyor.

Ayrıca Slussen’den feribotlar ile de Skansen’e ulaşabiliyorsunuz.

3.Vasa Müzesi

Vasa Müzesi Stockholm
Vasa Müzesi

Stockholm’deki en popüler müzelerden biri olan Vasa Müzesi, Djurgarden’ın batı kıyısında bulunuyor.

Baltık’taki en güçlü savaş gemisi olan Vasa, 1628’deki ilk seferinde kentin limanındaki seyircilerin önünde alabora olmadan sadece birkaç dakika boyunca görülebilmiş.

Yüzlerce yıl sonra bu gemi kurtarılmış. Fakat gemi o kadar büyüktü ki deniz dibinden yüzeye çıkarılması tam 1 yıl sürmüş.

Daha sonra bir araya getirilere kapsamlı bir şekilde restore edilmiş. Geminin %95’inden fazlası orjinal olarak kalabilmiş.

Bu titiz restorasyon sayesinde, gemi dünyadaki tek korunmuş 17. yüzyıl gemisi ve dünyadaki en eski tamamen korunmuş savaş gemisi olarak kabul edilir.

Kral Gustavus Adolphus’un 17. yüzyıl saltanatından muhteşem bir kalıntı olarak ün kazanmış olan bu müze, tarihi Vasa gemisinden kalan kalıntıları sergilemekte. Kalıntı deniliyor, fakat geminin neredeyse tamamı orjinal parçalardan oluşmakta.

Vasa Gemisi, 1628’de ilk seferine giren 64 silahlı bir savaş gemisiymiş. 1961’e kadar yüzeye kaldırılıp yavaşça ve özenle restore edilene kadar da derinlerde kalmış.

Gemi, yüzlerce oyma heykeli ile süslenmiş. 69 metre uzunluğundaki bu geminin bulunduğu müze, Bugün, bir milyondan fazla ziyaretçisiyle, İskandinavya’da en çok ziyaret edilen müze olarak bilinmektedir.

Gemide, gemideki yaşam hakkında anlatılacak on farklı sergi var. Vasa hakkındaki film 13 farklı dilde gösterilmiş. Buna ek olarak, iyi stoklanmış bir dükkan ve keyifli bir restoran var. Her gün müze turları düzenlenmektedir.

Bu müzeyi şehir merkezine yaklaşık 1.5 km uzaklıkta bulunan Djurgarden Adası’nda bulabilirsiniz.

4.The Medieval Museum – Ortaçağ Müzesi

The Medieval Museum - Ortaçağ Müzesi
The Medieval Museum – Ortaçağ Müzesi

1970’lerde bir yeraltı otoparkı inşaatı sırasında, Stockholm’ün ortaçağdan kalma şehir surlarının bazılarına rastlanmış. Bu Norrbro köprüsünün altında ve 55 metre uzunluğunda ve şu anda kentin ortaçağ müzesinde gösterilmekte.

Burada kentin tarihini 13. yüzyılda kuruluşundan, orta çağ döneminin sonlarına kadar, 16. yüzyıla kadar eserleri görebilirsiniz.

Çocuklar burada zırh giydirilebilirken, kazıda ortaya çıkan diğer eski Stockholm parçaları, 16. yüzyıldan kalma bir savaş gemisi ve bir ortaçağ mezarlığı gibi eserlerden oluşuyor.

5.Junibacken

Stockholm Gezilecek Yerler
Junibacken -stockholm.com

Çocukların yazarları Astrid Lindgren’in hikayelerine dayanan Junibacken, genç okuyucuları hedef alan bir tema parkıdır.

Lindgren’in edebiyata katkısı tartışılmaz ve hala dünyanın en çok çevrilmiş 20 yazarı arasında.

En sevdiği karakteri Pippi Longstocking, evi Villa Villekulla, tuhaf bir tren parkının son durağı.

Park, çocukların doğal merakını gidermek için tasarlandı ve içinde gezinmek için nişler, tüneller ve minyatür evler ile doludur.

6.İsveç Tarih Müzesi

İsveç Müzesi Stockholm
İsveç Tarih Müzesi – travelmagazine.org

İsveç Tarih Müzesi, İmparatorluk genişledikçe daha sonraki hükümdarlarla birlikte büyüyen 16. yüzyıl Kralı Gustav Vasa’nın sanat koleksiyonuna demir attığı yer.

Müzede, Vikinglerin sömürülerine özel dikkat göstererek Prehistorya’dan günümüze İsveç tarihinin tam bir kronolojisini görebilirsiniz.

Altın Oda tam anlamıyla mükemmel, 3.500 yıllık İsveç tarihi boyunca 3.000’den fazla nesne.

Burada unutulmaz, aşağıya doğru Roma altın sikkelerinden yapılmış 300-500 altın yakalar.

Viking koleksiyonu umduğunuz kadar zengindir ve Birka ve Mästermyr alet sandığındaki alım satım işlerinden eserler içerir.

7.Kraliyet Sarayı

Stockholm Sarayı - Kraliyet Sarayı
Stockholm Sarayı olarak da bilinen Kraliyet Sarayı

600’den fazla odasıyla Avrupa’nın en büyük saraylarından biri olarak kabul edilen, Stockholm Kraliyet Sarayı da Stockholm gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en güzel ve en eski yapılardan.

Saray içerisinde Kraliyet Dairelerini, Hazineyi ve Tre Kronor Müzesi’ni gezebiliyorsunuz.

Sadece tarihi bir kalıntı olmayan, çoğunlukla 18. yüzyıldan kalma bu komplekste beş müze var: İsveç Kralı hala burada yaşıyor, çoğu kraliyet etkinlikleri ve resepsiyonlar sarayda gerçekleşiyor ve kraliyet ailesi ile ilgili tüm çeşitli bölümler faaliyet gösteriyor

Görülmesi gereken yerlerin sadece kısa bir kısmı, resepsiyon salonlarını, kraliyet dairelerini, Rikssalen’i (Devlet Salonu) ve Ordenssalarna’yı (Şerefiye Salonları Salonları) içerir. Beş müzeden, Hazine tahmin edilebilecek kadar güzel ve Gustav III’ün Eski Eserler Müzesi, kral tarafından 1783-84 yıllarında İtalya gezisi sırasında satın alınan antik Yunan ve Roma heykellerine sahiptir.

8.Fotografiska

Fotografiska Stockholm Gezilecek Yerler
Fotografiska

Fotografiska, tamamen çağdaş fotoğrafçılıktan oluşmuş bir müze olmasıyla dikkat çekiyor.

Müze, yıl boyunca dört büyük sergi ve 15 ila 20 daha küçük sergi sunmakta ve çeşitli fotoğrafçılık stilleri ve konuları sergilemektedir.

Fotografiska’da portreler, manzaralar, siyah-beyaz fotoğraflar, savaş ve hatta hamilelikle ilgili seriler bile bulunuyor.

Müze, bazıları Annie Leibovitz, David LaChapelle ve Nick Brandt’ı da içeren büyük uluslararası isimlerin yanı sıra bilinmeyen yeteneklerin bir karışımını sunmayı amaçlamaktadır.

Södermalm’deki Fotografiska, dünyanın en iyi fotoğraf galerilerinden biri olarak da bilinir.

Son zamanlarda yer alan fotoğrafçıların bazıları, Robert Mapplethorpe, Guy Bourdin, Irving Penn ve Akseli Vamunen (2016’da Yılın Genç İskandinav Fotoğrafçısı) gibi sanatçılara ait.

9.Belediye Binası

Stockholm Belediye Binası
Stockholm Belediye Binası

106 metrelik kulesiyle daha çok dikkat çeken Belediye Binası da, şehirde gezilecek yerler arasında büyük öneme sahip.

Sekiz milyon tuğladan oluşan bu İskandinav Ulusal Romantik tarzının mükemmel bir örneği olan bina, Gustav Vasa’nın şehre gelişinden bir gün sonra, Haziran 1923’te açılmıştır.

Nobel Ziyafetinin her Aralık ayında yapıldığı Mavi Salon’un büyük bir kısmının içindeki boşlukların boyutu görülmeye değer.

10.Strandvägen Bulvarı

Strandvagen Bulvarı Stockholm
Strandvägen Bulvarı

Gamla Stan ve Skeppsholmen’e bakan ve Djurgården’i şehir merkezine bağlayan bir bulvar olan Strandvagen, şehirdeki en önemli turistik noktalardan biri.

Strandvägen 19. yüzyılın sonlarında tasarlanmış ve 1897’de Stockholm Dünya Fuarı için tamamlanmış güzel bir yer. Daha çok fotoğrafçıların tercih ettiği yerlerden biri olarak bilinse de, sıradan bir turistin de hiç bir şey yapmadan yürüyerek zaman geçirebileceği güzel bir yer.

11.ABBA The Museum (Abba Müzesi)

Abba Müzesi Stockholm
ABBA

ABBA’yı bu müzeye kadar gitmeden bilmek, gerçekten güzel bir müzik kültürüne sahip olmak demektir. 1972 yılında kurulmuş ve 1982 yılına kadar aktif bir şekilde ilerlemiş bir müzik grubudur ABBA.

Bu müze ise, bu gruptaki üyelerin çaldığı piyanolardan kullandığı birtakım eşyalara kadar birçok esere ev sahipliği yapıyor. Müziğe ve müzelere merakınız varsa bir göz atabilirsiniz. Fakat müzeyi ziyaret etmeden önce ABBA hakkında az biraz araştırma yapmakta da yarar var.

12.Gröna Lund – Eğlence Parkı

Gröna Land Eğlence Parkı Stockholm
Gröna Land Eğlence Parkı

İsveç’in en eski eğlence parklarından biri olarak bilinen Gröna Land, her ne kadar eski olsa da, oldukça güncel.

Roller Coaster’lar ve Eclipse salıncağı gibi eğlenebileceğiniz birçok alet burada. Daha çok çocuklu ailelerin tercih ettiği bir yer olduğu olsa da, bizce daha çok yetişkinlerin eğlenebileceği bir yer.

13.Monteliusvägen

Monteliusvagen Manzarası Stockholm
Monteliusvagen Manzarası

Ortalama 500 metre uzunluğundaki bu parke taşı döşeli patika, ilk bakışta mütevazı görünebilir, ancak Stockholm silüetinin sunduğu eşsiz manzarayı görünce öyle olmadığını anlıyorsunuz.

Doğal patika, Södermalm kayalıklarının üzerindedir ve yıllık Nobel Ödülü ödül törenlerinin ve ziyafetlerinin düzenlendiği Mälaren Gölü, Riddarholmen (Gamla Stan’a bitişik küçük ada) ve belediye binasına bakmaktadır.

Monteliusvagen’in bulunduğu Sodermalm, New York’taki SoHo’ya benzetiliyor ve modaya uygun semtte tasarımcıdan eski mağazalara, sanat galerilerine, barlara ve restoranlara kadar çeşitli alışveriş seçenekleri bulunmaktadır.

Şehrin en güzel manzarasını seyredebileceğiniz bu yer, romantik geziler için en çok tercih edilen yerlerden biri olarak da biliniyor. Daha çok manzarasıyla dikkat çeken Monteliusvagen yakınlarında fika adlı mekana uğramayı da unutmayın.

Bu 500 metrelik patikadan Belediye Binası’nın ve Gamla Stan’ın (Eski Şehir Bölgesi) en güzel fotoğraflarını çekebiliyorsunuz. Özellikle fotoğraf severler için güzel bir deneyim olacak Monteliusvagen’ı da Stockholm gezilecek yerler listenize ekleyin deriz.

14.Nordic Museum – İskandinav Müzesi

Nordic Museum - İskandinav Müzesi
İskandinav Müzesi

Şehirdeki en güzel ve en popüler müzelerden bir diğeri ise, İskandinav Müzesi’dir.

İskandinav Müzesi, geleneksel kostüm ve tekstil, seramik, mücevher, mobilya ve halk sanatını sergileyen, yaklaşık 16. yüzyıldan itibaren İsveç’in kültürel tarihini anlatan eşsiz bir müze.

Isak Gustaf Clason tarafından tasarlanmış olan bina ise, 19 yıllık inşaatin ardından 1907 yılında tamamlanmış ve bina Neo-Rönesans tarzındadır.

15.Stortorget Meydanı

Stortorget Meydanı Stockholm
Stortorget Meydanı

Eski Şehir Bölgesi’nin en güzel ve en canlı meydanlarından biri olan Stortorget Meydan, bu şehirde kaçırılmaması gereken en güzel yerlerden. Birbirinden renkli ve güzel evlere sahip bu meydan, Stockholm’ün Ortaçağ’daki genişlemesinin başladığı yer olarak bilinir.

Gamla Stan, yani Eski Şehir Bölgesi’nin ana meydanı olan Stortorget, Avrupa’nın en küçük Eski Şehir Meydanı olarak da biliniyor.

Stortorget Meydanı
Stortorget Meydanı

Uzun zaman önce kurulmasına rağmen, Stortorget, Stockholm’ün kültür merkezi olmaya devam ediyor. Her yıl, özellikle yıllık Noel pazarı sırasında burayı binlerce turist ziyaret etmektedir. Konumu, Stockholm Kraliyet Sarayı’na, Stockholm Katedrali’ne ve çok sayıda müzeye sadece birkaç adım mesafede bulunmakta. Yani şehrin kalbi denebilecek bir yer.

Ayrıca bu meydan çevresinde bulunan konaklama birimleri Stockholm’de en çok tercih edilen tesislerden. Biraz pahalı olsa da, konumunu göz önüne aldığınız da ödediğiniz ücrete değebileceğiniz görebilirsiniz. Eğer yeteri kadar bütçeniz varsa buraya tıklayarak bu meydan çevresindeki konaklama birimlerine göz atabilirsiniz.


Booking.com

16.Drottningholm Sarayı

Drottningholm Sarayı Stockholm
Drottningholm Sarayı

Stockholm’deki en güzel saraylardan bir diğeri olan Drottningholm, İsveç’in üç dünya mirası alanından biridir.

17. yüzyıldan Fransız tarzında inşa edilmiş bu saray, sürekli restorasyon çalışması yapılarak günümüzdeki halini almış.

1600’lerden, 1700’lerden ve 1800’lerden zengin salonlar var, ancak en dikkat çekici ayrıntılardan biri, 1700’lere tarihlenen ve bugüne kadarki performanslarını değiştirmeye devam eden Saray Tiyatrosu’dur.

1769’da tamamlanan Çin Pavyonu, oryantal infüzyonlu bir Rokoko tarzında ve 18. yüzyılda İsveç Doğu Hindistan Şirketi tarafından toplanan porselen ve lake mobilya gibi dekoratif eserler ile zenginleştirilmiş iç mekanlara sahip bir başka mucizedir.

17.Södermalm

Södermalm Stockholm Gezilecek yerler
Södermalm

Şehirdeki ultra havalı mahallelerden biri olarak kabul edilen Söderbalm, birbirinden güzel dükkanları, eşsiz tasarımcı butikleri, kalite restoranları ve kafeleriyle görülmeye değer rengarenk bir mahalle.

Nytorget Meydanı ise, bu bölgenin en canlı yerlerinden biri. Özellikle yaz aylarında Södermalm’u ziyaret ediyorsanız, bu eşsiz mahallenin harika meydanını görmeyi de unutmayın.

18.Kanal Turu Yapın

Stockholm Kanal Turu
Stockholm Kanal Turu

Stockholm’de yapılabilecek en güzel şeylerden biri de tekneler ile kanallarda gezmektir. Bu geziniz sırasında şehrin en önemli ve en eski yapılarını görebiliyorsunuz. Özellikle gün batımına doğru yapılan turların çok popüler olduğunu söyleyebiliriz.

Bu turların en çok tercih edileni ise, Djurgarden Adası’nın orada bulunan kanal turlarıdır. Bu turlar ile Stockholm’de gezilecek en güzel yerleri keşfedebilirsiniz. Birbirinden güzel renkli binaları ve kiliseleri de bu turlar ile görmek mümkün.

19.Hallwyl Müzesi

Stockholm Gezilecek Yerler
Hallwyl Müzesi – Flickr.com

Stockholm Müzeleri arasında en dikkat çekici olan müze, Hallwyl Müzesi olarak bilinir.

1890’larda aristokrat bir çift olan Walther von Hallwyl ve eşi Wilhelmina, bu konağı Stokholm’ün merkezinde Berzelii Parkı’na bakacak şekilde inşa ettirmişler.

Binanın mimarı ise, İskandinav Müzesi gibi şehirdeki pek çok muhteşem yapıdan sorumlu olan Isak Gustaf Clason’du.

Bir İtalyan Rönesans tarzında olan bu müzenin salonu, yemek odası ve bilardo salonunu müze içerisinde en çok rağbet gören yerlerden.

20.Norrmalm

Norrmalm Stockholm Gezilecek Yerler
Norrmalm Bölgesi

Stockholm’ün yeniden canlandırılmış şehir merkezi olarak bilinen Norrmalm, birbirinden güzel mağazalara ve alışveriş merkezlerine ev sahipliği yapmasıyla ünlü. Yani Stockholm’ün alışveriş cenneti de diyebiliriz.

Alışveriş için olmasa bile, Stockholm’ün en ünlü Norrmalm Mahallesi’ni kaçırmayın. Birbirinden güzel tarihi yapıları da bu bölgede görebiliyorsunuz.

21.Kungsträdgården – Kraliyet Bahçesi (Parkı)

Kraliyet Bahçesi Stockholm
Kraliyet Bahçesi

Kraliyet Sarayı’nın hemen arkasında bulunan Kraliyet Bahçesi, her mevsim süper kalabalık olan parklardan biri.

Tabi bu bahçeyi ziyaret etmek için en güzel zaman Kiraz ağaçlarının canlandığı nisan aylarıdır.

Kışın, oktogonen (sekizgen) olarak bilinen parkın bir bölümünde paten pisti vardır; yaz aylarında ise, geçici bir kurulum veya festival olabiliyormuş.

22.Moderna Museet

Moderna Museet Stockholm
Moderna Museet Stockholm

20.yüzyıl sanatıyla ilgileniyorsanız, burası Stockholm’de mutlaka göz atmanız gereken müzelerden.

Dünyaca ünlü, Matisse, Dali ve Picasso ressamlarından eserleri bu müzede fazlasıyla görebiliyorsunuz.

23.Nobel Müzesi

Nobel Müzesi Stockholm
Nobel Müzesi

Nobel Ödülü’nün tarihi hakkında bilgileri bulabileceğiniz bu müze de Stockholm gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz güzel yerlerden. Müzenin içerisine girmeseniz de, müzenin bulunduğu bu alanı seveceksiniz. Dinlenmek veya bir şeyler yemek için en kaliteli ve uygun fiyatlı mekanları burada bulabilirsiniz.

24.Skyview

 Stockholm Gezilecek Yerler
Skyview

İsveç’teki en sıradışı asansör olan Skyview adlı bu küresel yapı, Globen Arena’nın güney tarafında bulunuyor. Bu küresel asansör ile 130 metre yukarı çıkıp şehrin en güzel ve en çarpıcı manzarasını da seyredebiliyorsunuz.

Bu asansör yolculuğu toplamda 20 dakika sürüyor ve küresel cam asansör 16 kişiliktir. Stockholm’de evlilik ve benzeri birçok kutlamanın yapıldığı bu asansör veya asansörün sunduğu eşsiz manzara Stockholm’de yapılacak en güzel aktivitelerden biri.

2010 yılında açıldığından bu yana şehirdeki turistlerin ve Stockholm halkının en favori yerlerinden biri olan bu Küresel Asansör’ü deneyimlemeyi planlıyorsanız, açık bir günde gittiğinizden de emin olun. Ayrıca bu asansörü en iyi deneyimleyebileceğiniz saatler ise gün batımı saatleridir. Eşsiz bir gün batımı manzarası eşliğinde bu asansörde 20 dakika geçirebilir, şehri en iyi şekilde görebilirsiniz.

Eğer yaz aylarında Stockholm’ü ziyaret ediyorsanız, bu asansör için biletlerinizi gider gitmez almanızı tavsiye ederiz. Çünkü süper kalabalık olabiliyor. Özellikle hafta sonlarında aşırı bir kalabalık olmakta. Açıkçası hafta sonu da bu asansörü aklınızdan çıkarın deriz. Tabi haftalar önce bilet almadıysanız. Çünkü bu asansör 16 kişilik ve 20 dakika sürüyor yani eğer ilk 48 kişi içerisinde değilseniz 1 saatten fazla bekleyebiliyorsunuz.

Stockholm gezilecek yerler listenize bu farklı asansörü de eklemek istiyorsanız, mutlaka önceden rezervasyon yapın deriz.

25.Metro İstasyonları

 Stockholm Gezilecek Yerler
Stockholm Metro İstasyonları

Stockholm gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz 20’ye yakın metro istasyonu bulunmakta. Fakat bunların hepsini tek tek yazmak yerine, şehirdeki en popüler ve en çok beğenilen istasyonlardan bahsedeceğiz.

Bunlarda ilki Kunstradgarden Metro İstasyonu ; Stokholm’ün altında dünyanın en güzel metro sistemlerinden biri işletiliyor. 1950’lerden bu yana istasyonların çoğu, 150’den fazla sanatçının oluşturduğu resimler, sanat eserleri, heykeller ve mozaiklerle dekore edilmiştir. Kungstradgarden istasyonu, sanatsal açıdan en etkileyici yerlerden biri olmakla kalmayıp aynı zamanda e kendi kendine yeten ekosisteme ev sahipliği yapıyor.

 Stockholm Gezilecek Yerler
Metro Stockholm

Kungstradgarden istasyonunda yerin 112 metre altında her türlü güzel şeyi görebiliyorsunuz. Görsel olarak, Stockholm’ün altındaki en çarpıcı istasyonlardan biridir. Açıkta kalan kaya bölümleri, renkli mozaiklerle süslenmiş kemerli tavanlara kadar uzanmaktadır.

Orijinal sanat eserleri asılıdır veya doğrudan duvarlara boyanmıştır. Stockholm merkezinin yeniden gelişmesi sırasında yıkılan eski evlerden bazılarının kalıntıları da istasyonda gözüküyor: eski heykeller, karmaşık oyma sütunlar, eski su çeşmeleri ve daha fazlasını burada görebiliyorsunuz.

Kendi kendine yeten bir ekosistemin de olduğu bu metro istasyonunu Norrmalm Bölgesi’nde bulabilirsiniz. 10 ve 11 nolu metro hatlarının sonunda bu metro istasyonunu görebilirsiniz.

 Stockholm Gezilecek Yerler
Stockholm Metroları

Bir diğeri ise T-Centralen adlı metro istasyonudur ; Stockholm’ün metro merkezinin ana merkezi olan T-Centralen, 1957’de trafiğe açılmış ve sanat eserlerini sunan ilk istasyon oldu. Kelimenin tam anlamıyla “mavi platform” olan mavi çizgi platformu, toplu taşıma sisteminin en tanınabilir yerlerinden birini oluşturuyor. Bu istasyonların dışında daha görmeye değer birçok istasyon da var. Fakat bu iki metro istasyonunu görmek şart diyebiliriz.

26.Djurgarden Adası

Djurgarden Adası Stockholm
Djurgarden Adası

Stockholm’de gezilecek yerler denince şüphesiz akla ilk olarak Djurgarden Adası gelir. Çünkü bu ada, şehirdeki en güzel ve en popüler turistik yapılara ev sahipliği yapmaktadır.

Djurgarden adası, şehir merkezinin hemen yanında, çeşitli toplu taşıma araçları (feribotlar dahil) ile rahatlıkla ulaşabileceğiniz bir yer. Toplu taşıma araçlarını kullanmak istemezseniz de Östarmalm’den yürüyerek köprüyü geçebilir, adaya ulaşabilirsiniz.

Ada bisiklet sürmek, piknik veya güzel bir yürüyüşün en güzel adresi olarak bilinir.

Burada Rosendals Garden, Skansen, Vasa Müzesi ve yalnızca İsveç pop grubu ABBA’ya ithaf edilmiş 21 müze daha bulacaksınız. Ailece seyahat edenler için mükemmel bir akvaryum ve eğlence parkı da bulunmaktadır.

Bu ada günün 24 saati açıktır. Adaya ulaşmak için de Slussen’den feribota binebilir veya Kungstradgarden metro istasyonundan sizi adaya götüren metroya atlayabilirsiniz. Tabi adanın köprüsüne yakın olan istasyonda inerek bi 5 dakika yürüyeceğinizi de unutmayın.

27.Stockholm Katedrali

Stockholm Katedrali
Stokcholm Katedrali

Tarihi resimleri ve heykelleri bulmak, klasik müzik resitallerini dinlemek ve sanat sergilerinin tadını çıkarmak için Stockholm Büyük Katedrali’ni (Storkyrkan) mutlaka ziyaret edin.

İlk olarak 1279’da alıntılanan Stockholm Katedrali, Gamla Stan’daki (Eski Şehir) en eski kilisedir. Ayrıca kraliyet düğünleri ve taç giyme törenleri için popüler bir mekandır.

Mimari ve sanat meraklıları, katedralin iç mekanını beğeneceklerdir. Yüksek Gotik tarzı tonozlu tavana mutlaka göz atın. 15. yüzyıla kadar uzanıyor. 3 metre yüksekliğindeki St. George ve Ejder heykelini görün.

Vädersolstavlan (veya Sun Dog Painting) olarak bilinen en eski Stockholm imajının kopyasını görmeyi kaçırmayın. Jacob Heinrich Elbfas, 1636’da boyamış. 1535’te Stockholm’de gerçekleşen atmosferik bir oluşum sergiliyor. Orijinal resmin yeri bilinmiyor. Katedraldeki Alman tablo sanatçısı David Klöcker Ehrenstrahl’ın iki tuvali de dahil olmak üzere büyük tabloları da görün. Çarmıha Gerilimi ve Son Yargıyı tasvir ederler.

28.Vasterlanggatan Caddesi

Vasterlanggatan Caddesi Stockholm
Vasterlanggatan Caddesi

Eski Şehir Bölgesi’ndeki en önemli ve en popüler caddelerden biri olan Vasterlanggatan Caddesi, şehirdeki en eski caddelerden biri olarak bilinmekte.

Şehirdeki en önemli ve en iyi restoranlara, kafelere ve butik mağazalara ev sahipliği yapan bu cadde, turist tuzağı olarak bilinse de, birkaç hediyelik almadan da olmaz. Ayrıca cadde Eski Şehir Bölgesi’ndeki birçok turistik noktaya yakın bir konumda bulunduğundan dolayı, ulaşması oldukça kolay.

29.Östermalms Saluhall

Östermalms Saluhall Stockholm
Östermalms Saluhall

1888 yılında beri Stockholm’deki en iyi yemek yerlerinden biri olarak bilinmekte. Birbirinden güzel restoranları bulabileceğiniz, birçok yerel alışveriş için de tezgahlar bulunmaktadır.

Bir İsveç yemeğini denemek istiyor veya sırf tarihi yapıyı görmek için bu market alanına uğrayabilirsiniz.

Bu market alanı öyle yaşlı yaşlı teyzelerin pazarlarda koşuştuğu yerler gibi değil. Halkın genç kesiminin yemek için hatta güzel sohbet kurmak veya buluşup bir şeyler yediği içtiği yer olarak bilinir. Bu yüzden de Stockholm gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında yer almayı hakeder.

30.Stockholm Halk Kütüphanesi

Stockholm Gezilecek Yerler
Stockholm Halk Kütüphanesi – Flickr.com

Bir İncil’in cennet fikri olan Stockholm Halk Kütüphanesi’nin merkezi binası, dünyanın en güzel kütüphanelerinden biridir ve 1928’de açılmış.

Gunnar Asplund kütüphaneyi tasarladı ve İsveç Klasikçi hareketinin parlayan bir örneği olarak düzenlendi.

Girmek için herhangi bir ücret alınmaz ve sakin ve yağmurlu bir gün aktivitesine ihtiyacınız varsa, göz atabilirsiniz.

31.İsveç Parlementosu

İsveç Parlementosu Stockholm
İsveç Parlementosu

Stockholm gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en güzel yerlerden biri olan İsveç Parlementosu, mimari yapısıyla şehirde görülmeye değer en güzel yerlerden.

Küçük Helgeandsholmen adası, adanın yarısı kadarını kaplayan Riksdaghuset’teki İsveç Parlamentosu’na ev sahipliği yapıyor. Parlamentonun yaklaşık bir saat süren ücretsiz rehberli turları var. Neoklasik tarzda inşa edilmiş bina, Neo-Barok cephesi ve iki Neoklasik kanadı ve büyük Korint sütunları ile inşa edilmiştir. Ayrıca Parlemento oturumlarının izleyebileceğiniz cam bir alanda bulunmakta.

32.Riddarholmen Kilisesi

Riddarholmen Kilisesi Stockholm
Riddarholmen Kilisesi

Riddarholmen Kilisesi, İsveç krallarının son dinlenme yeridir ve Stockholm’ün tek korunmuş ortaçağ manastırıdır. Kilise yaz döneminde açıktır ve yıllık konserler verilmektedir.

Kraliçe Christina’nın istisnası dışında, İsveç’in Gustav II Adolf’tan (d. 1632) Gustaf V’ye (d. 1950) müteakip tüm yöneticileri Riddarholmen Kilisesi’ne gömülmüş.

Magnus Ladulås ve Karl Knutson Bonde (d. 1470) gibi orta çağlardan krallar da burada gömülüdür.

Kilise her şeyden önce Bölge Mareşal Ofisi ve Ulusal Mülkiyet Kurulu tarafından sürdürülen bir mezar ve anıt kilisesidir.

Riddarholmen Kilisesi bölge kilisesi değildir, bu yüzden vaftiz ve düğün gibi hizmetler burada yapılmaz. Zamanınız varsa bu kiliseyi de gezilecek yerler listenize ekleyin deriz.

Stockholm Gezilecek Yerler’e Göre Nerede Kalınır ? 

Stockholm Gezilecek Yerler
Stockholm Gezilecek Yerler

Stockholm, Avrupa’daki en pahalı şehirlerden biri. Bu yüzden de bu şehirde aklınıza gelebilecek her şey çok pahalı. Bundan dolayı, bu şehirde otel veya diğer konaklama birimlerini uygun fiyata bulmak çok da kolay olmuyor.

Bu şehirde konaklama biriminizi seçmeden önce hangi bölgede konaklayacağınıza karar vermeniz de yarar var. Çünkü, turistik yerlere yakınlaştıkça otel fiyatları da aşırı derecede artmaktadır.

Bu şehirde en ideal konaklama bölgeleri ise ;

Stockholm Gezilecek Yerler
Stockholm Limanı
  • Gamla Stan – Eski Şehir Bölgesi ; Kabul etmek gerekir ki, şehirdeki en merkezi ve en iyi bölge şüphesiz Eski Şehir Bölgesi’dir. Bu bölge Stockholm gezilecek yerler listesi için biçilmiş kaftan. Fakat bu bölgede bulunan konaklama birimlerinin büyük bir bölümü aşırı pahalı olabiliyor. Özellikle şehrin tam merkezinde bulunan konaklama birimlerini tercih edecek olursanız. Bu yüzden, eğer bütçeniz varsa kesinlikle bu bölgede konaklama birimlerine göz atın. Yok bütçeniz kısıtlıysa ve yine de bu bölgede konaklamayı planlıyorsanız, en azından bölgenin dışına doğru olan tesisleri tercih edin deriz. Bu bölgede bulunan konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.
  • Östermalm/Norrmalm Bölgeleri ; Bu bölgeleri de merkezi bir yer olarak düşünebilirsiniz. Daha çok alışveriş tutkunlarının tercih ettiği bir bölge olarak bilinirler ve Stockholm’de gezilecek yerler bakımından popüler olan birçok noktaya yakın konumda bulunmaktadırlar. Ayrıca bu bölgeler şehirdeki festivallerin en çok yapıldığı yerler olarak bilinmekte ve Eski Şehir Bölgesi’ne nazaran birazcık daha uygun konaklama birimlerine ev sahipliği yapmaktadırlar. Ayrıca bu bölgede bulunan konaklama birimlerinin büyük bir bölümünde erken rezervasyon fırsat indirimleri de bulunuyor. Yani 1-2 ay öncesinden rezervasyon yapacak olursanız, konaklama fiyatlarının %25’e kadar düştüğünü görebilirsiniz. Bu bölgede bulunan konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.
  • Södermalm Bölgesi ; Gezilecek yerler bakımından popüler olan birçok yere bu bölgeden çok kısa bir sürede ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca bu bölge şehirdeki en uygun konaklama birimlerine ev sahipliği yapmasıyla ünlüdür. Eğer fotoğraf meraklısıysanız veya eşsiz şehir manzaralarını tercih ediyorsanız, bu bölgeyi de tercih edebilirsiniz. Şehirdeki en çok tercih edilen bölgelerden biri olarak bilinen Södermalm Bölgesi’ndeki konaklama birimlerine göz atmak için de buraya  tıklayabilirsiniz.

Stockholm Gezilecek Yerler – TAVSİYELER

Stockholm Gezilecek Yerler
Stockholm’de Gezilecek Yerler
  • Stockholm aşırı pahalı. Bu yüzden gezilecek yerler için güzel bir liste yapın ve şehri en kısa sürede gezin.
  • Şehir için genellikle 2-3 gün ideal bir süredir. Fakat 1 günde bu şehirden bir şey anlayacağınızı sanmıyoruz.
  • Bu şehirde 2 şey yapmak istiyorsanız, bunlardan birincisi Eski Şehir Bölgesi’ni ziyaret etmek ve ikincisi de Djurgarden Adası’nı ziyaret etmek olmalıdır. Çünkü bu iki yerde kendi içerisinde farklı eğlenceler sunar, turistik yerlere ev sahipliği yaparlar ve şehrin en popüler yerleridir.
  • Stockholm turist tuzaklarının en fazla olduğu yerlerden biri. Hal böyle olunca turistler isyan bayraklarını çekmekte. Fakat hemen hemen tüm Avrupa şehirlerinde popüler bölgeler turist tuzaklarıyla doludur. Yani buna hazırlık olmanızda yarar var.
  • Eğer Eski Şehir Bölgesi’nde alışveriş yapmayı planlıyorsanız, yapmayın. Çünkü burası turist tuzaklarının en fazla olduğu yer. Yani ne aldığınız ücretin değerini bilebilirsiniz, ne de kalitesini. Burada bulunan birçok butik mağazalar aşırı kazık. Çünkü şehrin kalbinde bulunuyor. Eğer illa alışveriş yapmayı planlıyorsanız, Norrmalm Bölgesi’ne göz atabilirsiniz.
  • Stockholm’de otel fiyatları biraz karışık olabiliyor. Özellikle 3-4 yıldızlı otellerde. Mesela konaklayacağınız tarihi temmuz 3 ve 5 arası toplamda 2 gün. Fakat temmuzun 3’ü 5 TL iken temmuzun 4’ü 10 tl olabiliyor. Bu yüzden konaklama birimi tercihi yaparken 1 günlük arama yapın. Eğer süper kalabalık yaz aylarında Stockholm’ü ziyaret etmiyorsanı sadece 1 günlük rezervasyon yapın ve otele vardığınız da rezervasyonunuzu 2 veya 3 gün olarak değiştirmek istediğinizi söyleyin. Bu şekilde 10 tl olan 4 temmuz günü size 5 tl olarak yansıyacaktır. Çünkü otel sisteminde rezervasyon uzatma işlemini yaptığınızda sistem bunun aksini söyleyemez.
  • Son olarak Stockholm gezilecek yerler listenize Eski Şehir Bölgesi’nde başlayın. Önce bu bölgeyi tamamen halledin. Tüm tarihi yapıları görün. Müzelerden birkaçını görün. Ve 1 dolu gününüzü burada geçirin. Daha sonra yarım gününüzü de Djurgarden Adası için ayırın. Özellikle çocuklar ile seyahat ediyorsanız bu adayı listenizin ilk sırasına ekleyin. Ada içerisinde birbirinden güzel gezilecek yerleri ve yapılacak aktiviteleri fazlasıyla bulabilirsiniz.

Bunlar da İlginiz Çekebilir

Stockholm gezilecek yerler listesindeki bu 30 yere birkaç yer daha eklemek pekala mümkün. Fakat bu 30 yeri zaten tamamen bitirebiliyorsanız, ne ala bitiremiyorsanız da listedeki hoşunuza giden yerleri ziyaret edin. Hepsini tek tek 3 dolu günde rahatlıkla gezebiliyorsunuz.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...