Stuttgart Gezilecek Yerler – En Turistik 17 Yer

Güney Almanya’daki Baden-Württemberg eyaletinin başkenti olan Stuttgart, Almanya‘nın önde gelen ticaret merkezlerinden biri. Dünyanın en büyük iki otomobil üreticisinin (Porche ve Mercedes) evi olmasının yanında, şehirde turistlerin ilgisini çekebilecek birçok tarihi ve turistik noktalara da ev sahipliği yapıyor.
Avrupa’nın en iyi hayvanat bahçelerinden biri, görkemli sarayları, Almanya’nın en büyük noel pazarlarından biri ve birbirinden güzel müzeleri ile, Stuttgart gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz birçok önemli yeri bu şehirde bulabilirsiniz.

Stuttgart, neredeyse tamamen ormanlarla ve sarmaşıklarla kaplı dik tepelerle çevrili, çanak gibi bir arazide oturuyor. Kenti çevreleyen yeşil, merkeze ferah bir his veren geniş parklara ve bahçelere dökülüyor. Her yönüyle, turistlerin ilgisini çeken bu şehirde gezip görülebilecek aşağıdaki 17 yer arasından, seyahat sürenize ve zevkinize göre bir liste çıkarabilirsiniz.

Stuttgart Gezilecek Yerler Listesi 

Stuttgart’ta Nerede Kalmalı ? 

Stuttgart Mitte Bölgesi ; Şehirdeki en merkezi, en popüler ve gezilecek yerler için en iyi konuma sahip olan bölgedir. Bu bölgede, her şey elinizin altında olur. Turistik noktalara bu bölgeden çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. 1-2 günlük bir Stuttgart gezisi için en ideal konaklama bölgesi Mitte’dir. Bu bölgedeki otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Stuttgart gezinize ‘‘Schlossplatz” adı verilen Saray Meydanı’ndan başlayabilirsiniz. Burası, şehirdeki en canlı meydanlardan biri olduğu gibi, çevresinde birbirinden güzel tarihi ve turistik yapıları bulabiliyorsunuz. Ayrıca şehirdeki turistik yerlerin en merkezi yerlerinden biri olduğundan dolayı da, tüm turistik yerlere kolay bir ulaşım ağı sunan meydandır.

1.Schlossplatz – Saray Meydanı

Schlossplatz - Saray Meydanı
Schlossplatz – Saray Meydanı

Şehrin kalbi olarak bilinen Saray Meydanı, Stuttgart gezisinde kaçırılmaması gereken önemli noktalardan biri.

Özellikle yaz aylarında birçok konsere ev sahipliği yapmasıyla ünlü olan bu meydan, şehrin en çok fotoğraflanan yerlerinden bir tanesidir.

Meydanın güney tarafından şu anda devlet müzesi olan Württemberg’in Gotik Eski Sarayı bulunuyor. Kuzeyde ise, kubbesinden tanıyabileceğiniz Kunstgebäude bulunmaktadır.

Meydan yakınlarında birbirinden güzel kafeleri, restoranları ve hediyelik eşyalar için birkaç mağazayı da bulabilirsiniz.

2.Stuttgart Ulusal Galeri – Staatsgalerie

Stuttgart Ulusal Galeri - Staatsgalerie
Stuttgart Ulusal Galeri

Şehir, sanat severleri çok güzel bir şekilde ağırlıyor. Bunun en önemli göstergesinden bir tanesi de, tarihi 1843 yılına kadar bu Ulusal Galeri’dir.

Bu galeri, Orjinal ve ek bina olmak üzere ikiye ayrılmış.

Orjinal binada, Rubens, Rembrandt ve Hans Memling gibi ünlü sanatçılara ait eserleri bu müzede görebiliyorsunuz.

Yeni ek binada ise, Matisse, Picasso, Salvador Dalí, Franz Marc, Piet Mondrian ve Joan Miró’nun 20. yüzyıl sanatından eserlere ev sahipliği yapmaktadır.

3.Mercedes Müzesi

Mercedes Müzesi Stuttgart Görülecek Yerler
Mercedes Müzesi

Bu müzeyi ziyaret etmek için araba tutkunu veya mercedes hayranı olmanıza gerek yok.

Eşsiz bir deneyim sunan bu müzede, otomobilin doğumuna geri dönüş yolculuğu yapabilirsiniz.

Markanın tarihine ve çeşitliliğine vurgu yapılan bu müzeyi seveceksiniz. Ayrıca, Karl Benz’in, 1886’da ilk gerçek otomobil olarak kabul edilen şeyi icat ettiğini de hatırlatmakta yarar var.

4.Porche Müzesi

Porche Müzesi
Porche Müzesi

Bu müze, 70’lı yıllardan beri buradaymış. Fakat, 2009 yılında büyük bir yenileme ve restorasyon çalışması yaparak günümüzde eşsiz mimari yapıya kavuşmuş.

Müzede markanın ilk günlerini hakkında bilgiler bulabilirsiniz. Ayrıca bu müze, Profesör Ferdinand Porsche’nin icat ettiği birçok yenilikten de bahsetmekte.

100’e yakın araç filosuyla Stuttgart’ın en güzel müzeleri arasında diyebiliriz.

5.Wilhelma Zooloji-Botanik Bahçesi

Wilhelma Zooloji-Botanik Bahçesi
Wilhelma Zooloji-Botanik Bahçesi

Bir hayvanat bahçesine ev sahipliği yapan Wilhelma, Stuttgart’ın turistik yerleri arasındadır.

Burada, Avrupa’nın en iyi hayvanat bahçelerinden biri olarak kabul edilen yeri görebilirsiniz.

Hayvanlarla aranız iyi değilse, botanik bahçesine göz atabilirsiniz. Fakat, buradaki hayvanat bahçesinin 1.000’den fazla hayvan türüne ev sahipliği yaptığını da hatırlatalım.

Şempanzeler, goriller ve orangutanlar ile aranız iyiyse, bu hayvanat bahçesinde bunlardan bolca var.

6.Killesbergpark

Killesbergpark Stuttgart Gezilecek Yerler
Killesbergpark – Stuttgart gezilecek yerler blog

Stuttgart’ın en güzel parkları arasında olan Killesbergpark, 50 hektarlık bir alanda tüm güzelliğiyle ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Burada, birbirinden güzel çeşmeleri ve heykelleri görebileceğiniz gibi, eşekler, midiller ve keçiler besleyebileceğiniz bir de çiftliği görebiliyorsunuz.

Yaz aylarında çocuklar için de eğlenceli yerleri olan bu parkı da listenize ekleyin.

7.Killesberg Tower

Killesberg Tower
Killesberg Tower

Bu kule, turistlerin Stuttgart’taki favori yerlerinden biri. 40 metre yükseklikteki bu kablo kulesi, 2000 yılında açılmış, henüz yeni diyebileceğimiz kulelerden.

Kulenin üzerine çıkıp şehrin panoramik manzarasını da seyredebiliyorsunuz. Kulenin gayet güvenli olduğu söyleniyor. Fakat rüzgarlı günlerde kule biraz fazla sallandığında, sinir bozucu olabiliyor.

8.Solitude Kalesi

Solitude Kalesi Stuttgart
Solitude Kalesi

Yalnızlık Sarayı veya Solitude Sarayı olarak da bilinen Solitude Kalesi, şehrin en güzel mimarisine sahip yapılardan biridir.

Württemberg Dük Charles Eugene tarafından yaptırılan bu kalenin tarihi 18. yüzyıla kadar gitmektedir. Bir konu ve avlanma yeri olarak hizmet veren bu kale, Rokoko ve Neoklasik mimariye sahip ve Fransız Nicolas Guibal’in görkemli tavan freskleriyle zenginleştirilmiştir. Özellikle bir yere göz atmak isterseniz, kalenin kubbesinin altındaki Weisse Saal’e (Beyaz Salon) göz atabilirsiniz.

9.Württemberg Mozolesi

Württemberg Mozolesi Stuttgart
Württemberg Mozolesi

Stuttgart’ın gezilecek yerleri arasında oldukça dikkat çekici yapılardan biri olan Württemberg Mozolesi, şehir merkezinin biraz dışında bulunuyor olsa da, Untertürkheim’a giden otobüse veya S-Bahn’a binerek buraya çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.

1820’lerin başında William I tarafından yaptırılmış olan bu mozole, Stuttgart’ın en güzel manzaralarına ev sahipliği yapmaktadır. Yazları açık olan bu mozolenin içerisine de girip göz atabiliyorsunuz, fakat önceliğiniz manzara olmalı.

10.Stiftskirche

Stiftskirche Stuttgart
Stiftskirche

Şehirdeki en popüler kiliselerden biri olan Stiftskirche’deki en eski mimari, Romanesk ve 13. yüzyıldan kalma olup, daha sonra Gotik (nef) ve Yüksek Gotik tarzında (koro) uzantıları vardır.

Ulrich I tarafından 13. yüzyılda yaptırılmış olan bu kilise, şehrin en çok fotoğraflanan yerlerinden biri, kaçırmayın.

11.Stuttgart Televizyon Kulesi

Stuttgart Televizyon Kulesi
Stuttgart Televizyon Kulesi

Stuttgart’ta görülecek yerler arasında bir diğer güzel manzara sunan yerlerden bir tanesi de, TV Kulesi’dir.

216 metre uzunluğundaki bu kule, 1956 yılında inşa edilmiş, eski bir kule.

Kuleden şehrin panoramik manzarasını seyredebileceğiniz bir gözlem yeri (150 metre) de var. Asansör ile buraya çıkabilir, güzel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

Bir de kafesi olan bu TV kulesine bir paket sigara ücretine girebiliyorsunuz.

12.Birkenkopf

Birkenkopf Stuttgart
Birkenkopf

Stuttgart’taki en yüksek tepeden şehrin nefes kesici manzarasını seyretmek ister misiniz ? Cevabınız evet ise, Birkenkopf’a mutlaka göz atın deriz. Burası, şehirdeki en yüksek tepe olduğu gibi, şehrin kartpostallık manzarasına sahip en iyi yeridir.

13.Landesmuseum Württemberg

Landesmuseum Württemberg Stuttgart Gezilecek Yerler
Landesmuseum Württemberg

Schlossplatz’daki Eski Kale’de, Baden-Württemberg eyaletinin, el sanatları, arkeolojisi ve etnografyası hakkında bilgileri bulabileceğiniz bu müzede, Württemberg’in Kraliyet Mücevherlerini, ortaçağ kutsal sanatını ve silahlar, mücevherler, aletler ve tencere gibi çok çeşitli Kelt eserlerini görebilirsiniz.

1553-78 yılları arasında inşa edilmiş olan müzenin bulunduğu bu kale için bile buraya gidebilirsiniz.

Müzenin en dikkat çeken yeri ise, dünyanın en eski insan eserleri de dahil olmak üzere, Swabian dağlarındaki mağaraların tarih öncesi sakinlerini izleyen nadir eserler ile arkeolojik koleksiyonlardır.

Modern cam koleksiyonu Avrupa’nın en iyileri arasındadır ve mükemmel bir kostüm ve tekstil koleksiyonu, Art Nouveau döneminden kalma 18. yüzyıl Avrupa dekoratif kumaşlarına ve tekstillerine odaklanmaktadır. Güney kanadında, 16. yüzyıldan kalma ünlü saray kilisesi bulunur.

14.Standseilbahn Stuttgart

Standseilbahn Stuttgart
Standseilbahn Stuttgart

Stuttgart’ın güneybatısında Heslach’ta Südheimer Platz U-Bahn istasyonundan Stuttgart Degerloch mezarlığına kadar yamaçtan geçen zarif bir füniküler demiryolu bulunuyor.

Demiryolu hattı toplu taşıma ağının bir parçasıdır, miras korumasına sahiptir ve araçlar koyu tik ağacından yapılmıştır.

Bu füniküler ile zirvedeki ormanlıkta bulunan mezarlığa çıkmak, Stuttgartta yapılacak şeyler arasında en popüler olanıdır. Ayrıca, bu füniküler yolculuğu 4 dakika sürüyor.

15.Esslingen

Easligen Stuttgart
Eesligen Kasabası

Stuttgart’ın turistik yerleri arasında olan Esslingen Kasabası, Stuttgart’ın sadece 17 kilometre doğusunda bulunuyor ve çok rahat bir şekilde bu kasabaya ulaşabiliyorsunuz.

Yüksek kuleleri arasında sıradışı bir köprü bulunan St. Dionys Kilisesi ve hareketli figürlerin yer aldığı bir saat olan glockenspiel ile şirin kırmızı Belediye Binası bu kasabada kaçırılmaması gereken yerlerden.

Ayrıca birbirinden güzel manzaralara ev sahipliği yapan tepe kalesini de görmeyi unutmayın.

16.Yeni Saray

Yeni Saray Stuttgart
Yeni Saray

Barok tarzda inşa edilmiş bu sarayın tarihi 18. yüzyıla kadar gitmektedir. Saray, şehrin tam merkezinde bulunan Schlossplatz meydanında yer alıyor.

Sarayı turlar ile ziyaret edebiliyorsunuz. Fakat bazı zamanlar sarayın kapalı olabileceğini de unutmayın.

17.Stuttgart Şehir Tiyatrosu

Şehir Tiyatrosu Stuttgart Gezilecek Yerler
Stuttgart Şehir Tiyatrosu

Burayı, konserlere katılmak amacıyla değil de, dış mimari yapısına göz atmak ve çevresindeki güzel atmosfer için ziyaret edebilirsiniz.

Tiyatronun hemen oturup dinlenebileceğiniz, insanları seyredebileceğiniz yerler bulunuyor. Ayrıca buradan şehrin en güzel fotoğraf karelerini de yakalayabilirsiniz. Konserlere katılmamış olsak da, oldukça pahalı olabileceğini düşündüğümüzden tavsiye etmiyoruz. Tabi, bu konserlerden birine katılmak isterseniz de en güzellerinin hafta sonlarında olduğunu bilin.

Göz At : Strazburg Gezilecek Yerler

Stuttgart’ta Gezilecek Yerlere Göre Nerede Kalınır ?

Stuttgart Kral Caddesi
Stuttgart

Stuttgart’ta konaklama için birçok seçenek bulunmakta. Fakat bu seçenekler arasında güzel bir seçim yapmak pek de kolay olmuyor. Eğer Saray Meydanı’na yakın bir yerde konaklayacak olursanız, şehirdeki birçok turistik noktaya çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Bunun yanında Stuttgart gece hayatı için de bir planınız varsa bu meydan yakınlarında bulunan otellerden şehrin en gözde barlarına ve gece kulüplerine de çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Booking.com aracılığıyla Stuttgart’ta bulunan otellerin büyük bir bölümünde erken veya son dakika rezervasyon indirimleri bulunmakta. Bu rezervasyon indirimlerinden yararlanacak olursanız, %35’e varan fırsat indirimlerinden yararlanabilir, çok daha uygun bir Stuttgart gezisi yapabilirsiniz.

Şehrin konumuna haritadan göz atacak olursanız, bölgeler hakkında çok daha iyi bir bilgi sahibi olabilirsiniz.

Stuttgart’ta otel tavsiyesi olarak da ;

–Hotel Astoria am Urachplatz (3 Yıldız) ; Stuttgart’taki en popüler 3 yıldızlı otellerden biri olan bu küçük ve şirin otel, Stuttgart Merkez İstasyonu’na 1.5 km uzaklıkta bulunuyor. Açık büfe kahvaltısı, terası ve aile odaları da olan bu otelin 7.1 gibi bir konuk değerlendirme puanı bulunuyor. Ayrıca bu otel şehirdeki en iyi fiyat/fayda oranına sahip 3 yıldızlı otellerden biri. Booking.com aracılığıyla OTELİ İNCELE & FİYATLARA GÖZ AT

–Hotel Merit (3 Yıldız) : Yine 3 yıldızlı bir otel olan Merit hotel, Königstrabe alışveriş caddesine 5 dakikalık yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Yani konum olarak şüphesiz tercih edilebilecek otellerden biri. Bunun yanında otel şehrin tam merkezine 500 metre uzaklıkta bulunuyor. Bu otele 10 dakika uzaklıkta birbirinden güzel cafeleri ve restoranları bulabilirsiniz. Ayrıca şehirdeki turistik noktalara bu otelden çok kolay bir şekilde ulaşım sağlamak mümkün. Booking.com aracılığıyla OTELİ İNCELE & FİYATLARA GÖZ AT

–Park Inn by Radisson Stuttgart (4 Yıldız) : Biraz daha lüks bir otelde konaklamayı planlıyorsanız, şehrin tam merkezine 1.3 km uzaklıkta bulunan bu lüks 4 yıldızlı otele göz atabilirsiniz. Güzel konumu ve hizmetleri sayesinde şehirdeki en popüler otellerden biri olmuş bu otelin 8.6 gibi yüksek bir konuk değerlendirme puanı bulunmakta. Otel Marienplatz Meydanı’na sadece 2 dakika, Stuttgart Merkez İstasyonu’na 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Yani konum olarak oldukça güzel bir yerde bulunmakta. Erken rezervasyon fırsat indirimleri olan bu popüler otele de mutlaka göz atın derim. Booking.com aracılığıyla OTELİ İNCELE & FİYATLARA GÖZ AT

Stuttgart Gezilecek Yerler Videosu

Stuttgart’ta gezilecek yerler listenizi oluştururken hangi otelde konaklayacağınıza çok iyi karar verin derim. Eğer tüm turistik noktaları gezmeyi planlıyorsanız, merkeze yakın yerlerde, yok birkaç turistik yer ile yetinmeyi planlıyorsanız da meydanlara yakın otelleri tercih etmenizde yarar var.Göz At : Berlin gezilecek yerler

Stuttgart Gezilecek Yerler tabi ki de bu 17 liste ile sınırlı değil. Bu gezilecek yerlere ek olarak birkaç turistik ve tarihi yer eklemek mümkün. Fakat Stuttgart’ta 1-2 günlüğüne güzel bir kültür gezisi planlıyorsanız, bu 17 yer sanırım yeterli olacaktır.

Göz At : Münih gezilecek yerler


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor‘a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner‘a göz atabilirsiniz.

İSTANBUL

İstanbul’daki tarihi ve turistik cazibe merkezleri için detaylı bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...