Toronto Gezilecek Yerler | En Güzel 12 Yer

Kanada’nın ”New York Şehri” olarak da bilinen Toronto, ülkenin en büyük ve en fazla turist ziyareti alan şehridir. Bunun yanında, dünyanın en çok kültürlü şehirlerinden biridir. Birbirinden güzel gezilecek yerlere, yüksek gökdelenlere, birbirinden güzel meydanlara ve sokak sanatçılarıyla dolu bölgeleriyle sıkılmadan 2-3 gün geçirebileceğiniz muhteşem bir şehir.
Toronto gezilecek yerler bakımından popüler olan yerlerin büyük bir bölümü Eski Toronto olarak bilinen bölgede bulunuyor olsa da, şehrin diğer bölgeleri de birbirinden güzel turistik yapılarıyla güzel bir deneyim sunmakta. Yani dilerseniz gezilecek yerler listenize Eski Toronto Bölgesi’nde başlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler’e Göre Nerede Kalınır ? 

Toronto’da gezilecek yerler geçmeden önce nerede konaklayacağınıza iyi bir şekilde karar vermenizde yarar var. Toronto, konaklama bakımından genel olarak pahalı. Özellikle 4-5 yıldızlı oteller, bu şehirde bütçeyi biraz aşabiliyor. Bu yüzden, bölge seçimi çok önemli. Toronto’da konaklama için 4-5 bölge bulunmaktadır.

Bunlar arasında ; Şehir Merkezi Bölgesi ve Chinatown Bölgesi, en çok tercih edilen ve en iyi konuma sahip bölgelerdir.

Şehir merkezi bölgesi, şüphesiz Toronto’da gezilecek yerler için en ideal seçim. Pahalı. Ancak 2-3 yıldızlı otellerde konaklayabilirseniz bütçeli tesisler de bulabiliyorsunuz. Buraya tıklayarak şehir merkezi bölgesinde bulunan en ideal konaklama birimlerine göz atabilirsiniz.

Chinatown Bölgesi ise, Toronto’da en ucuz konaklama birimlerini bulabileceğiniz bölgedir. Yani bütçeli bir Toronto gezisi planlıyor, ucuz restoranlarda yemek yiyip, ucuz otellerde konaklamayı planlıyorsanı Chinatown Bölgesi, en ideal seçenektir. Buraya tıklayarak da bu bölgede bulunan konaklama birimlerine göz atabilirsiniz.


Booking.com

Toronto Gezilecek Yerler ve Yapılacak Şeyler Listesi

Bu şehirde gezilecek yerler listenizi çok iyi bir sıralama şeklinde yapmak pek mümkün değil. Bu yüzden, sırasıyla bir gezilecek yerler listesi yapmak yerine, listedeki en güzel ve en popüler 15 yer arasından zevkinize göre seçim yapın ve daha sonra Eski Toronto Bölgesi’nde gezinize başlayabilirsiniz.

1.High Park’ta Dolaşın

High Park Toronto Gezilecek Yerler
High Park

Toronto’daki en güzel parklardan biri olan High Park, Yürüyüş parkurları, piknik alanları, oyun alanları, peyzajlı bahçeleri ile güzel bir deneyim sunuyor. Şehirdeki en iyi dinlenme veya yürüyüş alanlarından biri olan bu parka mutlaka göz atın. Özellikle ilkbaharda Toronto’ya gidiyorsanız, kiraz çiçeklerinin sunduğu manzara görülmeye değer.

High Park’a toplu taşıma araçları ile kolayca erişilebilir ve ayrıca halka açık yüzme havuzuna, çocuklar için bir yüzme havuzuna, bir buz pateni pistine, beyzbol elmaslarına ve Grenadier Restaurant’a ev sahipliği yapmakta. Yani çocuklarınız veya kendi başınıza gidip birkaç saatliğine sıkılmadan güzel vakit geçirebileceğiniz yerlerden.

Bu 161 hektarlık park şehir merkezinin batı ucunda ve bugün Toronto şehir merkezindeki en büyük parktır.

High Park, kültürel tesisler, spor tesisleri, eğitim tesisleri, oyun alanları ve bahçeleri ile eğlence ve doğal parktır. Colborne Lodge, Grenadier Pond ve High Park Hayvanat Bahçesi gibi çeşitli ilgi çekici noktalara sahiptir.

Yaz aylarında park, Canadian Stage Company tarafından gerçekleştirilen Shakespearean oyunlarına ev sahipliği yapıyor. Kışın, kızakçılık oldukça popülerdir.

2.Şehri Yukarıdan Seyredin – CN Kulesi

Cn Kulesi Toronto Gezilecek Yerler
CN Kulesi

Toronto’da gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından olan, CN Kulesi, bu şehrin en güzel manzarasını seyredebileceğiniz yerlerden. 553 ile metre yükseklikteki bu kule, dünyanın Modern Yedi Harikası’ndan biri olarak da biliniyor.

Cam döşemeli güvertesine kadar (342 metre), cam zeminli bir asansör ile çıkıyorsunuz. Yükseklik korkunuz olmasa bile burada olacağına emin olabilirsiniz.

3.Kraliyet Ontario Müzesi’ni Ziyaret Edin

Ontario Müzesi - Toronto Gezilecek Yerler
Ontario Müzesi

Toronto gezilecek yerler listesinde güzel bir yere sahip bu müze, şehirdeki en popüler yerlerden biri.

Kanada’nın en büyük müzesi, 30’dan fazla galeride sanat ve arkeolojiden doğa bilimine kadar her şeyi sergiliyor. Antik Roma, Çin tapınak sanatı, dinozorlar veya Japon kültürüyle ilgileniyorsanız bu müzede kendinize göre bir şeyi mutlaka bulacaksınız.

4.Allan Gardens Konservatuvarı’nda Yeşillikler İçerisinde Dolaşın

Allan Gardens Toronto
Allan Gardens

Dünyanın dört bir yanından bitkilerle dolu altı sera bulacağınız Allan Gardens Konservatuvarı’nı ziyaret ederek şehrin ortasında tropik bir vahaya dalın. Kış bahçesi yılın 365 günü açıktır ve her zaman ücretsizdir. Bazı önemli noktalar arasında çeşitli orkide, bromeliad ve begonya ile doldurulmuş iki tropikal ev ve çeşitli avuç içi, muz ve tropikal üzümlerle dolu Palmiye Evi sayılabilir.

5.İçki Fabrikası Bölgesi’nde Dolaşın (Distillery District)

İçki Fabrikası Bölgesi - İçki Fabrikası Bölgesi
İçki Fabrikası bölgesi

Toronto’da yapılacak şeyler arasında bir hayli popüler olan İçki Fabrikası Bölgesi, birbirinden güzel gezilecek yerleri ve yapılacak şeyleri ile 4-5 saatinizi sıkılmadan geçirebileceğiniz en güzel yerlerden biri.

Toronto’ya kadar gidip de bu İçki Fabrikası Bölgesi’ni dolaşmadan, Toronto gezinizi tamamlamış sayılmıyormuşsunuz. Mağazalar, kafeler ve restoranlar ile dolu bu bölge, yaya kaldırımlı Arnavut kaldırımlı sokaklarıyla, Viktorya dönemi binalarıyla farklı bir deneyim sunmakta. Bölge ayrıca keşfedilecek çeşitli sanat galerileri, tiyatrolar ve sanatçı atölyelerine de ev sahipliği yapmaktadır.

6.Harbourfront Centre’da Zaman Geçirin

Toronto Gezilecek Yerler
Harbourfront Centre

Harbourfront Centre’ın 10 dönümlük sahil bölgesi, tiyatrolar, sanat galerileri, parklar, bahçeler, restoranlar ve daha fazlası dahil olmak üzere 30’dan fazla Toronto gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz yere ev sahipliği yapmaktadır. Çok yönlü yıl boyunca her yıl 12 milyondan fazla ziyareti çeken mekân, yılın herhangi bir zamanında görülmeye değer. Kışın gölde kaymaya gidin ya da yaz aylarında bir paddleboard veya kayak gezintisine çıkın.

Harbourfront Centre Sahil Bölgesi, Toronto’da gezilecek yerler listenize başlayabileceğiniz en güzel yerlerden biridir. Birbirinden güzel turistik noktaları bu bölgede, bir arada bulabiliyorsunuz.

Ayrıca bu bölge, Toronto’da konaklama için de en çok tercih edilen bölgelerden biri olarak bilinmektedir. Özellikle çocuklu aileler bayılacağı bu bölgeyi, konaklama bölgeleri listenize de ekleyebilirsiniz.

7.Casa Loma Kalesi’ni Ziyaret Ettiğinizden Emin Olun

Casa Loma Kalesi - Toronto Gezilecek Yerler
Casa Loma Kalesi

Toronto’nun tam ortasında bir kale var. Kanadalı finansçı Sir Henry Pellatt’ın eski evi olan Casa Loma, kentin en eşsiz cazibe merkezlerinden biridir ve dekore edilmiş süitler, gizli geçitler, 800 metrelik bir tünel, kuleler, ahırlar ve beş dönümlük güzel bahçeler.

Burası turistler arasında Toronto’nun simge yapılarından biri olarak biliniyor. Bunun en önemli sebebi de, burası İnstagram fotoğrafları için en iyi yerin olmasıdır. Bu yüzden, her turistin yaptığı gibi burada bir selfi çekinmeyi de unutmayın.

Casa Loma, X-Men, The Pacifier ve Chicago gibi birçok filmde gösterildi. Aynı zamanda düğünler ve özel partiler için popüler bir mekandır.

8.Tarihi Fort York’u Keşfedin

Fort York Toronto
Fort York

1793 yılında kurulan Tarihi Fort York, Kanada’nın en büyük 1812 savaş alanı koleksiyonunu ve 1813 savaş alanını içerir ve her yaştan tarih meraklıları için ideal bir cazibe merkezidir. Fort York yıl boyunca açıktır ve turlar, sergiler, sizi zamanında geri alan dönem ayarları ve mevsimsel gösteriler sunar.

Tarih meraklıları için görülmeye değer yerlerden biri olan Fort Yok için turlar biraz pahalı. Fakat bireysel olarak da burayı gezebileceğinizi unutmayın.

9.Kanada’nın Harikalar Diyarı’nda Eğlenin

Toronto Gezilecek Yerler
Viator.com – Kanada Harikalar Diyarı

Toronto’nun hemen dışında yer alan Canada’s Wonderland (Kanada Harikalar Diyarı), 70 sürüş alanına ve 20 dönümlük Splash Works (Sıçrama) su parkına sahip yayılan bir eğlence parkıdır. Burada, sadece çocuklar için bir alan ve ülkedeki en heyecan verici rollercoasterlardan bazıları da dahil olmak üzere, her yaştan turisti eğlendirebilecek şeyleri bulmak mümkün.

10.Bata Ayakkabı Müzesi’nde Eski Modaya Göz Atın

Bata Ayakkabı Müzesi Torontto
Bata Ayakkabı Müzesi – viator.com

Bata Ayakkabı Müzesi’nde binlerce ayakkabı ve ilgili eserler sergileniyor (13.000’den fazla koleksiyondan fazla).

Koleksiyonlar arasında 4.500 yıllık ayakkabılardan günümüze tüm ayakkabıları görebiliyorsunuz. Kadınlar bayıldığı, turistlerin ise Toronto gezilecek yerler listesinin ilk sırasına eklediği bu ayakkabı müzesine mutlaka göz atın.

Eski Mısır sandaletlerinden, yüz yıllık çin modası ayakkabıları bu müzede fazlasıyla görebiliyorsunuz.

Bu müzenin bulunduğu MidTown Bölgesi, Toronto’da konaklama için en ideal ve en çok tercih edilen bölgelerden biri olarak bilinir. Toronta’daki gezilecek yerlere ve şehir merkezine yakın bir konumda bulunuyor olması ve otel ücretlerinin çok abartılı olmaması da, bu bölgeyi konaklama bakımından popüler yapan etkenlerden.

11.Kensington Market Bölgesi’nde Çok Kültürlülüğün Keyfini Çıkarın

Toronto Gezilecek Yerler
Kensington Market Bölgesi

Bu Ulusal Tarihi Yer eskiden bir Yahudi pazarı imiş, ancak bugün sanatçılar, yazarlar ve yemek tutkunları için eşsiz bir mahalle olarak ün yapmaktadır. Eğer birbirinden güzel restoranlarda, farklı tatlar denemek istiyorsanız, Kensington Market Bölgesi, en iyi adres olacaktır. Adamlar bunun için ”Yemek Turu” bile yapmış.

Kensington Market, taze yiyecek mağazaları, kullanılmış giyim mağazaları, indirim fazlası mağazaları ve süslü kafelerle dolu devasa bir turizm bölgesidir. Ayrıca 8 Numaralı İtfaiye İstasyonu ve Bellevue Meydanı Parkı gibi birkaç simge yapıya ev sahipliği yapmaktadır.

Bu bölgede marka bulamıyorsunuz. Yani, bu bölgede bulunan mağazaların büyük bir bölümü, kendi ürünlerini yapıyor. Yani gucci, denims D&G gibi markalara çok uzak bu bölge, binlerce yerel ürünleri bulabileceğiniz güzel bir adres.

12.Ripley’nin Kanada Akvaryumu’nu Görün

Toronto Gezilecek Yerler
Ripley

Toronto, Ripley Entertainment’ın sahip olduğu üç akvaryumdan birine ev sahipliği yapıyor. Şehir merkezi Ripley’nin Kanada Akvaryumu, 5,7 milyon galon suyunda yaklaşık 13 bin 500 egzotik deniz yaşamı sergiliyor.

Akvaryum, dev pasifik ahtapot, yeşil deniz kaplumbağaları, beyaz lekeli bambu köpekbalıkları, güney vatozu ve baş aşağı jöle gibi dünyanın her yerinden deniz ve tatlı su yaşamına ev sahipliği yapıyor.

Ripley’nin Kanada Akvaryumu, tümü belirli bir alana veya türe sahip olan dokuz galeriye ayrılmıştır. Gökkuşağı Resifi, muhtemelen interaktif dalış gösterisi nedeniyle, en popüler olanlardan biridir. İster çocuklarınız ile isterseniz de kendiniz, bu akvaryumu Toronto gezilecek yerler listenize mutlaka ekleyin.

Toronto gezilecek yerler listesine birkaç yer daha eklemek pekala mümkün. Fakat, bu şehirde bu 12 yeri tamamladıktan sonra hala zamanınız varsa Toronto’nun 13 adasından bira tanesine mutlaka gidin. Özellikle yaz aylarında Toronto’yu ziyaret ediyorsanız, bu deneyimi kaçırmayın derizç

Toronto Gezilecek Yerler’e Göre Toronto’da Nerede Kalınır ? 

Öncelikle bu şehirde konaklama için detaylı bir araştırma yapmak isterseniz, Toronto’da nerede kalınır ? adlı yazımıza mutlaka göz atın deriz. Bu yazıda, şehirdeki en ideal konaklama bölgelerini ve bu bölgelere özel otel tavsiyelerini bulabilirsiniz.

Bu konaklama bölgeleri arasında şehir merkezinden, turistik yerlere yakın olan bütçeli diğer konaklama bölgelerine şehirde konaklama için tercih edilebilecek bölgeler hakkında bilgileri bulabilirsiniz.

Aslında bu şehirde konaklama için bölge seçimi kolay. Yani, paranız varsa ve bütçeli bir Toronto gezisi planlamıyorsanız şehir merkezi bölgesinde, yok bütçeniz sınırlıysa da Chinatown Bölgesi’nde konaklayabilirsiniz. Bu iki bölgeden başka daha birçok bölgeden bahsetmek mümkün. Ancak seçimin kolay olması adına bu iki bölgeden birini tercih edebilirsiniz.

Bu iki bölge de, Toronto gezilecek yerler bakımından popüler olan yerlere yakın. Yani bazılarına yürüyerek bazılarına da kısa bir toplu taşıma seyahati ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca şehirdeki en çok tercih edilen bölgeler de bu iki bölgedir…

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...