Dağlık bir bölge üzerine kurulmuş Stuttgart, şatolar, parklar ve müzeler ile Almanya’nın güzel şehirlerinden. Süper popüler bir şehir olmasa da görülmeye değer. Stuttgart gezilecek yerler genelde merkez etrafında toplanıyor olsa da, merkez dışında da görmeniz gereken birkaç yer bulunmakta. Daha çok tarihi yapıları ile dikkat çeken bu şehirdeki turistik yerler için en fazla 2 günlük bir gezi sanırım yeterli olacaktır.

Stuttgart’ta gezilecek yerler hakkında bilgiler geçmeden önce, bu şehirde nerede konaklayacağınıza karar verin derim. Şehirde en iyi konuma, en iyi fiyat/fayda oranına ve en iyi konuk değerlendirme puanına sahip ; merkeze 1 km uzaklıkta 3 yıldızlı bir otel olan Hotel Hansa‘ya veya biraz daha lüks bir otel için de Maritim Hotel Stuttgart adlı 4 yıldızlı otele booking.com aracılığıyla göz atabilirsiniz.

Stuttgart Gezilecek Yerler

1.Schlotzplatz (Saray Meydanı)

Stuttgart Gezilecek Yerler

Şehirdeki en güzel ve en kalabalık meydan olarak bilinen Saray Meydanı, bu şehirde olmazsa olmazlardan. Concordia Heykeli ve Melek Çeşmesi ile meşhur olan bu meydandan şehirdeki diğer turistik yerlere çok kolay bir şekilde ulaşabileceğinizden dolayı gezinize bu meydandan başlayın derim. Noel Pazarlarına ve konserlere de ev sahipliği yapan bu meydan, 1746-1807 yılları arasında inşa edilmiş. Stuttgart’ta en ünlü cafeler, restoranlar ve otellerde bu bölge çevresinde toplanmış.

Booking.com aracılığıyla Saray Meydanı’na (Yeni Saray’a) 3-5 dakika yürüme mesafesine olan otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

2.Konigstrasse (Kral Caddesi)

Almanların en sosyal halini bu caddede rahatlıkla görebiliyorsunuz. Araç trafiğine kapalı olan bu alışveriş caddesi, şehrin en en ünlü ve en işlek caddelerinden biri. Bunun yanında Stuttgart’ta gece hayatı için de planınız varsa bu caddeye 3-5 dakika yürüme mesafesinde bulunan barları ve gece kulüplerini de bulabilirsiniz. Ayrıca cadde üzerinde bir de AVM bulunmakta.

3.Mercedes-Benz Müzesi

Stuttgart Gezilecek Yerler

Stuttgart gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en güzel müzelerden biri de Mercedes-Benz Müzesidir. Malum Stuttgart Almanya’da otomobilin kalbinin attığı şehir olarak bilinir. Böyle bir şehirde Mercedes’e ait müze olmazsa da olmaz.

2006 yılında açılmış olan bu müzede 130 yıllık otomobil endüstrisinin gelişimini görebiliyorsunuz. 200’e yakın mercedes’e ait klasik araçları ile görülmeye değer müzelerden.

4.Solitude Kalesi

Stuttgart Gezilecek Yerler
Solitude Kalesi

1764-1769 yılları arasında Rococo ve Neo-Klasik tarzda inşa edilen bu kale, bir av köşkü olarak yapılmış. Şehir merkezine biraz uzak bir konumda bulunuyor olsa da, Stuttgart’ta yeteri kadar zamanınız varsa bu kaleye de bir göz atın derim.

5.Porsche Müzesi

Stuttgart Gezilecek Yerler
porsche müzesi

Prototip ve klasik araçları içeren 80’in üzerinde aracın sergilendiği bu müzede Porche’nin tarihi anlatılmakta. Araba tutkunlarının zevkle gezebileceği bu müzeyi de Stuttgart gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

6.Wilhelma Hayvanat ve Botanik Bahçesi

Stuttgart Gezilecek Yerler

1.200’den fazla hayvan türüne ve 5000’den fazla bitki türüne ev sahipliği yapan bu tesis, 19. yüzyılda I. Wilhem için yapıldığı bilinmekte. Stuttgart’ın kuzeyinde bir şato içerisinde yer alan Wilhelma Hayvanat ve Botanik Bahçesi ailecek ziyaret edilebilecek en güzel yerlerden.

7.Stuttgart Televizyon Kulesi

Stuttgart Gezilecek Yerler
Stuttgart Gezilecek Yerler

Stuttgart gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gereken bir diğer turistik yer ise, televizyon kulesidir. Hem şehri hem de kara ormanı rahatlıkla izleyebileceğiniz bu kulenin bir benzeri de Berlin’de bulunuyor. 1956 yılında inşa edilmiş olan bu kule, dünyanın ilk betonarme telekomünikasyon kulesi ünvanına sahip. Akşamları ışıkları açıldıktan sonra daha güzel bir hale bürünen bu kuleye de bir göz atmakta yarar var.

8.St John Kilisesi

Stuttgart Gezilecek Yerler
St J

Görkemli yapısı ile dikkat çeken tarihi yapılardan biri olan St John Kilisesi, 1864-1876 yılları arasında inşa edilmiş. Hemen kilisenin yanında bir göl bulunmakta. Bu göl de Ateş Gölü olarak biliniyor. Gotik tarzda inşa edilmiş bu kilise, ikinci dünya savaşı sırasında yıkılmaya yüz tutmuş. Fakat yeniden inşa edilerek bugünkü farklı görünümünü elde etmiş.

9.Wilhelmsplatz

Daha çok restoranları ile ünlü olan bu meydana mutlaka uğrayın. Özellikle açsanız. Almanların en favori bölgelerinden biri olan Wilhelmsplatz’da birbirinden farklı restoranları bulabilirsiniz. Alman yemeklerine merakınız varsa, ilk deneyiminizi bu meydana yakın olan restoranlardan yana kullanın derim.

10.Schiller Meydanı

Stuttgart’ta görülmeye değer meydanlardan bir diğeri ise, Schiller Meydanı’dır. Bu meydan, Alman filozo, şair, tarihçi Friedrich Schiller’in heykelinin yer aldığı bir meydandır. Tarihi bakımdan önem arz eden bu meydan, görülmeye değer yerler arasında.

11.Altes Schloss – Old Castle – Eski Kale

1000 yıllık tarihi ile göz kamaştıran bu tarihi kale, savunma amaçlı kullanılmış. Württemberg kontu bu kalede ikamet etmeye başladıktan sonra, kale saray olarak da kullanılmaya başlanmış. Bir nevi müze görevi gören bu kalenin avlusunda bulunan kilise ise, günümüzde ibadete açık.

12.Killesbergpark

Bismarck Anıtı ile ünlü olan bu parkı, Killesberg adı verilen tren ile dolaşabiliyorsunuz. Stuttgart’taki en güzel parklardan biri olması ve gözlem kulesinden parkı seyredebiliyor olmanız bu parkı ziyaret etmek için yeterli olsa da, Stuttgart’ta fazla vaktiniz yoksa, bu parkı es geçebilirsiniz.

Stuttgart’ta Nerede Kalınır ?

Stuttgart’ta konaklama için birçok seçenek bulunmakta. Fakat bu seçenekler arasında güzel bir seçim yapmak pek de kolay olmuyor. Eğer Saray Meydanı’na yakın bir yerde konaklayacak olursanız, şehirdeki birçok turistik noktaya çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Bunun yanında Stuttgart’ta gece hayatı için de bir planınız varsa bu meydan yakınlarında bulunan otellerden şehrin en gözde barlarına ve gece kulüplerine de çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Booking.com aracılığıyla Stuttgart’ta bulunan otellerin büyük bir bölümünde erken veya son dakika rezervasyon indirimleri bulunmakta. Bu rezervasyon indirimlerinden yararlanacak olursanız, %35’e varan fırsat indirimlerinden yararlanabilir, çok daha uygun bir Stuttgart gezisi yapabilirsiniz.

Stuttgart’ta otel tavsiyesi olarak da ;

–Hotel Astoria am Urachplatz (3 Yıldız) ; Stuttgart’taki en popüler 3 yıldızlı otellerden biri olan bu küçük ve şirin otel, Stuttgart Merkez İstasyonu’na 1.5 km uzaklıkta bulunuyor. Açık büfe kahvaltısı, terası ve aile odaları da olan bu otelin 7.1 gibi bir konuk değerlendirme puanı bulunuyor. Ayrıca bu otel şehirdeki en iyi fiyat/fayda oranına sahip 3 yıldızlı otellerden biri. Booking.com aracılığıyla OTELİ İNCELE & FİYATLARA GÖZ AT

–Hotel Merit (3 Yıldız) : Yine 3 yıldızlı bir otel olan Merit hotel, Königstrabe alışveriş caddesine 5 dakikalık yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Yani konum olarak şüphesiz tercih edilebilecek otellerden biri. Bunun yanında otel şehrin tam merkezine 500 metre uzaklıkta bulunuyor. Bu otele 10 dakika uzaklıkta birbirinden güzel cafeleri ve restoranları bulabilirsiniz. Ayrıca şehirdeki turistik noktalara bu otelden çok kolay bir şekilde ulaşım sağlamak mümkün. Booking.com aracılığıyla OTELİ İNCELE & FİYATLARA GÖZ AT

–Park Inn by Radisson Stuttgart (4 Yıldız) : Biraz daha lüks bir otelde konaklamayı planlıyorsanız, şehrin tam merkezine 1.3 km uzaklıkta bulunan bu lüks 4 yıldızlı otele göz atabilirsiniz. Güzel konumu ve hizmetleri sayesinde şehirdeki en popüler otellerden biri olmuş bu otelin 8.6 gibi yüksek bir konuk değerlendirme puanı bulunmakta. Otel Marienplatz Meydanı’na sadece 2 dakika, Stuttgart Merkez İstasyonu’na 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Yani konum olarak oldukça güzel bir yerde bulunmakta. Erken rezervasyon fırsat indirimleri olan bu popüler otele de mutlaka göz atın derim. Booking.com aracılığıyla OTELİ İNCELE & FİYATLARA GÖZ AT

Stuttgart’da gezilecek yerler listenizi oluştururken hangi otelde konaklayacağınıza çok iyi karar verin derim. Eğer tüm turistik noktaları gezmeyi planlıyorsanız, merkeze yakın yerlerde, yok birkaç turistik yer ile yetinmeyi planlıyorsanız da meydanlara yakın otelleri tercih etmenizde yarar var.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Stuttgart Gezilecek Yerler tabi ki de bu 12 liste ile sınırlı değil. Bu gezilecek yerlere ek olarak birkaç turistik ve tarihi yer eklemek mümkün. Fakat Stuttgart’ta 1-2 günlüğüne güzel bir kültür gezisi planlıyorsanız, bu 12 yer sanırım yeterli olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here