Sultansazlığı Milli Parkı Nerede, Nasıl Gidilir?, Kayseri

Türkiye’nin en önemli kuş cennetlerinden biri olarak bilinen Sultansazlığı Milli Parkı, Kayseri’ye 70-80 km uzaklıkta bulunuyor. Uluslararası Ramsar Sözleşmesi ile koruma altına alınmış olması, hem Ulusal hem de Uluslararası öneme sahip olduğunun en iyi kanıtı. Buna rağmen, özellikle Kayseri’de gezilecek yerler arasında değil diyebilirim. Sadece, Kapuzbaşı Şelalesi‘ne İncesu-Yeşilhisar güzergahından gidenlerin geçerken bir göz atabileceği yerlerden.

Sultansazlığı Milli Parkı’nda Neler Var ?

1.301 kuş türü var : Eğer sazlığa sabahın erken saatlerinde gidecek olursanız, birçok kuş türü görülebiliyormuş. Fakat, ben 10:00’dan sonra gittiğimden dolayı olsa gerek, tek bir kuş türü görememiştim.

Sultan Sazlığı Milli Parkı Kayseri
Müzede birçok kuş türü heykelleri görülebiliyor

2.Uzun bir köprü var : Bu köprü, genellikle gelin-damat fotoğraf çekimleri için kullanılan yerlerden. Malum, Kayseri’de bu tarz yerler bulmak zor olduğundan dolayı, kala kala Sultan Sazlığı’na kalmak gayet normal. Bu köprüden uzunca bir yürüyüş yapacak olursanız, etrafınızda sulak alandan başka hiçbir şey göremiyorsunuz. Hatta, köprünün sonunda bile görebileceğiniz bir şey yok. Bunun yanında bu bölüme geçmek için de, 3-5 TL gibi bir giriş ücreti ödüyorsunuz.

Sultan Sazlığı Milli Parkı Kayseri
Sonu gelmeyen bu köprüden geçerek, göreceğiniz pek bir şey yok

3.Küçük bir müze : Sultansazlığı Milli Parkı’na geldiğinizde sağ tarafta küçük bir yapı göreceksiniz. Bu yapı içerisinde birçok kuş türünün heykelleri sergileniyor. Meraklısı için bir şey ifade eder mi bilmem ama, birçok kişi için hiçbir şey ifade etmeyeceğini söyleyebilirim.

Sultan Sazlığı Milli Parkı Kayseri
Kuş türlerini görebileceğiniz oldukça küçük bir müze

4.Restaurant-Cafe : Türkiye’nin en önemli kuş cennetlerinden biri diye güzel bir reklam yaptıktan sonra, buradaki yemek fiyatlarını az çok tahmin edebiliyorsunuz. Fakat, fiyatların tahmin edebileceğinizin üzerinde olabileceğini de unutmayın. Para sorun değil diyorsanız, bu restoranda birçok pide, kebap çeşidi ve çorbaları bulmak mümkün.

Bunun dışında ne bir piknik alanı, ne de oturup dinlenebileceğiniz ücretsiz bir alan bulunuyor.

Sazlığa Ova çiftlik köyünden geçilerek ulaşılıyor. Yani, sazlık bu köye oldukça yakın.

Sultan Sazlığı Milli Parkı Kayseri
Sazlığa, ana yola oldukça yakın olan bu kapıdan giriliyor. Önce köy içerisinde geçiyorsunuz, 2-3 dakika sonra da sazlığa ulaşmak mümkün

Sultansazlığı Hakkında Bilgiler

  1. Sazlık, İç Anadolu’nun step ekosistemi içerisinde, kapalı bir havzada yer alıyor.
  2. Tatlı ve Tuzlu su ekosistemine sahiptir.
  3. Sultan Sazlığı, Develi kapalı havzasının en çukur yerinde oluşmuş.
  4. Sazlığın su derinliği 2.1 metre. Mevsimlere göre suyun seviyesi 50 cm’e kadar değişiklik gösterir ve buna göre de, yüzey alanı genişleyip, daralabilmekte.
  5. Sazlığın beslendiği akarsular ; Yeşilhisar, Yahyalı ve Dündarlı dereleri ve Develi Çayı’dır.
  6. Alan, 1971 yılında Orman Bakanlığı tarafından ”Su Kuşları Koruma ve Üretme Sahası” olarak ilan edilmiş.
  7. 17.200 hektar alanı kaplayan Sultan Sazlığı’nın Dünya çapında önem arz eden bir ekosisteminin olduğu söylenmekte.
  8. Sazlığın ortalarına doğru gittikçe oldukça yavaş yüzen saz adacıkları görmek mümkün.
  9. Sazlıkta 301 kuş türü bulunduğu söyleniyor.
  10. Günümüzde, hala araştırmalar ve çalışmalar yapılarak turizme kazandırılmaya çalışılan yerlerden biridir.

Sultansazlığı tarihi hakkında kısaca bilgi verecek olursak ; Sazlık, İsmet Özer tarafından yapılan araştırma sonrasında ortaya çıkarılmış. Daha sonra ise, Ornitoloj Tansu Gürpınar ve Nihat Turan’ın yapmış olduğu çalışmalar sonrasında, Dünya çapında önemli bir sulak alan olduğu kabul edilmiş.

Sultan Sazlığı Milli Parkı Kayseri
Sazlığın içerisine doğru gittiğinizde göreceğiniz yerler

Sazlık 1988’de Tabiatı Koruma Alanı, 1993’de de, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Korumu Yüksek Kurulu tarafından birince derece Doğa Sit Alanı ilan edilmiş.

Sultansazlığı’na Gitmeye Değer mi ? 

Sazlık, henüz turizme tam anlamıyla kazandırılmış bir yer değil. Birçok çalışma ve araştırmalar sayesinde turizme kazandırılmak istense de, sazlıkta yadsınamaz eksiklikler giderilmedikçe bunun çok mümkün olacağını sanmam. Ziyaretçinin çok az sayıda olduğu bu yerde, sazlık alanı görmek için ücret ödüyor olmanız, henüz tam anlamıyla keşfedilmemiş bir yere uygulanacak bir yöntem değil.

Sultan Sazlığı Milli Parkı Kayseri
Sazlığın manzarası yeşil, beyaz ve maviden oluşuyor

Bunun yanında, Kayserililerin bile, henüz yavaş yavaş keşfettiği bu yerde yer alan restorandaki yemek fiyatlarının, İstanbul’un boğaza nazır yerlerindeki mekanlarını aratmayacak düzeyde olması da, ziyaretçiler için pek hoş bir durum değil. Ayrıca, ekolojik sisteme zarar vermeyecek şekilde çevre alanlarda piknik yapılabilecek küçük alanlar oluşturulabilir, pikniği geçtim ücretsiz olarak oturup soluklanabilecek bir yer olsa bile yeter. Bunun olmaması da, ”Gel Öde, Gör Öde, Ye Öde, Git Öde” mantığı ile hareket edilmiş olmasının en büyük kanıtıdır.

Sultan Sazlığı Milli Parkı Kayseri
İşte Kuş heykellerini, bu küçük yapı içerisinde görebilirsiniz.

Sonuç olarak, Kapuzbaşı Şelalesi’ne İncesu-Yeşilhisar güzergahından gidiyorsanız, 5 dakikalığına uğrayabileceğiniz yerlerden. Fakat, bunun dışında özellikle o kadar yolu çekip de, sadece sazlığı görmek için gelinmez diyebilirim.

Sultan Sazlığı’na Nerede, Nasıl Gidilir ?

Kayseri, Sivas, Malatya tarafından sazlığa gitmek için, İncesu-Yeşilhisar güzergahını kullanmanız gerekiyor. Bunun için de, Nevşehir yol ayrımına kadar gitmeniz. Konum için tıklayın.

Amacınız Kapuzbaşı Şelalesi’ne gitmek ve arada sazlığı da görmek ise, Sultan Sazlığı‘nı görmeden şelaleye Erciyes Dağı yolundan gidin derim. İncesu güzergahını tercih ettiğiniz takdirde, yolculuğa fazladan 1.5 saat ekleyeceğinizi de unutmayın.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...