Torre Agbar Kulesi, Barselona

2005 yılında tamamlanan Torre Agbar Kulesi ilginç bir tasarıma sahiptir. Kule bir cam ve çelik kubbe ile taçlandırılmıştır.25 farklı renkten oluşan panjurlu camlar kulenin en dikkat çeken özelliklerindendir. Agbar bir holding ismidir.Kentsel altyapının çeşitli sektörlerinde hizmet veren 220 şirketten oluşmaktadır.

Torre Agbar,Agbar grubu tarafından yaptırılan bir kuledir ve grubun ana merkezi bu kulede bulunmaktadır. Torre Agbar Fransız mimar Jean Nouvel tarafından tasarlanmıştır. Barselona’nın en yüksek binası olan Torre Agbar,bu ünvanını yıllar sonra Sagrada Familia Kilisesine bırakacaktır. Sagrada Familia kilisesi tamamlandığında bu kuleden daha uzun olacağı söylenmektedir.

Kule maalesef halka açık değildir. Yani kuleden Barselona manzarasını seyretme şansınız bulunmamaktadır. Ancak söylentiye göre hemen hemen her ay, kulenin lobisinde Barselona’nın su arıtma tarihini gösteren sergiler kurulmaktadır.

Özellikle geceleri muhteşem bir görüntü veren Torre Agbar Kulesi, ışıklarını 20:00-21:00 saatleri arasında açmaktadır. Böylece bölge yakınlarındaysanız birkaç fotoğraf çekebilirsiniz.

Barselona’da konaklama için henüz tercih yapmadıysanız, Barselona’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak bölge bölge otel ve diğer konaklama birimleri tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Barselona’da bulunan tüm konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Torre Agbar Kulesi
Torre Agbar Kulesi Gece Görünümü

Torre Agbar Kulesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

1.Kulede 250 ton çelik kullanılmıştır.

2. 4 haziran 1999’da başlayan inşaat çalışması,25 ocak 2005 yılında tamamlanmıştır.

3.Kulenin uzunluğu 142 metredir ve kulede 4500 pencere bulunmaktadır.

4.Kule üzerinde bulunan panjurlar güneş ışığını saptırmak için planlanmıştır.

5.Kulenin tamamlanması için toplamda 130 milyon £ harcanmıştır.

Torre Agbar Kulesi, Barselona’nın ana şehir merkezinde bulunan, Plaza de le Glories Catalanes’in hemen yanında bulunmaktadır. Ya da Optica Üniversitesini bularak kuleye ulaşım sağlayabilirsiniz. Kule  Optica Üniversitesi’nden sadece 5 dakika uzaklıkta bulunmaktadır.

Torre Agbar Kulesi
Torre Agbar Dış Cephe

Kule Yakınlarında Gezilecek Yerler

  • Museu del Disseny (Disseny Müzesi)
  • Encants Barselona
  • El Musea de la Musica
  • Can Framis Müzesi
  • Enigmik
  • Ayrıca kuleden Sagrada Familia’ya 10 dakika yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Kule yakınlarında bulunan restoranlar ise ; Restaurante piano,Buena Tapa,Wapa,Tartine cafe,L’Olivera,Canas y Tapas ve La Tagliatella en iyilerindendir.

Özetle ; Kule özellikle Barselona gezilecek yerler listenize eklemeniz gereken önemli bir yer olmayabilir.Ancak akşamları ışıkların açılması ile birlikte kule güzel bir görüntüye sahne olmaktadır.O yüzden fırsatınız varsa 2 dakikalığına da olsa uğramalısınız.Zaten kule halka açık olmadığı için içeriye giremeyeceğinizden sadece birkaç resim çekip gezinize devam edebilirsiniz.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...