Floransa Uffizi

Uffizi Müzesi veya Uffizi Galerisi, Dünya’nın en bilindik ve en çok ziyaret edilen müzeleri arasındadır. 45 müze salonlarıyla paha biçilemez başyapıtları ve sanatları içermektedir. Giorgio Vasari tarafından 1560 yılında Cosimo I de’Medici için dizayn edilen bu müze,İtalya’da en çok ziyaret edilen müzeler arasındadır.

1560 yılında tasarlanan Uffizi Müzesi, 21 yıl sonra, 1581 yılında tamamlanmıştır. Michelangelo, Leonardo da Vinci, Rembrant, Raphael, Botticelli, Mantegna ve Rubens gibi,Dünyaca tanınmış sanatçıların eserlerini, bu müzede bir arada görebilirsiniz. Sanat severler için muhteşem deneyimlerden biri olan Uffizi Müzesi, Floransa gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeniz gereken yerlerdendir.

Uffizi Müzesi,süper kapsamlı olduğundan ve oldukça fazla sanat eserlerine ev sahipliği yaptığından dolayı, müzeyi ziyaret etmeden önce, müze içinde hangi bölümleri ziyaret etmek istediğinizi önceden belirlemelisiniz. 45’ten fazla müze salonu bulunan Uffizi’de mutlaka iyi bir plan yapmak gerekmektedir. Sizin görmek istediğiniz yerler bittikten sonra, müzede mutlaka görmeniz gereken bazı önemli eserler bulunmaktadır. Bunlar ; Botticelli,Michelangelo, Leonardo,Raffaello,Tiziano ve Caravaggio gibi sanatçılara ait eserler, bu müzede kaçırılmaması gereken eserlerdendir.

Floransa’da konaklama için henüz aradığınız oteli bulamadıysanız, Floransa’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerine ve bölgelere göre otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Floransa’daki en ideal konaklama birimlerine ve fırsat indirimi olan otellere göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Uffizi Müzesi,Floransa
Uffizi’den Vecchio Sarayı Görünümü

Uffizi Müzesi Hakkında Genel Bilgiler

Uffizi Müzesi, özellikle yaz sezonlarında Floransa’yı ziyaret etmeyi planlıyorsanız. Bu müzeye olabildiğince erken veya öğleden sonra 15:00-16:00 saatleri arasında gitmelisiniz. Müzeye oldukça erken (09:30 gibi) gitmemize rağmen, müzeye girmek için bekleyen muhteşem bir kalabalık vardı. Floransa’da bulunan turist ofislerinden müze giriş saati için tavsiye istediğinizde, genelde sabahın erken saatleri diyorlar. Fakat sanırım bu, çok da doğru değil, yani en azından akşama doğru 15:00-16:00 arası müzenin etrafında fazla kalabalık olmamaktadır. Floransa gezimizde,müzenin bulunduğu yerden geçerken, bu saatler arasında müzenin önünde bekleyen fazla kalabalık yoktu. Genelleme yapamasam da, kesinlikle sabah saatlerinden daha avantajlı olduğunu söyleyebilirim. Tabi sabah 08:00-08:30 arası müzeye gelebilirseniz, müzeye girmek için bekleyen ilk kişilerden olabilirsiniz.

Uffizi Müzesi,Floransa
Uffizi Müzesi odaları

Bu müzeyi ziyaret etmeden önce yapmanız gereken en önemli şeylerden biri, mutlaka ve mutlaka biletinizi online olarak almanızdır. İngilizce bilmiyorsanız dahi, oldukça kolay bir şekilde biletinizi alabilirsiniz. Online olarak bilet almanın en önemli faydası, ziyaret etmek istediğiniz saatleri seçebiliyorsunuz. Ayrıca, müze bileti almak için uzun kuyruklara girmenize pek de gerek kalmıyor.

Açıkcası ben biletimi online olarak almamıştım ve zamanım kısıtlı olduğundan dolayı bileti alıp hemen ardından müzey girmiştim. Fakat biletinizi bir gün öncesinden de alabiliyorsunuz. Yani Floransa’ya adımınızı atar atmaz gidip biletinizi 1-2 gün sonrasına alabilirsiniz.Ancak bilet kuyruklarında 30-60 dakika bekleyebileceğinizi unutmayın.

Uffizi Müzesi, Pazartesi günleri hariç haftanın her günü 08:15’de açılmakta ve 19:00’da kapandığı söylenmektedir. Ancak bilet alırken en son seçebileceğiniz saat 16:45’tir. Yani müze kapanmadan yaklaşık 2 saat öncesi. Bu da sanırım 16:45’te bilet alanların çıkış saatine denk gelmektedir.

Uffizi Müzesi,Floransa
Uffizi Koridoru

Tam olarak eğlenceli bir müze gezisi olur mu ? Aslında bunun için tam emin değilim. Müzede bulunan eserler ve odalar gerçekten muhteşem.Ancak özellikle müzenin odalarını ziyaret ettiğinizde, kalabalık sizi bunaltabilir. Çok fazla hareket alanınızın olmayışı, fotoğraf çekmenize bile engel olabilir.Ancak genel olarak, kesinlikle ziyaret edilmesi gereken müzelerden biridir.

Uffizi Müzesi Nerede ? Nasıl Gidilir ?

Uffizi Müzesi, Floransa’nın en bilindik yerlerinden olan, Signoria Meydanı ve Vecchio Sarayı, müzeye oldukça yakın bir konumda bulunmaktadır. Uffizi Müzesi Vecchio Sarayı ve Arno Nehri arasında, muhteşem Ponte Vecchio manzaralı bir yerde bulunmaktadır. Floransa’nın oldukça merkezi bir yerinde bulunan bu müzeye ulaşmak için, sanırım hiçbir ulaşım aracı kullanmanıza gerek yoktur. Birçok turistik noktadan yürüyerek gidilebilecek bir yerde bulunmaktadır.

Not : Eğer müzeyi turlar ile ziyaret etmeyi planlıyorsanız, Vasari Koridoru ve Uffizi Müzesi kombineli turları tercih etmenizde yarar var. Fiyat bakımından daha avantajlı olmakla birlikte, ayrıca rehberler ile bu önemli turistik yerlerin tarihi hakkında birçok şey öğrenebilirsiniz.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...