Strazburg Gezilecek Yerler – En Turistik 17 Yer

Strazburg, Fransa‘nın kuzey bir şehridir. Alsas Bölgesi’nin başkentliğini yapan bu şehir Avrupa’nın en büyük ortaçağ mahallesine sahip. Almanya ve Fransa arasındaki uzun süren savaşa konu olmuş ve bu yüzden daha çekici ve güzeldir. Birbirinden güzel tarihi, dini ve turistik yapılarıyla unutulmaz bir deneyim sunan bu şehirde gezilecek yer ve yapılacak birçok şey var.
Strazburg gezilecek yerler sadece dini ve tarihi yapılardan ibaret değil. Bu şehir, bundan çok daha fazlasıdır.

Bu gezilmesi gereken 17 yer ile, şehirdeki en güzel ve en önemli turistik noktalar hakkında bir bilgi sahibi olabilir, güzel bir liste çıkarabilirsiniz.

Strazburg Gezilecek Yerler Listesi

Strazburg'da Gezilecek En Güzel Yerler
Strazburg

Bu şehirde gezip görülecek birçok yer var. Fakat, bu yerlerin hepsini değil de, aralarında en turistik ve en güzel olanlarını aşağıdaki listede bulabilirsiniz. Zaten bu şehirde 1-2 gün yeterli olduğundan, tüm turistik noktaları görmek için yeterli zamanınız olmayacaktır.

1.Grande İle – Büyük Ada

Grande İle - Büyük Ada
Grande İle – Büyük Ada

Strazburg, III nehri tarafından geçilmektedir. Bu nedenle, birkaç adadan oluşuyor, ancak en iyi bilinen 1988’den beri UNESCO Dünya Mirası Alanı olan Grande Île (Fransızca’da “Büyük Ada”)’dir.

Şehrin tarihi merkezi ve Strazburg’u meşhur eden başlıca anıt ve ilgi noktalarına hayran olabileceğiniz bir yer. Dünyaca ünlü Strasbourg katedrali (Fransızca Notre-Dame de Strazburg Katedrali), 4 ortaçağ kilisesinin yanı sıra, 18. yüzyıldan kalma birçok otel ve sarayı burada görebilirsiniz.

Strazburg’u keşfetmeye başlamak için en iyi nokta burası diyebiliriz. Burada şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne çok kısa sürede ulaşabiliyorsunuz.

2.Strazburg Katedrali

Strazburg katedrali
Strazburg katedrali

Şehirdeki görülmeye değer ilk tarihi ve dini yapılardan biri olan Strazburg Katedrali, 1874 yılına kadar, 227 yıl boyunca dünyanın en yüksek yapısı olarak biliniyordu ve hala ortaçağ döneminde inşa edilmiş olan ve hayatta kalmış en yüksek yapı.

Kentin ve dünyadaki en eski Gotik katedralin sembolüdür. Giriş ücretsizdir.

Katedral üç mimari eseri bir araya getiriyor.

1439’dan kalma kule, Ana cephedeki büyük gül penceresi ve Astronomik saat, kentin en ünlü cazibe merkezi. Her gün saat 12: 30’da, tam olarak otomatlar animasyonu başlar ve farklı yaşam çağlarını ve havarilerin İsa’dan önceki geçitlerini sunar.
Strazburg katedralini ziyaret ederseniz kaçırılmaması gereken bir başka deneyim de “platforma” çıkmak. Bir döner merdivende tam olarak 332 adımlık bir yükselişin ardından, katedralin çatısından kenti seyretme ayrıcalığına sahip olacaksınız. Gökyüzü açıksa, tüm yolu Almanya’ya kadar bile görebilirsiniz.

Yapının doğu tarafındaki apsislerin tarihi de 1100’lere kadar gittiği söyleniyor.

3.Gutenberg Meydanı

Gutenber Meydanı
Gutenber Meydanı

Katedral’den birkaç adım uzaklıkta bulunan Gutenberg Meydanı (Place Gutenberg), 10 yıl boyunca Strazburg’da yaşayan matbaanın mucidinden sonra adlandırılmış bir meydan.

Ortaçağdan 18. yüzyıla kadar kentin idari ve politik merkezi idi ve Ticaret Odası’nın Rönesans binasını görebilirsiniz. Ayrıca birçok açık terastan birinde bir şeyler içmek için ideal bir mekandır.

4.Kleber Meydanı

Kleber Meydanı - Şehrin En Canlı Yeri
Kleber Meydanı

Strazburg’un en güzel meydanlarından bir diğeri de Kleber’dir. Şehirdeki en hareketli ve en kalabalık meydanlardan biri olan Kleber çevresinde de birbirinden güzel restoranları, kafeleri ve tarihi binaları görebilirsiniz.

Strazburg’un Grande Île’deki ana kamusal meydanı: Kleber Meydanı, Strazburg’un büyük kültürel veya sportif etkinliklerin yanı sıra, Noel döneminde devasa Noel ağacına ev sahipliği yapan bir buluşma yeridir.

Meydanın çevresinde, 1770 tarihli Aubette adında pembe bir kumtaşı binası var. Adı askerlerin her gün şafakta görevlerini yerine getirme emirlerini almaya gittikleri gerçeğinden geliyor.

Meydan, çiçek tarhları ve su çeşmeleri ile çok hoş bir yaya bölgesidir. Bir göz atın.

5.Rohan Sarayı

Rohan Sarayı - En Güzel Saray
Rohan Sarayı

Starzburg’da gezilmesi gereken yerler arasında oldukça popüler yerlerden biri olan Rohan Sarayı, aslen ilkel bir konut olarak, Rohan ailesinin 4 prensine ev sahipliği yapmış ve günümüzde ise 3 müzeye ev sahipliği yapmaktadır ;

 • Tarih öncesi dönemden beri Alsas tarihinin tamamını keşfedebileceğiniz Arkeoloji Müzesi,
 • Botticelli’den Goyat ve Rubens’e kadar çok zengin bir resim koleksiyonuna sahip Güzel Sanatlar Müzesi
 • Mobilya ve seramik parçaları koleksiyonu ile Dekoratif Sanatlar Müzesi görülmeye değer.

Yok ben müzeleri sevmem diyorsanız bile, binanın dış ve iç cephesi mutlaka görülmeye değer.

6.Kammerzell Evi

Kammerzell Evi
Kammerzell Evi

Tarihi bir anıt olarak listelenen bir diğer bina, Alsas tipi yarı ahşap bir bina olan Kammerzell Evi’dir (Maison Kammerzell).

Strazburg’daki en güzel ev olarak kabul edilir. Kirişlerde seküler veya kutsal sahneleri, zodyakın tüm işaretlerini veya Charlemagne ve Sezar gibi bazı önemli tarihi figürleri gösteren ahşap heykeller görebilirsiniz.

Kammerzell Evi şimdi yerel yemekler sunan bir restoran. Öğle saatlerinde bu restoran yakınlarındaysanız deneyin. Fiyatlara çok da pahalı değil.

7.La Petite France – Küçük Fransa

La Petite France - Bölgesi
La Petite France

Şehirdeki en fotojenik bölge olarak bilinen La Petite France, değirmenciler, balıkçıların uzun yıllar ticaret yaptığı, siyah beyaz yarı ahşap evler ile dolu bu mahalledir.

Bu bölgede bulunan yapıların büyük bir çoğunluğu 1500-1600’lü yıllardan kalma.

Rue du Bain aux Plantes gibi arnavut kaldırımlı caddelerin bazılarında evler fevkalade modern, yeni görünüyor ve her birkaç adımda, choucroute garnie gibi Alsas spesiyaliteleri sunan geleneksel restoranları da bulabiliyorsunuz. Şehrin en güzel ve en turistik bu bölgesini görmeden Strazburg gezisi tamamlanmış sayılmıyormuş.

8.Parc de l’Orangerie (Orangerie Parkı)

Orangerie Parkı
Orangerie Parkı

Avrupa Parlamentosu ve İnsan Hakları Mahkemesi’nin hemen karşısında yer alan Parc de l’Orangerie, devrim sırasında, Château de Bouxwiller’den ele geçirilen 140 portakal ağacının şehre verilmesiyle şekillenmiş.

Artık bu ağaçlardan sadece üçü kaldı ve parkın seralarında belirli günlerde hala bu ağaçları görebiliyorsunuz.

Bu park, sadece 3 portakal ağacından ibaret değil, ayrıca bu parkta Büyük bir kayık gölü, uzun, yapraklı caddeler, çimler ve hatta çocuklar için bir mini hayvanat bahçesi ve çiftliği var.

9.Vauban Barajı

Vauban Barajı - Gezilecek Yerler
Vauban Barajı

1600’lerde inşa edilmesine rağmen, bu müstahkem köprü ve III Nehri’ndeki savak, 1870’deki Franco-Prusya Savaşı kadar geç şehir savunmalarının temel taşıymış.

Büyük Fransız askeri mühendisi Vauban tarafından hazırlanan planlara göre, Vosges’ten pembe kumtaşı ile yapılmış.

Yapının uzunluğunu alan iç bir koridor var ve Ponts Couverts ve katedral kulelerini görmek için çatıya çıkabilirsiniz.

10.Kapalı Köprüler – Ponts Couverts

Kapalı Köprüler
Kapalı Köprüler

Petite France’in yanında, çatısı olmamasına rağmen isimlerini koruyan kapalı köprüleri (“Les Ponts Couverts de Strasbourg”) görmeyi de unutmayın.

Su yollarındaki tahkimatı güçlendirmek için bir sur olarak hizmet verecek şekilde inşa edilmişler. 3 ortaçağ kulesini, antik surların kalıntılarını birbirine bağlamak için kullanılmışlar ve şimdi ortadan kaybolan üstü kapalı bir ahşap galeriye sahiplerdi. Fakat şehirdeki en ikonik yerlerden biri ve görülmeye değer.

11.Strazburg Tarihi Müzesi

Tarih Müzesi
Tarih Müzesi

Alsas tarihi ve kültürü ile ilgileniyorsanız, şehrin kentsel tarihini Orta Çağ’dan Fransız Devrimi’ne kadar bir model, harita ve günlük yaşam objeleri koleksiyonu ile sunan Strazburg Tarihi Müzesi’ni (“Musée historique”) ziyaret edebilirsiniz. .

12.Broglie Meydanı

Şehirdeki birçok tarihi ve turistik yere ev sahipliği yapan Broglie Meydanı da, Starzburg’da görülecek yerler arasında.

Uzun ağaçlarla kaplı bir geçit olarak da bilinen bu meydanda ;

 • Belediye Binası
 • Banque de France
 • Strazburg Opera Binası gibi yerleri görebiliyorsunuz.

Ayrıca meydan şehirdeki en hareketli ve en canlı meydanlardan. Çevresinde de birçok kafe ve restoranı da bulabilirsiniz.

13.Strasbourg Avrupa Kurumları – European institutions

Strasbourg Avrupa Kurumları
Strasbourg Avrupa Kurumları

Orangerie parkının yakınında, Strazburg’u Avrupa’nın başkenti yapan kurumları bulacaksınız ;

 • Avrupa Parlamentosu
 • Avrupa Konseyi
 • Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi
  Onları keşfetmek için, sizi Avrupa kurumlarının çevresinde 2,5 kilometrelik bir yürüyüşe götürecek olan “Parcours d’Europe” u izlemenizi öneririm. Bazı açıklayıcı paneller ve eğlenceli kurulumlar yolda görülebiliyor.

Tabi ki bu kurumlara girip bir tur atayım diyemezseniz, fakat önemli kararların alındığı yerleri görmek her zaman güzeldir. Bu yüzden, bu kurumları dışarıdan görmek için uğrayın.

14.Tekne Turu Yapın

Tekne Turu İle Şehri Gezin
Tekne Turu İle Şehri Gezin – Strazburg gezilecek yerler blog

Starzburg’da yapılacak şeyler arasında en güzel olanı tekne turudur.

Kanallarda tekne turu yapmak, kentin en ilgi çekici şeylerinden ve Strazburg’u ziyaret etmenin en iyi yollarından biridir. Turlar, 2 tür tekne sunan Batorama şirketi ile Rohan Sarayı’nın eteğinde yer alır ; kapalı veya açık, bu nedenle yolculuk tüm hava koşullarında gerçekleşir.

Tekne Turu Strazburg
Tekne Turu Strazburg

2 tur arasında seçim yapabilirsiniz ;

Strasbourg, artı 20 siècles d’totoire 1 saat sürer ve sizi Petite France, Vauban Barajı ve yukarıda bahsettiğim Avrupa kurumlarını gösterir.

Strazburg, Grande-Île 45 dakika uzunluğunda ve şehir merkezine odaklandığından, Avrupa kurumu göremezsiniz.

15.Saint-Thomas Kilisesi

Aziz Thomas Kilisesi
Aziz Thomas Kilisesi

Strazburg’un kültürel bir kavşak noktası olduğunun bir başka kanıtı, Strazburg’un 1681’de Fransa’nın bir parçası olduktan sonra ana Lutheran ibadet yeri olan bu protestan kilisesidir.

Église Saint-Thomas olarak bilinen bu kilise, 1520’lerde tamamlanmış ve bölgedeki bir Alman tarzı salon kilisesinin tek örneği. Bu, Fransa’daki çoğu kiliseden farklı olarak, nef ve koridorların aynı yüksekliğe sahip olduğu anlamına gelir. St.’nin büyük gotik freskleri içeride görülmeye değer güzel eserlerden.

Michael ve 1100’lerden kalma Piskopos Adeloch’un çarpıcı romantik lahitleri de kilise içerisinde görülebiliyor.

16.Saint Pierre le Jeune

Saint Pierre le Jeune - Kilisesi
Saint Pierre le Jeune – Kilise

Gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer dini yapı ise, Aziz Genç Peter Kilisesi’dir.

Bu kilise, Strazburg’daki en önemli kiliselerden, çünkü 200 yıl boyunca Protestanlar ve Katolikler tarafından ikiye bölündü ; Protestanlar nefret ederken Katolikler burayı kullanıyordu.

Göz At : Lyon gezilecek yerler

Binanın da birçok farklı döneme ait mimari yapısı bulunuyor.

Örneğin mahzende, 600’lerden kalma bir Columban Kilisesi’nin kalıntıları bulunmaktadır ve manastır, çoğunlukla 1000’li yıllara tarihlenen romanesk tarzdadır.

Bu arada, nef ve renkli freskleri 14. ve 15. yüzyıllardan.

17.Bisiklet Turu Yapın

Strazburg’da yapılacak en güzel şeyler arasında olan Bisiklet Turları, bu şehirde turistler arasında bir hayli yaygın. Bisiklet dostu olan bu şehirde kendi başınıza bisikletler kiralamak yerine, uygun fiyatlara tur düzenleyen şirketlerden bisiklet turu satın alabilirsiniz. Bu turlar ile Strazburg’u çok daha iyi ve hızlı bir şekilde gezebiliyorsunuz. Fiyatlar da gayet uygun.

Strazburg’da Gezilecek Yerlere Göre Nerede Kalınır ?

Strazburg'da Gezilmesi Gereken Yerler
Gezilecek Yerler Listesi

Strazburg’un turistik cazibe merkezlerinin çoğu kentin tarihi UNESCO Dünya Mirası Grande-Île Dünya Mirası Bölgesi’nde bulunuyor. Bu bölgede konaklayarak şehirdeki en popüler turistik noktalara rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

Ayrıca şehirdeki otellerin büyük bir bölümü de bu bölgede bulunmakta. Fakat bu bölge şehrin kalbinin attığı yer olarak bilindiğinden dolayı da, biraz pahalı olabilmektedir. Bu yüzden, bütçeli br Strazburg gezisi planlıyorsanız, başka bölgelere de göz atabilirsiniz.

Bu şehirdeki en ideal otellere göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Strazburg Gezilecek Yerler Videosu

Strazburg’un haritadaki konumuna göz atarak, konaklama bölgeleri hakkında çok daha iyi bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Strazburg Kaç Günde Gezilir ?

Bu şehir için dolu dolu 1 gün genellikle yeterli oluyor. Fakat, zamanınız ve yeteri kadar bütçeniz varsa, kendinizi kasmayan ve en 2 gün bu şehirde konaklayın.

Göz At : Marsilya gezilecek yerler Listesi

Şehirdeki gezilecek noktalar genellikle tekne turları ve bisiklet turlarıyla kolayca tamamlanabiliyor. Fakat, bu turlara ücret ödemek yerine şehri kendi başınıza gezebilirsiniz. Zaten Strazburg, yürüyerek gezebileceğiniz şehirlerden. Birçok yere çok kısa yürüyüşler sonrasında ulaşabilirsiniz

Göz At : Paris’te gezilecek yerler

Strazburg gezilecek yerler listesi adlı bu yazıdaki 17 yer ve yapılacak şeyler, şehirdeki en turistik ve en güzel yerlerden. Bu yüzden, bu yerlerin tamamına zamanınız varsa, listeyi bitirin deriz. Ayrıca fazladan zamanınız kalırsa da Strazburg gece hayatı için de bir plan yapın.

Bunlar da İlginizi ÇekebilirBooking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor‘a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner‘a göz atabilirsiniz.

İSTANBUL

İstanbul’daki tarihi ve turistik cazibe merkezleri için detaylı bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...