Toledo Gezilecek Yerler | En Turistik 17 Yer

İspanya‘nın ortasında güzel bir konumda bulunan Toledo, daha çok UNESCO Dünya Mirası listesinde olan Tarihi Merkezi ile ön plana çıkan bir şehir olsa da, Toledo bundan çok daha fazlasıdır. Bu Eski Şehir Bölgesi, Yahudi, İslam ve Hristiyan kültürlerinin çapraz gübrelenmesidir ve burada bulunan tarihi binalarda bu etkilerin nasıl bir araya getirildiğini çok rahat bir şekilde görebiliyorsunuz.
Labirent sokakları, tarihi kiliseleri, köprüleri, müzeleri ve birbirinden güzel yemekleri ile ünlü restoranlarıyla, Toledo gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz birçok yer var.

Toledo, genellikle Madrid‘den günübirlik bir gezi ile gidilen şehirlerden. Fakat bu şehir, dolu dolu 1 günü hakediyor. Bu yüzden de zamanınız ve bütçeniz varsa, bu şehirde mutlaka konaklayın deriz.

Toledo Şehir Manzarası

Toledo Gezilecek Yerler Listesi 

Toledo’da gezip görülecek birçok yer olsa da, bunlar arasında en popüler, en iyi ve en önemli olan 17 yer arasından, şehirdeki sürenize göre güzel bir liste çıkarabilirsiniz. Bu şehirde bu turistik yerleri ziyaret ettikten sonra, hala zamanınız varsa, mutlaka Toledo çevresinde gezilecek yerler için de zaman ayırın deriz.

Toledo’da Nerede Kalınır ? 

Alcazar Yakınları ; Şehrin en merkezi yeri, Alcazar Çevresidir. Burası, şehrin kalbinin attığı yer olarak bilinir. Toledo’da görülecek birçok turistik yer, bu bölgede bulunmaktadır. Ayrıca Zocodover Meydanı gibi şehrin sembolik yerleri de bu bölgede bulunmaktadır. Turistik yerlere bi koşu gitmek ve şehrin tam kalbinde konaklamak için en ideal yer, Alcazar Yakınları’dır. Bölgedeki Oteller!

1.Toledo Katedrali

Toledo Katedrali İspanya
Toledo Katedrali

Primada Katedrali olarak da bilinen bu katedral, şehrin en sembolik yapılarından biridir.

İspanya’daki yüksek gotik mimarisinin en iyi örneklerinden biri olarak kabul edilen Toledo Katedrali, bir camii üzerine inşa edilmiş.

Ayrıntılı gotik ve Mudéjar elementlerinin karışımı ile yapılmış olan bu katedralin inşaati 1226 yılında başlamış olmasına rağmen, 250 yıl boyunca tam olarak tamamlanamamış.

Dış mimarisiyle oldukça çekici olsa da, iç dekorasyonu çok daha güzeldir. Özellikle 16. yüzyıldan kalma Ochavo adı verilen oda, kilisenin en güzel yerlerinden biri.

2.Mirador del Valle 

Mirador del Valle Toledo Gezilecek Yerler Blog
Mirador del Valle adlı gözlem yerinden görebileceğiniz eşsiz manzara

Gelelim şehirdeki en iyi manzarayı seyredebileceğiniz yere. Burası, Alcazar ve Toledo Katedrali dahil olmak üzere, muhteşem bir panoramik manzara sunuyor.

Toledo’nun en eşsiz manzarasını sunan bu yere, mümkünse gün batımında gidin deriz. Fakat, genel olarak kalabalık olduğundan dolayı da, sabah saatlerinde de güzel manzaralar seyredebileceğinizi unutmayın.

Toledo’da yapılacak en güzel şeyler arasında bu ”Viewpoint” adı verilen noktaya gidip, kartpostallık fotoğraf kareleri yakalamaktır. Toledo gezisi Mirador del Valle olmadan eksik kalır, kaçırmayın.

3.Alcázar de Toledo

Alcázar de Toledo
Alcázar de Toledo

Tarihi 3. yüzyıla kadar giden bu saray, o dönemde Roma İmparatorluğu’nun Sarayı olarak inşa edilmiş.

Ordu Müzesi’ne ev sahipliği yapan bu saray, en güzel Mirador del Valle’den görülüyor olsa da, kaleye mutlaka göz atın.

Kalenin kulesinde ayrıca güzel bir manzara seyredebileceğiniz kafe de bulunmaktadır.
550 metrelik bir tepede bulunan bu saray, Toledo’nun en yüksek noktasıdır.

Günümüzde burada göreceğiniz kale, 16. yüzyıldan kalma olsa da, bu kalenin orjinali aslen 2000 yıl önce kurulmuş.

4 cephesinin de farklı olduğu bu kale, hem ordu müzesi hem de eşsiz bir şehir manzarasını seyretmek için görülebilecek en güzel yerlerden.

4.San Juan de los Reyes Manastırı

San Juan de los Reyes Manastırı
San Juan de los Reyes Manastırı

Toledo’nun tarihi yerleri arasında büyük öneme sahip olan San Juan de los Reyes Manastırı, 15. yüzyıldan kalma bir dini yapıdır.

San Martin Köprüsü’ne yakın bir konumda bulunan bu manastır, Isabelline tarzındaki bahçesiyle ünlüdür. Şehirdeki en sakin yerlerden biri olarak bilinir ve turist trafiğinden kaçmak için en güzel yerlerdendir.

San Juan de los Reyes Manastırı, kraliyet türbesi olarak kullanılmak amaçlı İspanya’nın en güçlü kraliçelerinden biri olan Castile Elizabeth’in hükümdarlığı altında inşa edilmiş bir Fransisken kilisesi olarak bilinir. Şehrin en turistik yerlerinden biri olarak kabul edilen bu manastır, İspanya’da çok sık kullanılan Elizabeth-Gotik mimarisinin en güzel örneğidir.

5.Puerta de Bisagra

Puerta de Bisagra Toledo Gezilecek Yerler
Puerta de Bisagra

Sadece Toledo’nun değil, İspanya’nın en önemli kapılarından biridir. Bu şehir kapısı, aslen Araplar tarafından inşa edilmiş. Daha sonra 16. yüzyılda yeniden inşa edilerek, günümüze kadar ulaşmış. Bugün, halen kapı üzerinde orjinal parçalardan bazıları görülebilmektedir.

Kapının ismi, “alana açılan kapı” anlamına gelen Arapça “Bab-Shagra” dan gelmektedir.

Dış kısım, iki güzel yarı dairesel kulenin eşlik ettiği ve şehrin imparatorluk arması tarafından taçlandırılan bir zafer kemerinden oluşuyor.

Rönesans tarzında Alonso de Covarrubias tarafından yeniden inşa edilmiş olan bu kapı da Toledo’da görülecek yerler arasındadır. 5 dakikalığına olsa görülmeye değer.

6.Puente de San Martín

Puente de San Martín
Puente de San Martín

Tagus nehri üzerinden bulunan Martin Köprüsü, bir ortaçağ eseridir. Toledo’nun en sembolik yapılarından biri olarak bilinir ve şehrin en fotojenik yerlerinden biridir. Ayrıca köprüden eski kentin muhteşem bir manzarası var.

Köprü çiftler için romantik bir yer olarak da biliniyor. Eğer akşam saatlerinde bu köprüye gidecek olursanız, en çok göreceğiniz şey turist çiftler olacaktır.

Köprünün tam ortasında bir kadın heykeli bulunuyor. Bu heykel, köprüyü inşa eden mimarın karısıymış. Adam yaptığı esere bile karısının heykelini koymuş. Sanırım bu yüzden de bu köprü, Toledo’nun en romantik yeri olarak biliniyor.

Gündüzleri gayet güzel manzaralara ev sahipliği yapan bu köprü, akşamları çok daha güzel oluyormuş. Eğer zamanınız varsa akşam da bu köprüye uğrayın.

7.Santa María la Blanca Sinagogu

Santa María la Blanca Sinagogu
Santa María la Blanca Sinagogu

Toledo’nun turistik yerleri arasında bir diğer önemli tarihi yer ise, şehirdeki en önemli Sinagoglardan biri olan Santa Maria la Blanca’dır.

Bu Sinagog’un tarihi M.S 1180 yılına kadar gidiyor. 15. yüzyılda kiliseye dönüştürülmüş ve son olarak 2013 yılında da Yahudi topluluğuna iade edilmiştir.

Bir tür müze olarak hizmet veriyor bu Sinagog. Törenler bu Sinagog’da yapılmıyor.

Avrupa’daki en eski sağlam Sinagog binası olarak ün yapmış, Santa Maria la Blanca, arkadların altından geçen güzel geometrik mozaikleri görmek bile gidilebilecek güzel yerlerden.

8.Iglesia de Santo Tomé

Iglesia de Santo Tomé Toledo Görülecek Yerler
Iglesia de Santo Tomé

Güzel taraklı kemerli zarif Mudéjar tarzı kulesi ile ünlü olan bu kilise de, eskiden bir camiymiş.

Kilise içerisinde iki barok sunak, 1300’lere tarihlenen vaftiz yazı tipiyle Gotik ve Mağribi tasarımının göz alıcı bir karışımı var.

Bu kiliseyi ziyaret etmenin en önemli amacıysa, El Greco’nun görkemli Rönesans tablosu olan ”Orgaz Kont”u görmektir. Tarihi 1580 yılına kadar giden bu tablo, kilisenin en ünlü eseridir.

Kilise hakkında yorum yapmak gerekirse, şehirdeki diğer kiliselere nazaran sönük bir mimariye ve iç dekorasyona sahip. Zaten bu kilisenin önemi de, dünyaca ünlü ve önde gelen İspanyol ressamlardan biri olan El Greco’nun eserinden gelmektedir.


Booking.com

9.Mosque of Cristo de la Luz

Mosque of Cristo de la Luz
Mosque of Cristo de la Luz

Toledo’daki birçok caminin kiliseye veya diğer dini yapılara çevrildiğini gördükten sonra, günümüzde camii olarak kalan Cristo de la Luz’u gördükten sonra, İspanyolların ellemedikleri bir cami de varmış diyebiliyoruz.

Toledo bir zamanlar on camiyi barındırıyordu, hepsi Mağribi döneminde inşa edilmişti. Birçoğu kiliselere dönüştürüldü ya da yıkıldı. Cristo de la Luz Camii, inşa edildiği zamanki haliyle aynı kalan tek yapı olması bakımından önemlidir.

Bildiğimiz camilerden oldukça farklı bir yapısı olan Cristo de la Luz Camii, oldukça küçük bir yapı. Ancak at nalı kemerleri ve ızgara işi ile oldukça güzel süslenmiş, görülmeye değer bir yapıdır.

10.Iglesia de San Ildefonso

Iglesia de San Ildefonso
Iglesia de San Ildefonso

Toledo’da kilise çok. San Ildefonso Kilisesi de bunlardan bir tanesi. Görkemli yapısıyla turistlerin en çok takdir ettiği kiliselerden biri olarak bilinir ve dış mimarisinin yanında, iç dekorasyonu ile de dikkat çekicidir.

Iglesia de San Ildefonso Toledo
Iglesia de San Ildefonso

Toledo’da manzara seyretmeye doyamadınız mı ? o zaman sizi San Ildefonso’nun kulelerine alalım. Burası, Eski Kenti en iyi fotoğraflayabileceğiniz yerlerden. Kulelerde asansör yok ancak çok da yüksek olmadığından dolayı mutlaka kuleye çıkın. Gördüğünüz manzaraya değecektir.

11.Puerta del Sol

Puerta del Sol Kapısı
Puerta del Sol

Şehrin kuzey kapısı olarak bilinen Puerta del Sol, 14. yüzyıldan Mudejar tasarıma sahip bir şekilde inşa edilmiş. Sadece Toledo’da değil, İspanya’da en önemli şehir kapılarından biri olarak biliniyor.

Geçit, klasik bir Mağribi at nalı kemeridir ve bunun üzerinde daha küçük iç içe taraklı kemerler bulunur.

Kapı, adını Visigothic alimi Ildefonso’nun koordinasyonunu gösteren geçit üzerindeki frizden almış.

Bir zamanlar müstahkem Toledo’ya tek giriş olan bu kapı üzerinde Hristiyan ve Arap etkilerinin karışımı da dikkatlerden kaçmıyor.

Kapıyı eski şehir dışından izleyip birkaç fotoğraf çektikten sonra, Toledo’nun UNESCO listesindeki tarihi mahallesine girmek için bu kemerden geçin. Bölge, çok katmanlı bir geçmişe ait kalıntılarla doludur; bir Roma belediyesi, Visigothic Krallığı’n başkenti, Cordoba Mağribi Emirliği’nin bir kısmı, Hristiyan İspanyol krallıklarının başkentini görebilirsiniz.

12.Synagogue of El Tránsito

Synagogue of El Tránsito
Synagogue of El Tránsito

İspanya’nın en önemli Yahudi binalarından biri olan El Transito, Samuel Levi tarafından 1350 yılında inşa edilmiş.

Bu bina da, Mudejar mimarisi ile yapılmış ve Arapça ve İbranice’de hat sanatı, geometrik fayans ve çok süslü sıva duvarları binanın en dikkat çeken yerleri arasındadır.

El Transito Sinagogu’nun içerisinde bulunan ”Sefarad Müzesi” M.Ö 5. yüzyıldan 1400’lü yıllara kadar uzanan İspanyol Yahudi tarihini anlatıyor. Bu müze için bile bu Sinagogu ziyaret edebilirsiniz.

13.Zocodover Meydanı

Zocodover Meydanı Toledo Gezilecek Yerler Listesi
Zocodover Meydanı’nda bulunan bayraklar

Toledo halkı için bir buluşma yeri olarak da bilinen bu meydan, şehrin kalbinin attığı yerlerden biridir.

Burası, birbirinden güzel restoranları, kafeleri ve tarihi binaları ile şehrin en canlı yeridir. Ayrıca bu meydandan şehirdeki turistik yerlerin büyük bir bölümüne de çok kısa sürede ulaşabiliyorsunuz.

Bu meydan, Mağribi dönemlerinde katırların, midillilerin, kısrakların ve aygırların ticareti yapılan büyük bir at pazarıymış. Günümüzde ise, birçok konsere, kostüm yarışmalarına ve danslara ev sahipliği yapıyor.

14.San Servando Kalesi

San Servando Kalesi Toledo da Gezilecek Yerler
San Servando Kalesi

Puente de Alcántara adı verilen köprüye çok da uzak olmayan, az bilinen bir yer olan San Servando Kalesi de Toledo’da gezilecek yerler arasında sayılır. Burası, Şövalyeler Tapınakçıları tarafından güçlendirilmiş ve işgal edilmiş bir ortaçağ manastırı olarak da kullanılmış.

1874 yılında ulusal bir anıt olarak seçilmiş olan bu kale, 7. yüzyılda Visigothic manastırı olarak kurulmuş, 8. yüzyılın başlarında ise Emeviler tarafından Toledo fethedilmiş ve manastır da bir Arap Kalesi’ne dönüştürülmüş. Oldukça ilginç bir tarihi olan bu kaleyi gezilecek yerler listenize ekleyin deriz.

15.Museo del Greco

Greco Müzesi Toledo
Museo del Greco – spanishculture.com

İspanyol Altın Çağ sanatçısı tarafından geniş bir resim koleksiyonuna sahiptir.

1911’de açılan müze, Toledo’nun Yahudi Mahallesi’nde yer almaktadır. İki binadan oluşur: avlulu 16. yüzyıldan kalma bir ev ve 20. yüzyılın başlarından kalma bir uzatma.

El Greco’nun sayısız eserinin yanı sıra, 17. yüzyıldan kalma diğer İspanyol ressamların tuvalleri, aynı dönemdeki mobilyalar ve Talavera de la Reina’dan seramiklere de ev sahipliği yapmaktadır.

16.Toledo Botanik Bahçesi

Toledo Botanik Bahçesi
Toledo Botanik Bahçesi – trekaroo.com

Doğanın güzelliğini paylaşma, keşfetme ve keyfini çıkarma imkanı sunan, bir bitki müzesi olarak da bilinen Botanik Bahçesi de, Toledo’da görülmesi gereken yerler arasında.

Bu bahçe, 60 dönümden fazla bir teşhir bahçesine ve bitki koleksiyonlarına sahiptir. Her yaştan turistin favori yerlerinden biri olarak kabul edilen Toledo Botanik Bahçesi’nde yaz konserlerinin yanında, çocuklar için eğitsel, uygulamalı bitki keşifleri ve yaşam etkinlikleri uygulaması da bulunuyor. Yani, 7’den 70’e herkese seslenen bir bahçe.

17.Santa Cruz Müzesi

Santa Cruz Müzesi
Santa Cruz Müzesi – Toledo gezilecek yerler blog

Toledo’nun gezilecek yerleri arasında olan Santa Cruz Müzesi, ünlü ressam El Graco’nun ”La Anunciación de la Virgen” ve Berruguete tarafından yapılan bir heykel olan “Retablo de la Visitación” bu müzenin öne çıkan eserleridir. Zaten bu müzeyi ziyaret eden turistlerin büyük bir bölümü de bu iki eseri görmek için bu müzeye gitmektedir.

Toledo Çevresinde Gezilecek Yerler

Toledo Şehir Rehberi - Toledo Gezilecek Yerler Listesi
Toledo Gezi Rehberi

Şüphesiz Toledo’ya en yakın İspanya’nın alışveriş şehri Madrid’tir.

Madrid, Toledo’ya tren ile ortalama 1 saat uzaklıkta bulunmaktadır. Tabi, otobüsle de Madrid’e gidebilirsiniz. Bunun yanında, Toledo’ya en uzak olan şehirlerden biri de Barselona‘dır.

Malaga ve Sevilla‘da Toledo’ya ortalama 3.5 saat uzaklıkta bulunuyor.

Tabi Toledo’ya biraz daha yakın gezilecek yerler de vardır. Şehre 30 km uzaklıkta olan Orgaz, Toledo’dan sonra ziyaret edebileceğiniz en güzel yerlerden. Kırsal kesimde derin keşfedilmemiş bir kasaba olan Orgaz, güzel bir Plaza Mayor Meydanı, muhteşem bir 18. yüzyıl katedrali, antik kent kapıları, 14. yüzyılda inşa edilmiş bir ortaçağ kalesi ve birkaç küçük kilise dahil olmak üzere tarihi bir İspanyol kasabasından bekleyebileceğiniz bütün anıtlara sahiptir.

Toledo’da Nerede Kalınır ? – Otel Tavsiyeleri

Toledo Katedrali

  • Alcazar Kalesi Yakınları ; Bu bölge şehirdeki en çok tercih edilen bölgelerden biridir. Çünkü, şehirdeki turistik yerler bu kale yakınlarında toplanıyor ve burada olmayan gezilecek noktalar da bu bölgeye oldukça yakın bir konumda bulunuyor. Bunun yanında, otel konusunda en fazla seçeneğinizin olacağı bölge de, Alcazar Çevresi’dir. Lüks ve şık bir oteli bulabileceğiniz gibi bütçeli bir oteli de burada bulabiliyorsunuz. Bu bölgedeki otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.
  • Toledo Katedrali Çevresi ; Burası da, şehrin merkezi olarak bilinen yerlerdendir. Turistik yerlerin büyük bir bölümüne de yürüme mesafesindedir. Alcazar yakınları ile Toledo Katedrali çevresinin arasındaki tek fark, Alcazar çevresinin birazcık daha uygun konaklama birimlerine ev sahipliği yapıyor olmasıdır. Toledo Katedrali’ne yürüme mesafesindeki otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yukarıdaki iki bölgenin dışında konaklama için tercih edebileceğiniz 1-2 bölge daha bulunmaktadır. Fakat, bu şehirde 1 gece konaklamayı planlıyorsanız, bu iki bölgenin dışına çıkmayın deriz. Zaten şehirdeki turistik yerler ve şehir merkezi bu iki bölgeye de oldukça yakın.

Toledo gezilecek yerler listesi adlı bu yazıdaki 17 yere ek olarak birkaç yerden daha bahsetmek mümkün. Bu şehirdeki en önemli ve en popüler olan listedeki bu yerleri gezdikten sonra, hala zamanınız varsa Toledo yakınlarında gezilecek yerlere göz atın. Zaten bu 17 yerin dışında çok fazla gezip görülecek yer de kalmıyor.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...