Tayland’da Gezilecek Yerler | En Turistik 15 Yer

”Gülücükler Ülkesi” olarak bilinen, sevimli, sıcakkanlı insanlarıyla ve birbirinden güzel adalarıyla tanıdığımız Tayland, Güneydoğu Asya’nın mücevherlerinden biridir.

Gelişmiş modern bir ülke olan Tayland’da, gidilecek o kadar çok şehir, ada ve turistik nokta var ki, gezmekle bitecek gibi değil. Her yaştan turistin bayıla bayıla gezeceği bu ülkenin güzelliklerine geçmeden önce, ülkenin tam olarak hangi kısmını gezmek istediğinize de iyi bir şekilde karar verin.

Birinci sınıf plajlar ve eşsiz bir Tayland tatili planlıyorsanız güneye, daha çok dağ, köy ve doğal yaşam seven biriyseniz kuzeye seyahat edin. Yeteri kadar zamanınız varsa, görebildiğiniz kadar yer görmeye çalışın. Tayland’ın her karışına bayılacaksınız ve bu ülke hiçbir tür turisti hayal kırıklığına uğratmayacak kadar güzel.

Gelelim Tayland gezilecek yerler listemize ;

1.Railay Beach – Krabi

Railay Kumsalı - KRABİ
Railay Kumsalı

Toplamda 9 ay boyunca Chiang Mai ve Bangkok’ta hostellerde çalıştığım zamanlarda, bu ülkedeki birçok plajı, adayı şehri görmeye fırsatım olmuştu. Fakat, Krabi’nin bende yeri başkadır.

Krabi, Tayland’ın en ünlü plajlarından bazılarına ev sahipliği yapmasıyla tanınır. Railay ise, bunlar arasında en ünlü ve en güzel olanıdır. Beyaz kum, turkuaz-mavi suyu eşsiz atmosferi ve güzel manzarası ile bu plaj, her Tayland gezisine çıkan turistin mutlaka uğraması gereken bir tatil cenneti.

Adaya Krabi kasabasından ve Ao Nang’dan tekneler ile ulaşabilirsiniz. Railay Kumsalı, her ne kadar adaya gitmedeki en büyük neden olsa da, burada kaya tırmanışı yapmak için de giden birçok maceracı gençleri görebilirsiniz.

Tabi Railay’da yapılacak birçok turistik aktivite de bulabilirsiniz. Bunlardan en ünlüsü, okyanus raftingi, kano, şnorkelli yüzme ve tüplü dalış. Ayrıca, ”Open Water ve Advanced” dalış sertifikalarını da buradan alabilirsiniz. Fakat çok ülke geneline göre çok daha pahalıdır.

Railay Plajı ve Krabi böyle. Burası ülkenin en popüler destinasyonlarından biri. Tayland’da gittim, demek için bile Krabi’ye gitmeniz şart.

2.Phi Phi Adaları

Phi Phi Adaları
Loh Samah Körfezi – Phi Phi Adaları

Koh Phi Phi veya Ko Phi Phi, her ne kadar Andaman Denizi ve Phuket arasında bulunan takımadalar olsa da Krabi’ye bağlıdır, Phuket’e değil.

Tayland’ın en ünlü yerleri neresidir ? diye soracak olursanız, kesinlikle Phi Phi Adaları derim. Son zamanlarda Türk turistlerin de en favori destinasyonlarından biri olan bu adalar kısaca, ”açık mavi sular, yumuşak kum, sonsuza dek süren nefes kesici manzaralar” diye özetlenebilir.

Burası, 7’den 70’e her turistin ağzı açık izleyebileceği manzaralara ev sahipliği yapar. Yapılacak en güzel şeyi de, küçük tahta bir tekne kiralayarak adaların en büyüğü olan ”Ko Phi Phi Don Adası”na gitmektir.

Buradaki plajlardan en çok seveceğiniz ve en popüler olanlar ise, ”Monkey Beach” ve ”Long Beach”tir. Bu iki plajı görmeden, keyfini sürmeden ve en önemlisi öğlen vaktinde güzel bir makarna yemeden de olmaz.

Long Beach, daha çok gün batımını izleyeme giden romantik çiftler ile dolup taşar. Gündüz vakti kafa dinleyebileceğiniz, sessiz sakin bir yer değil.

Burada, çok sayı turlar bulabilirsiniz. Hatta ”Leonardo DiCaprio filmi The Beach’in çekildiği ünlü Maya Koyu”na da turlar bulabilirsiniz.

Phi Phi Adaları çok fazla turist trafiğine sahip olduğundan, buradaki turlar ile Phuket, Koh Chang ve Koh Lanta gibi adalar da gidebilirsiniz. Eğer yeteri kadar bütçeniz varsa, buralarda dolaşmaya bayılacak, ayrılmak istemeyeceksiniz.

3.Khao Sok National Park

Khao Sok Milli Parkı - Tayland
Khao Sok National Park

Phi Phi Adaları’na rakip olacak doğal güzelliği ile dikkat çeken Khao Sok Milli Parkı, çok çeşitli ekosistemlerinin muhteşem bir karışımıdır.

Buradaki yağmur ormanları, Amazon’dan daha yaşlıdır. Bu park, karst oluşumları, birçok parkur ve kanolar veya bambu sallar üzerinde keşfedebileceğiniz bir nehir kaplı kireçtaşı dağ silsilesi de içermektedir. Kısaca, Tayland’ın doğal güzelliğini en iyi keşfedebileceğiniz noktalardan.

Bu parkta, ”Malayan Ayıları, kaplanlar ve vahşi filler”i fazlasıyla görebiliyorsunuz. Bunlar için özel turlara da katılmak mümkün. Fakat tur fiyatları bazen çok uçuk olabiliyor.

Buradaki park, çevre dostum kampları ile ünlü olduğu gibi, yemekleri ile de ünlüdür. Tayland’ın en güzel yemeklerini denemek için güzel bir yer arıyorsanız, aradığınızı bu parkta bulabilirsiniz.

4.Phuket

Phuket - Tayland
Phuket

Phuket, kabaca Singapur’un büyüklüğünde bir ada. Tayland’ın en büyük adası olmasıyla ünlüdür. Phuket ne zaman ziyaret edilir ? derseniz de, kasım ayı ile nisan ayı arasında çok fazla yağmurun olmadığı zamanlarda derim.

Phuket’te mayıs-ekim ayları yağmurludur. Tabi, bu yüzden de diğer aylara nazaran biraz daha az kalabalıktır. Ucuz bir Phuket turu planlıyorsanız, bu yağmurlu zamanlarda gidebilir, yağmur yağmasın diye dua edebilir veya turist trafiğine katlanır, biraz daha fazla ücret ödeyerek adanın en iyi zamanında burayı ziyaret edebilirsiniz.

Ülkenin en meşhur yeri olan Phuket, güzel plajlarının ve havasının yanında, gece hayatıyla da tanınır. Fakat Pattaya veya Bangkok’un ”Nana street”teki gibi gece hayatıyla değil. Daha çok ailece ve arkadaşlarınıza gidip eğlenebileceğiniz, birbirinden güzel gece kulüpleriyle ünlüdür.

Phuket’ten Phi Phi Adaları’na ve Ko Tao’ya da çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Güzel bir tatil başlangıcı için Phuket’i tercih edebilir, buradan diğer ünlü adalara ve plajlara geçebilirsiniz.

Göz At : Phuket’te nerede kalınır ?

Phuket gezilecek yerler

5.Ko Tao Adası

Ko Tao Adası
Ko Tao Adası

Tayland’ın en küçük adası olan Ko Tao, deniz kaplumbağaları ile ünlüdür.

Rahat doğasıyla meşhur olan bu adanın kıyılarından biraz uzakta, muhteşem dalış noktaları bulabilirsiniz. ”Turtle İsland” (Kaplumbağa Adası) olarak da bilinen Ko Tao, köpekbalıklarıyla yakından ilgilenenler için de ideal rotalardan biridir.

Ko Tao’ya gitmek istiyorsanız ; Dalış kursu, köpekbalıkları, doğal güzellikle ve kaplumbağalar ile ilgilenmeniz şart. Özellikle ucuz fiyatlara ”Open Water” dalış kurslarını burada bulabilirsiniz. Ülkenin en ucuzu olmasa da, diğer birçok adaya göre oldukça uygun fiyatlıdır.

6.Chiang Mai

Chiang Mai - Tayland Gezi Rehberi
Chiang Mai

Gezi bloglarında Chiang Mai’de yapılacak bir şey yok diyenlerin bu şehirle pek alakaları olduğunu düşünmüyorum. Çünkü Chiang Mai, Kuzey Tayland’ın en büyük kentidir ve Kuzey gidilecek en güzel noktalardan biridir.

Chiang Mai’nin şehir merkezi her ne kadar yapılacak şeylerle dolu olsa da, her turistin sevebileceği noktaları bulmak pek kolay olmuyor. Fakat, günübirlik turlar ile 1-2 saat, şehir çevresindeki güzellikle bu şehri, Tayland’ın en güzel şehirlerinden biri yapmaktadır.

Dağlarla çevrili olan Chiang Mai, bölgedeki yemyeşil manzaraları, tepe kabilelerini ve açık hava maceralarını keşfetmek isteyen turistler arasında bir üs olarak kullanılmaktadır. Bunun yanında, şehrin kendisi tarihi ve modern Tayland mimarisinin ve geleneklerinin bir arada bulunduğu büyük ve kültürel açıdan oldukça önemli bir şehirdir.

Tarihi merkez etrafında yürüyüşe çıkın. Eşsiz tapınakları keşfedin. En önemlisi şehir merkezinin biraz dışında bulunan, eşsiz bir manzara sunan Wat Phrathat Doi Suthep Tapınağı’nı ziyaret edin. Güzel bir manzaraya sahip dağın tepesindeki bu tapınak, kesinlikle görülmeye değer.

7.Pai

Pai
Pai

Bir zamanlar Tayland’ın kuzeyinde sessiz bir köy olarak bilinen 2012 yılından itibaren artan turist trafiği ile birlikte gelişen kasabalardan biri haline gelmiştir.

Ülkenin kuzeyine giden birçok turistin listesine mutlaka eklediği Pai, Chiang Mai ve Mae Hong Son arasında uzanmaktadır. Yani Chiang Mai gezinizden sonra, turlar ile veya bireysel olarak gidebileceğiniz güzel bir kasaba.

Pai, daha çok güzel manzaraya sahip vadisi ve rahat atmosferi ile dikkat çekmektedir. Daha çok sırt çantalı gezginlerin tercih ettiği bir yer olsa da, son yıllarda her turistin rotasına eklediği noktalardan biri haline gelmiştir.

Pai Nehri, su maceraları için tercih edilirken, kasabanın biraz dışında fil kampları, kaplıcalar ve güzel şelaleler de bulabilirsiniz.

8.Full Moon Party – Dolunay Partisi 

Dolunay Partisi Tayland
Dolunay Partisi

Ülkede yapılacak en güzel şeylerden biri de, Full Moon Partilerine katılmaktır. Sırf bunun için Tayland’ı ziyaret eden tanıdığım 100’den fazla insanın olduğunu söyleyebilirim. Tayland’daki en güzel festivallerden biri olan bu Dolunay Partisi, Kasım ayından Ocak ayının sonuna kadar yapılır ve ülke genç turistlerle dolu taşar.

Full Moon Party bir elektronik müzik partisidir. Elektronik müzik denince akla ilk gelenler Almanlar ve İskandinavya ülkeleri gelmektedir. Hal böyle olunca akıl almaz bir parti ortaya çıkar.

Festival genelde Haad Rin plajında yapılır. Fakat, son zamanlarda ormanlık alanlar içerisine kurulmuş hostel tarzı mekanlarda, bu müzik festivaliyle aynı anda büyük partiler düzenler. Yani Tayland’ın plaj olan her yerinde bu aylar oldukça hareketli geçer.

Bu partinin özelliği elektronik müzikmiş gibi dursa da, aslında sadece sabahlara kadar içmek, plajlarda sızmak ve dans etmek akla gelir. Bu partiler, bana göre dünyanın en iyi 10 partisinden biridir. Çünkü birincisi çok pahalı değil, ikincisi Tayland gibi bir yerde yapılıyor olmasıdır. Eğer Kasım ve Ocak ayları arasında Tayland’daysanız ve kalbinizin dayanacağına inanıyorsanız, bu partilere katılın.

9.Songkran – Tay Yeni Yılı Festivali

Songkran Festivali
Songkran Festivali

Tayland’daki bir diğer güzel festival isse, ”Songkran” adı verilen herkesin su savaşı yaptığı yeni yıl festivalidir.

Tay Yeni Yıl Günü her yıl 13 nisan’da olmakta ve bu festival, ülkedeki en kısa süren festivaldir (1-2 Gün). Daha çok turistlerin katıldığı bir festival olarak bilinse de, aslında tüm yerel halk bu partilere katılır.

Yılın bu zamanında Tayland’ın neresini ziyaret ediyorsanız edin, ıslanmaya hazırlıklı olun. Günahlarınızı ve kötü şansınızı bu zamanda temizleyebilirsiniz.

10.Ayutthaya

Ayutthaya - Tayland Gezilecek Yerler Blog
Ayutthaya

Bangkok’un kuzeyine ortalama 85 km uzaklıkta bulunan Ayutthaya, Bangkok’tan günübirlik turlar ile rahatlıkla gidebileceğiniz bir kent. Bireysel olarak gitmek isterseniz de, otobüs, tren veya tekneler ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Ayutthaya’nın tarihi 1350 yılına kadar gitmektedir. Chao Phraya Nehri vadisinde bulunan, Siyam Körfezi’ne bağlayan üç nehirle çevrili bir adada bulunan Ayutthaya, ülkenin en değerli tarihi yerlerinden.

Bir zamanlar Tayland’ın en önemli şehirlerinden biri olan Ayutthaya, Buda heykelleri ve tapınakları ile çevrili muhteşem bir yerdir. Özellikle tarihe ve mimariye merakı olanların sevebileceği, bu kenti de listenize ekleyin.

Göz At : Ayutthaya UNESCO

11.Damnoen Saduak Floating Market

Damnoen Saduak Floating Market
Damnoen Saduak Floating Market

Tayland’da birkaç tane yüzen pazar bulunmakta. Fakat bunlar arasında görülmeye değer en önemlisi, Damnoen Saduak Floating Market’tir.

Bu yüzen pazarlar yerel halkın en iyi geçim yollarından biriyken, turistler için güzel alışveriş ve yemek konusunda en güzel noktalarından oluyor.

Taze meyveleri, sebzeleri, baharatları ve lezzetli yemekleri satan bu satıcıları görmek istiyorsanız da biraz erken kalkmanız gerekiyor. Tabi satıcıların dışında otantik bir tekne seyahati de yapabilirsiniz. Geleneksel evleri ve güzel kanalları ile bu yolculuk Tayland’da yapabileceğiniz en güzel şeylerden biridir.

Bangkok’tan günübirlik turlar ile veya bireysel olarak Damnoen Saduak Yüzen Pazarı’na rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

12.Büyük Saray – Bangkok

Büyük Saray Bangkok
Büyük Saray Bangkok

Gelelim Tayland’ın en meşhur şehrine. Bangkok, ülkedeki en fazla turist trafiğine sahip olduğu gibi, adalara ve diğer şehirlere ulaşım için en ideal üstür.

Bangkok’da görebileceklerinizin veya yapabileceklerinizin sınırı yok diyebilirim. 6 aya yakın bir süre Bangkok’ta yaşamış biri olarak, bu şehri 1-2 güne sığdıramayacağınızı söyleyebilirim. Tabi çoğu turist gibi siz de burayı bir üs olarak kullanmayı planlıyorsanız, 2-3 gün bu şehir için fazlasıyla yeterli olacaktır.

Bangkok, şehir merkezindeki turistik yerleriyle olduğu kadar, merkez dışındaki önemli noktalarıyla da ünlüdür. Bunlar arasında en güzel ve en popüler olan yapı ise ”Büyük Saray”dır.

Büyük Saray, başkentin en dikkat çeken yapısıdır. Hem tarihi ile hem de mimari işçilik bakımından ülkenin en önemli yapıları arasında gelmektedir.

Buradaki en önemli yapı ise, şüphesiz Wat Phra Kaeo (Zümrüt Buda Tapınağı). Bunun dışında Büyük Saray, kraliyet salonları, tapınaklar ve antik kalıntıların bir labirenti olarak karşınıza çıkıyor.

Ayrıca Wat Po ve Wat Arun’u gördüğünüzden emin olun. Yeteri kadar zamanınız varsa da, gün batımını seyretmek için Şafak Tapınağı’na göz atın.

Tüm mimari yapılara hayranlıkla bakabileceğiniz bu sarayı, Bangkok’ta 1 gününüz varsa bile mutlaka görün.

Göz At : Bangkok gezilecek yerler

Bangkok’ta nerede kalınır ?

13.Khao Yai National Park

Khao Yai National Park Haew Su Wat Şelalesi
Haew Su Wat Şelalesi

Tayland’ın milli parkları arasında en ünlülerden olan Khao Yai, ülkede kurulan ilk milli park olarak ünlenmiştir.

Bu park, yağmur ormanlarının dışında birçok hayvanı görebileceğiniz çok sayıda otlaklarda oluşmaktadır. 300 kuş türü, ayılar, filler, geyikler, cipsler ve makaklar bulunuyor. Eğer bu parkı aracınız veya motosikletleriniz ile ziyaret ediyorsanız, yakınlardaki birbirinden güzel şelalelere de göz atmayı unutmayın.

Khao Yai Milli Parkı, filleri doğal ortamında görebileceğiniz en iyi yerdir. Tabi Tayland’ın bu ünlü fillerini birçok bölgede görebilirsiniz, fakat en iyisinin bu milli park olduğunu da unutmayın.

Burada, nehirlerin yakınında dolaşan fillere, egzotik av kuşlarına, maymunlara ve parkın evi olarak adlandırılan birçok tropik canlı ile yakın olacaksınız. Doğal güzelliğine hayran olacak, eşsiz fotoğraf kareleri yakalayabileceksiniz.

1 günlük bir gezi yetmezse, parkta kamp yapmakta mümkündür. Son olarak, Leonardo DiCaprio’nun filmi The Beach’te gösterilen ”Haew Suwat” şelalesini gördüğünüzden de emin olun.

Parkı google haritalarda görmek için tıklayın.

14.Erawan National Park

Erawan Milli Parkı tayland
Erawan National Park

Erawan Milli Parkı, ülkedeki en ünlü bir diğer milli parktır. Daha çok şelaleleri ve mağaraları ile ünlü olan bu milli parkta, turist olarak yapılacak birbirinden güzel şeyler bulabiliyorsunuz.

Tabi milli parkın gözdesi, 7 katlı Erawan Şelalesi’dir. Bu şelale, sadece milli parkın değil, tüm ülkenin en ünlü yerlerinden biridir.

Buradaki yedi kademenin de kendisine özel adı bulunuyor. Her kademeye ulaşmak gittikçe zorlaşı ve beşinci kademeden sonra, kaygan zeminleri kullanmanız gerekir. Tabi böyle bir atraksiyona da gerek yok derseniz, İlk üç katman aslında en etkileyici olanı, zümrüt yeşili havuzları, küçük bir mağarası ve serin basamaklı suları ile sunduğu güzellik size yetecektir.

Parkı google haritalarda görmek için tıklayın.

15.Phang Nga Körfezi – James Bond Adası

James Bond Adası
James Bond Adası

Genelde Phuket ziyareti ile görebileceğiniz bir yer olan Phang Nga Körfezi, sakin denizden çıkan 40 küçük ada bölgesindeki koy evleri olarak bilinir ve doğal güzelliği ile dikkat çekmektedir.

Burada çok sayıda mağara, lagün ve mangrov vardır ki, bunların hepsine görmeye zaman yetmez.

Bu alandaki deniz oldukça sakin. Bunun yanında körfez, muson mevsimi boyunca pek çok elementten korunmaktadır. Yani burayı ziyaret etmek için yılın herhangi bir gününü seçebilirsiniz. Özellikle gidilecek bir zaman yoktur.

Burada en çok ünlü olan yer ise, şüphesiz ”James Bond” adasıdır. Burayı görmeden de Phang Nga Körfezi’nde başka bir yere göz atmayın.

James Bond Adası’nı google haritalarda görmek için tıklayın.

Burayı en iyi şekilde keşfedebilmenin yolu ise, Tayland Phang Nga Körfezi turlarına katılmaktır. Ülkedeki diğer tur fiyatlarına nazaran çok da pahalı olmayan bu gezi turları ile, körfezin etrafını çok daha güzel keşfedebiliyorsunuz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...