Thassos Gezilecek Yerler – En Güzel 15 Yer

Çam ormanları ve zeytinlikler ile bezeli yeşil bir ada olan Thassos (Taşoz), Kuzey Ege’dedir ve Doğu Makedonya ve Trakya’nın bir parçası olarak sayılır. Pitoresk dağ köyleri, bazı kalıntıları ve bol plajları ile sakin, aile dostu kaçamakların adresi olarak bilinen Thassos’da güzel bir tatil planı yapabilirsiniz.
Thassos gezilecek yerler listesi hazırlarken de adanın, genelde tarihi yapılar, antik kalıntılar ve plajlardan oluştuğunu bilmenizde yarar var. Tabi bunlara ek olarak birkaç yer daha eklemek pekala mümkün. Fakat genel olarak adada görebilecekleriniz bunlarda ibaret diyebiliriz.

Thassos Adası‘nda güzel bir gezilecek yerler listesi hazırlamak için de, bu adada nerede konaklayacağınız oldukça önemli.

Thassos’da henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz, Thassos’da nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atarak, adadaki en ideal konaklama bölgelerini ve bölgelere özel otel tavsiyelerini bulabilirsiniz.

Thassos’da konaklama için en çok tercih edilen ve en merkezi bölge Limenas Bölgesi‘dir. Bu bölgede aradığınız zevkte ve bütçede konaklama birimlerini rahatlıkla bulabilirsiniz. Limenas Bölgesi’ne nazaran biraz daha uygun olan Limenaria Bölgesi‘de konaklama için gönül rahatlığıyla tercih edebileceğiniz bölgelerden.

Thassos Gezilecek Yerler Listesi

Thassos’da gezilecek ve görülecek arasında tarihi yapılar, kalıntılar, müzeler ve plajlar en popüler olanlar arasındadır. Aşağıdaki listede de adadaki en popüler ve en güzel turistik/tarihi yerleri bulabilirsiniz.

1.Arkeoloji Müzesi

Thassos Gezilecek Yerler
Arkeoloji Müzesi

Limenas, Doğu Makedonya ve Trakya’daki en önde gelen arkeoloji müzelerinden birine sahiptir.

Neolitik Çağ‘dan MS 7. yy’a kadar 3.000 yıldan fazla eseri kapsayan koleksiyonlara sahip bu geniş binada 18 galeri bulunmaktadır. En heyecan verici erken buluntulardan biri Neolitik kil amforası ve Bellerophon’u Pegasus’a binen ve Chimera’yı (M.Ö. 7. yüzyıl) öldüren Kiklad tipi bir levhadır.

Arkaik dönemden biraz sonra, muhtemelen müzenin en iyi parçalarından biri olan, 3.5 metrelik bir kouros (genç bir adamın çıplak heykeli) bir keçi tutarken, MÖ 4. yüzyılda Klasik Dönemden kalma bir Dionysos’un başı vardır.

Roma döneminde yapılan keşifler arasında Julius Caesar, Claudius ve Lucius Caesar büstleri ve tam zırhlı bir Hadrian heykeli yer almaktadır.

Adanın en güzel ve en popüler müzelerinden biri olarak kabul edilen bu arkeoloji müzesini de gezilecek yerler listenizin ilk sıralarına ekleyebilirsiniz.

2.Başmelek Mikail Manastırı (Archangel Michael Monastery)

Başmelek Mikail Manastırı Thassos
Başmelek Mikail Manastırı

Thassos’daki en büyük manastır olarak bilinen Başmelek Mikail Manastırı, uçurumun kenarına yapılmış etkileyici dini yapılardan.

Burada, 12. yüzyıldan beri Thaşos’un koruyucu azizi olan Başmelek Mikail’in emri altında küçük bir kilise olduğu söylenmekte. Manastır bir asır sonra kurulmuş ancak Osmanlı döneminde terk edilmiş ve 1974’te Voloslu rahibeler ve Athos Dağı‘ndan bir rahip tarafından yeniden canlandırılmıştır.

Yeni kilisenin geleneksel haç biçimli bir düzeni var ve en ünlü kalıntı, görünüşe göre Mesih’in sağ elini çarmıha bağlayan çividir. Sırf bu çivi için birçok hacının buraya geldiği söylenmektedir.

3.Panagia

Panagia Thassos Gezilecek Yerler
Panagia

Kuzey sahilindeki ”Altın Plaj”dan (Golden Beach) birkaç km uzakta bulunan Panagia, Thassos gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en güzel ve en renkli bölgelerden biri.

Panagia, şist çatı kiremitleri, ahşap balkonları ve verandaları olan tipik evleri olan tatlı bir dağ köyü olarak bilinir. Thassos’a uğrayanların favori adreslerinden olan Panagia kaçmaz.

Deniz seviyesinden 300 metre yükseklikte dik bir zemine inşa edilmiş olan Panagia, sahilden korsan saldırılarına karşı güvenli bir sığınak olarak inşa edilmiş ve 1820’lerde Yunanistan Devrimi’nden sonra kısa bir süre içerisinde adanın başkenti olmuş.

Köy Ipsaron Dağı’nın aşağı kısmında bulunmakta. Dağın ilkbaharı, çeşmeler ve kanallar sistemi üzerinden yönlendiriliyor.

Özellikle akşam saatlerinde çok daha güzel olan bu köyün, birçok tavernasının bulunduğu meydana bir göz atın deriz.

4.Sotirelis Zeytinyağı Müzesi

Sotirelis Zeytinyağı Müzesi
Sotirelis Zeytinyağı Müzesi

Panagia Köyü’nde bulunan bu küçük müze, adanın en eski endüstrilerinden biri olarak bilinmektedir.

Thassos’un her köşesinde güzel, budaklı yeşil zeytin ağaçları filizlenmektedir. 20. yüzyılda zeytinyağı üretimi modernize edilmeden önce her köyde bir zeytin değirmeni varmış.

Sotirelis’in Yunanistan’daki tek işleyen su değirmeni olduğu için bu müzede çalışırken görebiliyorsunuz.

Bu eski mekanizmanın tarihi 1915 yılına uzanır ve işletmenin yeni bir tesise taşındığı 2007 yılına kadar zeytinyağı basmaya devam ettiği söylenir.

Mağaza lavanta, portakal ve mandalina ile doldurulmuş yağların yanı sıra zeytinyağlı güzellik ürünleri ve zeytin yaprağı ile yapılan çaylar satıyor.

5.Aliki Arkeolojik Sit Alanı

Aliki Arkeolojik Sit Alanı Thassos
Aliki Arkeolojik Sit Alanı

Thassos gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer güzel yerlerden biri de kalıntıları ile ünlü Aliki Arkeolojik Sit Alanı’dır.

Antik dönemde Thassos, 6. ve 7. yüzyıllarda Yunanistan’ın Slav işgallerine kadar Yunanistan’a gönderilen mermeriyle ünlüdür ve daha yeni, bir süre önce yeniden canlanmış bir ticarettir.

Adanın güneydoğusundaki kayalık bir yarımadada bu değerli malzemenin kaynaklarından birini inceleyebilirsiniz.

Taş ocağı, MÖ 12. yüzyılın başlarından beri kullanılıyordu ve her iki taraftaki iki koy da liman görevi görüyormuş.

Büyük mermer levhalar yarımadanın güneydoğu tarafındadır ve kenarında durursanız sudaki takozları görebilirsiniz.

Yarımadanın en tepesinde, bir çift Hristiyan bazilikadan geriye kalanlar var.

Bu kiliseler mermer satan denizciler tarafından sıkça kullanılıyormuş ve geride bıraktıkları adak yazıtları günümüzde hâlâ görülebiliyor.

6.Kastro

Kastro Thassos Gezilecek Yerler
Kastro kalıntıdan ibaret yerlerden biri

İç kısımdaki Kastro köyü de dağlara 450 metre yükseklikte inşa edilmiş.

Yerleşme, korsan baskınlarından korunmanın bir yolu olarak kıyıdan görünmüyordu.

Kastro, 15. yüzyılda burada yetiştirilen Genoan kalesi için adlandırılmıştır. Bunların hepsi en üstteki kale duvarları dışında ortadan kaybolmuş.

20. yüzyılın başında, köylüler, kıyıda veya Limenaria’daki çinko kurşun madenlerinde iş bulmak için bu zorlu ortamdan vazgeçtiler. Böylece onlarca yıldır Kastro, 1960’lardan başlayarak evleri restore edilinceye kadar terk edilmiş.

Eski Kale’de burada yaşayan halkın kemiklerinin bir yığın halde toplandığını da görebiliyorsunuz.

7.Theologos

Theologos Thassos Gezilecek Yerler
Theologos Köyü

Bu küçük yayla köyü, seyrek bitki örtüsü olan yamaçlar arasında oyuk bir yer ve “geleneksel yerleşim” yeri olarak listelenmiş en güzel köylerden biri.

Osmanlı döneminde yüzlerce yıl burası adanın idari merkeziymiş.

Geleneksel bir yerleşme köyün Makedon tarzı taş evlerinin korunmasına yardımcı oldu. Bunlar, yamaç kenarları boyunca paralel uzanan ana yollardan dallanan parke taşı yolları üzerindedir. Köydeki tavernaların yanı sıra bir folklor müzesi var ve bu dağlık ortamın yakınında tarihi kireç fırınları ve zeytin değirmenleri yer alıyor.

Thassos’da gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz güzel köylerden biri olan Theologos, kaçırılmaması gereken yerlerden diyebiliriz.

8.Paradise Beach – Cennet Plajı

Paradise Beach - Cennet Plajı Thassos
Paradise Beach – Cennet

Thassos Plajları süper popülerdir. Cennet plajı ise, bu plajlar arasında en popüler olandır.

Doğu sahilinin sakin bir bölgesinde, Paradise Beach, çamlarla kaplı yamaçların altında geniş bir kum şerididir.

Sahilde oturup, küçük Nisida Kinira adasının kuzeybatısına birkaç yüz metre uzaklıktaki manzaranın keyfini çıkarabilir, güzel manzara fotoğrafları çekebilirsiniz.

Limenas’a 22 kilometre mesafede olmasına rağmen, Paradise Beach, tesisleri, şezlongları ve aynı zamanda plajın doğal yapılarıyla aileler için en çok tercih edilen yerlerden biri. Özellikle küçük yaştaki çocuklu aileleri burada fazlasıyla görebilirsiniz.

Burada açık denizde kırılan, alçak rafların kıyılarında sığ bir alan bırakan, derinlere girmeyi sevmeyenler için iyi olan ışık dalgaları var

Yiyecek için bir kiosk ve sahil boyunca küçük bir taverna var.

9.Giola Lagünü

Giola Lagünü Thassos
Giola Lagünü

Güney Astris köyüne yakın, denizden kayaya oyulmuş küçük, dairesel bir lagün yer almaktadır. Bu lagün Giola olarak bilinir ve birçok turist arasında bir hayli popülerdir.

Giola’ya ulaşmak kolay değil, çünkü Astris’ten birkaç kilometre topraklı bir yol kullanmanız ve ardından yürümeniz gerekiyor, ama burası biraz çaba gerektiren, fakat harcadığınız enerjiye değecek muhteşem bir yer.

15 metre çapında ve bir amfitiyatrodaki sıralar gibi doğal olarak sıralanan bir kaya tabağı ile çevrili, tamamen temiz bir su havuzu var.

Havlu üzerinde uzanabileceğiniz yerler var, ancak güneşten korunmak için çok fazla bir yer yok.

10.Altın Sahil – Golden Beach

Golden Beach Altın Sahil Thassos
Golden Beach – Altın Sahil Thassos

Thassos Plajları arasında bir hayli popüler olan Golden Beach, Thassos’u ziyaret etmedeki amaç olan güzel yerlerden biridir.

Hem bir tatil köyü hem de adanın en büyük plajı, doğu kıyısındaki Golden Beach, büyüleyici doğal manzaranın çerçevelediği kumlu bir koy olarak da bilinir.

Plaj üç kilometre uzunluğunda ve yakınlardaki yemyeşil tepelerin manzaraları ile süslenmiş.

Golden Beach’te her biri şezlonglar için farklı bir fırsat sunan birkaç kafe ve bar bulunuyor.

11.La Scala Plajı

Thassos Gezilecek Yerler
La Scala Plajı

Thassos kasabasına yaklaşık beş dakika mesafedeki La Scala, tamamen özel bir plaj olması ve onu yöneten barın adını alarak, diğer plajlardan ayrılmaktadır.

Plajın kendisi oldukça küçük ama ince kumlu ve dalgalı şeffaf suya sahip.

La Scala’nın ana çekiciliği, tamamı avuç içi ve tente gölgesi altındaki minderli şezlonglar, yumuşak kanepeler, divan tarzı yemek alanları ve plaj pergolaları gibi rahatlığıdır. Sırf bu yüzden de Thassos gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Ayrıca doğu tarafında su sporları yapabileceğiniz yer de var (Muz Botu – Kayak gibi)

12.Psili Ammos Plajı

Thassos Gezilecek Yerler
Psili Ammos Plajı – Portrooms.com

Thassos’a gidiyorsanız, plajlar da öncelikleriniz arasında olmalı. Özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında bu adayı ziyaret ediyorsanız, plajsız bir gün geçirmeyin deriz.

Tabi böylesine bir adada doğru plajı seçmek şart. Psili Ammos, o plajlardan bir tanesidir ve daha canlı, kalabalık plajları sevenler içindir. Muhteşem bir dağ manzarası olan bu plaj, adadaki en güzel plajlardan biri olarak bilinir.

Bu plaj, Thassos’un güneyinde, düz kaya tablolarıyla çevrili yumuşak kumlu bir plajdır. Küçük bir plaj olması ve son zamanlarda en çok tercih edilen plajlardan biri olması, yüksek sezonda bu plajı biraz kalabalıklaştırmakta. Ayrıca gün boyu tempolu bir müzikte bardan çalınmakta. Yani sessiz huzurlu bir plaj arıyorsanız, aradığınızı burada bulamayabilirsiniz.

Diğer plajlara nazaran şezlong ücretleri burada 1 tık daha pahalıdır. Bu yüzden, bütçeli bir plaj arıyorsanız, adanın diğer plajlarına göz atın deriz.

13.Aliki Plajı

Aliki Plajı Thassos
Aliki Plajı

Thassos’daki en güzel plajlar listesinde güzel bir yere sahip olan Aliki Plajı, adanın en çok tercih edilen plajlarından.

Alyki’deki arkeolojik alanın doğusundaki bulunan bu plaj, öğleden sonralarını geçirmek için en güzel yerlerden. Önce, arkeolojik sit alanını ziyaret edip daha sonra kısa bir yürüyüş ile bu plaja geçebilirsiniz.

Yarımadanın arkasına sıkışmış Alyki rüzgarın dışında ve parıldayan akuamarin sularına sahiptir.

Burada kum ve çakıl karışımı bir sahil var. Çok da fazla akıntının olmadığı bu plajı gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

14.Antik Agora

Antik Agora Thassos
Antik Agora

Antik Agora, Thassos antik kentinin siyasi, idari ve dini merkeziydi. Limenas merkezine yürüme mesafesinde bulunan bu ada, adadaki en önemli arkeolojik alandır. Agoranın inşaatı M.Ö. 4. yüzyılda daha sistematik bir şekilde başlasa da, sahadaki en eski yapılar MÖ 6. yy’a aittir.

Agora aslında sütunlarla çevrili dikdörtgen bir alanmış. Bu alan çeşitli kullanım binaları, tapınaklar, anıtlar ve heykeller içeriyordu. MS 1. yüzyılda, asfalt bir cadde Agora girişini Limenas limanına bağladı. Agoranın kuzey tarafında, prytanio olarak bilinen dikdörtgen bir yapı ve iç duvara oyulmuş cetvellerin isimlerini taşıyan bir Dor binası da dahil olmak üzere idari amaçlı binalar bulunuyormuş.

15.Antik Tiyatro

Antik Tiyatro Thassos
Antik Tiyatro

Thassos gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer kalıntıların olduğu sit alanı ise, Antik Tiyatro’dur. Antik Agora’ya yürüme mesafesinde bulunan bu Antik Tiyatro’ya da buraya kadar gelmişken göz atabilirsiniz.

Antik tiyatro Limenas’daki tepe üzerinde doğal bir boşlukta inşa edilmiştir ve 1921 yılında Fransız Arkeoloji Okulu tarafından kazılmıştır.

Thassos’da gezilecek yerler tabi ki bu liste ile sınırlı değil. Fakat bu listenin dışında bulunan yerlerin çoğu da adadaki eski kalıntılardan oluşmakta. Bu listenin dışındaki görülecek yerleri de zamanınıza kalırsa keşfedebilirsiniz. Fakat kısıtlı zamanınız varsa öncelikle adanın en güzel bu 15 yerini görmenizi tavsiye ederiz.

Thassos Gezilecek Yerler’e Göre Nerede Kalınır ? 

Thassos Gezilecek Yerler
Thassos’ta Gezilecek Yerler

Thassos’da konaklama için ilk olarak hangi bölgede, yani köyde konaklayacağınıza karar vermenizde yarar var.

Limenas ; Thassos Adası’nın merkezi olarak bilinen Limenas, bu adada konaklama için ilk göz atmanızı tavsiye edebileceğimiz bölgelerden biridir. Bu bölgeden diğer köylere ve Thassos gezilecek yerler bakımından popüler olan yerlere çok rahat bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.

Adadaki en çok tercih edilen konaklama bölgelerinden biri olan Limenas’ta aradığınız zevkte ve bütçede konaklama birimlerini de rahatlıkla bulabiliyorsunuz.

Thassos’da plajların dışında gece hayatı da olsun diyorsanız, Limenas Bölgesi, adada konaklama için en ideal yerlerden olacaktır. Daha çok genç kesimin tercih ettiği bu bölgede birkaç plaj partisini bulmak da pekala mümkün. Limenas Bölgesi’nde bulunan konaklama birimlerine göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Limenaria ; Thassos’da gezilecek yerler listesinde bir hayli popüler olan Limenaria, konaklama için de tercih edilebilecek en ideal bölgelerden biri. Limenas Bölgesi’ne nazaran biraz daha sakin bir bölge olmasıyla tanınan bu bölgedeki konaklama birimleri, Limenas’a nazaran 1 tık daha uygun denebilir. Ayrıca çocuklu ailelerin de en çok tercih ettiği bölgelerden biri olarak bilinmektedir.

Bu bölge Potos‘a 3 km uzaklıkta bulunmaktadır. Bunun yanında bölgedeki birçok tesiste de erken rezervasyon fırsat indirimleri bulunuyor. Yani 1-2 ay öncesinden bu bölgedeki tesislerden birinde rezervasyon yapacak olursanız %25’e kadar fiyatların düştüğünü görebilirsiniz. Tabi bu erken rezervasyon olayını da çok abartmamakta yarar var. Yani gidip de 5-6 ay öncesinden rezervasyon yapmanın size bir getiri olmayacaktır.

Son olarak Potos Bölgesi ise, birçok turistin gönül rahatlığıyla tercih ettiği yerlerden biri olarak bilinse de Limenas’a 20 km uzaklıkta bulunduğundan dolayı, bizim tavsiye edebileceğimiz bölgelerden değil. Yani plajlara ve Thassos gezielecek yerler bakımından popüler olan yerlere yakın yerlerde konaklamayı planlıyorsanız, Potos bölgesini es geçebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Thassos’da gezilecek yerler adlı bu listede bulunan plajların hemen hemen hepsi de, turistlerin favori olarak tercih ettiği yerlerden. Bazı plajlar şezlong için 5 euro alırken bazıları 20 euro almaktadır. Bu yüzden, şezlonglara çok fazla ücret ödemek istemiyorsanız, gitmek istediğiniz plajda şezlongların fiyatlarını da öğrenmenizde yarar var.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor‘a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner‘a göz atabilirsiniz.

İSTANBUL

İstanbul’daki tarihi ve turistik cazibe merkezleri için detaylı bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...