Tarragona Gezilecek Yerler | En Popüler 10 Yer

Güzel bir sahil şeridi, antik anıtları ve liman ile kutsanmış Tarragona, daha çok 1 saat uzaklıktaki Barselona ve çevresinde yaşayanlar için popüler bir destinasyon olsa da, Barselona’da yeteri kadar zamanı olan ve şehirden günübirlik bir gezi planı yapan turistlerinden favori adreslerinden.

Biz Barselona’dan Tarragona’ya tren ile gitmiştik. Fakat, otobüsler veya günübirlik turlar ile de Tarragona’yı ziyaret edebiliyorsunuz. Tren yolculuğu yaklaşık 1 saat 15 dakika sürerken, otobüs yolculuğu ise 1 saat 45 dakikaya kadar sürebilmektedir.

NOT : Son dakika tren fiyatları ile 2-3 gün önceki tren fiyatları değişiyor. Önceden alınan biletler civarındayken, son dakika alacağınız bilet 25£‘ya kadar çıkabilmektedir. Otobüs bilet fiyatları ise 10£‘dan başlamaktadır. Ayrıca Barselona’dan Tarragona’ya gün içerisinde toplamda 9 tren bulunuyor. Yani yaklaşık her 2 saatte bir tren bulabilirsiniz (Trenlerin en hızlısı 1 saat 15 dakika, en yavaşı ise 1 saat 45 dakika)

Tarragona gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz noktaların büyük bir bölümü, tarihi yapılardan ve antik kalıntılardan oluşuyor olsa da, şehirde birkaç müzeyi, Muhteşem El Milagro adlı plajı ve yapılacak birkaç şey daha bulabilirsiniz. Yani sıkılmadan 1 gününüzü bu şehirde rahatlıkla geçirebilirsiniz.

Tarragona Su Kemeri
Tarragona Su Kemeri

Tarragona Gezilecek Yerler Listesi

Şehir gezinize şehrin kalbinin attığı yerlerden biri olarak bilinen Tarragona Katedrali veya Playa del Milagro Plajı ile başlayabilirsiniz.

Plaj, şehirdeki önemli tarihi yapıların büyük bir bölümüne çok kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Ayrıca katedral de, turistik noktalara yakın. Ancak katedralin bulunduğu yerin çevresindeki caddeler, şehir merkezinin kalbinin attığı yer olduğundan, restoran, kafe ve alışveriş konusunda hemen hemen her şeyi burada bulabilirsiniz.

Gelelim Tarragona gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en popüler 10 yere ;

1.Tarragona Katedrali

Tarragona Katedrali
Tarragona Katedrali

Tarrragona’nın en sembolik yapısı olan katedral, 10. yüzyıldan kalma Mağribi bir camii üzerine 12. yüzyılda inşa edilmiş. Tabii yüzyıllar boyunca katedralin inşaati devam etmiş.

Romanesk tarzdan gotik mimariye geçişin en güzel örneklerinden biri olarak kabul edilen bu katedral, Carrer de la Merceria ve Carrer Major gibi ünlü caddelere açılan muhteşem bir konumda bulunuyor. Bu caddeler, antika dükkanlarından şehrin önde gelen restoranlarına sahiptir ve katedralden sonra yeme içme veya alışveriş için bu caddelere de göz atabilirsiniz.

Katedralin ana cephesinde Romanesk tarzda iki portal ve ajur oyma ile yapılmış gül penceresi, ilk dikkatinizi çeken yapılardan oluyor. Dış mekan, oldukça gösterişli ve süslü bir mimariye sahip. İç mekan da öyle. İçeride, haç planında üç nefli mekan yapıya farklı bir hava katmış ve transeptslerde, tarihi 1574 yılına kadar giden vitray pencereler bulunuyor.

1999-2001 yılları arasındaki katedralde yapılan kazılardan çıkarılmış rönesans halılarını ve Roma eserlerini görmek için Diocesan Müzesi‘ne göz  atmayı da unutmayın.

2.Tarragona Amfitiyatrosu

Tarragona Amfitiyatrosu
Tarragona Amfitiyatrosu

Deniz kenarındaki güzel konumuyla dikkat çeken Tarragona Amfitiyatrosu, şehri ziyaret etmedeki en büyük nedenlerden. M.S 2. yüzyılda inşa edilmiş olan tiyatro, Tarraco’nun Roma tarafından yönetilen Hispanya‘nın başkentlerinden biri olduğu bir dönemin mirasıdır.

Gladyatör yarışlarından kanlı infazlara ve güreşlere kadar birçok etkinlik ve olaya hizmet etmiş olan tiyatronun merkezinde, 6. yüzyıldan kalma Visigoth bazilikası ve 12. yüzyıldan kalma Romanesk-Gotik kilisenin kalıntılarını da görebiliyorsunuz.

12 bin kişilik kapasiteli olan bu tiyatroyu da listenize eklediğinizden emin olun.

POPÜLER TARRAGONA OTELLERİ

Hotel Lauria Tarragona Gezilecek Yerler

Hotel Lauria

Hotel Sb

Hotel SB Ciutat de Tarragona

3.Balcón del Mediterráneo

Balcón del Mediterráneo
Balcón del Mediterráneo’nun eşsiz manzarası

Akdeniz Balkonu olarak da bilinen Balcón del Mediterráneo, Tarragona’da en iyi deniz manzarasını seyredebileceğiniz yer olarak bilinir ve turistlerin en sevdiği spotlardandır.

Tarragona’ya gittiğinizde adını çokça duyacağınız bir cadde var. ”Rambla Nova”. Bu balkon caddenin tam sonunda yer alıyor ve şehrin birçok noktasından yürüyerek buraya ulaşabiliyorsunuz.

Akdeniz manzarasının yanı sıra, buradan El Milagro Plajı‘nın manzarasını da seyredebiliyorsunuz. Daha çok gün batımı için tercih edilen balkonu, bir de akşam saatlerinde görün derim.

Ayrıca bu balkonda bulunan demir korkuluklara da gelmişken dokunmayı unutmayın. İyi şans getirdiğine inanılıyor. Küçük bir dokunuştan sonra, belki şansınız yaver gider.

Balkonun hemen arka tarafında Rambla boyunca birbirinden kaliteli restoranları, kafeleri ve barları da bulabilirsiniz. Yemek için biraz pahalı bir yer olsa da, bir şeyler içmek için güzel mekanları bu cadde üzerinde bulabilirsiniz.

4.Tarragona Ulusal Arkeoloji Müzesi

Tarragona Ulusal Arkeoloji Müzesi
Tarragona Ulusal Arkeoloji Müzesi

Şehir, 19. yüzyılın ortalarına kadar altındaki değerli eserlerden haberdar değildi. Ta ki kazılar yapılmaya başlanana kadar.

Part Alta (Şehrin en popüler bölgelerinden biri) çevresinde kazılar başlamış ve bu kazılarda bulunan eserlerin büyük bir bölümü Tarragona Ulusal Arkeoloji Müzesi‘nde sergileniyor. Heykel, seramik, kıyafet, madeni paralar ve günlük ev eşyaları gibi zengin bir koleksiyona sahip bu müze, hem sanata hem de tarihi antik yapılara ilgi duyan her turistin severek gezebileceği bir yer.

Müzedeki her bir eser birbirinden değerli. Fakat en ilgi toplayan eserlerden bir tanesi, 2 bin yıllık bir Tavus Kuşu freskidir. Bu yüzden, Mozaik Odası’na kesinlikle girmenizi tavsiye ederim.

Tarragona’nın eski semtinde Plaça del Rei adlı meydanda bulunan müze ”MNAT” olarak da bilinmektedir.

Müzenin en üst katında, Roma imparatorları Trajan, Claudius, Hadrian, efsanevi tanrılar ve canavarlardan oluşan bir panteonu da görebileceğiniz, büst ve heykellere ayrılmış oldukça büyük bir oda var.

İlginizi çekebilecek bir diğer bölüm ise, kemer tokaları, çanlar ve antik çağda günlük yaşamdan anahtarlar gibi eserleri görebileceğiniz, Roma ev yaşamına adanmış bölümdür. Pazartesi günleri kapalı olan müzeyi haftanın diğer günlerinde, çalışma saatleri içerisinde ziyaret edebilirsiniz (08:00-18:00).

5.Les Ferreres Aqueduct (Ferreres Kemeri)

Les Ferreres Aqueduct (Ferreres Kemeri)
Les Ferreres Aqueduct (Ferreres Kemeri)

Şeytan Köprüsü veya Pont del Diable olarak da bilinen Les Ferrere Aqueduct, Tarragona’nın merkezine yaklaşık 4 km uzaklıkta bulunan tarihi bir kemerdir. Bu su kemeri, İmparator Augustus döneminde inşa edilmiş ve Halife Abd-al Rahman III’ün Mağribi döneminde ise, restore edilmiş oldukça ilgi çekici bir yapıdır.

Günümüzde bu kemer ”Harabe” olarak biliniyor olsa da, tarihine bakarak bence gayet iyi durumdalar. 27 metre yükseklikteki bu kemer sadece 250 metre uzunluğunda. Tabi başlangıçta 25 km uzunluğunda olduğunu duyunca siz de artık Harabe diyebiliyorsunuz.

Mühendislik harikası olarak da bilinen Ferreres Su Kemeri‘nde suyun aktığı yer boyunca yürüyebiliyorsunuz. Yükseklik fazla gelecek olursa da, uzaktan birkaç fotoğraf çekip ziyaretinizi tamamlayabilirsiniz.

6.Colonial forum of Tarraco

Colonial forum of Tarraco
Colonial forum of Tarraco

Tarraco’nun sömürge forumu olarak bilinen Roman Forum (Colonical forum of Tarraco), Rambla Nova adlı caddenin batısında bulunan arkeolojik bir sit alanı. Burası, Tarraco antik kentinin merkezinin kalıcı kalıntılarına ev sahipliği yapmasıyla ünlü ve Tarragona gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz popüler bir yer.

Tarraco, klasik Roma döneminde ilin başkentiymiş. Buradaki Arkeolojik Sit Alanı ortaya çıkmadan önce ise, şehrin önde gelen meydanlarından biri bulunurmuş.

5 dakikalığına da olsa göz atmaya değer bir yer. Alana cüzi bir giriş ücreti ödeyerek giriyorsunuz. Ayrıca Curia Evi‘ni gördüğünüzden de emin olun.

7.Playa del Milagro

Playa del Milagro Tarragano Gezilecek Yerler
Playa del Milagro

Tarragona’nın 15 km uzunluğundaki sahil şeridi, birbirinden güzel plajları ile de ünlüdür. Tarragona’nın ana plajı ise, yaklaşık 1 km uzunluğunda olan ”Playa del Milagro”dur ve turistler arasında en popüler olandır.

Oldukça geniş bir kumsala sahip olan Playa del Milagro‘nun hemen arkasında ise, Roma Amfitiyatrosu’nun kalıntılarını görebiliyorsunuz. Halka açık bir plaj olması ve duş olanaklarının olması ve şehrin tam merkezinde bulunuyor olması, bu plajın en önemli artılarından.

Tarragona’yı yüksek sezonda ziyaret ediyorsanız ve bu plajda yer bulamayacak olursanız (Çok istisna) alternatif olarak Playa El Miracle adlı plaja da göz atabilirsiniz. Daha az popüler olsa da, plajsız kalmamak adına aklınızda olsun.

 

8.Paseo Arqueológico (Arkeolojik Yürüyüş Yeri)

Paseo Arqueológico (Arkeolojik Yürüyüş)
Paseo Arqueológico (Arkeolojik Yürüyüş)

İmparatorluk Yolu‘nun (Vía del Imperio), MÖ beşinci yüzyıldan kalma bir giriş kapısı olan Puerta del Rosario’ya girdiği yerden başlayan bu Arkeolojik Yürüyüş yeri (Paseo Arqueológico), sevil ağaçlarıyla ile gölgelenmiş, Antik Roma Duvarı’nın dibinde, oldukça güzel bir bahçe yoludur. Daha çok sıcaklardan kaçmak için turistlerin tercih ettiği bir yer olsa da, arkeolojik kalıntılara ve yapılara merakı olan her turistin göz atabileceği bir yer.

MÖ 2. yüzyılda inşa edilmiş olan bu bahçe yolu, yanındaki antik savunma yapısıyla daha çok dikkat çekmektedir. Duvarın birçok bölümü hala sağlam ve Cabiscol Kulesi, Minerva Kulesi ve Arzobispo Kulesi günümüze kadar hayatta kalmış en etkileyici yapılardır.

Bu Arkeolojik Yürüyüş Yolu ayrıca doğal bir manzara sunmaktadır. Şehirde yeteri kadar zamanınız varsa, burayı da listenize ekleyin derim.

9.El Serrallo

El Serrallo
El Serrallo

Tarragona’nın kalbinin attığı yerde bulunan bu eski balıkçı köyü de, hala eski dünya cazibesini koruyan sayılı yerlerden. Daha çok sahil şeridi ile ünlü olan El Serrallo’yu güzel bir sahil yürüyüşü veya muhteşem bir deniz ürünleri restoranı için ziyaret edebilirsiniz.

Köydeki restoranların büyük bir bölümü, deniz ürünleri ağırlıklı olsa da, geleneksel İspanyol yemeklerini deneyebileceğiniz birkaç restoranı da burada bulabilirsiniz.

10.Eski Şehri Kaybolarak Gezin

Eski Şehir
Eski Şehir

Old Town (Eski Şehir), Tarragona’da en fazla zaman geçireceğiniz yerlerden. Casc Antìc olarak da bilinen şehrin bu tarihi bölgesi, şehirdeki en eski tarihi yapıları ve antik kalıntıları görebileceğiniz yerdir. Aslında bu bölge Tarragona gezisine başlamak için de güzel bir yer olabilir.

Bunun yanında, Tarragona’da konaklamayı da düşünüyorsanız, Eski Şehir bölgesi yakınlarındaki konaklama birimleri de turistik noktalara yakın olmak için en ideal yer olacaktır.

Tarragona’da Turistik Yerlere Yakın Nerede Kalınır ?Booking.com


Tarragona’ya günübirlik bir gezi düzenlemek yerine bu şehirde 1 gece de olsa konaklamayı planlıyorsanız, Eski Kent bölgesine ve şehrin önde gelen yerlerine yakın bir konumda olduğunuzdan da emin olun. Ayrıca plaj ve yeme içme konusunda da şehrin en zengin yeri, eski şehir bölgesidir.

Otel tavsiyesi olarak da ;

Pigal – 1 Yıldız ; Tarragona’nın en ekonomik otellerinden biri olan bu tesis, Eski Kent’in kalbine 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. 1 yıldızlı olmasına rağmen, şehrin en popüler oteli. Ayrıca gayet modern ve şık bir tesis. 9+ konuk değerlendirme puanı da otelin en büyük artısı.

Plaça De La Font ; Şehirdeki bir diğer bütçeli olan Plaça De La Font da, en az Pigal kadar ucuz ve popüler bir otel. Tesis, eski kentin tam merkezinde bulunuyor. Bu yüzden de, biraz daha pahalı olabiliyor. Barı, restoranı ve otoparkı olan bu oteli de inceleyebilirsiniz.

Astari – 3 Yıldız ; Biraz daha lüks bir otelde konaklamayı planlıyorsanız da, Tarragona’nın en popüler otellerinden biri olan Astari‘ye göz atabilirsiniz. Bu otel, tarihi eski kent bölgesine 7 dakika yürüme mesafesinde. Bu yüzden de, biraz daha ekonomik bir 3 yıldızlı oteldir. Barı, restoranı, aile odaları ve yüzme havuzu olan bu orta bütçeli tesise de göz atmayı unutmayın.

Tarragona gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz birkaç tarihi yer daha bulunuyor. Fakat bu şehri günübirlik geziler ile görmeyi planlıyorsanız, yukarıdaki 10 yer, ilk olarak göz atmanızı tavsiye edebileceğim popüler noktalardan. Çok daha fazla zamanınız kalırsa, şehirdeki diğer plajları keşfedin derim.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...