Süleymaniye Camii Nerede – Nasıl Gidilir ?

Süleymaniye Camii, Osmanlı zamanından günümüze ulaşmış, muhteşem mimarisi, farklı boğaz manzarası, cami içerisindeki manevi huzur ve bulunduğu konum ile birçok camimizden farklı bir camidir. Kanuni Sultan Süleyman’a hediye için yapılan camii, dönemin ünlü mimarlarından olan, birçok camide imzası olan Mimar Sinan caminin gerçek mimarı olarak biliniyor.

İstanbul denince akla ilk gelen camilerden biri olan Süleymaniye Camii ihtişamlı yapısının yanında güzel bir de manzara sunmakta.

Camii, külliyenin içerisinde yer alıyor. Külliye içerisinde caminin yanı sıra, medrese, kütüphane, hastane, türbe, hamam, imaret ve dükkanları da görebilirsiniz. Dört minaresi olan caminin minareleri, fetihten sonra 4. padişah olduğunu, on şerefe ise, 10. Padişah olmasının simgesi olarak biliniyor. İstanbul’da gezilecek yerler listenizde olması gereken bu camii Sultanahmet Camii ve Fatih Camii kadar popüler ve güzel bir tarihe sahip camilerden.

Süleymaniye Camii Hakkında Bilgiler İstanbul
Süleymani cami içi

Süleymaniye Camii Hakkında Bilgiler

Caminin en önemli özelliklerinden biri caminin içerisindeki akustiktir. Mimar Sinan bu akustiği sağlayabilmek adına tütünsüz nargileyi fokurdattığı söylenir. Caminin iç yapısını bir Ayasofya Camii ile kıyasladığınızda biraz sade bir yapı olduğunu görebiliyorsunuz. Fakat ihtişamlı havası bu sadeliğe yakışıyor diyebilirim.

İstanbul Camileri
Cami içerisinde pencerelerden gelen ışık bile iç mekanı aydınlatmak için yeterli

Cami camlarında görebileceğiniz vitray desenler, oldukça etkileyici ve bu desenler ünlü vitray ustası Sarhoş İbrahim tarafından yapıldığı biliniyor. Camii ilk yapıldığı tarihlerde içerinin aydınlatılabilmesi için yüzlerce kandil kullanılmış. Tabi, bu kandillerden çıkan duman ve isi engelleyebilmekte Mimar Sinan’ın o muhteşem mimari zekası sayesinde olmuş. Bu isler ile Mimar Sinan mürekkep elde etmiş ve bunların kullanılmasını sağlamış. Caminin örümcek ağlarından korunabilmesi amacıyla da caminin birçok yerine devekuşu yumurtası koydurarak, örümcek ve böceklerden dahiyane bir şekilde korumuş.

Caminin iç bölümü
Caminin iç bölümü

Süleymaniye Camii Hikayesi

Camii Avlusu
Caminin avlusundan eşsiz bir manzara seyredebilirsiniz

Bu caminin hakkında birçok şey yazılıp çizilmekte. Fakat bunlardan en dikkat çekeni ; tarih boyunca birçok deprem gören İstanbul’daki bu cami için Mimar Sinan, camii temelinin tam anlamıyla oturabilmesi için inşaatin 1 sene durmasını istemiş. Camii inşaatinin durduğunu öğrenen İran şahı, Osmanlı İmparatorluğu’nu finansal bakımdan zor duruma düştüğünü düşünerek, Kanuni Sultan Süleyman’a ”Süleymaniye Camii inşaatini tamamlamaya gücünüz yok ve inşaati yarım bırakmışsınız, elçilerimizle size ihtiyacınız olan para ve mücevharat gönderiyoruz. Bu hayırlı işin yapımında bizim de bir katkımız olsun” diye bir mektup göndermiş. Buna çok sinirlenen Süleyman, sandığı Mimar Sinan’a vermiş ve tamamının cami temelinde kullanılmasını istemiş. Mimar Sinan ise, bu değerli taşları caminin minarelerinden birinde kullanmış. Cevher minaresi olarak bilinen bu taşların kullanıldığı minare 3 şerefeli olan minareler arasında doğu kısımda yer almaktadır.

Camii Bahçesi
Süleymaniye caminin avlusu da en az cami kadar ilgi çekici

Tarihi

Camii BAhçesi
Avlunun etrafında çiçekler ve yeşil alan caminin avlusuna farklı bir hava katıyor

Camii tarihi hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse, Cami yapımına 1550 yılında Mimar Sinan tarafından başlanmış. Cami yapımının 7 yıl sürdüğü Cami ve Külliye inşaatinde 4000’e yakın işçinin çalıştığı söylenir. Ayrıca camii yapımında İmparatorluğun birçok bölgesinden çeşitli taşların İstanbul’a getirildiği de söylenmekte.

Süleymaniye Camii Hakkında Bilgiler İstanbul
Cami içerisinde bulunan avlunun tam merkezinde bulunan bu bölüm de ziyaretçilerin en çok zaman geçirdiği yerlerden

İstanbul’da konaklama için birçok seçenek bulunmakta. Bu yüzden İstanbul’da konaklama için iyi bir araştırma yapmak şart. İstanbul’da nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerini ve bölgelere özel otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz.

Süleymaniye Camii Nerede – Nasıl Gidilir ?

Süleymaniye mahallesinde bulunan bu camiye ulaşım için en ideal yol Kabataş-Bağcılar tramvay hattını kullanarak Laleli Üniversite durağına gitmektir. Bu duraktan camiye kısa bir yürüyüşle rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Caminin güzel bir manzarası
Caminin en güzel manzarası

Süleymaniye Külliyesi içerisinde bulunan türbeleri ziyaret ettikten sonra hemen camii karşısında bulunan bölgenin en eski ve en popüler kurufasülyecisi, Erzincanlı Ali Baba’da uygun fiyatlara bir kurufasülye yemeyi de unutmayın.

Süleymaniye Camii yakınında kahvaltı mekanlarından biri olan Hüsnü Ala Cafe, İstanbul’da en iyi kahvaltı yerleri arasında diyebilirim. Bu mekandan Boğaziçi Köprüsü’nü, Galata Kulesi’ni ve köprüsünü, Haliç’i, Yeni Camiyi ve Topkapı Sarayı‘nın muhteşem manzarasını görebilirsiniz.

Süleymaniye Camii Hakkında Bilgiler İstanbul
Caminin girişlerinden biri

NOT : Camii ziyaretinizi bitirdikten sonra camiye yürüme mesafesinde olan, Ayrancık Sokağı’na da uğramayı unutmayın. Bu sokakta ahşap yapısı ile dikkat çeken Cumbalı Osmanlı Evleri, size az da olsa nostalji yaşatacaktır.

Süleymaniye Camii Hakkında Bilgiler İstanbul
Süleymaniye Caminin avlusu

Ziyaret Saatleri

Öncelikle bu camiye girişlerin ücretsiz olduğunu unutmayın. Cami ziyaret saatleri ise, 09:00-18:00 saatleri arasındadır. Tabi namaz vakitleri sırasında camiyi ziyaret edemeyeceğinizi de unutmayın.

Süleymaniye Camii
Külliye içerisinde bulunan türbeleri ziyaret etmeyi de unutmayın

İstanbul’un en değerli silüetleri arasında olan Süleymaniye Camii, İstanbul’un tarihi yerleri arasında olan, farklı mimarisi, muhteşem ihtişamı ve manzarası ile İstanbul’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden diyebilirim. Bu yüzden, İstanbul’a kadar gidip de bu camiyi ve manzarasını görmeden şehir gezinizi tamamlamayın.

Süleymaniye Camii
Külliye içerisinde bulunan Türbeler

Cami Manzarası

İstanbul Camileri
Cami içerisinde bulunan külliye

Süleymaniye Camii

Camii ortalama 1-2 saatte gezilebilecek bir camii. Fakat uzun uzun bahçesinde oturup manzaraya karşı birkaç fotoğraf çekmeyi de unutmayın.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor‘a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner‘a göz atabilirsiniz.

İSTANBUL

İstanbul’daki tarihi ve turistik cazibe merkezleri için detaylı bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...