Toulouse Gezilecek Yerler – En Turistik 10 Yer

Güneybatı Fransa‘nın kalbinde yer alan ”Pembe Şehir” olarak da bilinen Toulouse, büyük bir sanayi şehri olmasına rağmen, sıcak ve samimi bir atmosfere sahiptir. Birbirinden renkli ve tarihi yapılarıyla dikkat çeken bu şehirde, manastırlar, meydanlar, müzeler ve güzel kafeleri de fazlasıyla görebilirsiniz.

Toulouse, Fransa’nın son zamanlarda turist trafiğinde büyük bir artış yaşayan şehirlerindendir. Toulouse gezilecek yerler listenize, nereden başlayacağınızın çok büyük bir önemi yok. Zaten şehirdeki birçok turistik nokta yürüyerek keşfedilebiliyor.

Fransa‘nın ünlü şehirlerinden Paris veya Nice gibi çok da kalabalık olmayan sokaklarıyla, turistik noktalarıyla, kafeleri ve restoranlarıyla Toulouse, çok daha rahat bir turist deneyimi sunuyor. Bu şehirde müzeler veya turistik yerler için uzun kuyruklara girmenize gerek yok.

Canal du Midi
Canal du Midi

Toulouse Gezilecek Yerler Listesi – Tarihi ve Turistik Yerler

Toulouse’de gezip görülecek birçok yer varken, yapılacak da birçok aktivite vardır. Bu şehrin şirin ve güzel atmosfere sahip kafeleri denenmeye değerken, şehirde yapılan ücretsiz yürüyüş turlarına da katılabilirsiniz. Bu ücretsiz yürüyüş turları ile şehirdeki gezilecek noktalar çok daha kolay keşfedilebiliyor.

Toulouse gezinize merkezi ve önemli turistik noktadan başlamak isterseniz de, Place du Capitole veya Basilique Saint-Sernin adlı kiliseden başlayabilirsiniz.

Toulouse’de Nerede Kalınır ? 

Toulouse Şehir Merkezi ; Eğer bu şehirde kısa süreliğine konaklamayı planlıyorsanız, şehirdeki turistik noktalara oldukça yakın bir konumda olan Şehir Merkezi Bölgesi’ndeki konaklama birimlerine göz atabilirsiniz. Bu bölge, adından da anlaşılacağı üzere şehrin kalbidir. Önemli gezi noktalarına yakınlığının dışında, birbirinden güzel kafelere ve restoranlara da ev sahipliği yapmaktadır. Toulouse’de 1 gün konaklamak için en ideal bölgedir. Bölgedeki Oteller

1.Saint-Sernin Bazilikası (Basilique Saint-Sernin)

Saint-Sernin Bazilikası Toulouse
Saint-Sernin Bazilikası

Toulouse’nin en görkemli yapısı olarak bilinen Saint-Sernin Bazilikası, şehrin sembolik yapılarındandır.

11. ve 13. yüzyılda Romanesk tarzda inşa edilmiş olan bu kilise, UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alıyor. Görkemli dış mimarisi sayesinde daha çok dikkat çeken bu bazilikanın iç mimarisi de oldukça etkileyici ve zengin bir dekora sahip.

Tipik bir kırmızı tuğladan inşa edilmiş olan bu bazilika, Romanesk tarzındaki 5 koridorlu neflesi ve 3 koridorlu bir transepteresi ile ünlüdür.

Saint Sernin’e adanmış bu bazilika içerisine mutlaka göz atın. Özellikle 16. yüzyıldan kalma ”Koro”yu görün.

2.Place du Capitole 

Place du Capitole Toulouse
Place du Capitole

Capitol Meydanı olarak da bilinen Place du Capitole, şehrin en hareketli, en canlı ve en kalabalık meydanı olarak bilinir. Birbirinden güzel tarihi yapılar ile çevrili olan bu meydanda, şehirdeki turistik yerlerin bazılarını bir arada görebilirsiniz.

Toulouse’nin klasik mimarisini en iyi şekilde bu meydanda görebiliyorsunuz. Ayrıca meydanın batı yakasında, küçük butik mağazalar da var. Bunun yanında meydan, şehirdeki en ünlü yapılardan biri olan Capitole Binası’na da ev sahipliği yapmaktadır.

Bu meydan, Vieux Quartier adı verilen Eski Kent Bölgesi’ne ulaşabileceğiniz en güzel noktadır. Meydanın güneyinden yolu takip edecek olursanız, Eski Kent’e çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Eski Kent te şehrin en güzel ve en önemli yerlerindendir, görülmeye değer.

3.Musée des Augustins (Güzel Sanatlar Müzesi)

Musée des Augustins
Musée des Augustins

Toulouse, tarihi yapılarıyla olduğu kadar, değerli sanat eserlerine ev sahipliği yapan müzeleriyle de oldukça popülerdir.

Bu Güzel Sanatlar Müzesi de, şehirdeki en önemli koleksiyonlara ev sahipliği yapmasıyla tanınır ve turistlerin favori yerlerindendir.

Bu müzenin bulunduğu binada eskiden Augustinian Manastırı bulunuyormuş. Müze de adını bu manastırdan almış.

Müzedeki resim koleksiyonu içerisinde 20. yüzyıla kadar olan eserleri görebilirken, heykel koleksiyonunda ise Romanesk dönemden modern çağa kadar olan eserleri görebiliyorsunuz.

Pietro Pérugino, Peter Paul Rubens ve Nicolas Tournier gibi ünlü sanatçılara ait tabloları da görebileceğiniz bu müze de, gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz yerlerden.

4.Jacobins Manastırı (Couvent des Jacobins)

Jacobins Manastırı
Jacobins Manastırı

Toulouse’nin tarihi yerleri arasında olan bir diğer manastır ise, Jacobins’tir. İlk olarak 13. yüzyılda bir Dominik Manastırı olarak kurulmuş olan Jacobins, güney gotik mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Saint-Sernin Bazilikası ile benzer bir kuleye sahip olan Jacobins Manastırı‘nın kilisesinde, 14. yüzyıldan kalma duvar resimleriyle süslenmiş Saint Antonin’e adanmış bir şapel bulunmaktadır.

Görkemli ve etkileyici dış mimarisiyle görülmeye değer dini yapılardan biri olan Jacobins Manastırı, şehrin en huzurlu yerlerinden biri olarak da bilinmektedir.

5.Canal du Midi

Canal du Midi
Canal du Midi

Toulouse’nin en fotojenik yerlerinden biri de Atlantis Okyanusu ile Akdeniz arasında bir kestirme olarak inşa edilmiş olan Canal du Midi’dir. 240 km uzunluğundaki bu kanalın Toulouse’deki kıyıları, bisikletçiler tarafından favori yerlerden biri olarak bilinir. Burada güzel yürüyüş yapabilir ve kanal çevresinde eşsiz fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

1667 yılında tasarlanmış olan bu kanal, Toulouse kentinden Marsilya yakınlarındaki Akdeniz limanına Sète’ye kadar uzanmaktadır.

6.Carmelites Şapeli

Carmelites Şapeli
Carmelites Şapeli

Tarihi 17. yüzyıla kadar giden bu şapel, dini sanat ve mimarlığın şaheseri olarak kabul edilmektedir.

Şapelde, Jean-Pierre Rivals ve Jean-Baptiste Despax’ın duvar resimleri çok iyi bir korunmuş durumda, günümüzde görülebiliyor.

Jean-Pierre Rival’in Vatikan’daki Sistine Şapeli’nden esinlenilen melekler ve meleklerle dolu göksel tavan resimleri ile ünlü olan bu şapeli listenize mutlaka ekleyin.

7.Aziz Stephen Katedrali (Cathédrale Saint-Etienne)

Aziz Stephen Katedrali Toulouse
Aziz Stephen Katedrali

Birçok mimari stilin karışımları ile 12. yüzyılın sonlarında inşa edilmiş olan bu katedral, Toulose’de gezilecek yerler arasında oldukça popüler bir yapı.

Katedralin ilk inşa edildiği zamanlardaki 19 metre genişliğindeki nefesi, türünün Avrupa’daki en geniş kubbeli yapısıymış.

Yıllar sonra Katedral, Kuzey Avrupa’da bulunan büyük katedrallere rakip olmak için, kuzey gotik tarzında değiştirilmiş.

Büyük gül penceresi ve şaşalı vitray pencereleri ile de oldukça dikkat çeken bu katedral, büyük kulesi ile de dikkat çekmektedir.

8.Fondation Bemberg

Fondation Bemberg
Fondation Bemberg – www.toulouse-visit.com

Bemberg Vakfı’na ait bu muhteşem konak, Nicolas Bachelier adındaki şehrin en ünlü ve prestijli rönesans mimarı tarafından tasarlanmış.

Hôtel d’Assézat olarak da bilinen Bemberg Vakfı, kenti en önemli sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapan yerlerden biridir.

Monet, Pierre Bonnard Matisse ve Cézanne gibi Fransız sanatçılarının eserlerinin yanı sıra, Canaletto gibi Venedikli sanatçıların eserlerini de burada fazlasıyla görebiliyorsunuz.

9.Uzay Şehri (Cité de l’Espace)

Uzay Şehri (Cité de l’Espace)
Uzay Şehri

Toulouse’nin en dikkat çeken yerlerinden biri olan bu Uzay Şehri olarak bilinen yer, aslında bir tema parktır.

Daha çok çocuklu ailelerin tercih ettiği yerlerden biri olarak bilinse de, yetişkinlerin de severek gezebileceği müzelerden bir tanesi.

IMAX filmlerini ve planetaryum gösterilerini burada izleyebiliyorsunuz. Çocukların en çok sevdiği ise genellikle planetaryum gösterileri olmaktadır.

2003’ten bu yana 70’ten fazla başarılı görevi tamamlamış olan Avrupa Ariane 5 roketinin bir kopyasını da burada görmek mümkün.

10.Jardin Japonais (Toulouse Japon Bahçesi)

Toulouse Japon Bahçesi
Toulouse Japon Bahçesi

14. ve 16. yüzyıllarda Kyoto bahçesinden esinlenilerek yapılmış olan bu Japon Bahçesi de, Toulouse’de görülecek yerler arasındadır.

Daha çok meditasyon ve dinlenmek için tercih edilen bu bahçedeki gölet etrafında güzel fotoğraf kareleri de yakalayabilirsiniz. Toulouse’nin tarihi yapılarından ve onlarca müzesinden sıkılıp, farklı bir yer görmek isterseniz, Japon Bahçesi’ne uğrayabilirsiniz.

Toulouse Çevresinde Gezilecek Yerler

Bu şehirdeki turistik noktaları bitirdikten sonra hala zamanınız varsa, şehire yakın diğer güzellikleri de keşfedebilirsiniz. Toulouse çevresinde birbirinden güzel şehirleri, kasabaları ve turistik cazibe merkezlerini bulabiliyorsunuz.

Toulouse’den şehir çevresindeki önemli noktalara da tren veya otobüs ile kolaylıkla ulaşmak da mümkün.

1.Carcassonne

Carcassonne
Carcassonne

Toulouse’ye en yakın görülecek yerlerden biri olan Carcassonne, Fransa’daki en iyi korunmuş müstahkem şehirlerden bir tanesidir.

Dar Arnavut kaldırımlı sokaklar ve dolambaçlı dar sokaklar, her binanın, anıtın ve dükkanın orta çağdan kalma olduğu başka bir dünyaya yol açar.

Kentin en dikkat çeken yerleri ise, Château Comtal de Carcassonne (Kont Kalesi) ve Saint-Nazaire Katedrali’dir. Toulouse’ye ortalam 90 km uzaklıkta (Tren ile 45 dakika) bulunan Carcassonne, görülmeye değer eşsiz bir yerdir.

2.Cordes-sur-Ciel

Cordes-sur-Ciel
Cordes-sur-Ciel

Bir tepenin üzerinde bulunan Cordes sur Ciel Kasabası’dır, oldukça yüksek konumu nedeniyle ”Gökyüzündeki Kordonlar” olarak bilinir.

13. yüzyıldan kalma birçok tarihi yapısıyla, tarih severlere güzel bir deneyim sunan bu kasabada ayrıca değerli koleksiyonlara sahip galerileri de bulabilirsiniz.

3.Montauban

Montauban FRANSA
Montauban

Zengin ve kültürel bir mirasa sahip olan Montauban, Toulouse’ye yaklaşık 55 km uzaklıkta bulunmaktadır.

18. yüzyıldan kalma Cathédrale Notre-Dame adlı dini yapısıyla dikkat çeken bu kasabada 17. yüzyılda inşa edilmiş olan Piskopos Sarayı’ndaki Musée Ingres adındaki geniş bir koleksiyona sahip olan bir müzeyi de görebilirsiniz.

Antoine Bourdelle’nin heykellerini bulabileceğiniz bu müzede 4 binden fazla çizimi de görebiliyorsunuz.

Kasabanın en güzel manzarasını izleyebileceğiniz yer ise, 14. yüzyıldan kalma köprüdür.

Toulouse’de Gezilecek Yerlere Göre Nerede Kalınır ?

Bu şehirde konaklama için birçok bölge bulunmaktadır. Bunlar arasında en çok tercih edileni, Toulouse Şehir Merkezi Bölgesi olsa da, Matabiau ve Toulouse Sol Yaka d bu şehirde konaklama için düşünülebilecek bölgelerdendir.

  • Şehir Merkezi Bölgesi ; Eğer şehrin tam kalbinde konaklamayı planlıyor ve 1 gün gibi bir süre bu şehirde konaklamayı planlıyorsanız, tercih edebileceğiniz en ideal bölge, şehir merkezi bölgesidir. Çünkü, şehirdeki hemen hemen her yere bu bölgeden çok rahat bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Bunun yanında, bölgede önemli gezilecek noktalardan bazılarını da görebiliyorsunuz. Şehirdeki diğer bölgelere nazaran birazcık daha pahalı olsa da, konum olarak şehirdeki en iyi bölgedir. Şehir merkezi bölgesindeki otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.
  • Matabiu Bölgesi ; Bu bölge, şehir merkezine 1-1.5 km uzaklıkta bulunmaktadır. Yani yine de teknik olarak şehir merkezi diyebiliriz. Fakat bu bölgedeki konaklama birimleri şehrin merkezine göre biraz daha uygun. Tabi bu bölgenin bazı kısımları şehir merkezi sınırları içerisinde yer almaktadır. Bu yüzden, Matabiu Bölgesi’nde otel tercihi yaparken, şehir merkezine mi Matabiu’ya mı daha çok yakın olup olmadığınıza da mutlaka göz atın. Matabiu Bölgesi’ndeki otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.
  • Toulouse Sol Yaka ; Bu bölge, şehir merkezine 2.5-4 km uzaklıkta bulunan bir bölge. Eğer Toulouse’ye 1 günlüğüne gidiyorsanız, bu kadar uzak bir bölgede konaklamanıza gerek yok. Yok 1 günde olsa düşük bütçeli otellerde konaklamak istiyorsanız da bu bölgeye göz atabilirsiniz. Bu bölgede bulunan otellere göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Şehrin konumuna göz atarak, şehirdeki konaklama bölgeleri hakkında daha iyi bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Toulouse Gezilecek Yerler Videosu

Toulouse gezilecek yerler listesindeki bu 10 yere ek olarak birkaç turistik nokta daha eklemek mümkün. Fakat bu şehirde genellikle 1 gün gibi bir süre ayrıldığından, şehrin en önemli, en güzel ve en turistik bu 10 yeri, güzel bir Toulouse gezisi için yeterli olacaktır. Günübirlik bir Toulouse gezisi yapıyorsanız da, ilk 5 yeri listenizin üst sıralarına alın deriz.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...