Konaklama olarak, daha çok hostelleri tercih eden biri olarak, bazen otellerde kalmak gereken yerler de bulunur. Hosteller ile arası iyi olmayanlar için de, bütçeli oteller tercih edilebiliyor. Fakat, uygun bir otel bulmak bazen o kadar zor olabilmektedir ki, aynı otel arama sitelerinden, farklı fiyatlar ödemeniz mümkün. Bu yüzden, ucuz bir otel bulmak istiyorsanız, 1’den fazla otel arama sitesi kullanmanız gerekir.

İş, seminer veya toplantı dolayısıyla seyahat edenler de olduğundan dolayı, oteller vazgeçilmez olmakta. Ancak, 100£ verip aynı tip otelde kalabilecekken neden 200£ veresiniz ki ? Çok popüler otel arama sitelerinde (Booking.com gibi) aradığınız uygun oteli bulamayabiliyorsunuz. Bu yüzden, aşağıda karşılaştırmalı olarak yapılmış otel arama sitelerinin fiyatlarına göz atarak hangi kıtalarda, hangi siteleri kullanmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

İyi ve Ucuz Bir Otel Nasıl Bulunur ?

Hangi sitelerin daha çok ucuz bir otel önerisi verdiğini öğrenmek adına Expedia, Booking.com, Hotels.com, Hotwire ve Priceline adlı otel arama sitelerine baktım. Bu sitelerden bazılarında TL karşılığında arama yapamıyorsunuz. Fakat, dolar veya euro olarak da, ortalama ne kadar ödemeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Türkiye

Ülkemizde, bu zamana kadar en iyi ve en ucuza bulduğum oteller, şüphesiz expedia’dan olmuştu. İstanbul’u örnek alacak olursak, bu şehirde 2 yıldızlı bir otel için arama yaptığınız zaman, en ucuz otel önerilerini expedia’dan alacağınızı göreceksiniz. Fakat, expedia dışında İstanbul’da en ucuz otel arama sonuçlarınız verecek bir diğer site, Priceline olacaktır. Bu iki site 2 yıldızlı bir otel aradığımda karşıma en ucuz otelleri sunan sitelerdir.

Bunun dışında, yine İstanbul’da Booking.com veya Hotels.com adlı otel arama sitelerini kullandığımda, fiyatları daha yüksek olan otellerin önerilerini alacaksınız. Filtreyi ne kadar iyi kullanırsanız kullanın, bu iki siteden ucuz otel bulamıyorsunuz. Booking.com adlı siteden 2 yıldız ve fiyatı da azalandan artana göre yaptığınızda, size sunulan otellerin büyük bir çoğunluğu 3 yıldızlı ve geceliği 100 TL ve üzerinden başlıyor. Fakat, düşük ücretlere sizlere önerdiği ise, hosteller oluyor. Yani, 2 yıldızlı bir arama yaptığınızda, hosteller karşınıza çıkıyor. Fiyatlar gayet ucuz, fakat otel değil hostel önerebileceğine dikkat etmeniz gerekiyor.

PARİS

Expedia ve hotels.com adlı sitelerde tek gecelik 2 yıldızlı bir otel aradığınızda karşınıza çıkan fiyat ; 45-46$ civarında, booking.com 140$’dan, Hotwire 58$ ve Priceline 38$’dan başlamakta. 2 yıldızlı bir otel araması yaptığınızda, bu 5 siteden gelen fiyatlar bu şekilde. Burada, en ucuz olan Priceline oluyor. Tabi, bu sitenin önerdiği oteli beğenip beğenmemeniz size kalır. Ayrıca, ilk listede yer alan otellerin büyük bir çoğunluğu, hem daha ucuz, hem de yüksek reytinge sahip siteler olduğundan dolayı, beğenebileceğinizi düşünüyorum.

Değil Paris, Avrupa’nın hiçbir şehrinde otel arama için Booking.com adlı siteyi kullanmayın derim. Yok 4-5 yıldızlı bir otel arıyorsanız, bu siteyi de karşılaştırmaya alabilirsiniz. Ancak, ucuz bir otel derdindeyseniz, booking.com adlı siteyi es geçin.

Paris için benim önerebileceğim iki site, Priceline ve Expedia’dır. Priceline daha ucuz olsa da, farklı tarihlerde veya erken rezervasyonlarda expedia’nın çok daha avantajlı olduğunu göreceksiniz. Bu yüzden, Avrupa’da ucuz otel arıyorsanız, karşılaştırma yapmanız gereken siteler, Priceline ve Expedia’dır.

Amerika

Amerika’nın birkaç eyaletinde yaptığım karşılaştırmalarda, 2 ve 3 yıldızlı otel aramalarında Priceline ve Hotels.com adlı otel arama siteleri, ucuz oteli bulmak için en iyi sitelerdendi. Fakat, çıtanızı biraz daha yükselttiğiniz zaman Booking.com adlı sitede de birçok ucuz otel bulmak mümkün.

Mesela, Los Angeles’da 1 hafta sonraki 2 yıldızlı bir otel araması yaptığınız da, tek gecelik oda fiyatları Hotels.com’da 50$’dan, Priceline’da 50$’dan Expedia’da 53$’dan, Hotwire’da 58$’dan ve booking.com’da da 57$’dan başlamakta. Bu yüzden, Amerika’da ucuz otel ararken karşılaştırma yapmanız gereken 3 site, Hotels.com, Priceline ve Expedia’dır. Fakat, 3 yıldız ve daha kaliteli bir otel arıyorsanız, bu listenize Booking.com adlı siteyi de ekleyin derim.

Asya

Asya’nın birçok şehrinde işler oldukça karışık olabiliyor. Özellikle booking.com adlı siteyi bu kıtada bulunan ülkelerin 2 ve 3 yıldızlı otelleri pek kullanmıyor bile denebilir. Bu yüzden, Asya’da ucuz otel bulmak için en son kullanmanız gereken otel arama sitesi Booking.com’dur. Tabi, 4 veya 5 yıldızlı uygun bir otel aramıyorsanız.

Özellikle, Singapur ve Hong Kong, sağlam araştırmalar isteyen şehir/ülkelerdir. Bu iki şehir, Asya’da en pahalı olan yerlerden. Buralarda otel araması yaparken, mümkünse 4-5 siteye de göz atın derim. Benim zamanım yok, birkaç siteye bakar geçerim diyorsanız, ilk tercihiniz Expedia, daha sonra Priceline ve Hotwire olmalıdır. 2 ve 3 yıldızlı otellerin en uygun olanlarını bu 3 siteden bulabilirsiniz.

Eğer, bu iki şehirde 4 veya 5 yıldızlı bir otel arıyorsanız, aramayın derim. Süper, pahalıdır. Zaten, 2 ve 3 yıldızlı oteller bile aşırı pahalıdır. Singapur’da 3 yıldızlı oteller bile 250-300 TL’den başlarken 4 ve 5 yıldızlı otelleri tahmin bile edemiyorum.

SONUÇ

Avrupa’da otel ararken çok fazla zaman harcamanıza, sanırım gerek yoktur. Zaten fiyatlar arasında uçuk rakamlar yoktur. Ancak, siz yine de, Priceline ve Expedia adlı otel arama sitelerinin ikisine de bakın ve Booking.com adlı siteyi Avrupa seyahatleriniz için kullanmayın.

Asya, biraz daha detaylı bir araştırma gerektirebilir. Özellikle oteller için 3-4 otel arama sitesini kullanın derim. 10-50$’a kadar fiyatlar değişebilmekte. Bu yüzden, çok daha iyi bir oteli, çok daha ucuza bulabileceğinizi unutmayın derim.

NOT : TRİVAGO ve HOTELSCOMBİNED adlı siteler, tüm otel arama sitelerindeki otelleri arayıp, size en uygun olanı göstereceğini söyler. KOCA BİR YALAN, 5 dakikanızı ayırıp, bir otel araması yaparsanız, demek istediğimi çok iyi anlayacaksınız. Bu iki siteden mümkün olduğunca uzak durun. Aynı, otel için fazladan 5-10-15-20-25$ gibi ücretler ödemenize gerek yoktur.

Ucuz bir otel bulmak, çok kolay değildir. Fakat, imkansız da değildir. Zamanınızı iyi kullanın. Fazladan 1-2 saat araştırma yaparak gecelik 15-20$ tasarruf sağlayabilirsiniz ki, bu gerçekten büyük bir meblağ. Özellikle 1 hafta ve daha uzun seyahatler için.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here