Van Gogh Eserleri ve Müzesi,Amsterdam

30 mart 1853 yılında Hollanda’nın Zundent kentinde doğmuş Van Gogh 20.yy sanatını önemli derecede etkilemiştir.Dönemin Van Gogh hayranları sayesinde Van Gogh Eserleri‘nin toplanması sağlanmıştır. Van Gogh’un yaptığı çoğu eserlerin kaybolmasına rağmen,bugün birçok eseri Amsterdam‘da bulunan Van Gogh Müzesi’nde sergilenmektedir.

Amsterdam’da nerede konaklayacağınıza henüz karar veremediyseniz, Amsterdam’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerini ve en ideal konaklama birimlerini bulabilirsiniz. Bunun yanında Amsterdam’da bulunan tüm konaklama birimlerine ve fırsat indirimlerine göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Vincent William Van Gogh Eserleri

Van Gogh’un birbirinden değerli birçok eseri bulunmaktadır. Bunlardan en önemlileri ve en bilinenleri ise ;

1.The Potato Eaters (Patates Yiyenler) : Van Gogh’un en zor eserlerinden biri olan Patates Yiyenleri 1885 yılında tamamlamıştır. Van Gogh için, Resmin verdiği mesaj,resmin tekniğinden ve anatomisinden daha önemli olmuştur. Van Gogh Müzesi’nde görebileceğiniz bu eser Van Gogh Eserleri‘nin en ünlüleri arasındadır.

Van Gogh Eserleri-Patates Yiyenler

Patates Yiyenler

2.Sunflowers : Van Gogh Eserleri arasında bir diğer önemli resim ise, Ayçiçeği adlı çalışmadır. 1888-1889 yılları arasında Arles’de yapmıştır. Ayrıca Van Gogh’un en yakın arkadaşlarından biri olan Gauguin’in en çok etkilendiği eserlerden biridir.

Van Gogh Eserleri

Sunflowers (Ayçiçeği)

3.Starry Night (Yıldızlı Gece) :Van Gogh Eserleri arasında en bilinenlerdendir.Senatoryumda kendi odasındaki pencereden Saint-Remy-Provence köyü ve üzerinde bulunan yıldızları yağlı boya ile yaptığı en önemli çalışmalarından biridir.

Van Gogh Eserleri

Van Gogh Eseleri’nden en popüler olan resim; Yıldızlı Gece

4.The Yellow House (Sarı Ev) : Van Gogh 1888 yılında Fransa’nın güneyinde bulunan Arles’de dört oda kiralamış ve resimde görünen yeşil kepenkli ev Van Gogh’un yaşadığı evlerden birisidir. Sarı ev adlı bu resim, Van Gogh Eserleri arasında en popüler olanlar arasındadır.

Van Gogh Eserleri

Sarı Ev (Yellow House)

5.Wheatfield with Crows (Buğday Tarlası ve Kargalar) : Van Gogh’un intihar ipuçlarını veren bu resim 1890 yılında yapılmış,Van Gogh’un en son çalışmalarından birisidir.

Van Gogh Eserleri

Wheatfield with Crows (Buğday Tarlası Ve Kargalar)

6.The Church at Auvers : Tuval üzerine yağlı boya ile yapılan bu resim, Van Gogh eserleri arasında en dikkat çekenler arasındadır.1890 yılında oluşturulan bu eseri Paris’te bulunan Orsay Müzesi‘nde de görebilirsiniz.

Van Gogh Eserleri

The Church at Auvers

7.Bulb Fields (Ampul Alanları) : Van Gogh’un ilk bahçe resimlerinden biri olan Bulb Fields,1883 yılında yağlı boya ile oluşturulmuş bir eserdir.

Van Gogh Eserleri

Bulb Fields

8.Self Portraits (Van Gogh’un Kendi Portre Resimleri) : Van Gogh’un birçok kendi portresini resmettiği eserleri bulunmaktadır.Bunların en önemlileri kulağı bandajlı olan (1889) ve gri şapkalı olan portresidir.

Van Gogh Eserleri

Van Gogh’un Kendi Portresi

9.Van Gogh’un Sandalyesi ve Piposu : Van Gogh’un 1888 yılında Arles’de yaptığı önemli eserlerden biridir.

Van Gogh Eserleri

Van Gogh’un Saldalyesi ve Piposu

10.La Mousme : Japonyalı genç kızın portresini 1888 yılında tamamlamıştır.

Van Gogh Eserleri

La Mausme

Günümüzde en çok bilinen Van Gogh Eserleri‘nden bazıları bunlar olsa da daha paylaşamadığım birçok eseri bulunmaktadır.Çok farklı ve acıklı bir hayatı olan Van Gogh hakkında bilgileri bulabileceğiniz Van Gogh’un Hayatı adlı yazımda,merak ettiğim ve paylaşmak istediğim,Van Gogh’un hayatına dair birçok bilgiyi bulabilirsiniz.

Van Gogh Müzesi’ne Nasıl Gidilir ? 

Amsterdam merkez tren istasyonundan müzeye ulaşmak için 2 ve 5 nolu tramvayları kullanabilirsiniz. Ayrıca 170 ve 172 nolu otobüsler ile müzeye ulaşmak mümkündür.

Van Gogh Eserleri

Van Gogh Müzesi

Van Gogh müzesi Açılış Saatleri : 09:00-18:00 ve cuma günleri 22:00’a kadar açıktır. Müze genel olarak çok kalabalık olduğundan dolayı,en iyi ziyaret saatlerinin 9:00-11:00 arası ya da 15:00’dan sonra olduğu söylenmektedir.

Not: Eğer bilet kuyruklarında 30-45 dakika beklemek istemiyorsanız online olarak bilet almanız gerekmektedir.

Van Gogh Müzesi Bilet Fiyatları : Yetişkinler için 17£ olup ”I amsterdam Kart” ile ücretsiz olarak giriş yapabilirsiniz.

Müzede Van Gogh Eserleri‘ni görebileceğiniz gibi hediyelik eşyalar alabileceğiniz alışveriş mağazası ve dinlenebileceğiniz bir kafe bulunmaktadır.

By |2018-04-10T13:02:19+00:00Nisan 10th, 2018|Amsterdam, Avrupa|
Bir de henüz yeni olan Facebook Sayfamı Beğensen ? Çok mu şey istemiş olurum ? :)