Trieste Gezilecek Yerler | Trieste Gezi Rehberi

İtalya’nın geri kalanından oldukça farklı bir tarza, kültüre ve tarihe sahip olan Trieste, Adriyatik Denizi ile Slovenya arasındaki sahilde yer almaktadır.

Trieste diğer uluslara ve bölgelere yakın olmasından dolayı, sadece İtalyan kültürüne sahip değildir. Bu şehirde Avusturya kültürünü de hissedebiliyorsunuz. Bunun en önemli nedeni ise, bu şehrin 1382’den 1919’a kadar Avusturya’nın bir parçası olmasından dolayıdır. Daha sonra İtalya’nın kontrolü altına girmiş ve uzun yıllar İtalyan kültürünün etkili olduğu bir şehir olsa da, yıllar sonrasında hala farklı kültürleri bu şehirde hissedebiliyorsunuz.

Trieste, geniş limanı ve deniz ticareti sayesinde İtalya‘nın en zengin ekonomiye sahip şehirlerinden biridir. Farklı ulusların hakimiyeti altında olduğundan dolayı da, birbirinden güzel tarihi yapıları bu şehirde görmek mümkün.

Gelelim Trieste gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en güzel yerlere ; 

1.Piazza Unità d’Italia

Piazza Unità d'Italia
Piazza Unità d’Italia

Trieste’nin ana meydanı olarak bilinen Piazza Unità d’Italia, şehrin eski kesimindeki merkezi konumuyla şehrin birçok noktasından rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

Meydanın kuzey tarafında tarihi 1904 yılına kadar giden Palazzo del Governo, güney tarafında ise, tarihi 1836 yılına kadar giden Avusturyalı Lloyd şirketi olarak kurulan bir nakliye hattı olan Lloyd Triestino Sarayı bulunmaktadır.

Bunun yanında, meydanda görebileceğiniz bir diğer önemli yapı ise, Palazzo del Municipio adındaki Belediye Binası’dır. Kasabanın ve limanın güzel manzarasını görmek için tiyatronun karşısındaki iskele olan Molo Audace’ye de mutlaka uğrayın. Meydanda bulunan, gezip görülecek yerler hakkında bilgiler alabileceğiniz turizm ofisine göz atmayı da unutmayın.

2.San Giusto Kalesi

San Giusto Kalesi
San Giusto Kalesi

San Giusto Kalesi, 15. ve 17. yüzyıllar arasında Habsburglar tarafından, burada daha önceden bulunan Roma surlarının yerini alan bir Orta çağ Venedik kalesini büyütmek için inşa edilmiş bir kaledir.

Kalenin surlarına çıkabilmek ve tonozlu salonları keşfetmek için dar bir hendekten ve asma bir köprüden geçiyorsunuz. Bu surların üzerinden görebileceğiniz manzara ise, kelimenin tam anlamıyla muhteşem.

Kalenin içerisine de mutlaka göz atın. İçerde, Orta Çağ’dan 19. yüzyıla kadar olan silahları, mobilya ve duvar halılarını görebiliyorsunuz. Bunun yanında, amfitiyatro heykelleri de dahil olmak üzere şehirden 130 Roma taş buluntusunu da burada görmek mümkün.

3.Trieste Limanı

Trieste Limanı
Trieste Limanı

Bir liman şehri olan Trieste’ye gidip, şehrin en önemli yeri olan Limanı görmeden de olmaz. Trieste limanı, şehirdeki en sevilen yerlerden biri. Bunun en önemli nedeni ise, bölgenin ilginç yerlere ev sahipliği yapıyor olmasıdır.

Piazza Venezia’nın yakınında ana liman bulunur ve burası lüks yatlar, yelkenli tekneler ve balıkçı tekneleri ile doludur.

Ayrıca, sahilin güney batı kısmındaki liman alanı, yoğun bir nakliye operasyonunun nasıl çalıştığına dair harika bir fikir sunuyor. Büyük kargo gemilerinin rıhtımda boşaltıldığını da görebiliyorsunuz.

Bir akvaryum, demiryolu ve deniz müzesi gibi turistik yerleri de liman boyunca görebilirsiniz. Gün batımı için güzel bir yer arıyorsanız da, Adriyatik’e 250 metreden fazla uzanan bir iskele olan Molo Audace’ye gidebilirsiniz.

4.San Giusto Katedrali (Cattedrale di San Giusto Martire)

San Giusto Katedrali
San Giusto Katedrali

San Giusto Katedrali, Trieste Katedrali olarak da bilinir ve şehirdeki en önemli tarihi yapılardan biridir.

Bu katedral, biri 6. yüzyıldan diğer 11. yüzyıldan kalma 2 kilise birleştirilerek 14. yüzyılda kurulmuş. Yan koridorların sonundaki sunaklarda 7. ve 12. yüzyıllardan kalma mozaik çalışmaları, bu yapı içerisinde görebileceğiniz en dikkat çekici yerlerdendir.

Saint Justus’a ithaf edilmiş olan San Giusto Katedrali, şehrin ana kilisesi olarak hizmet vermekte. Romanesk ve Gotik bir tasarıma sahip olan bu katedralin içerisinde Meryem’in Göğe Kabulü’nü tasvir eden çeşitli mozaikler ve sanat eserleri de bulunuyor. Dış mimarisi biraz daha sade bir yapıya sahip olsa da, iç mekan çok daha gösterişli ve zengin bir dekorasyona sahip.


Booking.com

5.Revoltella Müzesi

Piazza Venizia’nın köşesinde bulunan Revoltella Müzesi, İtalya’nın en güzel modern sanat müzelerinden biridir. 1000’den fazla resim ve 800’e yakın heykelin yanı sıra, baskılar ve çizimleri de bu müzede görebilirsiniz.

6 katlı olan bu müzenin toplamda 40 odası bulunuyor ve müzedeki koleksiyonlar 20. yüzyıl İtalyan sanatında neredeyse en önemli isimlerin eserlerini içermektedir. Carlo Carrà, Giorgio Morandi, Lucio Fontana ve Mario Sironi gibi isimlerin birçok eserini bu müzede görebilirsiniz.

Müzenin ayrıca bir terası bulunuyor ve bu terastan güzel bir liman manzarası seyredebilirsiniz.

6.Ponte Rosso Köprüsü ve Büyük Kanal

Ponte Rosso Köprüsü ve Büyük Kanal
Ponte Rosso Köprüsü ve Büyük Kanal

Eski Şehrin kalbinde bulunan Büyük Kanal (Canale Grande), teknelerin kargolarını boşaltmak için şehre doğrudan erişimine izin vermek amacıyla 1700’lerden beri duran küçük bir su yoludur.

Şehrin en fotojenik yerlerinden biri olarak da bilinen bu büyük kanal, Ponte Rosso Köprüsü’ne de ev sahipliği yapıyor.

Yaklaşık 200 metre uzunluğundaki bu kanal, 3 köprüden geçmekte ve her iki tarafta da demirleyen çok sayıda tekne bulunmaktadır.

Kanalın çevresinde Palazzo Carciotti ve Palazzo Gopcevich gibi tarihi binaları da görebilirsiniz. Ayrıca kanal yakınında birçok restoran ve kafeyi de bulmak mümkün.

7.Trieste Roma Tiyatrosu

Trieste Roma Tiyatrosu
Trieste Roma Tiyatrosu

Trieste’nin çok uzun bir tarihi var. Bu tarih, Roma dönemine kadar gidiyor. Bu yüzden de bu şehirde birçok kalıntı bulunmaktadır. Roma Tiyatrosu da bunların en önemlisidir.

Tarihi eski kent merkezinde bulunan bu antik yapı, harika bir durumda ve orijinal oturma ve sahne alanı, çeşitli sütunlar ve duvarlarla birlikte hala görülebilir durumda.

Tiyatronun orijinal heykellerinin büyük bir bölümü müzelerde sergileniyor olsa da, bazılarını hala burada görebiliyorsunuz.

Tiyatro, 1930’lı yıllarda ortaya çıkarılmış. Kalıntılar bulunur bulunmaz, buradaki heykeller hemen San Giusto Sarayı’na gönderilmiş. Ayrıca Tiyatronun bulunduğu çevre, Trieste’de yeme içme için de tercih edilebilecek en güzel noktalardan.

8.Risiera di San Sabba 

Trieste’nin dramatik bir hikayeye sahip olan Risiera di San Sabba, günümüzde gönüllü olarak rehberlik edenler ile görebileceğiniz yerlerden. Bu bina bir müze değil. Yani, turlar dışında bu binayı görmek pek mümkün değil.

Burası, Trieste’nin Nazi işgali dehşetini hatırlatan, yürek parçalayan hatıralar ve belgelere ev sahipliği yapan bir yer.

II.Dünya Savaşı sırasında bir toplama kampı olarak kullanılmış olan bu müzenin bulunduğu bina, eski bir pirinç işleme fabrikasıymış.

Nazi partizanların, siyasi mahkumların ve Yahudilerin sistematik olarak öldürülmesinin yanı sıra Reich’taki toplama kamplarına sürülmeden önce diğer tutukluları da tuttuğu bir yer.

İtalya, Hırvatistan ve Slovenya’daki Yahudi ailelerden toplanan mülkler de burada saklanmış.

9.Grotta Gigante

Grotta Gigante
Grotta Gigante

Trieste’nin en etkileyici yerlerinden biri olan Grotta Gigante, şehir merkezinden ortalama 20 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Bu karstik mağarayı şehir merkezindeki turlara katılarak görebiliyorsunuz. Turlar yaklaşık olarak 1 saat sürüyor. 98 metre yüksekliğinde, 76 metre genişliğinde ve 167 metre uzunluğunda ana yeraltı odası, mağaranın en dikkat çeken yerlerinden. Bireysel olarak bu mağarayı ziyaret ediyorsanız, bu ana yeraltı odasını görmeyi unutmayın.

Her türlü renk ve kıvrımlı şekillerde sarkıt ve dikitlerle süslenmiş bu mağara, dünyanın en büyük mağaralarından biri olarak biliniyor. Bu mağarayı ziyaret etmeyi planlıyorsanız, yanınıza bir ceket almayı da unutmayın. Mağaradaki sıcaklık hoşunuza gitmeyebilir.

10.Miramare Kalesi

Miramare Kalesi
Miramare Kalesi

Denizin üzerinde güzel bir yerde duran Miramare Kalesi, çok eski bir yapı değil. Tarihi 19. yüzyıla kadar gidiyor. Yine de, İtalya’nın pitoresk yapılarından biri olarak kabul edilmektedir.

Küçük Grignano köyünde Trieste’nin yaklaşık 15 dakika kuzeyinde yer alan bu kale, bembeyaz mimarisi ile dikkat çekiyor. Kalenin arazisinde geniş bahçelere ve ormanlık bir alan da bulunmaktadır.

Burası daha çok gün batımı manzarası için tercih ediliyor. Kalenin bulunduğu yerden, güzel bir manzara seyretmek mümkün.

Arşidük tarafından tasarlanan ve şu anda Parco Marino di Miramare olarak korunan 54 dönümlük arazi, tropikal ve egzotik ağaçlar ve bitkilerle doludur. Eğer şehirde yeteri kadar zamanınız varsa görülmeye değerdir.

Trieste’de Nerede Kalınır ?

Ponte Rosso Köprüsü ve Büyük Kanal
Ponte Rosso Köprüsü ve Büyük Kanal

Trieste’ye günübirlik bir gezi düzenlemek yerine, bu şehirde 1 gecede olsun konaklamayı düşünüyorsanız, şehirdeki turistik noktalara yakın bir yerde konakladığınızdan da emin olun.

Otel tavsiyesi olarak da ;

  • B&B Hotel Trieste – 3 Yıldız ; Şehirdeki en çok tercih edilen otellerden biri olan bu tesis, Trieste İstasyonu’nun hemen yanında bulunuyor. Yani Trieste’ye tren ile gitmeyi planlıyorsanız, istasyona en yakın olan bu otele göz atabilirsiniz.
  • NH Trieste – 4 Yıldız ; Biraz daha şık ve modern bir otelde konaklamayı planlıyorsanız da, tarihi şehir merkezindeki bu lüks otele göz atabilirsiniz. Bu tesis, Trieste istasyonuna 5 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Bunun yanında, şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne de otelden yürüyerek ulaşabiliyorsunuz.

Göz At : Floransa gezilecek yerler 

Trieste Gezilecek Yerler
Trieste

Trieste’de gezip görülecek yerlerin büyük bir bölümü listede yer alsa da, şehirde daha görebileceğiniz birkaç yer daha bulunmaktadır. Ancak bu şehirde yeteri kadar zamanınız varsa, Grotta Gigante ve Miramare Kalesi’ne daha fazla zaman ayırın deriz. Bu iki yer, merkeze biraz uzak olsa da kesinlikle görülmeye değer yerlerdir.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...