Sultan Ahmet Camii Nerede – Nasıl Gidilir ? – Gezi Bilgileri

İstanbul‘un eşsiz yapılarına ev sahipliği yapan, tarihi yarımada üzerinde Ayasofya Müzesi’nin tam karşısında bulunan Sultan Ahmet Camii şehirdeki en etkileyici dini yapılardan. Sultan Ahmet Meydanı’nın güneydoğusunda tüm güzelliğiyle her yıl yerli yabancı milyonlarca turisti ağırlıayan bu eşsiz yapıyı kaçırmayın.

İstanbul’da gezilecek en güzel yerler arasında olan bu popüler caminin ziyaretçisi de bir hayli çok. Bu yüzden, özellikle yüksek sezonda camii ve çevresi süper kalabalık oluyor. Camii ziyaretinizin süper kalabalık olmasını istemiyorsanız, sabahın ilk saatlerinde veya akşama doğru 4-5 gibi Sultan Ahmet’i ziyaret edin derim. Bu şekilde az da olsa turist trafiğinden kurtulabiliyorsunuz.

İstanbul’da konaklama için henüz yerinizi ayırtmadıysanız, İstanbul’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak, şehirdeki en ideal konaklama bölgelerini ve otel tavsiyelerini bulabilirsiniz. İstanbul’daki tüm konaklama birimlerini Agoda.com aracılığıyla incelemek için de buraya tıklayabilirsiniz.

Sultan Ahmet Camii
Camiinin iç avlusu

Sultan Ahmet Camii Hakkında Bilgiler

Günümüzde her gün binlerce kişinin umarsızca geçtiği Sultan Ahmet Meydanı’nda bulunan bu eşsiz yapıya bir dini mekan veya mimarlık harikası olarak bakmak yerine, şahidi olduğu tarihe de bir kulak vermek gerekir.

Bizans dönemi ayaklanmalarından, Fetih sonrası yeniçeri ayaklanmalarına, birçok olaya şahit olmuş bu meydan ve camii, her dönem için ayrı ayrı anlamlar taşıyor. İstanbul silüetinin ünlü mabedi Sultan Ahmet Camii, ”İstanbul’u gezdim” diyen herkesin uğraması gereken bir yer.

Sultan Ahmet Camii
Sultan Ahmet geceleri de güzel

Kentin en gösterişli iki yapısı, Ayasofya ve Sultan Ahmet Camii arasında koca bir meydan, binlerce turistin şaşkınlık içerisinde koşuşturması, gördükleri yapıya uzun uzun bakışı da görülmeye değer güzel sahnelerden.

Bir yanda 400 yıllık zerafetiyle Sultan Ahmet, diğer yanda Bizans’tan günümüze kadar gelmiş Ayasofya. Bu meydanda durup saatlerce bu yapılar izlenmez mi ?

Sultan Ahmet Camii Mimarı

Sultan Ahmet Camii
Sultan Ahmet

Bir Rum devşirme olarak bilinen Sedefkar Mehmet Ağa, Sultan Ahmet’i yaparken Mimar Sinan’ın efsane eserlerinden biri olan Şehzade Camii’nden etkilenmiş. Sinan’ın yolundan giden mimarın böylesine bir yapıyı inşa etmesi de şaşırılmayacak bir durum.

Sultan Ahmet Camii Yapısı

Sultan Ahmet Camii
Caminin iç avlusu

43 metre yüksekliğinde ana kubbesinin hemen altın yer alan pencereler gayet ustaca yerleştirilmiş. Camii içi oldukça aydınlık. 20 binden fazla çini kullanılarak yapıldığı söylenen süslemeler camiye çok farklı bir hava katmış. Çinilerin ağırlıklı olarak mavi renk olması da, birçok yabancı turistin burayı ”Blue Mosque” olarak bilmesinin nedenidir.

Cami içi 260 pencereyle aydınlanıyor olmasına rağmen bir o kadar da avize bulunuyor. Bu pencerelerden giren ışık ise, avizelerle birlikte camiyi çok güzel bir şekilde aydınlatıyor.

Sultan Ahmet Camii
Caminin dış yapısı

Mihrap ve Minber beyaz mermer ile oldukça hoş ve ince işçilik sayesinde oldukça dikkat çekiyor. Hünkar Mahfili ise, altın yaldızlı, çini ve ince duvar işlemesiyle dikkatleri üzerine topluyor.

Caminin dış mimari yapısı da oldukça farklı ve etkileyici. Bunun yanında Sultanlar zamanında yaptırılan 6 minareli tek camii olması da Sultan Ahmet’i diğer camilerden farklı kılıyor.

Sultan Ahmet Camii
Sultan Ahmet Caminin içi

Caminin dış avlusuna üç kapıdan giriliyor. Hipodrom tarafında bulunan giriş, caminin dış avlusunun ana girişi olarak bilinmekte. Avludan içeri girer girmez, muhteşem yapı sizi selamlıyor. Biraz duraklayıp tüm ihtişama göz gezdirdikten sonra merdivenleri çıkıyor ve kendinizi iç avluda buluyorsunuz.

Avlunun tam orta kısmında şadırvan bulunuyor. Abdest alabileceğiniz yerler ise, dış avluda bulunmakta.

Sultan Ahmet Camii

Camiden içeri adımınızı atar atmaz oldukça temiz bir koku sarıyor bedeninizi. Sağda ve solda bayanların namaz kılabileceği yerler bulunuyor. Kuzeydoğu tarafında ise, müezzin mahfili bulunmakta. Zaten camiye turist olarak giriyorsanız tam ortasına kadar geliyor ve buradan camiyi izliyorsunuz. Bu kısımdan sonrasına set çekilmiş ve namaz kılan kişilerin rahatsız edilmemesi sağlanmış.

Sultan Ahmet Camii Hakkında Bilgiler
Cami içerisi sürekli kalabalık

Sultan Ahmet Camii Tarihi (Kısaca)

Camii inşaatine Sultan I. Ahmet’in emri ile, Sedefkar Mehmet Ağa 1609 yılında başlıyor. Fakat camii inşaati I. Ahmet öldükten (1616) 1 yıl sonra 1617’de tamamlanıyor.

Bu zamana kadar Mekke’de bulunan caminin neden 7 kubbeli olduğunu bilmezdim. Meğer Sultan Ahmet Camii 6 minareli olarak yapıldıktan sonra Mekke’de bulunan camiye saygısızlık olacağı düşünülmüş. Çünkü 6 minaresi olan tek camii Mekke’de bulunan camiymiş. I.Ahmet İslam aleminin bu karşı çıkışını giderebilmek için Mekke’de bulunan 6 minareli camiye 1 minare daha ekletmiş. İşte bu yüzden Mekke’de bulunan camii 7 minarelidir.

Sultan Ahmet Camii Nerede

Camii tam olarak Ayasofya Müzesi’nin karşısında ve Dikilitaş’ın hemen yanında bulunmaktadır. Tarihi Yarımada üzerinde, Fatih semtinde yer alan bu camii At Meydanı’nda (Sultan Ahmet Meydanı) bulunmakta.

Sultan Ahmet Camii’ne Nasıl Gidilir ?

Sultan Ahmet Camii
Cami içi

Camiye ulaşım için ilk olarak Eminönü’ne daha sonra Sultan Ahmet Meydanı’na ulaşmanız gerekiyor. Camiye ulaşım için Kabataş-Bağcılar tramvay hattını kullanabilir ve Sultan Ahmet durağında inebilirsiniz.

Camiye Eminönü’nde ulaşmaya çalışıyorsanız yürüyün. 10-15 dakika yürüyerek Eminönü Meydanı’ndan camiye rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Bunun yanında camiye Galata veya İstiklal tarafından ulaşmaya çalışıyorsanız da, Karaköy tramvay durağını kullanarak Sultan Ahmet durağına ulaşabilirsiniz.

Eğer camiye Anadolu Yakası’ndan ulaşmaya çalışıyorsanız ilk olarak vapurlar ile Eminönü İskelesine gelin. Buradan ister tramvaylara binerek 2 durak sonraki Sultan Ahmet’e ulaşabilir isterseniz de 10-15 dakika yürüyerek camiye ulaşabilirsiniz.

Not : Sultan Ahmet’e giden tek toplu taşıma aracı tramvaylardır. Bunun yanında gün içerisinde akşam saatlerine de kadar Sultan Ahmet araç trafiğine tamamen kapalı.

Sultan Ahmet Camii
Camii İçi

Sultan Ahmet Camii Çevresinde Gezilecek Yerler

  • Yerebatan Sarnıcı (Camii ile arasındaki mesafe yürüyerek 5 dakika)
  • Ayasofya Müzesi (2 dakika)
  • Gülhane Parkı (10 dakika)
  • Eminönü iskelesi (15 dakika)
  • Galata Köprüsü (15 dakika)
  • Mısır Çarşısı (15 dakika)
  • Topkapı Sarayı  (5 dakika)

Ve daha birçok turistik yapıya bu camiden yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Sultan Ahmet Çevresinde Nerede Kalınır ?

Sultan Ahmet’te konaklama için birçok seçeneğiniz bulunuyor. Fakat bu bölgede otel seçimi yaparken biraz seçici olmak gerekiyor. Özellikle 100 TL’nin altında bir otelde konaklamayı planlıyorsanız, mutlaka o oteli detaylı bir şekilde inceleyin. Ayrıca Sultan Ahmet çevresindeki 100 TL’nin altında olan otellerden de beklentinizi düşük tutun.

Sura Hagia Sophia Hotel (5 Yıldız)

Sultan Ahmet’te lüks bir otel arıyor ve fiyatlarda çok uçuk olmasın diyorsanız, ilk olarak Sura Hagia Sophia adlı bu otele göz atabilirsiniz. Bu otel Sultan Ahmet’in tam merkezine yürüyerek ulaşmak için en ideal otellerden. Süper merkezi konumu, erken rezervasyon fırsatları ve 2.500 konuktan 8.5 gibi yüksek bir Booking.com değerlendirme puanı olan bu otele mutlaka bir göz atın. Oteli incele.

Bunun yanında, daha uygun bir otel için 4 yıldızlı bir otel olan Pierre Loti Hotel‘e ve Tria Hotel‘e de alternatif olarak göz atabilirsiniz.

Bunlar da İlgİnizi Çekebilir

Sultan Ahmet Camii, gerek mimari yapısı, gerekse tarihi ve popülerliği ile, İstanbul’da kaçırılmaması gereken en önemli yerlerden. Bu camiyi akşam saatlerinde görmeyi de unutmayın.

Camiyi ziyaret için öğleden sonraki saatleri tercih etmenizde yarar var. Sabah saatlerinde tur kafileleri camiyi ve diğer turistik yerleri aşırı yoğunlaştırmakta. Bu yüzden öğleden sonraki saatler çok daha sakin ve rahat olacaktır.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor‘a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner‘a göz atabilirsiniz.

İSTANBUL

İstanbul’daki tarihi ve turistik cazibe merkezleri için detaylı bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...