Üç Günde Roma Gezisi | Roma’da 3 Günde Ne Yapılır ?

Roma, İtalya‘nın en popüler şehirlerinden biridir. Diğer İtalya şehirleriyle kıyasladığımızda, Roma’da gezilecek yerler oldukça fazladır. Fakat sadece popüler olan yapıları, müzeleri ve bölgeleri gezmek için üç günlük bir Roma gezisi planı sanırım yeterli olacaktır.

Roma’da birçok turistik noktaya yürüyerek ulaşabileceğiniz gibi,birçok turistik noktaya metrolarla ulaşamazsınız. Bu bölgeler için genelde otobüsler kullanılıyor olsa da, Roma gezinizde ulaşım araçlarına pek fazla ihtiyacanız olmayacaktır. Tek yapmanız gereken, iyi bir Roma gezisi planı yaparak, güne doğru yerden başlamak olacaktır.

Roma’da konaklama hakkında henüz karar vermediyseniz, Roma’da nerede kalınır ? adlı yazıma mutlaka göz atın derim. Bölge bölge konaklama tavsiyelerini ve bölgelerin özelliklerini bu yazıda bulabilirsiniz.

Roma’da bulunan en ideal ve en uygun konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Roma Gezisi 1. Gün

Konakladığınız bölgeye göre değişiklik gösterebilecek olsa da, ilk güne en iyi başlangıç şüphesiz Pantheon olacaktır. Fakat konakladığınız bölge, Panheon’a oldukça uzaksa, sabahın erken saatlerinde bu kiliseye gelmek biraz zordur. Böyle bir durumda, Pantheon gezinizi akşam saatlerine (17:00-17:30) bırakarak zamandan tasarruf sağlayabilirsiniz.

Pantheon 

Üç Günde Roma Gezisi
Roma Pantheon

Pantheon, Roma’da bulunan en popüler dini yapılardan biridir. 2000 yıllık tarihi olan bu kiliseye girişler ücretsizdir. Bu yüzden bu kilise genel olarak aşırı kalabalık olmaktadır. Birçok papanın mezarlarına ev sahipliği yapan bu kilise, Roma’da gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeniz gereken yerlerdendir. Bu kilise için genelde sabahın erken saatleri oldukça uygundur. Fakat fırsatınız olmaz veya konakladığınız bölge Pantheon’a uzak ise, bu kiliseyi akşam saatlerine bırakmanız daha mantıklı olacaktır.

Navona Meydanı (Dört Nehir Çeşmesi) 

Üç Günde Roma Gezisi
Sant’Agnese Kilisesi-Navona Meydanı

Navona Meydanı Roma’nın en popüler meydanıdır,diyebilirim. Turist yoğunluğunun en fazla olduğu bu bölge; Dört NehirÇeşmesi, Aziz Agnese Kilisesi, Moor Çeşmesi, Neptün Çeşmesi, Portre resim çizdirebileceğiniz ressam standları, kafeler ve sokak sanatçılarıyla ünlü bir meydandır. Pantheon’dan sadece 5 dakika yürüme mesafesinde olan bu meydan Pantheon’dan sonra ziyaret edebileceğiniz, en iyi yerlerden biridir.

Palatino Tepesi-Roma Forumu-Kolezyum

Üç Günde Roma Gezisi
Roma Forumu

Navona Meydanı’ndan Palatino Tepesi’ne yürüyerek 10-15 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz. Otobüs veya metro kullanmamanızı tavsiye ederim. Hem zaman kaybedecek hemde kafanız karışacaktır. Bu yüzden,yürüyerek veya ortak kullanılan bisikletler ile bu tepeye ulaşmak oldukça kolay olacaktır. Kolezyum için bilet almak istiyorsanız,Kolezyum biletleri ;  Palatino Tepesi,Roma Forumu ve Kolezyum olarak kombineli satılmaktadır. Bu yüzden ilk olarak Palatino Tepesi’ni ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Daha sonra, tepeden Roma Forumu’na ve en son olarak da Kolezyum’u ziyaret edebilirsiniz.

Üç Günde Roma Gezisi
Kolezyum

Roma gezisi için en önemli yerlerden olan,Roma Forumu,Palatino Tepesi ve Kolezyum, kaçırılmaması gereken yerlerdendir. Son olarak Kolezyum gezinizi tamamladıktan sonra, Kolezyum’a sadece 3-4 dakika yürüme mesafesinde olan,birçok restoran ve kafe bulabilirsiniz. Kolezyum geziniz sonunda akşam olursa, bu restoranlar veya kafeler akşam yemeği için ideal yerlerdendir.

Roma Gezisi 2.Gün

Roma gezisi için ikinci günün en ideal başlangıç yerlerinden biri, şüphesiz Aşk (Trevi) çeşmesi olacaktır. Ancak, İspanyol Merdivenleri de ikinci güne başlangıç olarak düşünülmesi gereken yerlerdendir.

Trevi (Aşk Çeşmesi)

Üç Günde Roma Gezisi
Aşk (Trevi) Çeşmesi

Roma gezisi için oldukça önemli bir yere sahip Trevi Çeşmesi, Roma’nın en turistik yerlerinden biridir. Çeşmenin önünde bulunan havuza iki bozuk para atıp dileğinizi tutabilirsiniz. Bu bozuk paraların biri, Roma’ya tekrar dönebilmek için, diğeri ise, aşkı bulmak için. Tabi ne kadar inanırsanız artık. Bozuk paralarınızı atıp dileğinizi tuttuktan sonra, ikinci günün ikinci aktivitesi olan, İspanyol Merdivenleri’ne doğru yola çıkın.

İspanyol Merdivenleri

Üç Günde Roma Gezisi
İspanyol Merdivenleri

Roma’nın en turistik bölgelerinden bir diğeri ise, şüphesiz İspanyol Merdivenleri‘dir. Spagna Meydanı’nda yer alan bu merdivenler, turistlerin dinlenmek için en çok tercih ettiği yerlerden biridir. Bu meydana Trevi Çeşmesi’nden yürüyerek 10 dakikada gelebilirsiniz. 10 dakika yürüyerek gelebileceğiniz bu yer için, sanırım hiçbir toplu taşıma aracına ihtiyacanız olmayacaktır. İspanyol Merdivenleri’nin etrafında dinlenip fotoğraflarınızı çektikten hemen sonra, Piazza Venezia (Venedik Meydanı)’na doğru yola çıkın.

Üç Günde Roma Gezisi
Spagna Meydanı

Piazza Venezia (Venedik Meydanı)

Üç Günde Roma Gezisi
Victor Emmanuel II Anıtı

Yaklaşık 15 dakika yürümeden sonra ulaşacağınız Venedik Meydanı (Piazza Venezia), Roma’da kaçırılmaması gereken yerlerdendir. Roma gezisi için büyük öneme sahip bu yerin en ünlü yapıtı, şüphesiz Emmanuel II anıtıdır. Bu meydanda oturup dinlenebileceğiniz yerler bulunmadığından dolayı, fazla zaman harcamanıza da sanırım gerek yoktur. Venedik Sarayı ve Emmanuel Anıtı’nda birkaç fotoğraf çekip gezinize devam edebilirsiniz.

Bu meydandan sonra, ikinci gün için zamanınız kalırsa, Popolo Meydanı (Piazza del Popolo)’ya uğrayabilirsiniz. Turistlerin en çok zaman geçirdiği yerlerden biri olan Popolo Meydanı’nda,birçok restoran,kafe ve barlar bulunmaktadır. Akşam yemeği için İtalyan pizzası düşünüyorsanız, bu bölge İtalyan pizzalarının en meşhur olduğu yerlerden biridir. Ayrıca lokal yemekler tercih ederek, bütçeli bir akşam yemeğini bu meydan yakınlarında rahatlıkla bulabilirsiniz. Meydana yakın olan restoranlar biraz pahalı olsa da, meydana bağlanan sokakların hemen hemen hepsinde uygun bir restoran bulmak mümkündür.

Üç Günde Roma Gezisi
Popolo Meydanı

Roma Gezisi 3.Gün

Roma denildiği zaman akla ilk gelen yerlerden biri şüphesiz Vatikan olmaktadır. Dünya’nın en az nüfusuna sahip Ülke-Şehir’lerinden biri olan Vatikan, Roma’da gezilmesi gereken yerlerdendir. Aziz Petrus Meydanı‘nda yer alan, Aziz Petrus (San Pietro) Bazilikası ve Vatikan Müzeleri kombineli biletler alabilirsiniz. Eğer sabahın en erken saatlerinde buraya gelemezseniz, 1 günde San Pietro Bazilikası ve Vatikan Müzeleri‘ni anca gezebilirsiniz.Bu yüzden mümkün olduğunca erken gelmeye çalışın.

San Pietro Bazilikası

Üç Günde Roma Gezisi
San Pietro Bazilikası

Vatikan’ın ve Roma’nın en popüler kiliselerinden biri olan bu oldukça büyük kiliseye girebilmek için en iyi saatler, şüphesiz sabahın erken saatleridir. Fakat tüm turlar ve turistlerin büyük çoğunluğu bu kiliseyi ziyaret için sabah saatlerini tercih etmektedirler. Bu yüzden olabildiğince erken, daha kilise açılmadan sıraya girmiş olmanız gerekmektedir. Bu kilise, turistlerin en çok zaman geçirdiği kiliselerden biridir. Fakat bu kilise için 1-2 saatten fazlasına sanırım gerek yoktur. San Pietro (Aziz Petrus) Bazilikası’nı ziyaret ettikten sonra, hemen bazilikanın bulunduğu meydanda öğle saatlerine kadar vakit geçirebilirsiniz. Çünkü öğleden önce Vatikan Müzeleri süper kalabalık olacaktır.

Üç Günde Roma Gezisi
Aziz Petrus Meydanı

San Pietro Bazilikası etrafında bulunan sokaklara girerek, ara sokaklarda bulunan restoranları iyi ve uygun bir öğle yemeği için tercih edebilirsiniz. Ayrıca hediyelik eşya satan küçük birkaç dükkanı bu sokaklarda bulabilirsiniz. Öğleden sonra saat 2, Vatikan Müzeleri için en ideal ziyaret saatlerindendir,diyebiliriz. Yani en azından sabahları olan kalabalık az da olsa gitmiş olacaktır.

Vatikan Müzeleri’ne girer girmez, Sistine Şapeli’ne gitmeyin. Turistlerin %90’u, ilk olarak şapeli görmek istemektedir. Vatikan Müzeleri’nin bulunduğu bu kompleks, Vatikan Müzesi (Vatican Museum) olarak bilinmektedir. Ancak içeride bulunan müzelerde Vatikan Müzeleri olarak bilindiği için biraz kafa karıştırmaktadır. Bu yüzden Vatikan Müzesi olarak bilinen bu kompleks, Vatikan Müzelerinin bulunduğu büyük bir yapıdır. Bu kompleksin içerisinde birçok galeri ve müzeleri bulabilirsiniz. Gezinize Sistine Şapeli ile başlamazsanız, kompleksin en önemli bölümlerinden olan, heykel galerisi veya Harita galerisi ile gezinize başlayabilirsiniz. Roma gezisi için oldukça önemli yerlerden San Pietro Bazilikası ve Vatikan Müzeleri, kaçırılmaması gereken yerlerdendir.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...