Üsküp Gezilecek Yerler ve Yapılacak Şeyler

Neoklasik ve Sovyet beton binaları ile ünlü olan Üsküp, Makedonya’nın en güzel ve en karmaşık şehri. Birbirinden güzel heykelleri, tarihi yapıları ve meydanları ile gezilecek yerler bakımından zengin bir şehir.
Üsküp gezilecek yerler listenize Makedonya Meydanı’ndan başlayarak çok daha hızlı ve rahat bir gezi yapabilirsiniz.

Birçok turistik noktaya Makedonya Meydanı’ndan rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Bu yüzden de hem gezilecek yerler listenize başlama noktası olarak hem de konaklama için Üsküp’ün en popüler bu meydanını tercih edebilirsiniz.

Üsküp’te nerede konaklayacağınız hakkında pek bir fikriniz yoksa, Üsküp’te nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerini ve bölgelere özel otel tavsiyelerini bulabilirsiniz. Üsküp’te bulunan en ideal ve en uygun konaklama birimlerine göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Üsküp Gezilecek Yerler, Üsküp’te Yapılacak En Güzel Şeyler

Üsküp’te gezip görülecek birçok şey varken, yapılacak şeyler de oldukça fazla. Bu şehir, karmaşık ve ilginç bir şehir olarak anılıyor olsa da, turist olarak geçireceğiniz birkaç günde sıkılmadan bu şehri keşfedebiliyorsunuz.

1.Makedonya Meydanı’nı Görün

Üsküp Gezilecek Yerler
Makedonya Meydanı

Şüphesiz Üsküp’te görülecek ilk yerlerden biri Makedonya Meydanı’dır. Birçok turistik noktaya yakınlığı sayesinde ün kazanmış olan bu meydan çevresinde birbirinden güzel ve kaliteli restoranları, kafeleri ve barları bulabilirsiniz.

Koskoca Büyük İskender ”Atlı Savaşçı” adıyla geçiyor. Yani meydanın ortasında bulunan Büyük İskender Heykeli’ni herkes Atlı Savaşçı olarak biliyor.

Yunanlılar, Makedonya’nın Yunanistan’ın bir parçası olduğuna inanıyor. Ancak Makedonlar, ülkelerinin Büyük İskender tarafından yönetildiğine ve kendilerini Makedonlar olarak adlandırmaya her türlü hakka sahip olduklarına inanıyor. Sırf bu yüzden de Yunanistan tam 20 yıl Makedonların AB’ye ve NATO’ya girişini engellemeye çalışmışlar. Yunanistan, Makedonya’yı kabul etmemesinin en önemli sebebi de bu.

Üsküp Gezilecek Yerler
Üsküp’te Gezilecek Yerler

İşte böylesine ilginç bir hikayede başrol oynayan Büyük İskender’in heykeli de meydanın tam ortasına yapılmış. Hatta şehirdeki en sembolik yapı olarak da bilinir. Basit sıradan bir heykel gibi görünse de tarihiyle dikkat çeken bu heykele mutlaka göz atın.

Makedonya halkı artık bu heykele Büyük İskender Heykeli demiyor. Büyük Savaşçı diyor. Çünkü daha fazla Yunanistan ile papaz olmak istemiyorlar.

Makedonya Meydanı, konum olarak şehrin en güzel yerinde bulunuyor. Bu yüzden de hem şehrin tam kalbine yakın hem de turistik yerlere yakın. Bu meydan yakınları Üsküp’te konaklama için en ideal bölgedir. Ayrıda konaklama birimleri bakımından oldukça çeşitli. Makedonya Meydanı’na yürüme mesafesinde bulunan otellere booking.com aracılığıyla göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz. Bu meydan yakınlarında otel tavsiyesi olarak da ; 4 yıldızlı Ibis Skopje City Center‘a veya Osten Art Hotel‘e göz atabilirsiniz.

2.Üsküp’ün 4 Köprüsü’nü de Fotoğraflayın

Üsküp’te en güzel fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz köprüleri de Üsküp gezilecek yerler listenize eklemeyi unutmayın.

Üsküp’ün bu 4 köprüsü hakkında bilmeniz gereken iki şey var ; 1. Hepsinin farklı bir teması var 2. Her birinin yanında bir korsan gemisi vardır.

  1. Taş Köprü
  2. Medeniyetler Köprüsü
  3. Sanat köprüsü
  4. Özgürlük Köprüsü

TAŞ KÖPRÜ

Gezilecek Yerler
Taş Köprü – Üsküp’te Yapılacak Şeyler

Üsküp’te gezilecek ilk köprü Taş Köprü’dür. Neden ? diye soracak olursanız, öncelikle bu köprü şehirdeki en popüler ve en turistik köprüdür. Ayrıca bu köprü sizi Eski Şehir’e götürdüğünden dolayı da, şehrin tarihi bölgesini görmek istiyorsanız da mutlaka bu köprüden geçiyorsunuz. Eski Şehir bölgesini arka planda görebiliyor ve çok güzel fotoğraf karelerini burada yakalayabiliyorsunuz. Ayrıca Büyük İskender’in babası Philip II’yi de köprünün hemen yanında görebilirsiniz.

Yolun aşağısına doğru biraz daha yürürseniz kırmızı korsan gemisinin hemen yanındaki köprüye varırsınız. Bir restoran olarak da faaliyet gösteren bu korsan gemisinin menüsü oldukça çeşitli ve pahalı. Bütçeniz müsaitse bir öğle veya akşam yemeğini deneyebilirsiniz.

MEDENİYETLER KÖPRÜSÜ

Üsküp Gezilecek Yerler
Medeniyetler Köprüsü

Bu köprüde, Yunan filozofları, yöneticileri ve savaşçıları gibi Makedonya’dan ve dünya tarihinden önemli insan heykellerini görebiliyorsunuz. En az Taş Köprü kadar popüler olan bu köprüye de mutlaka bir göz atın.

SANAT KÖPRÜSÜ

Sanat Köprüsü Üsküp
Sanat köprüsü

Bu köprü, iki tarafta da 14’er heykeli olan ve merkezde bir heykel ile birlikte toplam 29 heykeli olan bir köprü. Bu heykeller ise, ünlü Makedon sanatçılarına ve müzisyenlerine aittir.

ÖZGÜRLÜK KÖPRÜSÜ

Özgürlük ve bağımsızlıklarını bu uğurda feda edenlere adanmış olan bu köprü de sonuncu köprüdür. Bu köprü de görülmeye değer.

3.Türk Çarşısı’ndan Bir Şeyler Alın – Üsküp Eski Şehir

Üsküp Gezilecek Yerler
Türk Çarşısı

Şüphesiz Türk turistlerin en çok rağbet ettiği yerlerden biridir, Türk Çarşısı. Vardar Nehri’nin karşı tarafında bulunan bu çarşı Eski Çarşı olarak da bilinir. İstanbul’dan sonra Avrupa’nın en büyük ikinci çarşısı ve el değmemiş Üsküp’ün tarihi yerlerinden biri.

Arnavut kaldırımları ile sarılmış sokakların her biri, mücevherler veya tekstil ürünleri gibi bir mağazaya sahiptir. Bir şey satın almak istemeseniz bile, gerçek Üsküp’e bir göz atmak için buraya göz atın. Üsküp’ün kültürünü en iyi burada görebiliyorsunuz.

Üsküp gezilecek yerler bakımından bir hayli popüler olan bu çarşının bulunduğu bölge, Üsküp’te konaklama için en çok tercih edilen yerlerden biri. Birbirinden kaliteli ve uygun fiyatlı konaklama birimlerini burada bulabilirsiniz. Türk Çarşısı’na yakın konumda bulunan konaklama birimlerine göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz. Bu bölgede otel tavsiyesi olarak da ; 3 yıldızlı Hotel Old Konak adlı tesise göz atabilirsiniz.

4.Kutsal Kurtarıcı Kilisesi’ne Gidin, Ayrıcalığınız Olsun

Kutsal Kurtarıcı Kilisesi
Kutsal Kurtarıcı Kilisesi

Üsküp’te kilise çok. Fakat bu kilise, pek de Türk turistlerin göz attığı yerlerden biri değil. Açıkçası Türk turistlerin pek bildiği bir kilise de değil. Fakat Üsküp’te gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz, daha önce görmediğiniz tarzda bir kilise.

Bulması çok kolay olmasa da, herhangi bir Makedonyalıya bu kiliseyi Holy Saviour Church olarak sorarsanız, size nerede olduğunu göstereceklerdir. Makedonyalılar yardımsever. Bu yüzden sizi kiliseye kadar bile götürebilirler.

Bu kilise ayrıca İsa’nın Yükseliş Kilisesi olarak da biliniyor. Eski Şehir Bölgesi’nin en güzel dini yapılarından olan bu kilise, eski mezar taşları ile döşeli ve yarıya kadar kazılmış sakin bir avluda yer almaktadır. Bunun nedeni, 16. yüzyılın ortalarında, Türk baskısı sırasında inşa edildiğinden, yetkililerin Hıristiyan mabetlerine izin vermediğinden dolayıymış.

5.Üsküp Kalesi’nden Üsküp’ü Seyredin

üsküp kalesi
Üsküp Kalesi

Kulelerin dışında kaleden pek bir şey kalmamış olsa da, tepeden güzel bir manzara sunan bu kalenin bulunduğu yere mutlaka göz atın.

Üsküp’te yapılacak şeyler arasında bir hayli popüler olan bu kaleden gün batımı fotoğrafları çekmeyi de unutmayın.

Birçok savaştan ve depremden sağ kurtulan yerleri olan bu kalenin 4 bin yıllık bir tarihi var. Eski Şehir Bölgesi’nde bulunan Türk Çarşısı’nın arkasındaki tepeye konumlandırılmış olan bu kale, Vardar Nehri’nin de güzel bir manzarasını sunmakta.

Kaleye girişler ücretsiz. Kaleye ulaşım için önce Eski Şehir Bölgesi’ne daha sonra da Mustafa Paşa Camisinin oradan rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Cami de Türk Çarşısı’nda bulunmaktadır.

6.Eski Tren İstasyonu’nu da Göz Atın

Eski Tren istasyonu Üsküp
Eski tren istasyonu

Eski tren istasyonunun üzücü bir hikayesi var. Baktığınızda binanın kırılmış şekilde halini görebiliyorsunuz. Bu durum, 1963’te 1000 kişinin ölümüne sebep olan yıkıcı depremden kalmadır.

Tren istasyonun merkezi cephesindeki saat 05:17 olarak durmuş olarak gözükmekte. Depremin yaşandığı zamanı anı olarak gösterilmesi için ayarlanmış. Makedonya Meydanı’nın tam tersi yönünde gidecek olursanız, cadde sonunda bu tren istasyonunu da görebilirsiniz.

7.Üsküp Heykellerini Gördükçe Selfie Yapın

Üsküp Gezilecek Yerler
Üsküp Gezilecek Yerler

Bu şehirde bulunan heykellerin ve anıtların hepsini Üsküp gezilecek yerler listenize ekleyecek olursanız, Üsküp’te 2 hafta kadar kalmanız gerekebilir. Şehirde hemen hemen her yerde görebileceğiniz birçok heykel ve anıt bulunuyor.

Bu heykellerin sayısını tam olarak bilemiyor olsam da, şehir merkezinde 1000’e yakın heykel ve anıtın olduğu söylenmekte.

8.Rahibe Teresa’nın Anıt Evi’ni Görün

Rahibe Teresa Evi
Rahibe Teresa’nın Anıt Evi

Açıkçası ünlü Rahibe Teresa’yı çok duydum. Fakat bir Makedon olduğunu ne duydum ne düşündüm. Hatta biraz daha garipsedim. Daha çok Arnavutlar ile anılan hatta Arnavut halkının en iyi bildiği rahibelerden biridir diye biliyordum. Fakat Makedon olduğunu öğrendikten sonra tarih ve genel kültür bilgimi sorgulamaya başladım 🙂

Bu evin aslında pek bir cazibesi yok. Yani evin içerisinde veya dışarısında ilginizi çekebilecek çok etkileyici şeyler bulunmuyor. Fakat, turistlerin akın ettiği bu Rahibe Teresa’nın Evi’nin önünde de birkaç fotoğraf çekin. Zaten ev, Makedonya Meydanı ve Eski Tren İstasyonu arasındaki caddede bulunuyor. İstemeseniz de meydanı veya tren istasyonu görmeye giderken bu evi de göreceksiniz.

9.Ohrid Aziz Klement Kilisesi’nin İçine Bir Göz Atmayı Unutmayın

Üsküp
Ohrid Aziz Klement Kilisesi

Üsküp gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer güzel kilise ise, Aziz Klement Kilisesi’dir.

Kilise, Soborna Crkva olarak da biliniyor ve Makedonya’daki en büyük Ortodoks Kilisesi’dir.

İç kısım bana Romanya’nın Sibiu kentindeki Kutsal Üçlü Katedral’i hatırlattı. Sibiu’daki daha etkileyici olmasına rağmen aynı mavi ve altın süslemelere sahip.

Göz At : Üsküp Otelleri

10.Milenyum Haçı’na Teleferik Yolculuğu Yapın

Üsküp Gezilecek Yerler
Milenyum Haçı

Üsküp’ü farklı bir açıdan görmek istiyorsanız 2002 yılında yapılan 66 metre yüksekliğinde bu Milenyum Haçı’nın olduğu dağa çıkın.

Bu haçın bulunduğu yere saat 2’den önce gidin. Teleferik 4’te kapanıyor. 1 saatte orada kalacağınızı düşünerek gideceğiniz saati ayarlayabilirsiniz.

Nasıl Gidilir ? 

  • Uluslararası Otobüs İstasyonunun hemen yanındaki otobüs durağına gidin
  • Milenyum Haçı hattını birine sorun (Kırmızı Çift Katlı otobüs)
  • Otobüs her 30 dakikada bir hareket etmekte ve yolculuk 30 dakikaya yakın sürmekte.
  • Biletlerinizi doğrudan şoförden alın
  • Teleferiğin başlangıç noktasındaki durakta inin gidiş-geliş teleferik biletinizi alın, Volaa bir bakmışsınız tepedesiniz.
Milenyum Haçına Teleferik Yolculuğu
Milenyum Haçı’na teleferik yolculuğu

Üsküp, bu Milenyum Haçı görülmeden tamamlanamaz. Bu Milenyum Haçı’nın olduğu yere giderken bile görebileceğiniz manzara eşsiz. Bu yüzden ne yaparsanız yapın, bu şehirde tek bir yer görecekseniz, o da Milenyum Haçı olmalı diyebilirim.

11.Ücretsiz Yürüyüş Turuna Katılın

Üsküp’te yapılacak en güzel ve bedava şeylerden biri de, ücretsiz yürüyüş turlarına katılmaktadır. Bu ücretsiz turlar ile şehirdeki birçok önemli yeri ücretsiz olarak gezebiliyorsunuz. Gezinizin sonunda dilerseniz, rehberi 1-2 bir şeyler verebilirsiniz. Bahşiş mecburi olmasa da, siz yine de bir şeyler verin.

Tur genelde 3 saat sürer ve şehirdeki en önemli noktaları görürsünüz, tarihini ve hikayelerini yerel rehberden öğrenebilirsiniz. Tabi bu ücretsiz turların Türkçe dilinde olanının bulunduğunu sanmıyorum. Bu yüzden de ingilizce şart. Birçok ücretsiz yürüyüş turu bulunsa da aralarında en popüler olan ve bizim de çok beğendiğimiz ”Mija With Skopje Walks” adlı turu tercih edebilirsiniz.

12.Bit Pazar’ındaki İlginç Atmosferi Hissedin

Bit Pazarı
Bit Pazarı

Yine gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz güzel yerlerden biri olan Bit Pazarı da, görülmeye değer.

Mevsim sebzeleri veya taze öğütülmüş baharat mı arıyorsunuz ?, Bir duş başlığı veya olta takımı mı arıyorsunuz? Bir berber kesimine mi yoksa tuvalet rulolarına mı ihtiyacınız var? Ya da belki sadece bir fincan sıcak çay ve bir satranç oyunu? Üsküp’ün Makedonya’daki en büyük pazarı olan Bit Pazar’ında hepsi var.

Herkes telaş içerisinde. Bir şeyler almak için pazarlığa girmiş yerel halk. Kenarlardan kimseyi rahatsız etmeden geçmeye çalışan turistler. Süper kalabalık. Burada bir şey alabileceğinizi sanmam. Fakat bu pazar içerisinde bulunan mütevazi bir kafeye oturup bir çay kahve içebilir, insanların telaşını seyredebilirsiniz.

13.Zamanınız Varsa Bir de Matka Kanyonu’na Göz Atın

Matka Kanyonu
Matka Kanyonu

Eğer sıcak havalarda Üsküp’ü ziyaret ediyorsanız bu kanyon kaçmaz.

Treska Nehri, geçidin dibinden geçiyor ve tekneler, bölgedeki birçok güzel mağaradan biri olan yakındaki Vrelo Mağarası’na yolcu taşıyor. Zaten Kanyonun en güzel yanı da bu mağarayı görebiliyor olmanız.

Verlo Mağarası, 2 iç gölüyle ve büyük ”Pine Cone” adı verilen sarkıtlarıyla dikkat çekmekte.

Matka Kanyonu’ndaki diğer ilginç yerler ulaşılması en kolay olan Manastırlardır. 1389’da inşa edilmiş olan Aziz Andrew Manastırı bunlar arasında en popüler olanıdır.

Bu botlara ödeyeceğiniz ücret de yaklaşık olarak 10 usd.

Üsküp Gezilecek Yerler – Nerede Kalınır ? 

Üsküp Gezilecek Yerler
Üsküp’te Gezilecek Yerler

Üsküp’te nerede konaklayacağınız hakkında pek bir fikriniz yok mu ? o zaman yazının devamını okuyabilirsiniz.

Üsküp’te konaklama için en çok tercih edilen bölgeler şehir merkezi ve Old Bazaar – Türk Çarşısı çevresidir. Bu iki bölge de şehirdeki turistik yerlere yakın bir konumda bulunduğu gibi, şehrin kalbinin attığı yere de yürüme mesafesinde bulunmaktadır.

Lüks ; Üsküp’te lüks bir konaklama birimi arıyor ve merkeze ve turistik yerlere yakın bir konumda konaklamayı planlıyorsanız, şehrin tam merkezine 10 dakika yürüme mesafesinde bulunan Bushi Resort & SPA adlı 5 yıldızlı tesise mutlaka göz atın derim. Bu tesis, şehirdeki en çok tercih edilen otellerden biri olduğu gibi, en iyi fiyat/fayda oranına sahip oteller arasında. Bu otelden şehirdeki turistik yerlerin büyük bir bölümüne yürüyerek gidebilirsiniz. Ayrıca otelin 8.9 gibi yüksek bir konuk değerlendirme puanı bulunuyor. Booking.com aracılığıyla Oteli İncele & Fiyatlara Göz At

Bir diğer 5 yıldızlı lüks otel tavsiyesi olarak da, şehrin tam kalbine 3 dakika yürüme mesafesinde bulunan Skopje Marriott Hotel‘e göz atabilirsiniz. Bu otel, şehir merkezinde oldukça merkezi bir konumda bulunuyor. Hem konumu hem de sağladığı imkanlar ile turistlerin en çok tercih ettiği tesislerden biri. Makedonya Meydanı’nda bulunan bu otelin 9.1 gibi de güzel bir konuk değerlendirme puanı bulunuyor. Booking.com aracılığıyla Oteli İncele & Fiyatlara Göz At

Orta Bütçeli ; Üsküp’te biraz daha uygun bir konaklama birimi arıyorsanız da, şehir merkezine 10 dakika yürüme mesafesinde bulunan 4 yıldızlı Hotel Super 8 adlı tesise göz atabilirsiniz. 9.0 gibi güzel bir konuk değerlendirme puanına sahip bu otel Türk Çarşısı’na 2 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Booking.com aracılığıyla Oteli İncele & Fiyatlara Göz At

Üsküp gezilecek yerler listesi tabi ki bu liste ile sınırlı değil. Fakat, bu şehirdeki en turistik ve en güzel yerlerden bu 13 yerden oluşuyor diyebiliriz. Eğer bu şehirde daha fazla zamanınız varsa da, önce bu 13 yeri daha sonra da Üsküp’ün dışındaki yerlere göz atabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi ÇekebilirBooking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...