Tiran Gezilecek Yerler | En Turistik 10 Yer

Arnavutluk’un başkenti ve en güzel şehri olan Tiran, eski ve yeni, klasik ve modern karışımı ile farklı bir deneyim sunuyor. Birbirinden güzel ve eski gezip görülecek birçok yere ev sahipliği yapan bu şehirde, İskender Bey Meydanı ve Grand Park gibi en popüler yerler kaçırılmamalı. Tabi, Tiran’ın bu iki turistik noktadan çok daha fazlasına sahip olduğunu da unutmayın.

Tiran gezilecek yerler için 2-3 günlük güzel bir liste çıkarmak mümkün. Bu şehirde gezip görülecek ve yapılacak birçok aktiviteyi bulabiliyorsunuz. Birbirinden değerli koleksiyonlara ev sahipliği yapan müzeler, Piramit, parklar, bahçeler ve tarihi yapılar gibi görülmeye değer birçok yer var.

Tiran Gezilecek Yerler Listesi – Tarihi ve Turistik Yerler

Her ne kadar Tiran’da görülecek birçok yer olsa da, bunlar arasında en turistik ve en önemli olan 10 yerden bahsedeceğiz. Bu 10 yerden sonra, hala Tiran’da zamanınız varsa, Tiran çevresindeki gezilecek yerlere de göz atabilirsiniz.

Tiran’da Nerede Kalmalı ?

İskender Bey Meydanı Çevresi : Şehirdeki en çok tercih edilen oteller, bu meydanın çevresinde bulunan otellerden oluşuyor. Bunun en önemli sebebi de, burasının şehrin kalbinin attığı yer olmasıdır. Buradan, şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne yürüyerek rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca, hem bütçeli hem de lüks bir oteli bu meydan çevresinde rahatlıkla bulmak mümkün. Bölgedeki Oteller

1.İskender Bey (Skanderbeg) Meydanı

İskender Bey (Skanderbeg) Meydanı
İskender Bey Meydanı

Tiran gezinize başlangıç için en ideal yerlerden biri olan bu meydan, şehrin en hareketli ve en canlı yerlerinden biridir.

Şehrin tam göbeğinde bulunan bu meydan, Ulusal Tarih Müzesi ve Opera Evi gibi şehrin en popüler turistik yerlerine de ev sahipliği yapmaktadır.

Ayrıca meydanda, büyük bir Arnavut bayrağının yanı sıra, at sırtında dev bir savaşçı heykeli de var. Meydanı çevreleyen mimari neo-rönesans ve görkemli atmosferi tamamlayacak geniş bir çimenlik ve çiçek tarhları da bulunmaktadır. Burası, şehirdeki birçok kutlamanın yapıldığı şehrin ana meydanıdır, kaçırmayın.

2.Ulusal Tarih Müzesi

Ulusal Tarih Müzesi
Ulusal Tarih Müzesi

İskender Bey Meydanı’nı süsleyen bu tarih müzesi, Arnavutluk hakkında detaylı tarihi bilgilerini öğrenebileceğiniz en iyi yerdir.

Müzenin bulunduğu bina da, en az içerisindeki eserler kadar etkileyici ve güzel.

Rahibe Teresa’ya adanmış büyük bir bölümü de bulabileceğiniz bu müzede, ülkenin komünizmi altındaki son geçmişi hakkında sergilenen antik çağda Arnavutluk tarihinden birkaç eseri de görebilirsiniz.

Cüzi bir ücret ödeyerek girebileceğiniz bu müzeye de mutlaka göz atın.

3.Tiran Piramidi

Tiran Piramidi
Tiran Piramidi

Şehrin sembolik yapılarından biri olan bu piramit şeklindeki bina, terk edilmiş bir yapı olsa da, Tiran’da görülecek en turistik yerlerdendir.

Komünizmin çöküşünden kısa bir süre önce tamamlanmış olan bu yapı, 1987 yılında beri kültürel açıdan önemlidir.

1944-1985 yılları arasında hüküm süren ülkenin despotik diktatörü Enver Hoxha’yı onurlandırmak için bir müze olarak tasarlandı, ancak doğal olarak bu planlar 1990’dan sonra parçalandı. Günümüzde, patencilerin ve grafiticilerin en sevdiği yerlerden biri olsa da, Tiran’ın bazı kesimi bu piramitin yıkılmasından yana.

4.Dajti Ekspres

Dajti Ekspres
Dajti Ekspres

Bu teleferik yolculuğu Tiran’da yapılacak en güzel şeylerden biri. 800 metreye kadar yükselen bu teleferikten şehrin en güzel manzarasını görebiliyorsunuz. Yolculuk sonrasında, oteller, restoranlarla dolu bir turizm kompleksine ulaşıyorsunuz.

Ortalama 15 dakika süren bu yolculuğun en güzel yanı da, şehrin en güzel fotoğraf karelerini yakalayabiliyor olmanız.

Tabi sadece bu teleferik yolculuğu değil, ulaştığınız yerde birçok etkinlikte yapılmaktadır. Yaz aylarında dağ yürüyüşleri ve ata binme, kış aylarında ise kayak gibi birçok faaliyeti de bulabilirsiniz.

5.Edhem Bey Camii

Edhem Bey Camii

Tiran’ın tarihi yerleri arasında oldukça önemli olan Edhem Bey Camii, kentteki en çok ziyaret edilen yapılardan bir tanesi.

19. yüzyılın başlarında tamamlanmış olan bu camii, 10 ocak 1991 olayı ile bilinmektedir. O dönemde islamın yasaklanmasıyla ile 10 bin müslümanın yetkililerin kararına karşı toplandığı ve hiçbir polis müdahalesinin yapılmamış olmasından dolayı, olay Arnavutluk’ta din özgürlüğü için bir dönüşe işaret ediyordu.

Günümüzde özgür bir şekilde müslümanların ibadet yeri olarak kullanılan bu camiinin içerisini de ziyaret edebiliyorsunuz. Daha önce gördüğünüz camilerden çok farklı olacağını düşünmeyin. Bu camii, daha çok tarihi ile dikkat çekmektedir. Fakat yine de görülmeye değer güzel yapılardan biridir.

6.Grand Park

Grand Park
Grand Park

Tiran’ın en güzel parkı olarak bilinen Grand Park, her yaştan turistin sevebileceği parklardan. Bu park içerisinde Botanik Bahçesi, Hayvanat Bahçesi ve bir de yapay göl bulunmaktadır.

Tiran’ın kalabalık turist trafiğinden kaçıp biraz kafa dinlemek için en güzel yerlerden biri olan bu parkın yanında bir de Kraliyet Sarayı bulunmaktadır. Bugün bu saray, Arnavutluk Cumhurbaşkanı’nın resmi konutudur.

Yaz aylarında burada yüzmekte mümkün. Ayrıca, balık avlayanları da etrafta bolca görebiliyorsunuz.


Booking.com

7.Saat Kulesi

Saat Kulesi
Saat Kulesi

Şehrin en çok fotoğrafı çekilen yerlerden biri olan saat kulesi, özellikle akşamları ışıkların aydınlatılması ile çok daha güzel bir görünüme ev sahipliği yapıyor.

Bu kulenin tepesinden de şehrin güzel bir panoramik manzarasını seyretmek mümkün.

8.I Love Tirana Yazısı

I Love Tirana Yazısı
I Love Tirana Yazısı – Trover.com

Tiran’ın görülecek yerleri arasında instagramlık bir yer olan ”I Love Tirana” yazısı da birkaç selfi için ideal yerlerden. Amsterdam‘dakiyle benzer olan bu yazının bulunduğu tabela Rinia Park’ta bulunur ve İnstagram fenomeni olanların kaçırmaması gereken yerlerden biridir.

9.Tabakhane Köprüsü

Tabakhane Köprüsü
Tabakhane Köprüsü

Tiran’ın tarihi yerleri arasında olan bu köprü, tarihi 18.yüzyıla, Osmanlı dönemine dayanan bir köprüdür. Tiran gibi çok hızlı bir şekilde modernize olan bir şehirde kalan birkaç tarihi yapıdan biridir.

Şehrin göbeğinde bulunan bu köprünün öyle aman aman bir tarafı yok. Yani bildiğiniz taş köprü. Fakat, Tiran’a kadar gitmişken tarihi öneme sahip bu köprüden geçmeden de olmaz.

10.Bunk’Art

Bunk’Art Tiran Gezilecek Yerler
Bunk’Art – Tiran gezilecek yerler blog

Tiran’ın komünist dönemi politikacıları ve nükleer savaş durumunda askeri üst düzey yüksek rütbeli subaylar için inşa edilmiş bir yeraltı sığınağı olan Bunk’Art, Beş kata yayılmış ve 200 sandalyeli bir toplantı salonu da dahil olmak üzere 100’den fazla farklı odaya sahiptir.

Günümüzde ziyarete açık olan bu yer, daha çok Soğuk Savaş dönemi kurulumlarından ve komünist tasarımdan hoşlanan turistlerin ilgisini çekse de, her turistin göz atması gereken, Arnavutluk tarihinde önemli bir yerdir.

Tiran’da Nerede Kalınır ? – Tiran Otel Tavsiyeleri

Tiran’da konaklama için çok fazla sayıda bölge bulunmuyor. Bu yüzden de bu şehirde konaklama için tesis seçimi oldukça kolay. Fakat bazı tesisler arasında oldukça büyük fiyat farklılıkları olduğundan dolayı da, hangi tesiste konaklayacağınıza iyi bir şekilde karar vermeniz gerekebiliyor.

Tiran’da konaklama için İskender Bey Meydanı çevresindeki otelleri gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Bu meydana yakın olan otellerde konaklayacak olursanız, şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca burası, şehrin kalbinin attığı yerdir. Yani, şehirde tam merkezi bir otelde konaklamak istiyorsanız, bu meydan çevresindeki oteller tam size göre.

İskender Bey Meydanı çevresinde tercih edilebilecek en ideal otellerden bazıları ise ;

Green House Hotel & Restaurant – 4 Yıldız ; Havaalanı servisi olan bu otel, Tiran’ın en çok tercih edilen oteli olarak bilinir. Konum olarak şehrin tam merkezinde bulunan bu otelden, İskender Bey Meydanı 10 dakika yürüme mesafesindedir. Meydana çok yakın olmadığından dolayı da, biraz daha uygun fiyatlı bir 4 yıldızlı otel. Oteli İncele

Tirana International Hotel & Conference Center – 4 Yıldız ; Daha çok iş amaçlı Tiran’a seyahat edenlerin tercih ettiği bu tesis, İskender Bey Meydanı’nın tam kalbinde yer almaktadır. Yani bu otelden, şehirdeki birçok cazibe merkezine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Oteli İncele

The Plaza Tirana – 5 Yıldız ; Tiran’da konaklama için en çok tercih edilen lüks otellerden biri olan bu tesis, muhteşem bir konuk değerlendirme puanına sahip. Havaalanı servisi, restoranı, barı, fitness merkezi, spa ve sağlık merkezi de olan bu otelden İskender Bey Meydanı sadece 3 dakika yürüme mesafesindedir. Konum olarak oldukça merkezi bir yerde bulunan otel, şehirdeki en iyi konuk değerlendirme puanına sahip birkaç otelden biri. Oteli İncele

Tiran Çevresinde Gezilecek Yerler

Tiran yakınlarında görülecek şehirler, kasabalar ve birbirinden güzel turistik ve tarihi yerleri de bulabilirsiniz. Bunlardan en popüler olanları ise ;

Akçahisar ilçesi (Kruja) : Tiran’dan günübirlik turlar ile gidebileceğiniz en güzel yerlerden biri olan Akçahisar İlçesi, Tiran’a sadece 40 dakika uzaklıkta bulunmaktadır. Arnavut kahramanı İskender Bey’in 15. yüzyılda Osmanlılara karşı savaştığı yer olarak bilinen bu ortaçağ kasabası kaçmaz.

İşkodra ; Tirana’dan günübirlik turlar ile gidebileceğiniz bir diğer güzel yer ise, Arnavutluk’un kültürel başkenti olarak kabul edilen İşkodra’dır. Her ne kadar günübirlik turlar bu muhteşem şehri görmek için yeterli olmasa da, önemli turistik yerleri görerek de güzel bir İşkodra gezisi yapabilirsiniz.

Prizren ; Tiran’a 2.5 saat sürüş mesafesinde bulunan bu şehir, biraz daha fazla zamanınız varsa göz atabileceğiniz yerlerden. Çünkü aracınız yoksa, otobüs ile burası çok daha uzun sürmektedir. Fakat, Kosova’nın kültürel başkenti olan Prizren de, görülmeye değer en güzel şehirlerden.

Ohrid ; Tiran’a yaklaşık 130 km uzaklıkta bulunan Ohrid, Avrupa’nın en eski ve en derin göllerinden biri olan Arnavutluk ve Makedonya arasında bölünmüş olan Ohri Gölü ile ünlü. Bu büyüleyici kasaba, Balkanlar’ın izinde öne çıkan noktalardan biri ve antik tarihi, güzel Ortodoks kiliseleri ve muhteşem göl manzaraları için görülmeye değer.

Göz At : Saraybosna’da gezilecek yerler

Tiran Gezilecek Yerler Videosu

Tiran’da gezilecek yerler sadece yukarıdaki 10 yer ile sınırlı olmasa da, 1-2 gün içerisinde gezip görülecek en önemli ve en turistik yerlerden olan bu 10 yer ile gezinize başlayabilirsiniz. Şehirde görülmeye değer daha birçok yer daha bulmak mümkün. Fakat, şehir merkezinden günübirlik turlar ile gidebileceğiniz birbirinden güzel turistik noktaları da bulabilirsiniz. Zamanınız varsa, Tiran’a yakın şehirlere de göz atmanızı tavsiye ederiz.Göz At : Üsküp gezilecek yerler

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...